Skocz do zawartości

[Model3d] LMG


PIraT

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Co do tekstur - ogólnie miazga! Ale mam pytanie odnośnie AO. Widzę, że zarówno na albedo (chociaż tutaj widzę, że bardziej zostało użyte jako maska dla zabrudzeń) jak i na reflectivity (czy tam specularze) jest zawarte AO. Domyślam się, że model prezentowany w silniku z PBR. Jeśli nie to nie było pytania z następnego zdania. ;) Z tego co czytałem raczej się tego unika i wrzuca AO jedynie do oddzielnego slotu czy to w Marmosecie 2 czy w UE4 - świadomie zostawiłeś tam AO, czy po prostu dobrze wyglądało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie jest wrzucone. Po prostu część masek (dirt, etc) jest w podobnych miejscach co AO. Jeśli mogę to zawsze separuje.

 

Chociaż ciekawostka > aktualnie pracuje przy projekcie gdzie jest dynamiczny cykl nocy i dnia (nie ma na AO osobnego slotu dla textury, a jedynie jest ambient generowany przez silnik). Wrzucam wtedy AO na albedo, ale nie jako mnożona czarno-biała warstwa, lecz jako maska do hue&saturation i zmieniam delikatnie odcień i nasycenie.

 

Generalnie problemem jest zmiana waloru na albedo, przy modelu PBR-specular. Nim ciemniejsze Albedo, tym mocniejsze releksy (co wygląda komicznie). Trochę inaczej wygląda sytuacja z metalness, ale też radziłbym unikać wrzucania go poza slotem. :P

Edytowane przez PIraT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!,

 

Btw, zauważyłem że forum barbarzyńsko przeskalowało wszystkie fotki na szerokość, u was też tak jest?

 

Odnośnie textur jeszcze:

- Obrysowanie etc, generowane w dDO - przy rozdzielczości 4K prawie nie wyobrażam sobie robienia zarysowań ręcznie, terminy przy zleceniach na to nie pozwalają, więc staram się już włączyć dDo pod mój stały workflow. Ja naprawdę kocham robić całe textury "ręcznie" tylko miksują foty i malować, ale niestety to zajmuje zbyt dużo czasu, który wole poświęcić na inne rzeczy (np przysiedzenie przy kolorach).

 

- textura wypluta z dDo jest dość obleśna niestety - praktycznie bez koloru i ze zwalonymi kontrastami (je oczywiście można zniwelować jeszcze w dDO), więc dopiero to się zaczyna jazda, poprawki, malowania, dodatkowa typografia, etc. - to ciągle "baza".

 

- teraz wchodzę już w texture głębiej, narzucam więcej fotek, detali, KOLOR - którego wszystkie megascany są praktycznie pozbawione ;\. Wynika to oczywiście z nakładania patterniu przez dDo na solid color, ale mniejsza o to. W tym etapie wszystko mysi nabrać wyrazu. Dochodzą jeszcze jakieś większe punktowe odbicia, ubytki etc. Coś, co nie jest już globalnie generowane po całości, a ma charakter ubytku. Po tej sekcji textura jest prawie gotowa.

 

- Ręczne malowanie - w tym etapie głównie niweluje zbyt duże ilości detalu, bawię się ekspresją plam etc. Drobne podmalówki są głównie na specularze i na glossie. Ważne aby wydobyć tu grę detalu z pustymi płaszczyznami.

 

- na końcu trochę zabawy oświetleniem i kontrastem. (To jedna z rzeczy za którą kocham PBR - prawie cała postprodukcja ogranicza się do kontrasty/ekspizycji, a nie do balansowanie 30 wartościami ;D) Mam wrażenie że trochę przegiąłem z czernią, ale nie jestem do końca przekonany (wersja bez kontrastu: https://dl.dropboxusercontent.com/u/27384435/Portfolio/2015-01-19%2021_57_05-Greenshot.jpg)

 

Szczególnie dużo majstrowałem z drewnem, to co zrobił dDo praktycznie wyleciało na wstępie i zacząłem zabawę od 0. Grunt żeby mieć jakieś sensowne założenia i do nich dostosowywać potrzeby i technologię, nie na odwrót ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw, zauważyłem że forum barbarzyńsko przeskalowało wszystkie fotki na szerokość, u was też tak jest?

Tak ale wystarczy kliknąć w obrazek i masz oryginalny obraz. Masz taki czarny pasek nad obrazkami?

 

Dzięki za szczegółowy opis workflowu. Pełen podziw za dokładność i poświęcenie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale wystarczy kliknąć w obrazek i masz oryginalny obraz. Masz taki czarny pasek nad obrazkami?

 

Ok ok, teraz działa, wcześniej musiało się coś zawiesić, bo miałem po kliknięciu obrazek powiększony... ale tylko w pionie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności