Skocz do zawartości

Praca Blender 3D. Co i jak? Pomocy.


Fadzu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym dowiedzieć się czy w programie Blender 2.6+ można znaleźć pracę? Chciałbym nauczyć się do końca technikum pracy w jakimkolwiek programie 3d żeby z tego wyżyć a wiec ponawiam pytanie czy można znaleźć prace posiadając wyższe umiejętności w posługiwaniu się programem Blender 2.6+?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

1. Można. Ja zarabiam dzięki blenderowi.

2. Jeśli będziesz dobrze znał blendera i podstawy 3d nawet jeśli pracodawca będzie wymagał od ciebie przestawienia się na inny soft to zajmie ci to max miesiąc czasu.

 

Nie wiem kiedy planujesz ukończyć to technikum ale jeśli nie jesteś właśnie w ostatniej klasie to blender zdąży jeszcze ładnie się rozwinąć. Sporo rzeczy w nim nie ma ale to najszybciej rozwijający się soft do grafiki wiec z czasem na tle konkurencji wypada co raz lepiej.

 

Dodaj sobie do nauki również Photoshopa bo każdy grafik 3d musi kumać podstawy 2d. Pamiętaj że dobrze poznać podstawy paru innych softów 3d i wiedzieć co oferują. Jak będziesz chciał się profesjonalnie zająć particlami do filmów to w blenderze raczej nie masz czego szukać, maxie również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale skończ to technikum, a potem w miarę możliwości finansowych jeszcze jakieś studia. Pracę w "grafice" nie jest tak prosto dostać, bo nie masz gwarancji, że będziesz dobry, ani nie ma gwarancji że szczęście ci dopisze (a też się przydaje). Zwłaszcza że na razie chciał byś się nauczyć.

Demotywuje? Być może, ale ja zaczynałem w 2009, mamy 2013 i tak się pojąłem wszystkiego po trochu (choć fakt, że mam inne zajęcia i już mnie dopada marasmus senilis). Blender to bardzo szerokie zagadnienie i nie każdy musi ogarniać wszystko. jeden modeluje i teksturuje świetnie, inny będzie świetny w compositingu - choć modelował będzie nieporadnie, jeszcze inny może świetnie animować - tylko to mu będzie wychodzić, a pracownikiem będzie bardzo cennym dla swojego studia. Już nie mówiąc o tym, że wizki i gamedev to całkiem różne bajki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W technikum jestem na profilu Elektryk... Nic wspólnego to nie ma z Grafikiem komputerowym. Niestety wybierając tą szkołę nie myślałem o mojej przyszłości w takim stopniu jak teraz. Codzienne siedzę i robię po 1-2h w Blenderze chłonę wiedzę z Tutoriali na yt ale tez mam pytanie.

 

Opłaca się wydać pieniądze na kurs Blendera? Po kursie dostaje się certyfikat,(uważam ze umiejętności są ważniejsze niż jakiś papierek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

jak myślisz poważnie o pracy to w żadnym razie nie ucz się Blendera, ale jeśli chcesz strugać domki na kurzej łapce to i owszem...

 

jeśli to prowokacja tych dwóch wyżej, to mnie tu nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

certyfikat z kursu blendera jest tyle wart co paszport polsatu. Mniej więcej.

Jak już chcesz wydać pieniądze, to www.blenderguru.com http://www.cgcookie.com/blender

 

Chrupek3D

 

Member

Ta wiadomość jest ukryta ze względu na to, żeChrupek3D znajduje się na Twojejliście ignorowanych.

Zobacz posta

 

Usuń użytkownika z listy ignorowanych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla papieru się nie opłaca a dla wiedzy bardziej się opłaca darmowa wiedza z BlenderCookie, jutuba czy np Polskiego Kursu Blendera.

To 1-2h dziennie to jeszcze nie tak wiele, podkręć to. ;)

 

ikkiz- Studia "jakieś" mówisz. Ja jestem zdania że jak gdzieś tak w połowie liceum/technikum nie ma się konkretnej wizji jak wykorzystać zarobkowo wiedzę ze ściśle obranego kierunku to nie warto iść na studia. Jakiekolwiek. Chyba że decydujemy się na przedłużanie sobie młodości a potem wspinanie się po szczeblach kariery w McDonaldsie. Tak też się da. ;)

Mamy jedne z najgorszych uniwersytetów w Europie pod względem przygotowania ludzi do rynku pracy. Natomiast pierwsze europejskie uniwersytety na liście najlepszych światowych uczelni pojawiają się dopiero w okolicach 400 miejsca.

 

jeśli to prowokacja tych dwóch wyżej, to mnie tu nie ma...
Stary. To już powinno się leczyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się zastanawiam, w którym momencie żeśmy mu tak nadepnęli na odcisk, że nie przebaczy. Wtedy jak mu się ten pies nie wagował? (video z weightpaint, jak nie działało z kontrolem, bo miał zamienione klawisze) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na słowo Blender zlatujecie się jak muchy do gówna...

 

Rany, Blender to tylko narzędzie, takie jak każde inne. Ja sobie nie wyobrażam używać czegoś innego do polymodelingu, ale na przykład do pracy z niektórymi silnikami łatwiej mi jest używać 3DS. To zależy co się chce robić. Nie rozumiem tej walki żeby kogoś przeciągnąć na jedną albo drugą stronę jakby był tylko jeden kierunek nauki 3D.

 

Najlepiej by było określić co się chce robić (czy game art, czy wizki, czy coś jeszcze innego), dowiedzieć się jakie funkcje będą najbardziej potrzebne i który program najlepiej się sprawdzi.

 

Osobiście używam Blendera na co dzień w pracy i jedynym problemem póki co był brak porządnego wsparcia dla CryEngine. Poza tym nie stwierdziłem żadnych braków w tym co robię (ostatnio głównie gameart, wcześniej też wizki).

 

Blender ma tę zasadniczą przewagę, że licencja nie kosztuje tyle co w miarę dobry samochód. :) Jak masz zamiar zarabiać jako freelancer to raczej wersja z torrentów czy czego tam odpada. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zostalem elektrykiem bo nie bylo innej szkoly w poblizu a grafike robilem w domu i ostatnie nascie lat zarabiam grafa na siebie. Blender to narzedzie - nic wiecej. Calkiem wygodne narzedzie. Ja w pracy uzywam softu 3D raczej rzadko ale nie dalej jak wczoraj zrobilem sobie w Blenderze model opakowania bo klient chcial ze wszystkich stron zobaczyc jak bedzie wygladac a nie chcialo mi sie recznie dlubac rzutow z kazdej strony. Praca platna jak najbardziej, dzieki Blenderowi zrobilem ja szybciej i wygodniej. Nie musisz od razu myslec o robieniu kinowego hitu w Blenderze.

 

Z tego co pamietam uzytkownik "mookie" z tego forum zrobil w Blenderze sporo modeli dla Evermotion.org. Pamietam, ze drzewka robil (http://www.evermotion.org/modelshop/show_product/archmodels-vol-100/7143/0/0/). Potem uzytkownicy maksa kupuja od evermotion te modele robione w Blenderze do swoich PRO wizek i sie smieja z Blendera... Hmmm...

 

Ludzie na calym swiecie uzywaja Blendera i sobie chwala. Nie ma co sciemniac - mowie tu raczej o malych firmach i freelancerach. Duze produkcje uwiklane sa w pipeline'y i jesli myslisz o pracy w jakiejs duzej firmie to bedzie to pewnie Maya lub 3ds max. Ale zasady wielu rzeczy w 3D sa takie same - chocby modelowanie. Colin Levy po tym jak pracowal przy Sintel otrzymal propozycje z Pixara tak ze wszystko da sie. Mozna tez miec maxa i miec zero zlecen ;) To narzedzia i tyle.

 

 

Chrupek3D - ktos sie pyta o Blendera i dziwi cie, ze uzytkownicy Blendera odpowiadaja?..

Co ty sie tak ostatnio starasz na sile zaistniec z tymi wulgarnymi komentarzami? Myslisz ze uzytkownicy softu sie przejma? Dziecinada jakas. Tylko syf na forum robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Nezumi, jak zwykle nie zrozumiałeś... idź i poćwicz na Dziadku3d...

 

a naszemu przyjacielowi, poleciłem prywatnie Maxa+Zbrush+Photoshop i chyba skorzysta.

 

mnie tu nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając ogłoszenia pewnie nie natkniesz się na Blendera wśród wymagań wobec przyszłego pracownika, podobnie za granicą, dlatego warto przynajmniej ogólnie poznać jeszcze Maxa lub Mayę, ot tak, na wszelki wypadek. Jeśli jesteś dobry (portfolio) i pokażesz, że potrafisz bezproblemowo umieścić Blendera w pipelinie firmy, to nikt nie bedzie robił Ci chyba przeszkód, że zrobiłeś model szafki w tym, a nie innym sofcie. Poza tym zawsze powtarzam początkującym: najpierw pobaw się jakimś programem 3D, zrób bryłę i zobacz, czy w ogóle grafika trójwymiarowa ci "leży", jeśli punktem wyjścia jest kasa, niewiele z tego będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli punktem wyjścia jest kasa, niewiele z tego będzie.

Oprawic w ramke i na sciane. Nawet jesli poznasz znakomicie dzialanie programu ale nie bedziesz mial do tego fachu serca to - jak w przypadku kazdego innego fachu - tylko sie sfrustrujesz.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Nezumi, wiesz dlaczego ograniczam swoje wypowiedzi na tym forum?

Bo w normalnych warunkach odpisałbym Ci tak, że już byś tu nie wszedł więcej, ale moderatorzy, jak zwykle zobaczą tylko moją winę, a nie to, że się do mnie właśnie przyp...lasz.

 

żegnam czule...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez zostalem elektrykiem

 

hej, ja tez zostalem elektrykiem :D

 

A wracajac do tematu. W tym momencie na rynku jest mase firm pracujacych w Maxie i Maya, ciezko powiedziec zeby to byly najlepsze programy do 3d, ale nie da sie zaprzeczyc ze sa popularne.

 

Prawda jest taka ze liczy sie skill, jak bedziesz wymiatał to znajdziesz prace niezaleznie od programu w jakim pracujesz. Z drugiej strony jest masa ludzi ktorzy chcą robic grafikem rynek jest zapchany i ciezko sie wybic.

 

Jak juz zostalo powiedziane, duzo rzeczy w 3d jest wspolnych, przesiadka to glownie nauka nowego inferfesu. Ja dorzuce tylko do tego ze wg mnie interfejs Blendera jest kosmicznie inny od takiego np Maxa :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, ja tez zostalem elektrykiem :D

 

Jak juz zostalo powiedziane, duzo rzeczy w 3d jest wspolnych, przesiadka to glownie nauka nowego inferfesu. Ja dorzuce tylko do tego ze wg mnie interfejs Blendera jest kosmicznie inny od takiego np Maxa :)

 

pozdrawiam

 

O, to to. Przesiadając się na takiego 3DS z Blendera (i vice versa) najlepiej rzucić w kąt wszystkie przyzwyczajenia, nawyki i "oczywistości", bo może się okazać że to samo jest rozwiązane w zupełnie inny sposób. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KMiklas

Nie znam nic prócz Blendera, więc nie wiem, co i jak w innych pakietach, ale jak ktoś zaczyna przygodę z 3D, to przeważnie nie wie na przykład co to jest Mapa UV, Jak działa Normal Map, displace map, co znaczy SSS, AO, polycount, jak zrobić poprawną topologię, żeby się przy animacji ładnie deformowało ...

Myślę, że to jest ważne, a że turbo smooth działa trochę inaczej niż subdivision surface, czy że ten sam efekt wygodniej jest uzyskać innymi modyfikatorami, to już jest do ogarnięcia. Wystarczy google i wpisać "how to make ***, 3dmax" pod warunkiem, że wie się, że się chce zrobić ***.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie punktem wyjścia nie jest kasa tylko pasjonuje się grami i chciałbym coś takiego tworzyć. Ogólnie to wzięło się z tego że brat jest programistą(4 klasa technikum) i robi w unity powiedział ze możemy coś zrobić i pokazał mi własnie ten program spodobało mi się to a ze od 2 lat szukam czego co by mnie nie znudziło to własnie znalazłem coś takiego przy czym mogę siedzieć godzinami :p. Przechodziłem od robienia muzyki do pisania opowi-dań, tworzenia stron internetowych,sztuk walki, siłowni,Rugby,(próbowałem jakoś się zainteresować moim profilem szkolnym ale nic z tego nie wyjdzie i teraz jak robię to to czuje że się spełniam i chce to robić. A to że spytałem się czy można na tym zarobić to z czystej ciekawości bo chce iść na studia w tym kierunku :>.(A jeżeli chodzi o gry to gram w nie od 1 klasy podstawówki gdzie jeszcze "Tibia" była jedną z gier które miały największą liczbę graczy a teraz jest beznadziejna graficznie i systemowo.Obecnie od 2 mies nie grałem w żadna grę bo siedziałem przy blenderze i myślę że to uzależnienie do gier przeszło własnie na blendera ;P)

Edytowane przez Fadzu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wszystkich rad które zostały napisane w tym wątku postanowiłem dalej robić w Blenderze do tego Zbrush i Photoshop.

Myślę że ta kombinacja będzie spoko co do 3dsmax to nie wiem co z nim, kilku z was napisało że łatwo potem przeskoczyć ale też kilku z was napisało że blender szybko się rozwija także w przyszłości może być (chyba) lepszy od 3dsmaxa.

 

Jeżeli macie jakieś dobre poradniki Blender, Zbrush, Photoshop wrzućcie na ten wątek bd bardzo wdzięczny ;)

Pozdrawiam wszystkim którzy mi pomogli w podjęciu decyzji ^^.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz spokojenie zignorowac posty Chrupka3D - facet ma jakis problem z Blenderem (i z trollowaniem jak widze) i daje linki do miejsc gdzie o Blenderze nic nie znajdziesz.

 

Osobiscie tez polecam Blender Cookie no i forum http://blenderartists.org. Skoro chcesz do swojego arsenalu dodac Zbrusha to jeszcze zerknij sobie do tego watku:

 

http://www.zbrushcentral.com/showthread.php?127419-GoB-an-unofficial-GoZ-for-Blender

 

Aktualizowany add-on pozwalajacy na bezbolesne przeskakiwanie pomiedzy Blenderem a Zbrushem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka zajadłość Chrupku musi mieć jakąś przyczynę, przecież w dziale http://www.max3d.pl/forum/forumdisplay.php?f=9 jest mnóstwo ludzi, którzy Blendera nie używają, nie myślą o nim i są szczęśliwi, a ty się czujesz w obowiązku, żeby tępić każdą pochlebną opinię o tym programie.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie już spokój.

 

Zdaje sobie sprawę (ale to tylko obserwacje), że komercyjnie jest różnie i nie ma studia, albo nawet dosadniej - sama znajomość Blendera czy innego programu pracy Ci nie zapewni.

 

Chociaż z tego co pamiętam Chrupek zawsze był w tej grupie za Blenderem :) Czyli rozstanie nie było przyjemne.

 

Jeśli to Twój start pobaw się nim bo jest za darmo, a dopiero jak poczujesz, że 3D to coś w czym chcesz się spełniać bierz się za inne programy. Chcesz wiedzieć czego potrzebują pracodawcy zajrzyj do działu Praca (płatna).

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomość Blendera pracy Ci nie zapewni.

 

Znajomość softu sama w sobie nie zapewni w ogóle pracy. Niepotrzebnie sugerujesz jakoby konkretny program był tego powodem.

 

Jest masa osób która zna (wstaw nazwę programu) i nie może znaleźć pracy. Czy to znaczy, że to wina programu, czy ich samych? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Adek, dajcie spokoj czemu? Bo facet wlazi do watku gdzie ktos kulturalnie i spokojnie pyta sie o Blendera i podaje linki do gnomona gdzie za cholere Blendera nie uswiadczysz. Bo ON ma taka akurat wizje teraz i misje antyblenderowa. Nie wiem co mu tam sie stalo ze tak ma, ale tutaj tylko wprowadza zamet i nic wiecej. Jesli autor pytania/watku nie zna gnomona to moze bedzie tracil czas na szukanie czegos do Blendera tam bo sie chrupkowi zebralo na ironiczne trolowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja zasugerowałem? Właśnie napisałem to samo. Znajomość samego softu nic nie daje. Zresztą jeśli chodzi o Blendera to kto jak kto, ale ty chyba sporo możesz o tym powiedzieć jak to jest też w komercji :)

 

Fadzu: Zobacz sobie portfolio KMiklasa.

 

Nezumi: No tego anty (aż takiego hejta) u Chrupka właśnie też nie rozumiem. A w pytaniu zadanym przez autora nie tylko chodziło o Blendera jak zrozumiałem. "A dajcie spokój" bo wiem, że teraz moglibyście sobie docinać w nieskończoność. Anty i antyanty.

 

A www.thegnomonworkshop.com niech też autor pozna. A co tam. Tyle, że te kursy nie są dla początkujących, a autor zaczyna więc wątpię, aby z nich teraz skorzystał i na tym etapie miał jakikolwiek pożytek.

 

A jeśli chodzi o materiały do Blendera to przecież są w tym dziale pięknie posegregowane:

TUTORIALE BLENDER

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do innych softow to wszyscy zgodnie wspomnieli, ze duze firmy uzywaja raczej maxa i mayi. Zadna to tajemnica - podobnie jak to, ze zwykle uczenie sie tych softow odbywa sie na pirackich wersjach. Blender - skoro o zarabianiu mowa - daje szanse wejscia na rynek przy poniesieniu zerowych kosztow na wejsciu. Moze warto przypomniec shorta "Rosa" ktory byl tworzony przy pomocy Blendera i Daz Studio (rowniez darmowego)

 

http://www.shortoftheweek.com/2011/11/16/interview-with-jesus-orellana-rosa/

 

Z tego co pamietam autor otrzymal propozycje rezyserowania filmu fabularnego opartego na pomysle z jego shorta. Tu darmowy soft byl przepustka do hollywood.

A co do Autodesku to raz, ze to tez tylko narzedzia i nie gwarantuja efektu a dwa ze nalezy sie liczyc z cena myslac o zarabianiu na nich, i to cena coraz wyzsza jak widze:

 

http://www.cgchannel.com/2013/01/autodesk-to-raise-cost-of-upgrades-for-its-software/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym dowiedzieć się czy w programie Blender 2.6+ można znaleźć pracę? Chciałbym nauczyć się do końca technikum pracy w jakimkolwiek programie 3d żeby z tego wyżyć a wiec ponawiam pytanie czy można znaleźć prace posiadając wyższe umiejętności w posługiwaniu się programem Blender 2.6+?

 

 

Twoje pytanie mija się z tym co chciałbyś wiedzieć. Dla pracodawcy to jakie programy potrafisz obsługiwać to drugorzędna wartość, a to dlatego, że zanim w twoim CV wyczyta, że potrafisz obsługiwać Maxa, Blendera, Maye, to najpierw przejrzy twoje portfolio.

 

Jeśli chcesz wyżyć z grafiki, musisz mieć zarąbiste prace, drugim czynnikiem jest to jak pracujesz w zespole, czy dobrze się dogadujesz z innymi, trzecim natomiast czy masz chęci ciągłego samorozwoju i nauki. Grafika rozwija się bardzo szybko, trzeba być elastycznym, w tej branży wytrwają jedynie entuzjaści/zapaleńcy lub pracoholicy.

 

Będąc początkującym wybierz obojętnie jaki program do 3D, jeśli lubisz czuć się bezpieczny, może to być Max, bo w Polsce jest najczęściej używany. Jeśli Ci to obojętne wybierz po prostu co ci się spodoba, Blendera, Maya, XSI itp.

 

Zawsze można prywatnie używać ulubionego narzędzia, a przed wysyłaniem portfolio podszkolić się z softu którego używa dane studio, znając jeden program to jak znać wszystkie, trzeba się tylko przestawić.

 

Blender jest dobrym przybocznym, może służyć zawsze jako rozszerzenie toolsetu w twojej pracy, ponieważ jest bezpłatny, więc na jego nauce na pewno nie stracisz. Zawsze warto uczyć się z wielu źródeł. Powiedzmy, że nie używasz Maya, ale i tak warto czasem poczytać, pooglądać tutki, jak tam się robi różne rzeczy, dodatkowa perspektywa czasem otwiera oczy na niektóre sprawy.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh to trochę zagmatwane ^^' 3D to bardzo ogólne pojęcie... na 3D składa się wiele dziedzin które wymagają własnych zestawów narzędzi.

 

Różne programy mają różne funkcje, niektóre się przenikają np. Blender ma kilka funkcji podobnych do tych z ZBrusha, ale np Max ma ich prawie wcale.

 

Ogólnie ZBrush to program do sculptingu, typ modelowania przypominający rzeźbienie w glinie. Natomiast Blender i Max to modelery 3D które mają tradycyjne i równie przydatne narzędzia modelarskie.

 

Blender posiada własne narzędzia do sculptingu, ale ZBrush jest najbardziej popularnym narzędziem do sculptingu, więc warto go opanować.

 

Blender posiada kilka narzędzi które często w innych programach są wyodrębnione jako osobne programy i trzeba by np. małego zestawu różnych programów, by uzyskać podobny zestaw narzędzi. Blender to raczej kombajn narzędzie do ogólnie pojmowanego VFX (visual effects).

 

Poczytasz, pouczysz się, poznasz trochę lepiej świat 3D to zrozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

masło maślane... są różne programy i mają różne funkcje... i to jest wytłumaczenie?

 

Może napiszcie jak Blender komunikuje się przez FBX, jakie są do niego exportery i importery, jak współpracuje z Mixamo, iClone i ZBrushem... i zdejmijcie te fanbojowskie okulary, bo krzywde robicie ludziom, którzy myślą poważnie o grafice.

Jest Was zaledwie grastka, a puszycie się, jakby Blender był królem game devu. Troche rozsądku Panowie.

Przyznam, że nie zauważyłem jaki to dział, a chłopak zadał pytanie o różne programy, więc odpowiedziałem.

Przez moje niedopatrzenie, trafiłem na najbardziej fanatyczny dział tego forum, za co siebie przepraszam.

 

A do naszego przyjaciela powiem tylko, żeby odwiedził forum Polycount i Unity3d, przyjrzał się viewportom programów, których używają zawodowcy i podjął właściwą decyzję, bo fakt, że kilku ludków stąd, zarabia na Blenderze, nie jest miarodajne... oni to nie jest cały świat game devu, to nawet nie jest 0.00001%

I jeszcze dodam, że za jaki zewnętrzny program się nie weźmiesz, będziesz miał tylko same problemy przy współpracy z Blenderem, bo do niego nikt poważny nie robi exporterów/importerów... i nie piszę tego złośliwie. Wychodzą nowe rozwiązania, jak Mixamo itp. i nikt przy pisaniu exporterów/importerów nie myśli o Blenderze, będziesz sto lat za małpami.

Bez shadera sss, nie zauroczysz pracodawcy, więc vray... więc MAX... więc rozsądek.

Współpraca z Mixamo, iClone, ZBrushem nie jest niemożliwa, ale mocno utrudniona.

 

Adku, ja nadal używam Blendera, ale rozsądek mi podpowiada, że to nie jest Elvis w środowisku game devu;)

 

I na koniec zadam pytanie. Jeśli ktoś w przyszłości, będzie szukał pracy w game devie, a w każdym poważnym studio jest Max, to po co uczyć się Blendera?

 

To, że jeden dłubie kurze nogi w Blenderze, a ja robie krokodyle, nie znaczy wcale, że pytającemu o to w czym najlepiej zrigować i wyrenderować "stwora" odpowiem... tylko w Blenderze.

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz chrupek, całkiem świadomie wkładasz kij w mrowisko. To nie prawda, że przez pomyłkę odwiedzasz ten dział, bo tropisz z uporem maniaka osoby, od których dostałeś klapsa za głupotę. Nie przejdziesz, żeby nie uszczypnąć i to są osobiste porachunki.

 

Jak by było coś złego w tym, że program opensource ma społeczność, że jest grono ludzi skłonnych zgłaszać błędy, swoje pomysły (albo nawet pisać dodatki) i odpowiadać na pytania początkujących. Chętnie bym wymienił parę nazwisk/nicków i napisał co zrobili ci ludzie, ale kogoś mógł bym pominąć i by było przykro.

 

Ale według ciebie, każdy, kto ceni Blendera i ośmieli się zobaczyć jakąś jego zaletę jest fanbojem, tyle, że oczywiście u siebie fanatyzmu softwareowego nie widzisz.

 

Nie potrafisz wziąć tego jakoś na klatę i przejść obojętnie obok spraw i ludzi których nie szanujesz? Nie możesz sobie odpalić tego maxa, czy czegoś tam innego i zrobić coś lepszego niż moje kurze nogi? Któryś raz się czepiasz. Może mi w końcu powiesz co tak strasznie złego jest w robieniu chatki na kurzej stopie, że straszysz ludzi, że skończą jak ja.

 

Twój przypadek musiał by być strasznie interesujący dla jakiegoś psychologa ewolucyjnego, bo dla mnie jesteś zagadką, ale tak się składa, że ja też nie mam przyjemności któryś raz udawać, że pada jak postanowisz wpaść i nacharkać na wszystkich dokoła.

Nie można ci nawet napisać jaką jesteś ... bo wpada Adek, czyści posta i upomina "chłopaki dajcie spokój", Ale jak się otwarcie przyznajesz, że piszesz tylko po to, żeby prowokować, to jest ok.

Tyle ci mogę powiedzieć, że jak ci się w tym znienawidzonym blenderze znowu kotski nie bedą zaznaczać w weightpaint mode, to odeślę cię po pomoc do działu maxa. Już teraz chyba nie tylko ja tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chrupek3D

 

Heh Chrupku, też patrzysz na świat przez pryzmacik. Uspokój się i zastanów się co piszesz. Chłopak nie wie co się z czym je, a mamy mu robić wykład z workflow?

 

Exportery i importery haha, ale żeś wymyślił, jakoś moje modele działają pod Maxem, problemy są tylko przy animacjach, ale to nie wina Blendera tylko idiotów którzy projektowali formaty wymiany danych...

 

Collada, ma potencjał, ale brakuje jednolitej specyfikacji, kurna jego mać! Ktoś miał ujednolicić specyfikacje gdzie ona jest ja się pytam : / Niemniej działa bardzo dobrze z Blenderem i Maxem, o ile w maxie zainstalujesz OpenCollada bo Autodesk zj... ich własna implementacje Collady w swoich produktach i supprtuje ją na odwal, skupia się na FBX który jest ich wewnętrznym formatem.

 

FBX jednolity ten sam profil zastosowań co Collada, ale z założenia jest kaleki, bo zamknięty! Kompatybilny tylko z Autodeskiem, nie ważne czy to Unity, Blender, Modo czy kto inny, każdy musi hackować i używać inżynierii odwróconej, by móc wykorzystywać ten format! Łamiąc jednocześnie jego licencje!

Mimo to jakoś mi exporter ładnie wysyła modele do Maxa.

Blender i Unity używają tego samego kodu do FBX, ale mimo to nie jest to idealnie sprawne z innymi programami i nie zacznie być, póki Autodesk nie uwolni tego formatu...

 

Nie ma idealnego multizadaniowego formatu wymiany danych w 3D \o/ Chyba, że studio pisze własny pod programy które używa.

 

 

Więc Chrupek, przestań fanatycznie robić z siebie męczennika, dostajesz szału nie wiadomo z jakiego powodu, bo nikt chłopakowi źle nie radzi.

Wytrwa w 3D więcej niż 2 miesiące to zacznie się powoli uczyć myśleć w tym środowisku za siebie i sobie poradzi, sam wybierze co dalej, a ty się pieklisz jakby nie było drogi powrotu...

Każdy tutaj pisze za siebie, swoją opinię, ty również, a uważasz się za ostatniego sprawiedliwego, tego który oświeca ludzi światłem prawdy, a jakby mógł kogoś zwyzywać jak ostatni burak to pewnie więcej by zrozumiało iż błądzi, że twoja prawda jest jedyna i czysta, nieskalna fanatyzmem. Opanuj się chłopie.

 

Radzę zbadać ciśnienie i tętno, to może być powód poddenerwowania i gwałtownego zachowania, mówię serio.

Zrób to dla siebie i dla nas... :|

Edytowane przez n-pigeon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare groszy ode mnie:

Obecnie pracuje sobie w pewnej zachodniej firmie post-produkcyjnej i nadal niektore rzeczy udaje mi sie wykonywac tylko w Blenderze (blenderowe UV w porownaniu z maxowym...)

 

Podrzucam tez link do skryptu nad ktorym pracuje moj znajomy, integracja sceny blenderowej z Maxem w kilku kliknieciach:

http://vimeo.com/56973030

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BartekSkorupa z tego co się orientuje pracuje w Blenderze i to raczej nie całkiem hobbystycznie. Nie będę się za niego wypowiadać, niech sam mówi:

 

Warto obejrzeć, bo powiedział w tym temacie wszystko co jest do powiedzenia, i pokazał reklamówki swojego studia. Jak ktoś się zastanawia poważnie nad tym tematem, powinien obejrzeć co ma do powiedzenia, ktoś, kto coś robi, a nie słuchać wanabee "profesjonalistów", którzy coś zasłyszeli i powtarzają , żeby poprawić swój wizerunek.

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swej strony mogę powiedzieć, ze zaliczyłem przesiadkę z Maxa na Blendera (w prawdzie we wczesnym stopniu nauki ale zawsze), i Blender bardziej przypadł mi do gustu... Inna sprawa jest taka, że choć zarabiam na Blenderze to nie jest to moje główne źródło utrzymania bo z grafiki raczej bym nie wyżył... z jeszcze innej strony nie jestem żadnym wymiataczem a zabawę z grafika traktuję jako hobby z którego od czasu do czasu jakaś dodatkowa kasa jest... nie mniej jednak jak już wcześniej napisano - urwij tyłek swoim porfolio a program w którym je zrobiłeś będzie stanowić drugorzędną sprawę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Napisze Wam, może chamsko, może i nie... ale kim Wy jesteście, kim ja jestem i kim jest Wasz Bartek Skorupa, podług całego świata CG? Jak tego nie zrozumiecie to niczego nie zrozumiecie. Miotacie się w małym, własnym światku CG i próbujecie każdego do niego zwabiać... a świat jest trochę większy i czy tego chcecie, czy nie króluje w nim Max i Maya.

Nie wiem po ile Wy macie lat, że tego nie rozumiecie lub może ja sam nie potrafię tego przekazać, ale... przecież piszę, że używam Blendera, ale nie zamierzam początkującym w gamedevie go polecać, bo nie jest w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie w tej branży. Ja p... le czy to tak trudno zrozumieć?

 

Kolego w rajtuzach... ja jestem głupek, a Ty jesteś dzieciak i beton. Zrozum, że mnie nie obchodzi czego Ty używasz, kogo znasz i ile firm pracuje na Blenderze. Apeluję tylko o trochę rozsądku jeśli chodzi o doradzanie początkującym. Przeczytaj mój tekst i przestań za przeproszeniem p... dolić w kółko, że nienawidzę Was, Blendera i całego świata... bo dobry psychiatra sam zauważy, że to ja polecając inny program niż Blender, wywołałem u Ciebie silną alergię. I to jest właśnie fanatyzm w czystej postaci.

Dobry psychiatra zauważy też, że po wuj ja tu z Wami dyskutuję, bo ile można walić w beton (żarcik taki).

 

hmm... wuj walący w beton... dobre to... muszę zapisać...

 

do widzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrupek3D - czy ty potrafisz w ogole dyskutowac na poziomie wyzszym od budki z piwem? Oszczedz sobie tych wyzwisk bo na nikim nie robia wrazenia a tylko sie buraczanie robi. A pozniej naucz sie czytac i przeczytaj sobie kilka razy pod rzad takie fragmenty z tego watku jak:

 

"Jeśli będziesz dobrze znał blendera i podstawy 3d nawet jeśli pracodawca będzie wymagał od ciebie przestawienia się na inny soft to zajmie ci to max miesiąc czasu."

 

"Rany, Blender to tylko narzędzie, takie jak każde inne. Ja sobie nie wyobrażam używać czegoś innego do polymodelingu, ale na przykład do pracy z niektórymi silnikami łatwiej mi jest używać 3DS."

 

"jesli myslisz o pracy w jakiejs duzej firmie to bedzie to pewnie Maya lub 3ds max."

 

"Przeglądając ogłoszenia pewnie nie natkniesz się na Blendera wśród wymagań wobec przyszłego pracownika, podobnie za granicą, dlatego warto przynajmniej ogólnie poznać jeszcze Maxa lub Mayę"

 

"W tym momencie na rynku jest mase firm pracujacych w Maxie i Maya, ciezko powiedziec zeby to byly najlepsze programy do 3d, ale nie da sie zaprzeczyc ze sa popularne."

 

" Jeśli Ci to obojętne wybierz po prostu co ci się spodoba, Blendera, Maya, XSI itp."

 

To wszystko sa wypowiedzi nas, fanatykow Blendera. Chlopie, jak chodzi o beton to nie sadz innych po sobie samym. Gadasz od rzeczy po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@CHrupek

Gdyby nie twój zadzierzysty charakter i urażona duma, wystarczyło by napisać, że:

 

W zastosowaniach komercyjnych prym wiodą Max i Maya, dla tego twoim zdaniem ich znajomość daje większe możliwości znalezienia pracy w gamedev, niż znajomość Blendera. (Capitan Obvious także się z tym zgadza)

 

Poza tym reszta twoich wypowiedzi (ale też osobowości) to najeżona wykropkowanymi bluzgami, mała i żałosna nienawiść i zawiść o lepszych od ciebie.

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

ja uważam, że ostatnie ~10 postów powinno zostać skasowanych. Przyszedł ktoś, na fachowe forum szukać pomocy i o raczej fachową pomoc mu chodziło, a prócz początku głównie, może sobie poczytać małą wojenkę między użytkownikami, gdzie prócz wymiany zdań między nimi samymi, nie ma ani słowa odpowiedzi do tematu. Na pewno to go nie zachęci do siedzenia więcej nad grafiką. Pewnie nie jedna nowa osoba która przyjdzie na forum będzie szukać takich rzeczy i za każdym razem, będzie musiała czytać ten...dla mnie spam. Ostatnia odpowiedź ikkiza jest bardzo dobra (to na niebiesko).

 

Ja też zaczynałem od nauki grafiki w Blenderze, ostatecznie skończyłem na maxie. Dlaczego?

 

Dla mnie interfejs jest troszkę wygodniejszy, ale interfejs to tak na prawdę przeszkoda na 2 tygodnie-miesiąc. Jak wyrobisz się do używania skrótów klawiszowych to interfejs traci na znaczeniu i do wszystkiego można się przyzwyczaić.

 

Kolejną rzeczą jest to co napisał ikkiz. Przeglądałem przede wszystkim naszą branżę gier i zdecydowana większość pracuje, na Max i na Mayce, ale na bank nikt nie będzie robił problemów z używania Blendera, jeśli będziesz się na nim wyrabiał jak reszta teamu. Tylko ja nie patrzyłem od kwestii finansowej, co trudności wejścia w workflow teamu. To moja osobista decyzja, że łatwiej będzie mi się odnaleźć w firmie, jak już będę mocniej ogarniał oprogramowanie, które tam jest.

 

No i tak na prawdę, można powtarzać tylko co zostało powiedziane. Pracuj na czym wolisz póki co, nie trzymaj się ściśle softu, bo i tak wybierzesz taki w którym będzie Ci najłatwiej coś wykonać. Ważne, żeby się nie zrazić do niczego na początku i mieć frajdę z możliwości tworzenia czegoś fajnego jak i zwykłych 10 minutowych głupot np przy nauce sculptingu.

 

Później zaczniesz odczuwać różnice i może potrzebę pracy na innym sofcie. Tak dla przykładu:

Jeśli będziesz chciał robić jednak animacje to najprawdopodobniej wylądujesz w Mayce.

Jeśli hardurface to zapewne Blender lub Max.

Jeśli postacie, to prócz podstawowego modelu, a czasem i nawet nie, to całą robotę można zamknąć w ZBrushu, którego poleci Ci chyba każdy do sculptingu.

A może jednak uciekniesz od gamedevu i zaczniesz robić wizki czy cokolwiek innego i pewnie wybierzesz coś, w czym można zrobić to najszybciej i najlepiej.

 

To tylko soft. W większości oferujący to samo, tylko np inną metodą.

 

Żeby nie było, ja profesjonalistą nie jestem, uczę się także, ale od dłuższego czasu, więc mogę tylko powiedzieć jak to wygląda z mojej strony.

 

Życzę powodzenia i wytrwałości!, bo początki lubią być upierdliwe:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Dalamar: Przeglądałem przede wszystkim naszą branżę gier i zdecydowana większość pracuje, na Max i na Mayce, ale na bank nikt nie będzie robił problemów z używania Blendera, jeśli będziesz się na nim wyrabiał jak reszta teamu. Tylko ja nie patrzyłem od kwestii finansowej, co trudności wejścia w workflow teamu. To moja osobista decyzja, że łatwiej będzie mi się odnaleźć w firmie, jak już będę mocniej ogarniał oprogramowanie, które tam jest.

 

Więc mi napisz, co Ci się nie podoba w mojej wypowiedzi, odnośnie polecenia 3d Studio Max.

A z tym bankiem to Ty tak z doświadczenia już wiesz, czy gdybasz sobie?

 

Rozumiem, że dostajesz postać zrigowaną w Maya i importujesz ją przez FBX do Blendera, a team patrzy i czeka?

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chrupek - starasz sie kopiowac styl Dziadka3D? Slabo. On przynajmniej jest oryginalny. Szkoda ze nie masz argumentow na poparcie swoich krzykow.

 

Przypominam pytanie z pierwszego postu "Witam chciałbym dowiedzieć się czy w programie Blender 2.6+ można znaleźć pracę?". Nie w czym lepiej, nie czego uzywa wiecej osob, nie jak sie ma Blender do Maxa i Mayi, nie co wy wolicie. Sporo pojawilo sie linkow w tym watku i chyba uzasadnione zostalo wystarczajaco ze da sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Manipulacje zostaw mnie, przypominam:Chciałbym nauczyć się do końca technikum pracy w jakimkolwiek programie 3d żeby z tego wyżyć

 

a odnośnie Twojego cytatu:

 

"Witam chciałbym dowiedzieć się czy w programie Blender 2.6+ można znaleźć pracę?"

 

to w programie Blender można znaleźć narzędzia do m.in sculptingu, a pracę znajduje się u pracodawcy, mądralo. Nie masz pojęcia o czym piszesz, a starasz się tylko i wyłącznie zabłysnąć swoją elokwencją. Ja wiem, że lubisz pisać, ale nie koniecznie powinieneś. W powyższym poscie napisałeś tyle głupot, że mógłbym Ci je wypunktować tu i teraz np. "nie czego używa więcej osób". itd... itd... Zdaje się, że to jedna z żelaznych podstaw tego świata. Skoro lubisz być wyjądkowy to kup TV z Madagaskaru wyprodukowany przez Juliana... będziesz go miał tylko Ty, on i JJ.

Edytowane przez Chrupek3D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natrafiłem na taki link, wyraźnie pisze No Watermark. Sam się nie wgryzałem do końca o co w tym chodzi, czy nie ma jakichś tam haczyków. Przecież nawet jeśli ktoś się poduczy Blendera to jaki problem przesiąść się na Maxa?

http://www.studica.com/Autodesk-For-Students/autodesk-entertainment-creation-suite-ultimate-2013-student.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności