Skocz do zawartości

Max gubi tekstury


outside

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam problem z Maxem, który polega na tym że gubi materiał przypisany do obiektu. Przypisuje raz po czym materiał znajduje się na obiekcie ale za jakiś czas widzę w bibliotece materiałów że nie jest on przypisany do żadnego z obiektów pomimo tego że znajduje się on na obiekcie i widać go w renderze. Gdy zmieniam coś w materiale to muszę uzyć "pipety" (Pick material from object) i wtedy raz jeszcze nałożyć na obiekt.

Taka sytuacja powtarza się cały czas.

Zresetowałem 3dmax usuwając plik 3dmax.ini ale to nic nie dało.

 

Proszę was o pomoc bo to pewnie banał a ja nie wiem jak sobie z tym poradzić.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nie wiem czy tak też jest w starszym edytorze materiałów. Ale w trybie z drzewkiem to działa tak, że jak masz bibliotekę z materiałami i przeniesiesz z niej materiał na obszar roboczy edytora to tworzy się kopia tego materiału.

 

Jak naniesiesz materiał na obiekt a potem wprowadzisz w nim zmiany to wersja z biblioteki pozostaje nietknięta. Jest wydzielona kategoria ze wszystkimi materiałami użytymi na scenie i tam są materiały faktycznie przypisane do obiektów na scenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rendering->material/maps browser->scene materials tu znajdują się materiały które są używane w scenie jesli taki materiał przeciągniesz do edytora z opcja instance to będzie on w edytorze przypisany automatycznie do grupy obiektów na jakie go nałożyłeś a równocześnie zmiany w materiale będą nanoszone na obiektach w scenie z automatu w kompaktowym edytorze materiał taki ma zaznaczone narożniki na biało. Równocześnie możesz resetować edytora i to nie znaczy że ci materiały znikają ze sceny tylko oczyszczasz samego edytora jak go zapchasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki że zainteresowaliście się problemem :-)

 

ale to co piszecie to wszystko wiem. Pracuje na Nod'ach (czyli na drzewku jako to "daro256" się wyraził) czyli nie w podstawowym ograniczonym edytorze materiałów. Mam materiały przeciągnięte na pole edytora tekstur w którym podłączam bitmapy itp. dalej nakładam materiał na obiekt i widzę dzięki "narożnikom na biało" że ten materiał jest przypisany do tego obiektu i wszystko jest ok. Przez jakiś czas. Później okazuje się że materiał nie posiada białych narożników czyli nie jest przypisany do tego obiektu który wcześniej oznaczyłem.

 

"Jak naniesiesz materiał na obiekt a potem wprowadzisz w nim zmiany to wersja z biblioteki pozostaje nietknięta. Jest wydzielona kategoria ze wszystkimi materiałami użytymi na scenie i tam są materiały faktycznie przypisane do obiektów na scenie. "

 

to chyba tak nie do końca działa. Jeśli tworzę materiał to on od razu jest tworzony w bibliotece a następnie dzięki zlokalizowanemu "obok" biblioteki edytorowi mogę wprowadzać na bierząco poprawki, które automatycznie są zmieniane w bibliotece. Tak działało to do tej pory w innym wypadku trzeba by było za każdym razem przeciągać ten sam materiał z biblioteki do edytora co w efekcie doprowadziło by do tego że miałbyś 20 wersji tego samego materiału np. drewna na podłodze.

 

Wciąż proszę o pomoc bo robi się to coraz bardziej irytujące... :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki że zainteresowaliście się problemem :-)

 

ale to co piszecie to wszystko wiem. Pracuje na Nod'ach (czyli na drzewku jako to "daro256" się wyraził) czyli nie w podstawowym ograniczonym edytorze materiałów. Mam materiały przeciągnięte na pole edytora tekstur w którym podłączam bitmapy itp. dalej nakładam materiał na obiekt i widzę dzięki "narożnikom na biało" że ten materiał jest przypisany do tego obiektu i wszystko jest ok. Przez jakiś czas. Później okazuje się że materiał nie posiada białych narożników czyli nie jest przypisany do tego obiektu który wcześniej oznaczyłem.

 

"Jak naniesiesz materiał na obiekt a potem wprowadzisz w nim zmiany to wersja z biblioteki pozostaje nietknięta. Jest wydzielona kategoria ze wszystkimi materiałami użytymi na scenie i tam są materiały faktycznie przypisane do obiektów na scenie. "

 

to chyba tak nie do końca działa. Jeśli tworzę materiał to on od razu jest tworzony w bibliotece a następnie dzięki zlokalizowanemu "obok" biblioteki edytorowi mogę wprowadzać na bierząco poprawki, które automatycznie są zmieniane w bibliotece. Tak działało to do tej pory w innym wypadku trzeba by było za każdym razem przeciągać ten sam materiał z biblioteki do edytora co w efekcie doprowadziło by do tego że miałbyś 20 wersji tego samego materiału np. drewna na podłodze.

 

Wciąż proszę o pomoc bo robi się to coraz bardziej irytujące... :-/

 

Obydwa tryby edytora mają takie same funkcje, jedyna różnica to przeciąganie kresek w nod'ach.

 

Korzystasz z jakiegoś wspomagacza renderu, na przykład Solid Rocks?

 

Poza tym, jak ktoś wspomniał serio musisz dawać osobny materiał dla każdej deski? Multitexture? SpeparateID? FloorGenerator?

Edytowane przez Biolo_idiota
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ograniczony miałem na myśli że nie mam możliwości widzieć wszystkich materiałów na raz. Bo jeśli używasz "ograniczonego" editora to jego ograniczenie polega na tym że widzisz w danej chwili max. 24 materiały 6x4. Pracując na Nodach możesz widzieć więcej niż 24 materiały!

 

Więc "sorry" ale czy to nie jest jakieś ograniczenie?

 

- - - Połączono posty - - -

 

Biolo_idiota - masz rację używam Solid Rocksa. Myślisz że to może mieć wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ograniczony miałem na myśli że nie mam możliwości widzieć wszystkich materiałów na raz. Bo jeśli używasz "ograniczonego" editora to jego ograniczenie polega na tym że widzisz w danej chwili max. 24 materiały 6x4. Pracując na Nodach możesz widzieć więcej niż 24 materiały!

 

Więc "sorry" ale czy to nie jest jakieś ograniczenie?

 

- - - Połączono posty - - -

 

Biolo_idiota - masz rację używam Solid Rocksa. Myślisz że to może mieć wpływ?

 

Ja nie myślę, jestem pewien, po prostu rozwiń zakładkę Options > (na dole ) Optimalization > Kliknij na "Auto Glossines Subdivis"

 

Obecnie Solid Rocks przerabia Twoje materiały tak by były dostosowane do ustawień na suwaku, gdy zrobisz to co mówię, przestanie ingerować i "gubić" materiały.

 

----------

 

Napisz czy pomogło, bo jeden niedowiarek na GG mówi, że to nie to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie ograniczenie to że widzisz większą ilość materiałów to tylko skutek automatycznego otwarcia material browsera i nic więcej :)

Popieram przedmówce tez wole compcta chyb głownie dlatego że nie muszę tracić czasu na porządkowanie połączeń miedzy poszczególnymi elementami składowymi shadera :)

Co do Solidrocka to takie efekty dawały wersje poniżej 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności