Skocz do zawartości

UPS jaka moc?


berez123

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam sie do zakupu UPS typu interactive-line

tylko ze nie za bardzo wiem jak odpowiednio dobrac jego moc.

 

Moj komputer posiada zasilacz 600W i dobieralem go korzystajac z kalkulatora

na stronie producenta ktory wskazal mi co prawda zasilacz 500W, ale wolalem miec pewnosc.

 

Zeby sprawdzic realne zuzycie energi podlaczylem do komputera (i monitora) amperomierz

i wyszlo mi 1.35 czyli jakies 165W. Czy to mozliwe????

 

Jesli jest to poprawny wynik to wtedy UPS o mocy 300 VA bylby wystarczajacy?

Ciezko mi w to uwierzyc, take prosze powiedziec gdzie popelnilem blad : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

mierzone podczas renderingu (z wykorzystaniem CPU)

w stanie spoczynku bylo ok 1.0 czyli 120 W.

 

Martwi mnie jedna rzecz bo amperometr nie mierzy "gorek" tylko srednia, wiec nie jestem w stanie okreslic ile Watow moze moj

komputer potrzebowac w krytycznych sytuacjach.

 

Czy UPS 1200 AV ze wspolczynnikiem efektywnosci 0.5 (czyli 600W) bedzie dziala bez problemow moim komputerem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzaj poboru prądu przy renderowaniu na cpu wtedy zasadniczo tylko procek jest obciążony reszta podzespołów właściwie nie ciągnie prądu , grafika pracuje na minimum dyski stoją. Do tego świetnie nadają się gry o wściekłych wymaganiach które zmuszają kompa do rzeczywistej pracy. Pamiętaj także ze wyliczeni podstawowe da ci informacje o tym jaki najmniejszy ups możesz zastosować który będzie zdolny wytrzymać kilka minut pod pełnym obciążeniem. Czy w twoich wyliczeniach wziąłeś także pod uwagę zapas który się dolicza przy pc to jest około 20% natomiast przy serwerach nawet 40%

 

Nie piszesz konkretnie po co ci ups, od tego zależy jaki konkretnie ups potrzebujesz

- masz częste przepięcia na linii trwające po kilka sekund i chcesz się w ten sposób zabezpieczyć?

- notoryczne wyłączanie prądu na kilka kilkadziesiąt minut i potrzeba spokojnego zakończenia pracy i wyłączenia sprzętu

- czy też po prostu chcesz zabezpieczyć komp przed skokami napięć w sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzaj poboru prądu przy renderowaniu na cpu wtedy zasadniczo tylko procek jest obciążony reszta podzespołów właściwie nie ciągnie prądu , grafika pracuje na minimum dyski stoją. Do tego świetnie nadają się gry o wściekłych wymaganiach które zmuszają kompa do rzeczywistej pracy. Pamiętaj także ze wyliczeni podstawowe da ci informacje o tym jaki najmniejszy ups możesz zastosować który będzie zdolny wytrzymać kilka minut pod pełnym obciążeniem. Czy w twoich wyliczeniach wziąłeś także pod uwagę zapas który się dolicza przy pc to jest około 20% natomiast przy serwerach nawet 40%

 

Nie piszesz konkretnie po co ci ups, od tego zależy jaki konkretnie ups potrzebujesz

- masz częste przepięcia na linii trwające po kilka sekund i chcesz się w ten sposób zabezpieczyć?

- notoryczne wyłączanie prądu na kilka kilkadziesiąt minut i potrzeba spokojnego zakończenia pracy i wyłączenia sprzętu

- czy też po prostu chcesz zabezpieczyć komp przed skokami napięć w sieci

 

Skoro przy pomiarze ciagnal 160W a chcialbym kupic UPS z 600W (1200VA * 0.5) tol byloby 375% zapasu.

Byc moze dokupie jeszcze karte graficzna, dysk i ram.

Sprobuje jescze przetestowac jak to wyglada przy 3D marcu.

 

Odpowiadajac na Twoje pytanie

- wydaje sie sa czasem przepiecia bo spalila mi sie listwa ostatnio i chcialbym sie pred tym zabezpieczyc.

Generalnie chcialbym zeby prad ktory wpada od mojego kompa byl przefiltrowany i dobrej jakosci.

- chcialbym miec ok 10 min na wylaczenie komputera podczas zaniku pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw sprawdź dokładnie jaki naprawdę możesz mieć pobór mocy bo może się okazać ze ten ups o rzeczywistej mocy 600 nie starczy ci na tyle czasu ile potrzebujesz na spokojnie zakończenie pracy. Na dzień dobry można powiedzieć że na pewno wystarczy na niwelowanie skoków i przepięć w sieci. Dysk i pamięci to są zasadniczo znikome ilości poboru prądu po kilka watt na element, natomiast karta graficzna pod pełnym obciążeniem może być koszmarnym prądożercom dla własnej ciekawości sprawdziłem jak to wygląda z moimi komponentami gdy obciążyłem kompa Battlefield 4 z ustawianiami ultra na grafice karta ciągnęła około 380W a z testów które kiedyś czytałem było podane nawet 420W, w spoczynku ciągnie koło 90W, procek w trakcie renderowania na nim nie pobiera w moim przypadku więcej niż 90W. No i kolejny stały pochłaniacz prądu to jest monitor zasadniczo producenci ci podają tak zwany standardowy pobór mocy przykładowo w mojej 27 jest to około 70W ale ze producent przyzwoity podał także parametr maksymalnej mocy co już daje niemało bo 150W oczywiście wszytko zależy jak ustawisz sobie parametry wyświetlania szczególnie podświetlenia matrycy. Znacznie łatwiej by było nam powiedzieć czy prawidłowo mierzysz pobory gdybyś podał co masz za sprzęt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec podlaczylem jeszcze raz amperometr.

- W stanie spoczynku komputer pobiera 0.65 A co daje 83 W

- Przy testach we FurMark (obciazenie procesora + karty graficznej) pobiera 1.82 A

co daje 231 W, wynik juz bardziej realny.

 

Natomiast nie mam pojecia jak pomierzyc pobor mocy poszczegolnych urzadzen.

W jaki sposob wykonales test swojej karty graficznej?

 

Ponizej konfiguracja:

Plyta Gigabyte Z87X-UD3H

Procesor i7-4770 3.4 Ghz

Chlodzenie Noctua NH-U9B SE2

[TABLE=width: 197]

[TR]

[TD=class: xl64, width: 197]RAM 16 GB 133 Mhz

SSD Kingston 120 GB V300

HDD Seagate 2TB

[TABLE=width: 197]

[TR]

[TD=width: 197]GeForce GTX 650 TI

Zasilacz Corsair 600W

Monitor LG 29EA93

 

 

 

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Edytowane przez berez123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslalem o zakupie czegos takiego

http://www.oficinadosbits.com.br/Oferta.asp?codigo=9549

 

dwie baterie po 7 Ah, tylko pytanie jak dlugo utrzymaja napiecie 12V lub takie przy ktorym moj komputer bedzie ciagle dzialal.

Edytowane przez berez123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w domu starą kartę s3 nie ciągnie to to prawie w ogóle prądu zrobiłem test całego sprzętu z zamienionymi kartami równocześnie mam takie urządzenie VOLTCRAFT ENERGY LOGGER 4000 przydatne do sprawdzenia ile co pobiera prądu zresztą kupione w celu znalezienia pożeracza prądu w domu :) Sprawdź dokładnie monitor bo nie chce mi się wierzyć aby matryca 29 cali zjadała tylko 50 W. Co do sprzętu to jednak bym brał coś ze stajni APC serie Back RS lub najlepiej Smart

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w domu starą kartę s3 nie ciągnie to to prawie w ogóle prądu zrobiłem test całego sprzętu z zamienionymi kartami równocześnie mam takie urządzenie VOLTCRAFT ENERGY LOGGER 4000 przydatne do sprawdzenia ile co pobiera prądu zresztą kupione w celu znalezienia pożeracza prądu w domu :) Sprawdź dokładnie monitor bo nie chce mi się wierzyć aby matryca 29 cali zjadała tylko 50 W. Co do sprzętu to jednak bym brał coś ze stajni APC serie Back RS lub najlepiej Smart

 

ja uzywam czegos takiego

http://img1.mlstatic.com/multimetro-digital-profissional-hikari-hm-2030-display-lcd_MLB-O-3048904422_082012.jpg

 

Monitor 0.3 A x 127 V = 38 W

te 29 cali to takie oszukane bo monitor ma proporcje 21:9, czyli przekatna jest prawie dlugoscia : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostke wrzuce jeszcze pomiary dokonane na innych komputerach przez mojego znajomego

 

Komputer 1. Celeronem G530, 8GB RAM, dwa HDD 3.5", zintegrowana w procesor grafika: luz: 36W, max 68W

Komputer 2. AMD X2 4200+, 3GB RAM, jeden HDD, karta graficzna Geforce G100, karta PCI z tunerem satelitarnym: luz: 61W, max 109W

Komputer 3. Pradozerny Serwer Dell PowerEdge 1800 - ok 350 W

 

 

Komputer 2 dziala na APC 600 VA z bateria 12V 7.2Ah. Podczas zaniku pradu UPS trzyma ok 20 min.

Komputer 3 dziala na APC 1500 VA z 2 akumulatorami 12V 17Ah. Podczas zaniku pradu UPS trzyma ok godziny.

 

Takz moj wniosek jest taki, ze chyba martwie sie troche na wyrost a sugerowane obliczenia podawane przez producentow zasilaczy sa mocno zawyzone a nasze komputery nie sa az tak pradozerne jak nam sie wydaje : )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności