Skocz do zawartości

Podkręcanie AMD 1055t na AsRock 970 Extreme4


Zernat

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pewien problem z podkręceniem procka AMD Phenom II x6 1055t 2.8 GHz na płycie AsRock 970 Extreme4.

 

Mój sprzęt:

 

Płyta Główna: ASRock 970 Extreme4

CPU: AMD Phenom II X6 1055T (6x 2.8 ghz)

Chłodzenie CPU: Noctua DH-14

Karta Graficzna: GeForce GTX 770 Phantom 4 GB

RAM: Od GoodRam'a 1333 MHz CL9 16 GB

Zasilacz: BeQuiet 630W 80+

 

Dysk SSD na system i HDD na inne pliki

 

Znalazłem taki oto między innymi filmik:

 

 

Gość w nim, zmienia jedynie CPU Frequency (na bodajże 211) i Multiplier 19. Później powiedział, że skontrolował u siebie jeszcze częstotliwość rAM'u co jest oczywiste, bo nie może on za szybko chodzić a przy podkręcaniu przecież ram też się "przyśpiesza".

 

Mianowicie, ja u mnie postąpiłem tak samo, podkręciłem procek poprzez zwiększenie Frequency do 260 (nie ruszałem multiplier'a chociaż jakimś cudem mogłem, chociaż teoretycznie nie powinienem tego móc chyba zrobić na tym procesorze ???). Sprawdziłem później ram'y, zmniejszyłem je do około 1080 mhz z 1333 (takie duże przeskoki mam na tej płycie :/ ) i nawet sprawdziłem czy tam HT i NB pozostały na tych standardowych 2000mhz ale nic się nie zmieniło.

 

Po restarcie system nie chciał się załadować, musiałem restartować bios'a.

 

Sprawdzałem też na predefiniowanych ustawieniach OC z płyty głównej, wyglądały całkiem w porządku (napięć nie ruszała ta opcja). I system się nawet załadował ale wywiesił się po 15 minutach w Prime95 i później też fochy strzelał i miałem nawet pewne problemy z restem biosu.

 

 

Czyżby trafiła mi się jakaś felerna sztuka tego procesora ? xd

 

Co robię źle ?

 

Czy może zamiast Frequency powinienem podbijać multiplier ? Ale ten 1055t powinien mieć zablokowany multiplier z tego co czytałem ? Na co jeszcze zwrócić uwagę ? Gdzie popełniam błąd ? xd

 

 

 

Z góry dziękuję za pomoc i Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Na początek dla porządku ostrzeżenie, komputera do pracy nie należy podkręcać bo stabilność systemu zawsze na tym cierpi.

 

A co do problemu, podkręcanie należy przeprowadzać podbijając wartości drobnymi kroczkami, ty podbiłeś FSB z 200 od razu na 260, nie dziwota że procek nie dał rady ;)

Co do mnożnika to nie jestem ekspertem od AMD, ale można go chyba zmienić o tyle o ile podnosi go Turbo Core, czyli zamiast zostawiać to procesorowi aby dynamicznie zmieniał mnożnik ustawiasz go po prostu wyżej "na sztywno"

Obawiam się że nie każdy procesor podkręci się tak samo, a więc możliwe że u Ciebie FSB nie pójdzie wyżej niż 215-230 Mhz.

No i niestety jedyną metodą na ekstremalne podkręcenie jest równoczesne podnoszenie napięć, a to oznacza też lepsze chłodzenie bo AMD niestety ma znacznie niższą niż Intel dopuszczalną temperaturę pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety jedyną metodą na ekstremalne podkręcenie jest równoczesne podnoszenie napięć, a to oznacza też lepsze chłodzenie bo AMD niestety ma znacznie niższą niż Intel dopuszczalną temperaturę pracy.

 

 

Chłodzenie CPU: Noctua DH-14

 

Jedyne lepsze chłodzenie od tego to jest woda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noctua jest świetna ale niestety kobylasta i nie na każdą płytę pasuje, w sumie nie do każdej obudowy również wlezie ale tutaj ewentualnie można nie zamknąć bocznej ścianki. Półśrodek ale zawsze ;)

Zgoda co do wody ale to kupa problemów, no chyba że kompaktowy gotowy zestaw, te są fajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że... napisałeś... że lepsze chłodzenie potrzebne. Ja ci napisałem że koleś ma najlepsze na rynku, air. A z tym chłodzeniem topowego FX'a można spokojnie na 5.0 cisnąć. a i7 4770k na 4.5-4.7

 

btw minus nie odemnie jak coś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi :) Minusy też oczywiście nie ode mnie, ja nie wiem kto to po forum rozrzuca xd

 

Czyli mówicie, że sprzęt mam, tylko podkręcać xD A czy wszystko robiłem dobrze ?

 

Oglądając poradniki wychodzi na to, że zabawa polega na tym aby najpierw podnieść najwyżej jak się da multiplier ? Problem w tym, że podobno mój procek ma go zablokowanego w przeciwieństwie do wersji 1090T ?

 

A przy tym kontrolować aby North Bridge i HT nie były wyżej niż 2000 MHz, tak ?

 

No i aby RAM'y nie chodziły szybciej niż te 1333 MHz ?

 

Czy to są tylko te trzy rzeczy (NB, HT, RAM'y) na które trzeba patrzeć podczas kręcenia ? Pomijając napięcie, na to jestem za miękki xd

 

W takim razie co robiłem źle ?

 

Pozdrawiam i dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałem ;) Faktycznie Noctua jak byk wymieniona :D

 

Ogólnie OC zależy od sztuki, i niestety bez podniesienia napięcia możesz wysoko nie dotrzeć.

Także możesz jedynie podnosić FSB o 5 Mhz i za każdym razem puszczać Prime na minimum 10-15 minut (powinno być niby dłużej ale...)

Jak komputer nie wstanie to oznacza że trafiłeś na barierę której bez podniesienia napięcia nie przeskoczysz, jak wstanie ale się zawiesi to niestety raczej ten sam problem.

Co do ramu, jak masz DDR 3 1333 to chyba te 1350-1400 wyciągną ? No ale Goodram to nie Corsair więc nie ma co szaleć ;)

Jak mówiłem, ekspertem od AMD nie jestem, tak więc nie pomogę w kwestii HT i reszty ;)

 

Ps. minus jest od kolegi powyżej, dał mi już kolejnego bo nie spodobała mu się moja wypowiedź w innym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dzieci o te minusy :)

 

Marcolini: nowe konto i zamiast trzymania się tematu jakieś offtopy o minusach i oskarżanie użytkowników o coś czego nie zrobili.

 

Trzymajcie się tematu.

 

W kwestii minusów - napiszę to kolejny - raz - dostałeś minusa - repa ujemnego - z tym naprawdę da się żyć. Życie toczy się dalej (tzw. "deal with it"). Minus - ktoś nie zgadza się z Twoim zdaniem. Ot tyle.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adku bo może by było dobrze jak by w dziale technicznym nie było tej opcji z minusami jak się ktoś nie zgadza z przedmówca na temat sprzętu to napisze to poda jakieś konkretne test dane itp a nie opiniowanie wypowiedzi na temat sprzętu, Tak jak w CG nie można dawać podziękowań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(jak dla mnie te minusy/plusy to nie za fajne są :P )

 

Otóż, walczyłem ! I poległem ...

 

Ja mam chyba jakąś felerną sztukę tego procka. Najpierw sprawdziłem rzecz z tym multplierem, podbiłem do 16.5 ze zwykłym FSB i zapisałem. I otóż to nic nie dało. Czyli 1055T faktycznie ma blokadę na 14, 16.5 można mieć tylko chwilowo z TurboCore'em.

 

Następnie ładnie podbiłem FSB do 220 i poszło (nie odpalałem Prime'a). Następnie podbiłem do 260 bo wszystko powinno być ok (ludzie na YT pokazują, że dobijają do 4 GHz bez zmiany napięcia). A więc ustawiłem to 260 FSB, ustawiłem HT i NT na około 1800 MHz (wyżej było tylko 2060 MHz), ustawiłem RAM na około 1060 (wyżej było 1380 MHz), wyłączyłem TurboCore'a i Cool'n'Quiet.

 

Zapisałem, włączyłem sprzęt, w CPU-Z i CoreTempie wszystko się zgadzało z UEFI, włączam Prime95, po 4 minutach mam temperaturę 46 stopni (ludzie mówią, że zdrowy max to 55 stopni) i komputer się wyłącza xd

 

A więc wychodzi chyba na to, że mam po prostu słabszą sztukę chyba ? To, że procek się źle kręci nie podlega gwarancji, prawda ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam ichniego softu ale np asusa działa całkiem sensownie i robi wszytko z automatu włącznie z testowaniem stabilności podejrzewam ze asrock będący z tej samej stajni co asus zapewne ma podobny soft

Azbesty podejrzewam ze się nie dowiesz to jest właśnie przykład bezsensownego dawania minusów ale cóż dostałeś i masz :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

No cóż przez zwykła ciekawość pogrzebałem wczoraj w necie i jednak ktoś mógł mieć racje nie zgadzając się z tobą ale zamiast dawać minusy mógł nas po prostu doinformować że są wydajniejsze w zbliżonej cenie:

Phanteks PH-TC14PE,

Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme

http://www.hardwaremax.net/reviews/kuehler/420-test-thermalright-silver-arrow-sb-e.html?start=6

Edytowane przez skalpel3d
nie chciałem tworzyć dwóch postów pod sobą
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od konfiguracji i metod testowania, w wielu testach Noctua jest wydajniejsza, czasami w środku, bardzo rzadko przegrywa.

Ale mówimy tutaj o różnicach rzędu 1-2 stopni, co jest kompletnie bez znaczenia. (dodatkowo Arrow Extreme jest jak tornado w komputerze, Phanteksa nie miałem)

 

Kolego Zernat, link jaki podałeś dotyczy podkręcania procesora AMD FX, sam posiadasz starszy model z zablokowanym mnożnikiem, nie da się więc bezpośrednio przełożyć tego poradnika bo to są inne procesory (o ile można to nazwać poradnikiem)

Bez podniesienia vcore raczej nie osiągniesz znaczącego OC, z tego co przeczytałem to topowe wyniki OC są osiągane na napięciu ~ 1.5 V ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, chociaż na innych filmach (dotyczących bezpośrednio mojego procesora) ludzie mówili, że te 4 Ghz to bez zmiany napięcia :/

 

Mam jeszcze jedno pytanko, odnośnie temperatur. Core Temp podaje temperaturę niższą o 10 stopni od SpeedFan'a i od tego programu AXTU który jest połączony z UEFI.

 

Komu wierzyć ? Chyba temu Axtu, dobrze myślę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie na każdym procku się da, pisałem już wcześniej.

 

 

W procesorach AMD faktycznie bywa z tym problem, gdzieś kiedyś czytałem że CoreTemp jest bardziej wiarygodny bo...i tu nie pamiętam, albo korzysta z wewnętrznego czujnika albo z tego na płycie ;)

Prawdziwym problemem natomiast będzie to że T-max dla AMD to coś koło 60-65 gradusów, tak więc mając rzeczywiste i bezpieczne 55-58 stopni płyta i tak odpali "throttling" dla CPU i zauważysz spadek mocy.

Ja tak miałem na posiadanym przez 2 tygodnie FX 9590 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziś zrobię tak, podkręcę do 3 Ghz i potestuję Prime95. I dalej będę skakał o 0.1 GHz i aby mieć pewność co do temperatur to będę patrzył na tego SpeedFan'a aby na nim nie przeskoczyło do 55.

 

Może uda mi się chociaż jakieś 3.2 Ghz wykręcić. Ale to wychodzi na to, że naprawdę miałem pecha z tą sztuką procesora :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kieruj się temperatura z softu jaki dostałóes z płyta główną bo on ja podaje zgodnie z biosem core temp niestety przekłamuje w stanach spoczynku np na amd fx 8350 pokazuje temperatury rzędu 19-20 stopni kiedy biosowa jest około 28-32, jedyny plus core temp to to ze pokazuje Tj dla procesora czyli temperaturę przy której porocek padnie przy AMD jest to koło 90 stopni.

Marcolini miałeś zapewne źle skonfigurowana płytę główną i do tego jakieś dupne chłodzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, jak ja powiem "czarne" to Ty zaraz "białe" ?

 

ASUS Crosshair V Formula, do tego Thermalright Macho który się nie sprawdził i Thermalright Silver Arrow Ex który był lepszy ale głośny i też daleki od ideału. Jak to są "dupne" chłodzenia to ja nie mam więcej pytań. :\

I to raczej soft od płyty podawał zawyżoną temperaturę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TY chyba zasadniczo wszytko bierzesz do siebie. No cóz te dwa chłodzenie nie za bardzo się nadaj do procesora który ma TDP 220W ktoś kto ci je dobierał chyb zupełnie nic nie wiedział na temat tego pieca wsadzonego do kompa. Co do softów mierzących temperaturę to niestety gadasz głupoty najbardziej wiarygodne są podające na podstawie biosa sorry jak ci soft płyty podaje zawyżona temperaturę to masz coś nie tak z czujnikiem. Nie wmówisz nikomu ze temp procka pod pełnym obciążeniem wynosi 38 stopni w trakcie renderingu od 2h i że to bios zawyża temperaturę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zwykłego 8350 którego od czasu do czasu podkręcałem żeby przetestować wydajność, chciałem po prostu sprawdzić czy się przyczepisz. Nie zawiodłem się ;)

 

No więc tak:

- core temp pobiera dane o temperaturze prosto z diody termicznej w procesorze, soft płyty jaki pokazałeś podaje temperaturę z czujnika na płycie, czyli co najwyżej temperaturę obudowy procka

- temperatura podana przez core temp to nie jest zwykły odczyt tylko wartość obliczona za pomocą wzoru podanego przez AMD { CPU Temp = Value / 8' }

 

Jakoś ludzie na całym świecie traktują Core temp jako bardzo wiarygodne źródło informacji o temperaturze, tak więc ja też nadal na nim będę polegać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zernat próbowałeś zabawy przy pomocy AMD OverDRive? Tylko sie nie zdziw wskazaniami temperatury bo teraz pokazuje ci on nie bieżącą temperaturę procesora tylko różnice miedzy temperatura bieżąca a a bezpieczną dla danego procesora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie bawiłem się tym.

 

Teraz jak sobie tak myślę, to z tego z słyszałem to lepiej podbno podkręcać poprzez BIOS/UEFI niż poprzez takie zewnętrzne programy. Jest stabilniej i bezpieczniej podobno ?

 

Kręcić do tych 3.0 jeszcze nie kręciłem, muszę zebrać siłę do tego xD

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to jak najbardziej zewnętrzny soft ale zmajstrowany przez panów od AMD i często zalecany do ichnich procesorów jeśli się już ktos bawi w ich oc mam dobry system testowanie stabilności. Wcześniej jakoś nie zapytałem zaznaczałeś graniczne taktowanie pamięci sprawdź jakie pamięć ma spd speed podawane przez producenta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o prędkości RAM'u ? Mam zwykłe GoodRam'y 1333 MHz.

 

No ten programik dosyć solidnie wygląda. Co myślisz o podkręcaniu tą funkcją AutoClock ? Wygląda ona całkiem fajnie no i wygodnie (i bezpiecznie bo od razu testuje ?)

 

Ale czy ten program jest mądry ? Gdy włączę tego AutoClocka to on o te parę MHz będzie podkręcał wszystko, czy może program jest mądry i o te parę MHz będzie kręcił tylko procesor i będzie on SAM pilnował aby RAM, HT i NB zostały na zwykłych wartościach ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu przetestowałem opcja auto tylko należało przy niej zrobić jeden trick wcześniej w biosie ustawiłem pamięci na taktowanie o jeden poziom niżej niż jest ich maximum czyli z 1600 na 1333 i pościłem auto na powietrzu dociągnął mi spokojnie do 4,7ghz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak rozumiem, on męczy również pamięć, dlatego należy ją już wcześniej dać oczko niżej, tak ?

 

A jak z NorthBridge i HT ? Też dać je w UEFI oczko niżej ? Czy może tych dwóch rzeczy AutoClock nie tyka ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie niestety podbija HT i NB również. I to dosyć sporo, wykręcił jak na razie niecałe 3GHz i NB i HT wskoczyło już na 2150 MHz.

 

Jak to rozegrać ? Zbić w UEFI bazowe dla HT i NB gdzieś do np. 1600 Mhz i dalej puścić AutoTune'a ? Bo z tego co czytałem podkręcanie HT i NB nie bardzo ma sens.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności