Skocz do zawartości

Galerie na forum i inne rozważania...


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu męczy mnie to - włączać czy nie włączać.

vB ma możliwość tworzenia albumów. Praktycznie wszystko miałbym pod to gotowe, ale zastanawiam się czy to ma sens.

 

Czy takie Albumy byłby w stanie zastąpić np. Teczki 2D? Chyba nie.

 

Przykładowy album: http://max3d.pl/forum/album.php?albumid=2 (nie patrzcie na brzydkie stylowanie, nie zmienilem wszystkich szablonów).

 

Jeśli mielibyśmy je włączyć myśleliśmy o takim wyjściu, aby w albumach WYŁĄCZONE były komentarze. Po prostu taki album służyłby za portfolio. Jeśli ktoś chciałbym poddać prace pod komentarz mógłby wtedy linkować z max3d (z albumu zdjęcie) i tak jak dotychczas - wrzucać pracę do teczki lub tworzyć nowy wątek. Na pewno też prace by nie ginęły gdzies na imageshack.

 

Uruchomienie znowu Albumów z komentarzami spowodowałoby niezły bałagan bo jednak większość prac wystawianych jest jako osobne wątki lub w teczkach.

 

Czy uruchomienie ich ma sens Waszym zdaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Stąd burza mózgów mi jest potrzebna.

 

Ja wiem, że robienie miejsca na portfolio - nie ma sensu tego robić. Moim zdaniem Behance pozamiatało. A fora faktycznie. Wiele już po prostu wymarło - wiele osób pozamykało się np. w grupach Facebooka.

 

Dlatego też ostatnio więcej czasu poświęciłem na to: http://max3d.pl/galeria/ (czyli agregację) niż te albumy.

 

Ogólnie zaobserwowałem, że życie na forum w pewnych działach zniknęło, ale to rozumiem np. wolne dyskusje. Kiedyś jak nie było FB takie rzeczy jak teraz na wallach ludzie zamieszczali tutaj.

 

Myślę, że w takim razie trzeba będzie tutaj zrobić jakiś porządek.

 

Kiedyś padła taka propozycja, aby np. uprościć dział POMOC. Ten dział działa całkiem nieźle, ale pytanie czy np. pozostawienie for dla każdego z programów jest dobre. Czy np. nie uprościć tego do jednego worka pomoc, a zakładając temat będzie się tylko wybierało oprogramowanie (jako prefix z listy do wyboru: 3ds max, maya).

 

Najważniejsze działy tutaj to bez wątpienia - newsy, artykuły, wszelkie galerie (jak te kategorie http://max3d.pl/galeria/), ogólne dyskusje. Tutaj dzieje się najwięcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces zamykania się na fb obserwuję i znajduję smutnym. Nie wiem nawet czy nie jest jakąś opcją przenoszenie forum na fb czy może nawet zrobienie z maxa i podobnych miejsc bardziej specjalistyczne social media z logowaniem przez fejsa?

Mam wrażenie że skończyła się pewna era a fejs zamiast otwierać ludzi na świat to izoluje ich w małych, lokalnych grupkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączyć do końca się tego nie da. Facebook to trochę inny twór - tam najważniejsze są treści "teraźniejsze". Treści starsze jakby "przepadają". Owszem - gdzieś tam są, ale proces odnalezienia ich nie jest prosty. Ale tak też ten serwis ma działać. Jest news - wrzucamy na walla, są komentarze. Ale 3 dni później nikt tam nie wraca, aby go skomentować.

 

Do końca nie zabije to forum, ale tak jak wspomniałem. Pewne działy siłą rzeczy wymarły i to rozumiem (patrz znowu wolne dyskusje). Łatwiej śmieszny obrazek wrzucić na "fejsa" niż forum do wątku.

 

No i to nie tak, że max3d nie ma na fejsie: facebook.com/Max3D wrzucamy przeciez newsy, rekomendacje. Ale nie spamujemy!

 

Facebook jako kanał informacyjny (odpowiednik RSSów) sprawdza się dobrze. I do tego naprawdę jest OK.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co mi się nasuwa to w ogóle jeden wspólny dla zalogowanych wall gdzie się publikuje z zakładki "O czym teraz myślisz", a dany wątek jest windowany do góry dzięki "lajkowi" albo odpowiedzi. Potrzebny by by tylko patent na to żeby pewne treści nie ginęły zbyt łatwo w gąszczu popularniejszych oraz offtopów i tu świetna jest taka zakładka "Galeria" jaką teraz zrobiłeś. W przeciwieństwie do fejsa taki wall był by ostrzej moderowany niż fb. Oczywiście musiało by być też miejsce na wątki stałe i pomocowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taki zamysł był z tą galerią. Chodziło mi o agregację i uporządkowanie tego co się dzieje.

Jeśli chodzi o takie "co się dzieje" to znowu uważam, że to też jest OK: http://max3d.pl/forum/activity.php

 

Ta tablica odświeża się sama, zaznaczane są treści czytane przez nas. Naprawdę fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kłopot jest z tym przepadaniem treści. Przy newsach nowinkowych i trailerowych to strona główna w stylu głównej max3d jest nie do zastąpienia imo i tego fejs nie zastąpi.

Treści obrazkowe można utrzymywać dużej własnie dzięki takiej zakładce "galeria", tylko czy pytania techniczne będą uzyskiwać odpowiedzi a nie ginąć po 3 minutach?

Strona max3d na fejsie to kompletnie nie to. Urok walla polega na tym że niczego specjalnie nie przeglądasz, wszystko dostajesz pod nos, nie naklikasz się a kontent przelatuje przed oczami. Można biernie śledzić jak to się przesówa a można aktywnie odpisywać nie klikając za dużo. Forum jest "oldschoolowe", trzeba je aktywnie przeglądać.

 

- - - Połączono posty - - -

 

http://max3d.pl/forum/activity.php to bez porównania z wallem, nie widać obrazków, filmików, lajeczka dać nie można etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Lajka chciałbyś dać za sam tytuł bez czytania? :)

 

Jeśli chodzi o pytania techniczne. Tutaj raczej forum też się sprawdza. Pytań jest coraz mniej, a jak już są pojawiają się odpowiedzi. Inna sprawa, że sporo odpowiedzi już jest zamieszczonych na forum.

 

Swoją*drogą. Ponad milion postów strzeliło jakiś czas temu (1 055 209).

 

Ale pytanie o strukturę. Czy przeszkadza Wam to, że działów jest dużo, każdy soft ma swój własny dział, czy raczej dzięki temu jest większy porządek?

 

Strukturę chciałbym w jakiś sposób uprościć. Kilka miesięcy temu i tam zrobiliśmy pewne ruchy w tym kierunku, ale małe. Powstał*dział archiwum i tam przenieśliśmy stare rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"No tak. Lajka chciałbyś dać za sam tytuł bez czytania? :)"

Z treściami nie z max 3d to jakoś działa. Newsy z maxa na fejsie wydają mi się nic niewprowadzające, z reguły wiem o nich zanim są na fejsie, wiec idea mija się z celem. Max na fejsie w obecnej formie jest bez sensu.

 

Pytań jest coraz mniej bo aktywność maleje ogólnie. Sam też wiesz doskonale że to że są odpowiedzi nigdy nie przeszkadzało zadawać w kółko te same pytania. Nigdy w historii internetów:)

 

Ilość działów mi nie przeszkadza. Nie zadawałem pytań technicznych prawie nigdy, przeglądam tylko galerie, działów mogło by być 5razy tyle i nie zrobiło by mi to nic a nic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z tymi newsami to bardziej chodzi o coś w rodzaju RSSów. Akurat sporo osób chwali to sobie i wchodzą jak jest jakaś nowa treść.

Z logowaniami na forum nie jest tak źle. Pytanie czy da się coś zrobić żeby zachęcić do komentowania. Zdarza się, że ciekawe prace gdzieś giną, zobaczymy z tą galerią na głównej czy to pomoże. Zdaje sobie sprawę, że to*żadne lekarstwo, ale zawsze jakiś kroczek. Bo nie wiem w jaki sposób zachęcić do komentowania (to nie problem odsłon - bo te są).

 

Łatwo teraz śledzić treści w internecie (alerty, brand24 itp..) i ogólnie panuje opinia, że jeśli zamieszczać prace tutaj to trzeba być*pro. Wielokrotnie to przeczytałem w kilku miejscach. Od wykopu po inne fora lub nawet facebook. I faktycznie. Początkujący mało tutaj pokazują i jeśli coś się pojawia w galerii to jest to (powiedzmy) dobre. Wiele przykładów widziałem również w dziale 2D (sporo wątków pojawia się dopiero jeśli autorzy czują, że ich prace prezentują w miarę dobry poziom - to pisze wiele osób wprost).

 

Z jednej strony można czuć się wyróżnionym, że max3d uchodzi za takie miejsce, ale z drugiej czy nie powoduje to właśnie pewnego rodzaju lęku przed komentowaniem.

 

Promowanie ciekawych prac na FB się sprawdza. Ale nie wszystko da się*tam wrzucać. Jak zachęcić do komentowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwo teraz śledzić treści w internecie (alerty, brand24 itp..) i ogólnie panuje opinia, że jeśli zamieszczać prace tutaj to trzeba być*pro.

Pamiętam, że zanim zamieściłem pierwszą pracę ok. 8 lat temu, wypytywałem się na podrzędnych portalach o 3d czy już moje prace się nadają na max3d ;) W sumie to nawet teraz, mimo że wykonuje wiele prac to nie zamieszczam na forum, bo nie uważam że są wystarczająco dobre, co najwyżej wrzuce do renderów testowych od czasu do czasu. Wrzucenie pracy do FW i otrzymanie kilku stron pozytywnych komentarzy to nadal uważam niezłe wyróżnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Kiedyś padła taka propozycja, aby np. uprościć dział POMOC. Ten dział działa całkiem nieźle, ale pytanie czy np. pozostawienie for dla każdego z programów jest dobre. Czy np. nie uprościć tego do jednego worka pomoc, a zakładając temat będzie się tylko wybierało oprogramowanie (jako prefix z listy do wyboru: 3ds max, maya).(...)

 

Działów na forum jest rzeczywiście dużo. Mamy osobne kategorie do poszczególnych programów, a do tego osobne kategorie do konkretnych zagadnień. Załóżmy, że mam pytanie odnośnie modelowania w Blenderze. Gdzie mam pisać? W kategorii Blender? Czy w kategorii Modelowanie?

 

Rozumiem, że przedstawiony pomysł polegałby na zostawieniu tylko tych technicznie ponazywanych kategorii i np. w dziale Modelowanie znalazłyby się pytanie do modelowania we wszystkich programach, ale z prefixem, np. "Blender"?

W obecnej sytuacji tych działów wydaje się za dużo, wszystko się chyba rozmywa trochę, parę wpisów tutaj, parę w innej kategorii. Natomiast pytanie czy po takiej zmianie byłoby łatwiej o odpowiedź na swoje pytanie. Czy można by np. przeglądać daną kategorią z filtrem po konkretnym prefixie? Żebym np. widział tylko tematy związane z Blenderem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pecet: no właśnie, pytanie czy to dobrze czy to źle. prac jest mniej niż kiedyś, ale faktycznie teraz więcej zamieszczanych jest ukończonych prac niż WIPów. A te ukończone często są na wysokim poziomie.

 

mallow: można już filtrować po prefixie. Sprawdz w dziale 2D. Może filtrować WIPy i teczki.

 

No właśnie. Jest bałagan. Był nawet pomysł, aby usunąć wszystkie działy i zostawić po prostu pomoc i jakby ktoś szukał odpowiedzi na pytanie tam byłby prefix. Ale no właśnie... są plusy i minusy. Ale to modelowanei to jeden z lepszych przykładów. Albo rendering.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejo.

 

Co do działu pomocy, to ilość poddziałów jest faktycznie dość upierdliwa.

Często jest tak, że osoba pytająca o pomoc, nie wie czy jej problem sprawia 3d max, czy vray - a miejsce pytań dla maxa i dla vraya jest osobne. Ja oddzieliłbym pomoc hardware'ową, od software'owej. I tyle.

 

Pytań softwareowych nie ma aż tak dużo, i zazwyczaj pytający potrzebuje pomocy jak najszybciej. Wiec nawet jeśli starsze pytania będą szybko znikać na stronę drugą, to nie powinien być wielki problem.

Mógłby być jakiś system podbijania wątków na początek listy. Powiedzmy raz na dobę, zakładający wątek miałby taką możliwość (żeby nie nabijał kolejnych postów).

 

Już właściwie nie wchodzę w sprawy sprzętowe, bo ileż można razy czytać takie same pytanie "Jaki laptop do 3000zł".

 

 

Ja miałbym takie dwie prośby:

1. żeby na głównej, lista ostatnich postów była dłuższa. Bardzo często wchodze w wątki których sam bym raczej nie wyszukał (jak ten, na przykład)

2. żebym mógł jakoś szybko (2, 3 kliki) znaleźć listę tematów które ja stworzyłem. Zawsze długo tego szukam. A nie chce sobie robić spamu subskrypcjami na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adek podejrzewam ze pomysł komasacji całkowicie nie wypali przy dzisiejszym podejściu sporej grupy ludzi którzy nawet nie próbują przejrzeć tematów leżących koło siebie. Deshu podał świetny przykład tego zjawiska nie ważne ile mam kasy na sprzęt warto przeczytać co jest w innych watkach bo właściwie zmiana są tylko cyferki :) Podejrzewam ze to lenistwo intelektualne jeszcze by tylko spowodowało większe zaśmiecanie działów. Co do nie komentowania prac to może właśnie tak się dziej ze właśnie przyczyna jest ta pseudo elitarność ich a dwa duża cześć prac które sana wysokim poziomie ale nie pobudzających żadnych odczuć czy to pozytywnych czy negatywnych. Czasami od komentowanie odstraszaj sami autorzy którzy już nabrali takiego mniemania o swoim mistrzostwie że jeśli tylko człowiek coś nie tak powie to zostaje zmieszany z błotem. Powiem tak od razu przechodzi mi chęć komentowania takich prac wole się powykłucać z Kramonem bo przynajmniej jest zabawniej :) nie mówiąc o tym ze można się dowiedzieć wtedy najczęściej czegoś ciekawego szczególnie jeśli się włącza w to inni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności