Skocz do zawartości

Obiekt3d: Smith & Wesson 629 .44 Magnum Performance


2013

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Zabrałem się za nowy model, a jest nim Smith & Wesson 629 .44 Magnum Performance.

 

Chciałbym wymodelować wszystkie elementy mechaniczne, jednakże, mam problem z odszukaniem materiałów, więc jeśli nie znajdę szczegółowych zdjęć tego co kryje się w środku, poprzestanę na wymodelowaniu tego co widać.

 

Nie chcę modelować patrząc na rewolwer innej marki.

Wystarczy, że i tak nie uniknę niezgodności, gdyż Smith & Wesson 629 ma dziesiątki różnych wariacji, różne celowniki, bębenki, rękojeści, niby to samo a jednak nie to samo, a mam różne referencje.

 

Frame N, bo na tej właśnie został zbudowany ten model, została zastosowana w wielu inny rewolwerach Smith & Wesson.

 

Jeśli zatem znajduje się na forum znawca tej broni, i może posiada zdjęcia niekoniecznie tego modelu ale innego bazującego na Frame N dzięki którym mógłbym dobrze ten model wykonać, bardzo proszę o pomoc!

 

Jak zwykle proszę o uwagi, wytykanie błędów, dzięki!

 

Model 3D >>> https://skfb.ly/zVpV

 

 

14139565686_7dd281c2cb_o_d.jpg

 

14159961982_252672de7c_o_d.jpg

14159965342_9880d22db7_o_d.jpg

13976087650_95952fc397_o_d.jpg

13976089478_ba5f9b427e_o_d.jpg

14159401021_211256abaa_o_d.jpg

14162825584_c1cb86ce8c_o_d.jpg

14162737015_b211530f72_o_d.jpg

14159964652_8ab9ff10a3_o_d.jpg

13976082067_845376da6d_o_d.jpg

13976118208_8699e4b5af_o_d.jpg

13976118568_0b503bb8f3_o_d.jpg

13976119228_e0a83e7a5d_o_d.jpg

Edytowane przez 2013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 95
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

2013 - materiałów jest cała masa , z reguły na forach miłośników strzelań ipsc .

kilka rysunków bebechów :

http://www.oldwestgunsmith.com/gunparts/44he.htm

 

sporo można znaleźć na gun auction

http://www.gunauction.com/shop/gun-parts-pistol

i tu

http://www.brownells.com/handgun-parts/index.htm?avs|Make~~Model_1=Smith%20%26%20Wesson__629

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pixel-Factory!

 

Faktem jest, że dałeś linkę do najlepszego zdjęcia rozebranej Frame N jakie widziałem, ale to nadal bieda straszna.

Tam jest pełno nacięć a malutkie elementy mechaniczne są dość skomplikowane, bez dobrych referencji ciężko będzie ładnie to poukładać, aby do siebie pasowało.

 

Będę jeszcze szukał, ale daj mi wiarę, że szukałem już kilka dobrych godzin.

Mam fajne zoomy, ale z bebechami problem.

 

Na YouTube jest sporo fajnych filmów, ale ciężko w nich o ujęcia, które pozwolą mi dobrze poprowadzić ścieżki, no ciężko o perfekcję.

 

Wymodelowany bębenek niby jest ok, ale oceniam go na jakieś 90% zgodności z oryginałem.

 

Kolejny raz borykam się z problemem braku posiadania modelowanego obiektu.

Jak skończę ten model mam zamiar zabrać się za czołg, przy którym zapewne dopiero będę miał dylematy! :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2013 , ten rysunek rozebranego rewolweru jest po to żebyś wiedział gdzie co jest ,

części modeluj w oparciu o fotki części z katalogów aukcji i tych linków co ci podesłałem , jak już masz jakąś śrubkę zrobioną to umieszczasz ją w miejscu gdzie wskazuje Ci schemat/przekrój .

Jak nie możesz znaleźć jakiś części to może warto napisać na jakimś forum , może akurat ktoś akurat przeprowadza remont broni i się zgłosi . Ja tak robię od lat i często ludzie są bardzo życzliwi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. jeszcze raz dziękuję Ci za rady, i zainteresowanie.

Na razie będę kontynuował z tym co już mam, a w międzyczasie będę pytał po forach i szukał reszty :)

 

Przeglądałem tą stronę aukcyjną co podałeś, no i rzeczywiście świetne miejsce do szukania!

A dzięki tej stronie z rozpiską wiem teraz jak co się nazywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rewelacja!

Generalnie potrzebuję szczegółowe zdjęcia wszystkiego z każdej strony, bo widzisz to co znajduję w sieci niby jest ok, ale przy skomplikowanych częściach potrzeba aby modelowana część była uchwycona z każdej strony.

 

Modelowałem dzisiaj ten element, i na jednym zdjęciu wypustki są nierówne na innym równe, no ciężko określić.

Do tego z tego co widziałem różnie ten element wygląda w różnych modelach.

 

13985655037_d7b607857e_o_d.jpg

 

Bardzo Ci dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie zakończyłem ten element, mam pewien problem.

Nie wiem czy element "1" powinien zostać połączony z elementem "2" czy jest to całość czy dwie osobne części?

 

13989535889_5b3cb7e302_o_d.jpg

 

Update

 

14176138185_790f816ee5_o_d.jpg

14196245573_ee173f10f1_o_d.jpg

14196245643_d5c56e59f6_o_d.jpg

13989470249_e9779a1020_o_d.jpg

13989504757_1d03d4bb4e_o_d.jpg

13989504897_d5c32755cd_o_d.jpg

13989505077_54bb31f170_o_d.jpg

14196246543_d076e6d26c_o_d.jpg

14172826101_4c56c7178f_o_d.jpg

13989506287_34d149547d_o_d.jpg

14172827041_7d49342f16_o_d.jpg

13989472099_919beec836_o_d.jpg

14196248063_93538797c8_o_d.jpg

14196248223_5d89a434d5_o_d.jpg

14176164774_42c93fb97b_o_d.jpg

13989487800_7f68429c62_o_d.jpg

14176141475_230b5680d4_o_d.jpg

13989493158_3cb8e8d86d_o_d.jpg

13989488520_38da66c68b_o_d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle Ci idzie:)

Wyrzutnik wygląda u mnie jak jeden element. W każdym bądź razie elementy 1 i 2 nie mogą być wobec siebie ruchome. Dzięki 1 można bezproblemowo usunąć wystrzelone łuski / rozładować rewolwer, a dzięki 2 działa mechanika bębna. 2 musi być symetryczna i każdy ząbek musi być taki sam żeby bęben się obracał.

Tak to wygląda z bliska:

http://i.imgur.com/tayjUaL.jpg

http://i.imgur.com/DqWD2mx.jpg

Przepraszam, że taki ujebany, ale ja wolę strzelać niż czyścic;P

W albumie masz parę zdjęć, jak coś potrzebujesz z innej perspektywy to daj znać.

http://pauloos.imgur.com/all/

Edyta

Zwróć uwagę na to że pręt rozładownika jest spłaszczony na odcinku który jest schowany w bębnie, to po to żeby się nie obracał.

No i komory nabojowe to nie jest zwykły walec tylko troszkę bardziej skomplikowany przekrój mają. mam nadzieję że widać to choć trochę na zdjęciach...

To do roboty i czekam na efekty;D

Edytowane przez pauloos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pauloos bardzo Ci dziękuję! :)

 

No dopatrzyłem się kilku niezgodności, ale zostawię to na razie jak jest, nikt z tego przecież strzelał nie będzie :>

A tak na serio to może skuszę się na te poprawki, ale nie teraz, wolę poświęcić czas na kolejne części.

Podczas modelowania powinno się mieć przed sobą modelowany przedmiot, albo dziesiątki zdjęć każdego z elementów, bo uciekają szczegóły, będę zatem prosił o Twoją pomoc jeszcze nie jeden raz :)

 

Kliment Woroszyłow powiedział mi któregoś dnia, że trzeba być dobrym obserwatorem, i sporo czasu poświęcić na zapoznanie się z modelem.

No bardzo dobra rada, bo jak widać uciekło mi kilka drobiazgów, ale ułaskawiam się bo nie było tego widać na fotografiach, które posiadałem :)

 

Z tego co widzę element "1" o który pytałem jest nieco zaokrąglony na końcach, a element "2" ma deczko inne wycięcia.

Zgodność 99%

 

Bolesna niezgodność :D

 

Poszukam zdjęć pręta rozładownika, bo nie mam pojęcia o jakim spłaszczeniu mówisz, na chwilę obecną wymodelowałem to co widoczne, jak znajdę fotografie to wprowadzę poprawki.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc!

 

Album który podesłałeś jest pusty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NP.

To na piechotę, podziałka pod spodem w calach:

 

MSb69WQ.jpg

 

i2U5Cco.jpg

 

mWPiREQ.jpg

 

lLsXdZw.jpg

 

^ Bęben (załadowany)

 

2Q6sfVy.jpg

 

V6nNXqR.jpg

 

OWKubZs.jpg

 

^ Tutaj trochę widać że komory to nie są proste walce.

 

94EsepP.jpg

 

^Nabój w komorze, widać wystającą kryzę naboju z lekką fazą na krawędzi.

 

elxYyKZ.jpg

 

^Lufa. Business end;]

 

lR2DD12.jpg

 

ZyCdu4n.jpg

 

^Grzbiet rewolweru z otwartym bębnem.

 

oMmjN1f.jpg

 

^Lufa od strony bębna. U góry widać otwory montażowe.

 

l6zcyKv.jpg

 

^Widok na miejsce na iglice i blokadę bębna.

 

mfXMZ05.jpg

 

^Na tym zdjęciu widać że pręt rozładownika jest na części długości (przez 99,9% czasu jest schowana w bębnie) spiłowany na płasko.

Wszystkie zdjęcia teraz widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotki, dzięki!

 

No teraz widzę jak ten pręt wygląda, rozumiem, że on jest spłaszczony na długość cylindra?

Otwór cylindra też jest nieco pokręcony, widzę jakieś zaokrąglenia, muszę poszukać fotki bez pręta.

 

A powiedz w jaki sposób pręt połączony jest z elementem "1" o który pytałem, tam jest gwint, czy to jest razem zespawane, a może wytoczone z jednego kawałka metalu?

 

Zamęczę Cię z tymi fotografiami :/

 

Mógłbyś pokazać mi łączenie elementu "1" z prętem? :)

Zastanawiam się jak wygląda bo cylinder ma wycięte koło wokół pręta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pręt wygląda jakby był wytoczony z jednego kawałka stali razem z gwiazdką rozładownika. Spłaszczona część ma jakieś 3cm długości.

O te zaokrąglenia Ci chodzi?

dVaYuVc.jpg

 

Łączenie pręta z gwiazdką. Na 90% jestem przekonany, że to z jednego kawałka stali, przenosi spore obciążenia czasem i musi być solidne.

xWCPXJa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to właśnie o te zaokrąglenia mi chodziło.

Nie bardzo rozumiem po co tak to zaprojektowano, może dlatego aby w chwili gdy jest świeżo naoliwiony nie zasysał się, tzn aby wpadało tam powietrze, tak sobie to tłumaczę :D

 

Te zaokrąglenia biegną przez całą długość cylindra?

 

Tak na marginesie to kawał stali, musi nieźle kopać!

Kiedyś strzelałem z gazowca świece sygnałowe, ale to nie ma porównania ;)

 

Generalnie lubię oglądać filmy prezentujące wszelaką broń.

I z tego co widziałem rewolwer jaki posiadasz przy strzale wypuszcza z siebie sporo dymu, i cały pokrywa się spalonym prochem, no sporo brudu :)

Wypadałoby strzelać w rękawiczkach :D

 

Röhm RG 89

 

La_Hire_RG_89_Rechts_AB_SA.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to właśnie o te zaokrąglenia mi chodziło.

Nie bardzo rozumiem po co tak to zaprojektowano, może dlatego aby w chwili gdy jest świeżo naoliwiony nie zasysał się, tzn aby wpadało tam powietrze, tak sobie to tłumaczę :D

 

Te zaokrąglenia biegną przez całą długość cylindra?

 

Tak na marginesie to kawał stali, musi nieźle kopać!

Kiedyś strzelałem z gazowca świece sygnałowe, ale to nie ma porównania ;)

 

Generalnie lubię oglądać filmy prezentujące wszelaką broń.

I z tego co widziałem rewolwer jaki posiadasz przy strzale wypuszcza z siebie sporo dymu, i cały pokrywa się spalonym prochem, no sporo brudu :)

Wypadałoby strzelać w rękawiczkach :D

 

Röhm RG 89

 

La_Hire_RG_89_Rechts_AB_SA.jpg

Myślę, że to może być właśnie dlatego, brud i płyny mogą swobodnie wylecieć bez blokowania mechanizmu.

Nie rozkładam go bardziej niż trzeba do czyszczenia, więc tego nie wiem.

Jest ciężki, to prawda. Ale wcale tak bardzo nie kopie. Bez problemu jestem w stanie wystrzelać dwie paczki amunicji bez większego zmęczenia. Moja żona nawet woli z niego strzelać niż z HK p30. Jak lubisz filmy to może moje Ci się spodobają;> https://www.youtube.com/user/pauloos9/videos

Niedaleko masz Parzęczew, jest tam strzelnica i klub w którym możesz sobie postrzelać i pooglądać broń. A jak będziesz w Wołominie to nasza strzelnica jest otwarta w środy i w piatki od 19 do22:D Każdy może przyjść postrzelać pod opieką instruktora.

Powodzenia w modelowaniu i licze że wkrótce zobacze efekt:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory strzelałem jedynie z wiatrówki i sportowego łuku, może kiedyś kupię bloczkowy, zawsze mi się podobały, ver. myśliwskie!

Mieszkam w takiej okolicy, że śmiało mógłbym trenować na powietrzu, wokoło pola, pusto i cicho :)

Może rzeczywiście kiedyś zawitam na strzelnice, dzięki za zaproszenie!

Obczaję twoje filmiki, widzę, że z niejednej broni strzelałeś!

Jeśli chodzi o model to wydaje mi się, że nie skończę go tak szybko, rama wydaje się skomplikowana, no ale będę walczył :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Lufa skończona!

 

Największym problemem był jak zwykle brak modelowanego obiektu.

Różne fotografie, różne oświetlenie, tworzą przekłamania, szczególnie na takim metalu z jakiego zbudowany jest ten rewolwer.

Gradacje oszukują wzrok i gdy wydaje Ci się, że ta linia powinna iść tak okazuje się, że wcale nie powinna tam się znajdować.

 

Nie miałem dobrych zdjęć gwintu, zatem wymodelowałem z tego co miałem, to samo dotyczy wnętrza lufy, nie mam pojęcia jak jest ona zbudowana.

Boki te długie płaskie, chyba powinny mieć jeszcze wypustki, które na końcach nieco się zaokrąglają, ale na jednych zdjęciach je widać na innych nie widać.

Całkiem możliwe, że jest to jakaś wariacja tego modelu.

 

 

 

14234502170_a365a2f2b5_o_d.jpg

14441277463_27d41b1ea9_o_d.jpg

14417740641_37dd02c363_o_d.jpg

14397973876_950c7a282a_o_d.jpg

14234501680_e561cdc20b_o_d.jpg

14234501420_acc8dbfe1e_o_d.jpg

14417739941_99fc6a8c9d_o_d.jpg

14234450859_72dd54c419_o_d.jpg

14234500980_306cea506c_o_d.jpg

14234450429_5cc4cd00d6_o_d.jpg

14421095375_fe1b7d8be3_o_d.jpg

14234500180_181c81e81d_o_d.jpg

14417738541_2ed1cd5334_o_d.jpg

14397971666_3e23c7298c_o_d.jpg

14234495768_814e91b620_o_d.jpg

14234449139_88efd0e44e_o_d.jpg

14419957354_d9d07ff870_o_d.jpg

14234645947_06e9471475_o_d.jpg

14417737641_82dac76386_o_d.jpg

14234498840_d84c08b039_o_d.jpg

14441274273_79f3ee7f8e_o_d.jpg

 

- - - Połączono posty - - -

 

Zamieszczono 31 obrazków w swojej wiadomości. Jesteś ograniczony do korzystania z 25 obrazków więc proszę wróć, zmniejsz ich liczbę, a następnie kontynuuj.

 

-----------------------------------------------------

 

W związku z powyższym dodam resztę za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie pracuję nad tym modelem :)

Na filmie zobaczyłem coś czego wcześniej nie widziałem, mianowicie wlot do lufy nie zaczyna się narzynką!

Narzynka z tego co widzę znajduje się niecały centymetr od zakończenia lufy.

No i bok ładnie pokazałeś, strasznie ciężko na zdjęciach ocenić głębokość tych zaokrągleń!

 

Jeśli chciałoby Ci się jeszcze któregoś dnia zrobić kilka zdjęć, zbliżeń na detale tzn, śrubki, nacięcia, wypustki, te malutkie diamenciki na blokadzie i w innych miejscach to byłbym wniebowzięty!

 

Faith No More

 

Dziękuję! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie Ci dziękuję Wojtku!

To bardzo miłe usłyszeć takie słowa od Mistrza!

 

Dzięki siatkom na modelach które wykonałeś wiele się dowiedziałem o ich budowie, i ciągle je oglądam!

Bo jeśli chodzi o precyzję to właśnie twoje prace były i będą dla mnie ogromną inspiracją i wzorem do naśladowania.

 

Zgadza się, modelując ten rewolwer trenuję wszystkie znane mi techniki modelingu, i sprawia mi to wiele frajdy.

Sporo wyzwań kryje się w tej bryle :)

 

Nie myśl o graficznej emeryturze, jest tyle rzeczy do wymodelowania, a ja mam wiele pytań do zadania!

 

Niebawem zabieram się za czołg i byłoby mi miło gdybyś służył mi radą i doświadczeniem! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Maciek! :)

 

Powiem Ci, że dzisiaj patrzyłem na ten model i dokładnie o tym samym pomyślałem!

Problem w tym, że nie potrafię jeszcze renderować w Vray, nie potrafię także tworzyć materiałów.

 

Zacząłem dzisiaj przerabiać kurs Vray, no ale czeka mnie jeszcze sporo nauki zanim coś osiągnę.

Ciężko mi ogarnąć ten temat!

 

Bardzo chciałbym osiągnąć taki efekt, ale zupełnie nie wiem jak się za to zabrać!

 

http://www.alsens.net/103224/960537/gallery/n3-guns

 

 

a7b9e973c2533af65187b1ebc15522fe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać że się starasz i nie masz jakiś dziwnych przekonan i problemow z wytykaniem bledow, wiec ja ze swojej strony postaram sie pomoc, a narazie modeluj modeluj :)

 

Byłbym bardzo wdzięczny, dziękuję! :)

 

Modeluję właśnie przyrząd celowniczy, powinienem dzisiaj go skończyć.

 

Zacznij od unwrapu całego modelu, potem materiały.

 

Dokładnie tak mam zamiar zrobić, w wolnej chwili uczę się unwrapu.

Wybrałem UVLayout i bardzo mi się podoba!

 

no model jest dobry,

z tego co widze to max ?

jak tak to obadaj sobie tutki Grant Warwicka : http://www.grantwarwick.net/mastering-vraynew-page/ na bank Ci się przydadzą

 

3ds Max, zgadza się

 

Mam na oku te tutoriale, wiele o nich czytałem, i wszyscy są oczarowani ich jakością.

Wiedza przekazywana jest bardzo dokładnie, autor zgłębia wszystkie ustawienia.

Dziękuję za przypomnienie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2013 świetnie Ci idzie, to chyba najlepiej zrobiona bron jaką widziałem na 3dmax:)

Zrobiłem parę zdjęć detalu i film, w którym widać jak działa otwieranie i zamykanie bębna i ładowanie i rozładowywanie nabojów i parę detali które zazwyczaj umykają innym grafikom.

Detal szczerbinki. Śruba widoczna na zdjęciu służy do przesuwania szczerbinki na boki w celu regulacji przyrządów celowniczych.

qM73TuB.jpg

Widok na szczerbinkę od góry. śruba na grzbiecie szkieletu (Ty piszesz o tym jako o ramie - prawidłowa nazwa to szkielet) służy do podnoszenia albo opuszczania szczerbinki, reguluje się tak punkt celowania w pionie.

ReduoBW.jpg

Widok na dźwignie zwolnienia bębna i radełkowanie.

CuHWcsa.jpg

Widok na rewolwer ze zdjętą rękojeścią. W Twoim modelu rękojeść jest krótsza niż w moim. będzie się kończyć razem ze szkieletem. Na moim jest przedłużka (to czarne) do której wkręca się śrubę mocującą.

KitDGAe.jpg

bXYIpoL.jpg

Jak YT przetrawi film to wrzucę link.

 

EDIT:

 

Edytowane przez pauloos
Dodany film
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję! :D

 

Ale masz wyczucie czasu!

Właśnie modeluję szczerbinkę i mam kilka pytań!

Generalnie to chyba najbardziej czasochłonny element do tej pory, znajduje się na nim wycięć bez liku!

 

i0HZ0is.jpg

 

Na powyższym zdjęciu po lewo widać szczerbinkę z ver. Hunter po prawo jest twój rewolwer.

Domyślam się, że chodzi tu o regulację celownika za pomocą tej śruby od góry, to za jej pomocą odgina się cały celownik, dlatego po lewo jest idealnie równo a po prawo delikatnie wygięty, zgadza się?

Zaznaczyłem różnice.

 

Przygotowałem grafikę, która powinna ułatwić mi zadanie pytań.

 

OR92tTS.jpg

 

Na rys. 1 widać szczerbinke z lewej i prawej strony.

Na ujęciu z prawej strony śrubka podtrzymuje szczerbinkę, na ujęciu z lewej strony widać, że "obudowa" nie jest przecięta do końca

 

Na rys. 2 zaznaczyłem głębokość wycięcia. (wydaje mi się, że sięga ono tak głęboko)

Zweryfikuj to proszę o ile można ocenić to bez rozbierania!

 

Na rys. 3 zaznaczyłem to samo z innej perspektywy.

 

I teraz najważniejsze!

Na rys.1 zaznaczyłem głębokość całego układu celowniczego.

Powiedz mi proszę, czy jest on wygięty tak jak to narysowałem?

Czy jest idealnie płaski i wygina się on jedynie pod naporem śruby do regulacji?

 

No i oczywiście jak wygląda samo wycięcie w szkielecie, czy ma ono formę rynienki pasującej do układu celowniczego z rys. 1, czy jest idealnie płaskie?

 

I jeszcze jedno, na rys.3 ta cienka linia, jak głębokie jest to nacięcie?

 

Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję! :)

 

Edit:

 

Właśnie zobaczyłem filmik!

I muszę powiedzieć, że jak go załadowałeś to poczułem respekt!

Edytowane przez 2013
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności