Skocz do zawartości

[model 3d] Tory wyścigowe


Kedzior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Po kilku torach wykonywanych hobbystycznie w wolnym czasie dla rfactor2, przyszła pora na komercyjne tory wykonywane dla SimBina, na platformę DTM Experience. Tory to min: Lausitzring, Moscow Raceway, Ochersleben, Brands Hatch.

 

Obecnie kolejne są w produkcji, min Sonoma Circuit (na samym dole, ostatnie 4szt)

 

Kilka ujęć:

 

2013-12-09-1706-0016.jpg?w=1000&h=

 

2013-12-09-1706-0018.jpg?w=1000&h=

 

2013-12-09-1709-0025.jpg?w=1000&h=

 

2013-12-09-1715-0044.jpg?w=1000&h=

 

2013-12-09-1720-0055.jpg?w=1000&h=

 

 

2013-12-10-1322-0046.jpg?w=1000&h=

 

2013-12-10-1332-0059.jpg?w=1000&h=

 

RRRE-2014-02-05-11-13-49-371.jpg

 

RRRE-2014-02-05-11-14-15-62-1.jpg

 

 

RRRE-2014-02-05-11-12-52-771.jpg

 

RRRE-2014-02-05-11-22-36-051.jpg

 

Pozdrawiam

Wojtek

Edytowane przez Kedzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Kawał świetnej roboty! Jaki jest rozmiar największych tekstur? Tor robiony na podstawie skanów laserowych?

 

1.2048x2048.

 

2. Nie, na podstawie danych CAD, map geodezyjnych, zdjęć, video, czy też osobistych wizyt na torze. Wszystko zależy jakie dane są dostępne do danego toru, jak daleko jest (ważne jeśli w grę wchodzi wizyta na torze)

 

Myślałeś nad wrzuceniem torów wydanych do Rfactora do innych gier? Czy to tylko i wyłącznie do Rfactora?

 

Robiłem kiedyś tory do rfactor 2, teraz pracuję dla SimBina więc siłą rzeczy inne platformy odpadają. Inna sprawa nie jestem fanem konwersji, w jakąkolwiek stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mam pytanie. Jak wykonałeś detale typu kamienie? Instancje, proxy, normalmapa? Masz gdzieś trawę jako geometrię czy wszystko na teksturach, a jeśli 3d to jak rozwiązujesz sprawę z jej ilością? Będę szczęśliwy za feedback bo siedzę nad projektem toru i borykam się z deficytem mocy obliczeniowej właśnie gdy dochodzi do trawnika albo drzewek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekstra teksturowane. Jest jakaś historia w tych teksturach: opony zostawiły ślad, roztarły piach itd :)

 

Jak zaczynasz tworzyć tor? Na ile tekstur możesz sobie pozwolić? Jak łączysz te tilowane z unikatowymi? (drugie uv i alpha malowana per vertex? grubsze shadery?)

Edytowane przez muody
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajne. z poziomu trasy na pewno nie bedzie widać tych wszystkich obiektow rozsianych na siatce więc będzie git.

 

Obiektow jest sporo, ale wszystko jest zdecydowanie low poly, wydajnosc nie jest zla jesli chodzi o to. To co nam zjada wydajnosc na tym silniku to cienie i odbcia.

 

Bardzo elegancko :)

Można zobaczyć trochę zaplecza ?

w czym np to powstaje, modele tekstury ?

 

Wszystko w Maya i PS. Jako zrodlo samego toru, najczesciej dane CAD, zazwyczaj z elewacjami, wiec samo modelowanie toru w takim przypadku jest czaso chlonne ale dosc proste. Niedlugo przerzucamy sie na laserowo skanowane tory, wiec bedzie to troche bardziej zlozone.

 

Świetne tory, jeździłbym. Szkoda, że chłopaki z Kunos Simulazioni nie zdążyli Cię zgarnąć pierwsi przed Simbin/Sector3 ;)

 

Pozdrawiam.

 

 

Ja nie zaluje, mamy tu prosty silnik, ale to co ma Kunos jest jeszcze starsze, maja fajne shadery dla aut, ale reszta jest biedna i dla mnie bylby to krok wstecz.

 

Ekstra teksturowane. Jest jakaś historia w tych teksturach: opony zostawiły ślad, roztarły piach itd :)

 

Jak zaczynasz tworzyć tor? Na ile tekstur możesz sobie pozwolić? Jak łączysz te tilowane z unikatowymi? (drugie uv i alpha malowana per vertex? grubsze shadery?)

 

Historii w teksturach nie ma, zostaja owszem slady, ale to tylko dodatkowe obiekt renderowany kilka cm nad powierzchnia, czyli standard.

Sam teren jednak sie nie zmienia.

 

Tor tworzymy od wizyty osobistej jesli to mozliwe, zazwyczaj trwa do 2-4dni i robimy tysiace zdjec i zagladamy w kazdy zakamarek.

Pozniej powstaje pomysl i koncepcja od strony czysto wizualnej, czy robimy jesien, czy moze lato, jak paleta kolorow, jaki layout itp.

Planujemy budynki i ustalamy prjorytety ktore obiekty maja miec wiecej detali, ktore mniej, a ktore mozna zastapic uniwersalnymi z naszej biblioteki, bo wiadomo np auta gdzies tam stojace na parkingu 100m od toru, moga byc wszedzie na kazdym torze takie same, na pewne rzeczy szkoda czasu.

 

Tekstur nie uzywam duzo, mimo iz teren jest roznorodny. Mamy fajny shader, ktory uzywa 4 glownych tekstur, ktorymi mozemy pokryc, trawe, piasek, zwir itp, oraz dodatkowa tekstura na drugim UV ktora zarzadza blendowaniem miedzy tymi teksturami, wiec tutaj jest miejsce na wyzycie sie "artystyczne" , bo od tego jak namaluje sie ta teksture, zalezy mocno efekt koncowy. Czyli w sumie nic specjalnego.

 

Plus ew. kolor w vertexach gdzie nie gdzie i na calosc terenu leci AO, jak juz wszystko jest gotowe, obiekty, drzewa, postaci itp.

 

Reszta obiektow dosc standardowo, diff, spec, normal, AO, plus gdzie, nie gdzie, odbicia i zabawa z fresnelem

No i shader drogi jest calkiem fajny, 6 warstw tekstur miesza miedzy soba, wiec mozna fajna roznorodnosc osiagnac.

Edytowane przez Kedzior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie największą ciekawostką jest to że możesz to sherować i pokazywać progress to jest MEGA!

 

No nie ma z tym problemu :) przynajmniej z SimBinem..tfu Sector 3.

 

Robie tez od pewnego czasu tory dla RF Pro, skanowane laserowo tory z nawierchnia tak gesta ze mam problemy na swoim PC to obrabiac, tory leca min do symulatorow Ferrari i Mclarena i bylo by co pokazac, ale tutaj niestety nie moge wrzucic absolutnie nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na pierwsze doswiadczenia z laserowo skanowanym torem. Na pierwszy ogien idzie Jerez :) . Wprawdzie to nie dla SimBina, ale nie bede zakladal nowego tematu, gdyz ostatnio glownie torami sie zajmuje, wiec latwiej wszystkie bedzie trzymac w jednym miejscu.

 

Pierwsze wrazenie super, choc moj PC przy pelnej gestosci chmury punktow dostaje czkawki a i tak dane mam okrojone.

 

pc1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maly update, najciekawszy tor ktory ostatnio robilem, ostatnie szlify zostaly (robiony z pomoca kolegi z Czech, ktory robil dwa glowne budynki w pitlane, cala reszta to moja praca)

 

Tor bardzo trudny ze wzgledu na roznice elewacji, prawidlowa geometria byla dla mnie najwiekszym wyzwaniem, pozniej roslinnosc, drzewa i las. Nie latwo bylo pogodzic chec uzyskania duzej roznorodnosci i ograniczen naszego silnika graficznego. Nie mamy zadnego fajnego oswietlenia jesli chodzi o drzewa, wiec moglem jedynie pobawic sie kolorem i jasnoscia calej sceny jesli chodzi o las. I tyle tez zrobilem.

 

Ciesze sie ze projekt za mna, z niektorych rzeczy jestem zadowolony, niektore zrobil bym chetnie od nowa, czyli jak zwykle po kazdym projekcie :) . Doswiadczenie kolejny level w gore, ale wlasne oczekiwanie od swojej wlasnej pracy rowniez.

 

Jest szansa ze przeniesiemy sie na nowy engine, bylo by super, zobaczymy :)

 

Spa-Francorchamps.

 

 

2015-06-22_00001.jpg

 

2015-06-19%201929%200003.jpg

 

2015-06-19%201932%200009.jpg

 

2015-06-19%201937%200019.jpg

 

2015-06-19%201937%200020.jpg

 

2015-06-19%201938%200022.jpg

 

2015-06-19%201939%200024.jpg

 

2015-06-19%201940%200026.jpg

 

2015-06-19%201938%200023.jpg

 

2015-06-22_00002.jpg

 

2015-06-22_00005.jpg

 

2015-06-19%201943%200030.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Kolejny tor ukonczy to Paul Ricard, trudny tor do wykonania, bo wieje na nim pustka, istna pustynia i nie bylo miejsca na fajne detale, wiec pozostalo dac z siebie wszystko w kwesti tekstur i doboru kolorow.

 

Miedzy czasie (a w zasadzie glownie tym sie zajmuje obecnie), przenosze skonczone juz Circuit de Spa-Francorchamps (skonczone na starym silniku w Raceroom) do Unreal 4, obecnie nie mam jeszcze nic ciekawego do pokazania, ale to tylko kwestia czasu.

 

Pozdrawiam

Wojtek

 

2015-06-25_00028%20copy.jpg

 

2015-06-26_00003%20copy.jpg

 

2015-06-26_00006%20copy.jpg

 

2015-06-26_00007%20copy.jpg

 

2015-06-30_00001%20copy.jpg

 

2015-06-30_00002%20copy.jpg

 

2015-06-30_00003%20copy.jpg

 

2015-06-30_00004%20copy.jpg

 

2015-06-30_00005%20copy.jpg

 

2015-06-30_00057%20copy.jpg

 

2015-06-30_00079%20copy.jpg

 

2015-06-26_00014%20copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik graficzny jest juz dosc stary, mocno nas ogranicza i to jest fakt. Ilosc poly z jakich skladaja sie nasze auta, jest pewnie sporo mniejsza niz na niektorych mobilnych grach ;/

 

Kazdy w studiu chetnie by sie przesiadl na cos nowego i na miare obecnych czasow, stad testy na UE4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Loozack - dziekuje :)

 

@wujek_kane - zalezy od wielkosci toru, ale przy pracy samemu od 2 do 5 miesiecy.

Referencje to zdjecia, dane CAD lub skan laserowy, najczesciej LIDAR. Zawsze ktos jedzie na tor robic zdjecia, czasami jade sam, dane CAD sa czescia licencji, a jesli mam skany to robia to przewaznie zewnetrzne firmy, ktore pozniej dostarczaja gotowy skan w postaci chmury punktow, latwo sie tego nie obrabia prawde mowiac, bo skanowany obszar jest ogromny i wydajnosc tego to najwieksza bolaczka dla mnie i ten proces wcale przez to nie jest szybszy od tego na podstawie CAD.

 

Wiec jest sporo danych w oparciu o ktore robie tor, jesli wiec chodzi dokladnosc geometrii to sa bardzo dokladne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, powiem Ci szczerze, że o ile próby z posta #32 wyglądały bardzo przekonująco i realistycznie, tak te wydają mi się bardzo plastyczne, trochę jak bym patrzył na malowane farbami pejzaże. Myślę, że głównie chodzi tu o roślinność, a szczególnie drzewa, które wyglądają dosyć płasko, jak dodane grubym pędzlem. Ogólnie cała kolorystyka przypomina mi grę King's Bounty, co wygląda przyjemnie, ale coś mi mówi, że nie taki był cel ;) Pokazałeś jednak już swoje możliwości więc wierzę, że to tylko kwestia poznania nowego silnika, a potem jak zwykle opadną nam szczęki :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdanie o pejzazach to dla mnie komplement, dziekuje ;)

 

Ale powaznie, to kazdy dzien przynosi nowe doswiadczenia, mysle ze caly obraz i oswietlenie zmieni jeszcze bardzo mocno i nie raz.

Z drzewami sie zgadzam w pewnym stopniu.

 

Dzieki za feedback.

 

ps. jeszcze dwa obrazki z ostatnich testow.

 

HighresScreenshot00031%20copy.jpg

 

HighresScreenshot00030%20copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między jednym a drugim projektem i pracą przy UE4 miałem okazję wrócić do Raceroom Racing Experience gdzie robię teraz szwedzkie tory, fajne, małe klubowe ściganie. Tory krótkie więc mogę lekki nadmiar czasu spożytkować na tekstury.

 

Mantorp Park oraz Kuntstorp Ring.

 

Cz1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności