Skocz do zawartości

Łączenie linii


Gość bytek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Pytanie pewnie żałosne ale rozkłada mnie na łopatki. Chce połączyć dwa odcinki w sposób ruchomy. Tak aby przy zmianie kąta były dalej zaczepione na styku swoich krańców. Długość bez zmian. Po chłopsku ruchome połączenie. Nie mogę, nie wiem, nie umiem, a na bank rozwiązanie jest proste jak budowa cepa.

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 6
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jaki program?

Wiele programów umożliwia przesunięcie "osi obrotu" obiektu (linii). Umieść ją dla każdego z odcinków w punkcie ich styku i masz to o co Tobie chodzi.

Np. Photoshop:

 

Cześć Dynamico, przede wszystkim dzięki za odpowiedź. Już tłumaczę dokładnie.

 

Program to 3ds Mas 2014. Problem przed jakim stoję to utworzenie 9 przedmiotów oddalonych od siebie w konkretny sposób. A mianowicie:

Między sąsiadującymi przedmiotami odległość ma wynosić x

Przeskakując o dwa przedmioty czyli np. 1-3,2-4 itp 1,5x

Przeskakując o trzy przedmioty 1-4,4-8 odległość 2x z zachowaniem x między 3-4. Czyli wszystkie odległości będą stałe między sobą.

 

W praktyce będzie to trójwymiarowa pionowa spirala. Wychodzę z punktu (0,0) i jadę pierwszą linię o długości x. Tworzę następną o długości 1,5x zaczynającą się także w (0,0), a w punkcie docelowym linię o długości x i szukam miejsca styku obu linii. To miejsce wyznaczy mi położenie 3 obiektu. Następnie dokładam do wszystkich punktów kolejne odcinki i łącze je ze sobą. Problem polega na tym, że ciężko jest na czuja przesuwać je wszystkie gdy nie są do siebie zaczepione. Zmieniasz kąt zmienia się położenie początku odcinka i znów przesuwasz.. syzyfowa praca.

 

Jakiś pomysł? Może źle się do tego zabieram? Tutaj screen z tego jak mniej więcej ma to wyglądać:

21jzzsz.jpg

Tutaj zacząłem robić z wykorzystaniem okręgów ale zwykłe linie sprawdzą się dużo lepiej jeśli nauczę się ruchomo mocować do siebie ich końce i zmieniać w trójwymiarze kąt między nimi poruszając jedną z nich. Filmik wrzucony przez Dynamico dokładnie pokazuje co chcę osiągnąć lecz w 3D.

Edytowane przez bytek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz w dziale 2D więc Max nie przyszedł mi do głowy :-)

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój opis to rozwiązaniem problemu może być zastosowanie systemu "kości" (bones) i odpowiednie podlinkowanie obiektów. Nie jest to skomplikowane a masz całkowitą kontrolę nad wzajemnymi powiązaniami.

Popatrz tu: http://www.evermotion.org/tutorials/show/8405/rigging-a-lamp-in-3ds-max-tip-of-the-week

Zamiast elementów lampy wstaw swoje obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz w dziale 2D więc Max nie przyszedł mi do głowy :-)

Jeżeli dobrze zrozumiałem Twój opis to rozwiązaniem problemu może być zastosowanie systemu "kości" (bones) i odpowiednie podlinkowanie obiektów. Nie jest to skomplikowane a masz całkowitą kontrolę nad wzajemnymi powiązaniami.

Popatrz tu: http://www.evermotion.org/tutorials/show/8405/rigging-a-lamp-in-3ds-max-tip-of-the-week

Zamiast elementów lampy wstaw swoje obiekty.

 

Dzięki, ruszyłem z tematem ale jestem za głupi żeby zrozumieć te "Solvers". Jest opcja łączenia ze sobą końców kości? Albo kliknięcie jednego końca i drugiego, i żeby się automatycznie połączyły bez zmiany długości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności