Skocz do zawartości

Rozkręcenie działalności gospodarczej - pomocy


Gość bochenek

Rekomendowane odpowiedzi

Gość bochenek

Cześć wszystkim użytkownikom forum :)

 

Jestem świeżo upieczoną architekt wnętrz, w lipcu skończyłam studia drugiego stopnia.

 

Po wielkiej porażce w poszukiwaniu pracy w branży postanowiłam sama założyć firmę.

 

W tym celu zamierzam ubiegać się o dotację z urzędu pracy. Jednak aby ją uzyskać muszę podać dokładne ceny programów autoCAD i 3ds max + vray. Jeszcze muszę wypisać kilka ofert od różnych sprzedawców, żeby komisja miała porównanie.

 

Teraz moje pytanie : ile takie coś może mnie kosztować ? Gdzie i jak można kupić najkorzystniej ?

W urzędzie dostałam informację, że mogą mi dać max 18 tys PLN, środków własnych mam 12 tys PLN.

 

Czy z taką kasą da się w ogóle kupić zestaw programów autocad, 3dsmax, photoshop ? I jeszcze, żeby na stronę www zostało i jakąś tanią reklamę ?

 

Gdzie szukać najlepszych ofert ?

W ogóle cała w strachu jestem po zobaczeniu cen sugerowanych na stronach autodesku...

 

No ale skoro nikt nie chce zatrudnić osoby umiejącej projektować wnętrza w tych programach to trzeba zatrudnić się samemu :)

Z góry dzięki za każdą informację/ poradę zarówno ad meritum jak i generalnie na temat działalności.

 

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 25
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Startujesz z domu jako frelancer jak masz zlecenia i klientów i płynność finansową, to wtedy dopiero myśl o zakładaniu działalności.

 

Moja znajoma, będąc na studich trzaskała już zlecenia za całkiem niezła sumę i nie potrzebowała w cale dotacji.

 

Pokazała byś portfolio?

 

No ale niech się wypowiedzą osoby co w tym siedzą głębiej i z większym doświadczeniem.

 

Ale no to nie jest tak że jak otworzysz działalność to nagle będą zlecenia..

Edytowane przez Azbesty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie na starcie zastanawia dlaczego nie chcieli Cie nigdzie przyjac, z tego co sie orientuje to w naszej branzy(uogolniajac) jest spore zapotrzebowanie na sile robocza....

 

http://sklep.pccpolska.pl/pl/13-3ds-max-slm.html

 

10 sec z google....

 

zycze powodzenia z firma, jednakze Azbesty ma troche racji, sprobuj sil we freelancerowce bo to nie jest takie hop siup :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dystrybutorzy oprogramowania - na przykład tu:

http://www.procad.pl/pf/page/software/sec/software.html

http://www.pccpolska.pl/oprogramowanie-autodesk/

http://cadsoft.pl/architektura

 

Wszędzie należy negocjować ceny. Przy tak kosztownym oprogramowaniu zawsze "parę" tysięcy da się urwać.

Oprogramowanie Adobe w tej chwili w zasadzie wyłącznie na zasadzie czasowej "dzierżawy" licencji: https://creative.adobe.com/pl/plans?store_code=pl

Oprogramowanie Autodesk dla Ciebie najkorzystniej w formie "pakietu": http://www.procad.pl/pf/page/aec/obj/121361_Autodesk_Building_Design_Suite_2015.html

Otrzymujesz Maxa, AutoCAD, Revit w korzystniejszej cenie niż osobne programy.

Niestety skończyły się czasy gdy na bardzo korzystnych warunkach, były dostępne crossgrade wersji edukacyjnych do komercyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero co rozkręcasz działalność a Ty myślisz już o kupnie softu za 25 k? Są inne tańsze odpowiedniki z którymi można wystartować. Soft i zarejestrowana DG to nie wszystko. Są inne dużo ważniejsze aspekty prowadzenia DG.

 

Dużo prostszym rozwiązaniem jest freelanserka + umowy o dzieło/zlecenie. Później rozliczasz się z umów. Jednakże przy takim rozwiązaniu zawsze jest problem z ubezpieczeniem.

 

Przy prowadzeniu DG samych kosztów nawet przy obniżonym ZUSie będzie to ok 700 zł / miesiąc później dużo wyżej.

Dla niektórych nie jest to zaporowa kwota.

Pracując "na siebie" czas zdaje się przyspieszać, miesiąc mija w mgnieniu oka i kolejny ZUS.

 

Tak czy inaczej warto spróbować, jak złapiesz obroty to o pracy na etacie nawet nie pomyślisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bochenek

Odnośnie kąśliwej uwagi, że nie potrafię wygooglować : potrafię, przeleciałam strony chyba 10 resellerów, ale nigdzie nie podają cen tylko trzeba negocjować, co zacznę robić, myślałam po prostu, że może ktoś już ma doświadczenie, bo np kupował pakiety i jest w stanie podpowiedzieć konkretną kwotę :)

 

Dziękuje za zapodanie linków i wszelkich informacji.

 

Co do szukania pracy to metodę przyjęłam prostą : do wszystkich firm zajmujących się wnętrzami (czy to kompleksowo, czy np tylko łazienki itd) w Krakowie i okolicach wysyłałam CV i zapytania o pracę. Poszło ponad 100 CV i zapytań - nie przyszła żadna odpowiedź, niestety.

 

Dlatego plan był taki, żeby uzyskać dotację na soft i reklamę (ulotki, ogłoszenia, stronę www) i zacząć działać...

 

Polecacie tutaj działanie na zasadzie freelancingu, tylko jak to ma wyglądać ?

Wychodziłam bardziej z założenia, że z osobą która nie ma zarejestrowanej działalności nikt nawet nie będzie chciał rozmawiać, z resztą jak szukać klienta na takiej zasadzie?

Kolejna sprawa ? Jak mogę wykonać dla kogoś projekt bez oryginalnego softu ? przecież wypada podać nr licencji ? Nie chciałabym mieć problemów za wykonywanie pracy na piratach.

 

Dzięki jeszcze raz za cenne rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyjesz w polsce, większość śmiga na piratach w tym uczelnie, no ale mniejsza.

 

Niczego nie trzeba podawać przynajmniej ja nie musiałem udowadniać nikomu czy mam legalne oprogramowanie to nie wiem no przy zleceniach naprawdę sporych przetargach i tak dalej wypadało by mieć :D ale jak będziesz miała skill na takie zlecenie to będzie cię stać.

 

Jak zdobyć klienta? Skillem. Robić dobrą robote po prostu, a to czy to jest działalność czy koleś w domu robi, a kogo to interesuje, (poza tam jak trzeba jakieś umowy itp wymogi..) liczy się efekt końcowy.

 

Pokaż swoje prace.

 

istnieje wersja studencka maxa w niej możesz trenować skilla i tak dalej gdy przyjdzie ci zlecenie jeśli tak strasznie panicznie się tego boisz to możesz.. kupić maxa na miesiąc bo mają to w abonamencie i już.

 

 

albo po prostu inny program tańszy, Modo, cinema4D czy darmowy blender.

Edytowane przez Azbesty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Azbesty to ty chyba śmigasz na piratach o przepraszam darmocha na blenderze. Uważaj z takimi wypowiedziami bo polibuda warszawska ma dobrych prawników :)

Natomiast co do wysyłania cv to jest to kiepska metoda jak chcesz znaleźć prace to pochodź po biurach masz już teraz listę tych do których składałeś aplikacje odwiedź ich osobiście bo często jest tak że takie pisma wywal się po prostu do kosza mówię to z autopsji jako szef :) a jak delikwent stanie we drzwiach pracowni projektowej z portfolio pod pacha to ma większą szanse złapania pracy lub choćby kontaktów lub nawet zleceń jeśli zamierzasz robić np wizualizacje lub projekty jako wolny strzelec. Co do freelanserki i kłopotu z ubezpieczeniem to niema żadnego nie musisz płacić nic Zusowi załatwiasz sobie w NFZ dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne koszt około 300 paru pln miesięcznie i masz pełen pakiet świadczeń zdrowotnych. Natomiast co do softu o polecam z branży architektonicznej wcale nie maxa tylko Rhino+ vray http://lemondim.pl/rhino/?gclid=CKGL6dSx_cACFSXKtAodyiIA2A szczególnieze firma udostepnia full wersje na 90 dni za free http://www.rhino3d.com/download co raz częściej właśnie ten program jest spotykany w pracowniach projektowych na zachodzie :) i to u naprawdę utytułowanych i zdolnych architektów jak np Zaha Hadid :) Dwa są zamienniki jeśli chodzi o programy stricte projektowe masz np ZW-Cad czy http://www.gstarcad.pl

Edytowane przez skalpel3d
dodany link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam blendera nie dla tego że jest za darmo tylko po prostu, lepiej się mi w nim pracuje. Co do politechniki, beka.

 

 

------------------------------

 

odczucie czysto subiektywne mnie zabija jego interfejs ale równocześnie uważam ze to dobry program prężnie się rozwijający :)

 

a umnie to jest jedna z największych plusów bo mogę ustawić sobię wszystko jak chcę. + nie musze mieć 22 calowego monitora.

Edytowane przez Azbesty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam blendera nie dla tego że jest za darmo tylko po prostu, lepiej się mi w nim pracuje. Co do politechniki, beka.
odczucie czysto subiektywne mnie zabija jego interfejs ale równocześnie uważam ze to dobry program prężnie się rozwijający :)

 

Wracając do tematu aktualnie jeśli już byś chciał inwestować fundusze w droższy soft to najsensowniejszym rozwianiem dla architekta wnętrz jest Archicad 18 który został wyposażony we własny silnik renderujący Cinerender pochodny od Cinemy4d, a równocześnie posiadasz full program projektowy.

 

Co do twojego pytania na temat freelansera to aby zdobyć klientów nie potrzebujesz działalności gospodarczej robisz projekty na umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich majtkowych w takim przypadku płacisz podatek 19% się od połowy swoich przychodów ponieważ druga połowa to są koszty pozyskania twojego dzieła. Równocześnie z klientem podpisujesz umowę i możesz mu wystawić zawsze rachunek do faktur musisz mieć działalność :) Klienci indywidualni zasadniczo nie interesują się tym czy masz firmę czy też nie, może to być kłopotliwe w przypadku kontraktów z większymi firmami gdzie potrzebują faktury watowskiej. Co do pozyskiwania klientów jak widzisz ze gdzieś powstaje nowe osiedle warta zajść do dewelopera i dowiedzieć się czy mają swojego architekta wnętrz masz zawsze szanse ze złapiesz kontakt i będą cie polecali, na nowo powstałych niezamieszkanych blokach powiesić własne ulotki w ten sposób w trakcie studiów łapaliśmy pierwszych klientów :)

Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę na poważnie podchodzisz do tego aby być na swoim oprócz szukania klientów rozbuduj sobie własne zaplecze wykonawcze dobrze jest złapać kontakt z kilkoma studiami meblowymi, salonem materiałowym mającym produkty z wyższej półki a także mieć jakiegoś zaufanego wykonawce projektów kogoś kogo będziesz mogła klientowi polecić z czystym sercem, zrób rozeznanie rynku materiałowego jak i usługowego bo nie zawsze będziesz robiła projekty z produktu wszech dostępnych klienci maj różne zachcianki pod względem oryginalności i czasami musisz mieć gdzie wykonać ich pomysły. Pamiętaj ze to twoje zaplecze będzie ci przynosiło także dochody np z e studiami meblowymi najczęściej ma eis umowę że jeśli klient przyjdzie z twoim projektem do nich to otrzymujesz od 3 do 5% wartości jego zlecenia on natomiast ma upusty od firmy za to że ma projekt od ciebie podobnie masie sprawa z salonami materiałowymi a w natomiast wykonawcy za napędzenie im kolejnego zlecenia tez zawsze ci coś odpalą, dwa mając takie zaplecze szybko zaczynasz być postrzegana pozytywnie przez ludzi którym wykonujesz projekty. Kolejna sprawa nie zapomnij o kwestii załatwiania spraw urzędowych jak jest przypisana do zawodu architekta, za załatwienie zmiany użyteczności danego obiektu, załatwienie zezwoleń pepoż, sanitarne itp itd tez się zarabia pieniądze i to wcale niemałe oczywiście jest to ta mniej przyjemna cześć naszej pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalpel3d czy możesz powiedzieć coś więcej na temat dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego / społecznego w Zusie?

Przy ostatniej wizycie właśnie w tej placówce pytałem się o taką formę ubezpieczenia, ale miła babeczka wyjaśniła mi, że opłaty są takie takie same jak w przypadku prowadzenia DG czyli: zdrowotne 270 zł, społeczne 716 zł co daje już niezłą sumę do pozbycia się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=2&dzialnr=1&artnr=1443 zasadniczo uwalniasz się od ZUS emeryturę odkładasz sobie sam w dogodnej dla siebie formie z ZUS dostaniesz po 35 latach pracy 450 pln emerytury :) Równie dobrze w przypadku mieszkania w dużym mieście warto jest zapoznać się z ofertami prywatnej służby zdrowia często roczna opłata za pakiet wynosi to co zżera NFZ. Z autopsji mogę podać ze płace około 4k rocznie za siebie i córę i mam pełna opiekę medyczna właśnie w prywatnym pionie tu sa przykładowe pakiety i stawki jednej z prywatnych grup medycznych http://www.luxmed.pl/dla-pacjentow/oferta/plany-opieki-medycznej.html Edytowane przez skalpel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamico z tym pytaniem to do pań z NFZ :) jak funkcjonowałem na tym systemie dobre parę lat temu nie wnosiłem takiej opłaty, a teraz mam delikatnie głęboko gdzieś polskie instytucje tego formatu co NFZ, ZUS i nasz US , bo wyniosłem się z działalnością do UK i funkcjonuje na ichnim ubezpieczeniu zdrowotnym i w Polsce wykupionym pakiecie prywatnej służby zdrowia co równocześnie nie ogranicza mi dostępu do naszej budżetówki :) w ostateczności :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo prostszym rozwiązaniem jest freelanserka + umowy o dzieło/zlecenie. Później rozliczasz się z umów. Jednakże przy takim rozwiązaniu zawsze jest problem z ubezpieczeniem.

 

Jaki problem? Ja pracuje na freelancie i mam ubezpieczenie. Sam sobie oplacam dobrowolne skladki zdrowotne do ZUSu. http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent/ud/tab_sk

Emerytura z ZUS? Wolne zarty:), ale jak ktos chce to tez mozna placic dobrowolnie.

 

 

Ta oplate bardzo latwo sie omija hehe. Wystarczy ze zarejestrujesz sie na bezrobotnym na 3mies i masz reset, konto czyste w NFZ. Urzad pracy Cie ubezpiecza gdyz jest to ich obowiazek, po 3mies wypisujesz sie, i placisz juz samemu.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy DG składka zdrowotna jest zawsze taka sama - 270 zł. Różnica jest w ubezpieczeniu społecznym i funduszu pracy. Zaokrąglając, 160 zł przez dwa lata po rozpoczęciu DG a 715 zł dla wszystkich innych (bez składki chorobowej).

Dodatkowo, żeby skorzystać z niższej składki nie można, przez 60 miesięcy wcześniej mieć zarejestrowanej DG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności