Skocz do zawartości

Pierwszy kontakt z 3ds Maxem


Gość Shanheavel

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Shanheavel

Witam jako żółtodziób na tym forum mam do was drodzy użytkownicy parę pytań odnośnie 3ds Max-a. Może zacznę od początku żeby przybliżyć każdemu moje wątpliwości. Otóż ostatnio wzięła mnie chęć aby pobawić się trochę grafiką 3d więc zapożyczyłem od kolegi książkę " 3ds Max 2010 BIBLIA " po przekartkowaniu paru stron stwierdziłem " Tak to coś czym bym chciał się zająć w najbliższym czasie " więc zacząłem szperać po necie w poszukiwaniu darmowej wersji Maxa, "Jest znalazłem !!! " udało mi się pobrać z głównej strony Autodesk, 3ds Max 2014 Design. Po długiej i żmudnej instalacji chciałem od razu przejść do pracy i zrobić coś z czego był bym zadowolony. Jako że jestem bardzo świeży w ty temacie postanowiłem przestudiować BIBLIE od samego początku. niestety już w połowie pierwszego ćwiczenia natknąłem się na problem z którym nie mogłem sobie poradzić przez kolejne kilka godzin. Chodzi głównie o moduł MENTAL RAY może zacytuję fragment z książki żeby każdy wiedział o co mi dokładnie chodzi:

 

" Ważną czynnością jaką musisz wykonać, jest zmiana domyślnego modułu renderującego o nazwie Scanline na bardziej zaawansowany moduł mental ray, To zapewni ci dostęp do szerszej gamy materiałów i pozwoli odtworzyć subtelne szczegóły odbić i złamać światła. Przy użyciu modułu mental ray można także wygenerować znacznie lepsze światło ".

 

I tu kieruje do was moje pytania:

 

1. Czy książka "3ds Max Biblia" jest dobrym fundamentem do nauki czy jednak polecacie wybrać się na jakiś płatny kurs?

 

2. Czym różni się 3ds Max 2014 Design od zwykłego 3ds Max 2014 ? Czy chodzi tu o możliwości programu ? Czy będę mógł tworzyć na obydwu postacie, animacje itp.?

 

3. Jak uruchomić moduł Mental Ray o którym wspominałem w mojej krótkiej historii ?

 

Liczę na was ! Z góry dzięki za zainteresowanie

 

Pozdrawiam

 

Dawid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Co do mental raya to musisz wejść w render options (w tym menu na górze, blisko przycisku do renderowania) i w tym okienku co się wyświetli zjeżdżasz na sam dół i rozwijasz ostatnią zakładkę i tam zmieniasz z default na mental ray, ale w 2014 chyba domyślnie jest mental ustawiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używaj wersji design. Jest to wersja dla architektów pozbawiona części narzędzi animacyjnych.

Książka dobra na początek. Modułmental ray uruchomisz w panelu "Render Scene Dialog".

Kolega by nie opowiadał bajek nowym na forum warto się doinformować zanim się odpowiada :)

Zasadniczo oba programy to to samo jedyne różnice zasadnicze to to 3ds max posiada narzędzia SDK potrzebne do programowania np nowych rendererów, 3ds max design ma dodany Lightnig Analysis ( analiza oświetlenia wnętrz , niestety działając tylko z mental ray) i Civil Views (dynamiczne podłączenie danych z AutoCAD Civil 3D i podobnych softów)

Cała reszta jest taka sam w obu programach pełna kompatybilność ze wszystkimi wtyczkami jak i rodzajami otwieranych plików. Animacje wykonasz tak samo na jednym jak i na drugim ;)

Co do mental jesli nie jest ustawiony domyślnie to znajdziesz go w Rendering->Setup render->Common-> Assigne renderer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest. ma dokładnie wszytko a jedyna różnica to dodatek SDK

Co do pytania na temat książek to biblia jest jak najbardziej wskazanym podręcznikiem, co do odpłatnych kursów to zależy czy w ten sposób się szybciej nauczysz czy może do nauki wystarczą ci tutoriale ćwiczenia praktyczne i wiedza na temat softu jego możliwości i jak je wykorzystać

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile się nie mylę, Design ma jeszcze dodane bogatsze biblioteki z obiektami dla architektów (typu drzewa, krzaki itp). Ma ich chyba więcej. Ale piszę to z pamięci, i mogę się mylić.
pomarzyć każdemu wolno :) przejrzałem cały program i nie widzę tu żadnych dodatkowych "krzaczków"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności