Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

to mój pierwszy post na forum więc chciałabym się przywitać i zaprezentować kilka moich szkiców. Bardzo proszę o krytykę bo jest dla mnie teraz niezbedna. Zdjęcia może nie najlepszej jakości ale proszę postarajcie się dojrzeć co tam nabazgrałam.

Mój szkicownik:

 

DSC_02ss65.jpg

DSC_0266.jpg

DSC_0259.jpg

DSC_0260.jpg

DSC_0261.jpg

DSC_0262.jpg

DSC_0263.jpg

Edytowane przez teolanna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Cześć =) ja tutaj nic nie widzę ale dosłownie chyba zapomniałaś dodać tych zdjęć =D

eh a ja nwm dlaczego nic nie widze :( u innych w teczkach widze może to u mnie jest problem

Edytowane przez DPFantasy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz ok, wszystkie obrazki się wyświetlają. Jeśli chodzi o jakąś krytykę czy rady no to chyba standardowo, ćwicz anatomię, konstrukcję twarzy, gesture drawing, obczaj kanał proko na yt: https://www.youtube.com/user/ProkoTV. Możesz też zainteresować się tym: http://www.newmastersacademy.org/home/. Wprawdzie płatne ale dużo tam fajnych instrukcji od ludzi takich jak Glenn Vilppu czy Steve Huston. Głównie nastawione na podstawy i tradycyjne podejście do rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady bigworm, aktualnie mam za sobą już te filmiki i ćwiczenia z nich :) teraz męczę stronę "quickposes" i chodzę na kursy rysunkowe. Zdaję na ASP w tym roku dlatego zależy mi na krytyce. Jeśli mógłbyś powiedzieć mi coś o tych pracach które wstawiłam, gdzie widzisz błędy anatomiczne, byłabym bardzo wdzięczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie może mogę ująć to inaczej - znam wielu ludzi po ASP, a z niektórymi "profesorami" miałem nawet wątpliwą przyjemność mieć zajęcia. Nie popełniaj błędu założenia, że chodząc na ASP ktoś "nauczy" cię tam albo pokaże dobrą drogę uczenia się warsztatu plastycznego.

Oczywiście w pewnym sensie generalizuję, bo może akurat trafisz na dobrych nauczycieli, ale sądzę, że szansa mniejsza niż większa.

 

Postawią ci przed nosem martwe albo modela i będziesz malować/rysować ile wlezie, bez żadnego zachęcania do zrozumienia i analizy tematu. Ba, pół biedy gdybyś po prostu mogła sobie dłubać, bo z odpowiednią samoświadomością czego chcesz się nauczyć i z tych godzin można skorzystać - często ci nauczyciele próbują na siłę wtłoczyć w ciebie swoje "artystyczne" widzi mi się, które zupełnie ni jak się ma do nauki warsztatu.

Oczywiście i z samego takiego kopiowania na pewno można się *czegoś* nauczyć, ale wielu ludzi idzie na ASP licząc na cuda a tak naprawdę marnuje trzy lata licząc na to, że ta szkoła da im jakieś wymierne skutki jeśli chodzi o technikę i warsztat.

A nie da, w większości przypadków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej wiem jak same zajęcia wyglądają i zgadzam się z Twoją opinią, przez pierwsze lata warsztat muszę wyrobić sobie raczej sama. Ale mi nie na tym zależy, zależy mi właśnie na tym artystycznym aspekcie, moim zdaniem żeby posiąść to wyczucie i wrażliwość artystyczną trzeba obracać się w gronie artystów, poznawać sztukę. A ja niestety nie mam na tyle samozaparcia by studiując na kierunku, dajmy na to politechnicznym, jeszcze dodatkowo się dokształcać.

Poza tym, z tego co mówisz wnioskuję że mowa o kierunku nie stricte artystycznym (3 lata) a ja zdaję na malarstwo albo grafikę, więc pewnie różnica jest :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej teolanna,

 

Widzę, że jesteś z Gdańska, nie wiem czy zdajesz na uczelnię w tym mieście czy w innym ale mogę coś podpowiedzieć z własnego doświadczenia.

 

Ja studiuję na ASP w Gdańsku, na kierunku Rzeźba i jak Drax pisze to jest dużo prawdy w wątpliwych umiejętnościach co niektórych profesorów. Żeby nie komplikować to napiszę tak: połowa to ludzie, którzy mają jakieś tam doświadczenie, ale robią tak słabe rzeczy, że aż ciężko uwierzyć, ze to profesorowie. Druga połowa to rzeczywiście ludzie z pasją, doskonalący swój warsztat cały czas, z miłą chęcią dzielący się doświadczeniem i przy nich masz wrażenie jak byś rozmawiała z kumplem / kumpelą, ponieważ ich nie obchodzi to czy mają przed nazwiskiem profesor, doktor czy cokolwiek innego, dla nich liczy się to co robią, są otwarci na indywidualne podejście każdego studenta i nie narzucają swoich widzimisie tak jak profesorowie z pierwszej grupy. Jeśli już będziesz na 100% zdecydowana, że chcesz studiować na ASP to zawsze szukaj ludzi z tej drugiej grupy, a bardzo łatwo ich znaleźć bo to zazwyczaj osoby, które mają klasyczne podejście do sztuki wg. szkoły starych mistrzów. Natomiast pierwsza grupa to profesorowie których interesuje bardziej filozofowanie na temat tego co zrobili, oni potrafią gadać godzinę na temat kromki chleba. Jeśli chcesz się czegoś nauczyć to ich unikaj.

 

Jak już trafisz na uczelnię to zostaniesz przydzielona do jednej z głównych pracowni np. malarskich. Na każdą pracownie masz jednego profesora i jednego asystenta. Jak minie pierwsze półrocze to masz prawo przenieść się do innej pracowni, jeśli ta akurat nie będzie Ci odpowiadać. Pierwszy i drugi rok to pracownie podstaw, a później trzeci, czwarty i piąty jeśli jesteś na magisterskich to pracownie dyplomowe. U mnie było akurat tak, że przeniosłem się po pierwszym roku do innej pracowni rzeźby i powiem Ci, że nie żałuję ani trochę. Drzwi naprzeciwko, a zupełnie inny świat, profesor był CODZIENNIE i to godzinę przed zajęciami co w przypadku poprzedniej pracowni wyglądało mniej więcej tak, że przez cały tydzień był tylko asystent, a profesor pojawiał się sporadycznie 2 razy w tygodniu i to na godzinę-dwie. Druga sprawa to kosmiczna różnica w skillu. Prace pierwszego profesora nawet nie wiem jak określić, bo były po prostu mega słabe jak by to robił uczeń pierwszego roku liceum plastycznego. Jednak jak poszedłem do drugiej pracowni to aż mi szczena opadła z wrażenia, że ktoś potrafi zrobić realistyczną rzeźbę psa i to na dodatek w ruchu prosto z bani, bez żadnych zdjęć, książek do anatomii - nic takiego. Prosto z wyobraźni drugi profesor machnął rzeźbę 1:1 w kilka dni. I to jest właśnie to o czym mówię. Zła sława ASP bierze się stąd, że masz ludzi na stanowiskach których nie powinno tam być, tzw. pseudoartystów. Ludzie, którzy tylko mają gadane, a nic konkretnego zrobić nie potrafią. A z drugiej strony masz prawdziwych kozaków w swoich dziedzinach i to oni cierpią na tym najbardziej. Wydaje mi się, że to może trochę z zazdrości się bierze. Dla przykładu znowu wrócę do rzeźby, są profesorowie którzy nigdy nie wyrzeźbili pomnika i nigdy tego nie zrobią, bo nikt im na to nie da zlecenia i nie wyłoży kasy, tu już nie ma gadaniny, liczą się umiejętności rzeźbiarza i jego portfolio.

 

Dobra żeby już nie przedłużać, bo znowu się rozpisałem na esej to zakończę tutaj moją myśl, jeśli chcesz się czegoś więcej dowiedzieć o tej szkole od strony studenckiej to śmiało pisz na priv.

 

Na zakończenie tylko dodam, że gdybym kilka lat temu miał większe umiejętności w rysunku + pieniążki to być może wybrałbym się na studia do Szwecji:

 

http://www.atelierstockholm.se/

 

To chyba jedna z najlepszych pracowni szkolących klasycznie, która jest w miarę blisko naszego kraju, z tego co wiem głównie są nastawieni na rysunek i na malarstwo ale zajęcia z rzeźby też są. Dalej to już chyba rosyjskie szkoły ale po pierwsze to nie wiem czy w Rosji przyjmują obcokrajowców na uczelnie artystyczne, a po drugie to jest tam bardzo wysoki poziom na samym starcie i z tego co słyszałem to ciężko się dostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wrzutek z wcześniejszych postów, może lepiej byłoby żebyś na tym etapie nie używała szarego papieru nawet do szkiców, wiem że jego faktura i ogólna dostępność są bardzo atrakcyjne, ale ołówek traci na nim swoja siłę i czytelność, co za tym idzie fajne szkice na takim papierze nie zostaną odebrane tak jakby być mogły,wiec trzaskaj na białym brystolu, no a jeśli strasznie ci już zależy na zostaniu przy tego typu podłożu to używaj węgla który daje mocną i smolistą czerń. Co do postaci przed egzaminem i samą teczką, miliardy małych szkiców :) Takie moje skromne zdanie. Pozdr!

Edytowane przez Andrzej Dyja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asp jest dobre jeśli chcesz poznać ciekawych ludzi i napic sie herbaty ;)... Szkoda że na asp główna nauka polega na ocenianiu tego co zrobiłeś np "podoba mi sie , albo nie podoba mi sie" a mało jest nauczania. To tak jakby robic zadania matematyczne, jeśli nauczyciel ci wyjasni jak je robić , zrobisz je szybciej niz jesli od razu masz zrobic sam bez jego nauki.. " rób moze kiedys ci sie uda, a ja ci powiem czy dobrze czy zle zrobiłeś i wstawie ocene" taka metoda moim zdaniem prowadzi do tego ze o wiele wolniej stajesz sie dobrym grafikiem czy malarzem. Oczywiscie sa wyjątki i dla nich warto studiowac :) Twoje prace to po prostu dobry początek, ważne co zrobisz z tym dalej , czy bedziesz konsekwentna? Czy dobrze opanujesz podstawy, a może profesor bedzie chciał zrobić z ciebie pseudo artyste? Wytrwaj a będziesz mistrzem ;) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady!

Rozpu- Staram się właśnie jak mówisz cieniować bo już dwie osoby zwróciły mi na to uwagę, a wydaje mi sie ze to dość podstawowa umiejętność :P i niby wiem o co chodzi i faktycznie widzę różnicę, ale jednak czesto za bardzo skupiam się na lineranej wersji i zapominam o tym żeby poprawnie cieniować. Wychdzi na to że muszę po prostu dużo ćwiczyć żeby mi to jakoś naturalnie wychodziło. :D

Andrzej Dyja- Staram się właśnie szkicować zawsze kiedy mam jakąś wolną chwilę, węgla na razie nie używam bo na egzaminach jest "zakazany" więc wolę się nie rozdrabniać i pobawić nim w wakacje :P. Co do papieru to przyznam że bardzo go lubię (no i jest tak cudownie tani :P) mam białe bloki więc będę się, jak radzisz, starała rysować na nich więcej.

BartLight- Dzięki za słowa otuchy, wiele osób mnie ostrzega przed ASP i wiele osób jest zdania że to niezbędny etap. A ja chyba chcę zaryzykować, w końcu mam jeszcze możliwość robienia kursów i nauki przez internet :P Tak myślę, że dla mnie to najlepsza droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASP jak wszystko ma swoje plusy i minusy. Zacznijmy od plusow:

 

- sa to studia kierunkowe, zdecydowanie na plusie w stosunku do np. informatyki o spec grafika, gdzie przedmiotow graficznych masz 2 a cala reszta to programowanie

 

- spotykasz ludzi podobnych do siebie

 

- masz zaplecze techniczne - darmowy model i pracownie

 

- nie kisisz sie we wlasnym sosie tj. sila rzeczy na studiach spotkasz ludzi, ktorzy niekoniecznie marza o gamedevie i czytaja Loomisa ale za to ida zupelnie inna, niemniej ciekawa droga. Profesorowie, studenci, cala ta otoczka ludzi innych niz ty pozwala wyrobic sobie szersze spojrzenie, co chyba jest najwieksza zaleta tych studiow.

 

Ale ASP ma tez sporo minusow czyli:

 

- jesli zle wybierzesz kierunek bedziesz sie meczyc z przedmiotami, ktore sa czasochlonne ale nie maja nic wspolnego z tym, co bys chciala robic, malo tego - kierunki bardziej wymagajace nie pozostawiaja zbyt wiele czasu na samoksztalcenie czyli moze sie skonczyc to tak, ze poswiecisz 3-5 lat rzeczom, ktore cie nie interesuja a nie rozwiniesz sie w pozadanym kierunku

 

- nie licz, ze ktokolwiek nauczy sie warsztatu, po prostu nie licz, bo to wymaga wysilku i umiejetnosci, predzej warsztatu nauczysz sie samej badz w malych atelier

 

- w Polsce brak kierunkow, ktore mialyby scisly zwiazek z concept artem. Generalnie masz kierunki designerskie typu wzornictwo, architektura, gdzie sie nauczysz projektowania ale nie warsztatu, bo wszystko wyklikasz w programach albo bedziesz robic makiety. Z drugiej strony masz kierunki plasyczne typu grafika, malarstwo gdzie czasu na malowanie i rysowanie jest duzo ale za to jest parcie na sztuke.

 

- parcie na sztuke jest najpowazniejszym minusem ASP i pewnie dlatego tak wielu ludzi cie ostrzega. Generalnie w swoim zalozeniu (bo to czy owo zalozenie spelnia to inna sprawa :P) ASP ma ksztalcic artystow galeryjnych (a nie komercyjnych) czyli ludzi z bardzo indywidualnym "wlasnym stylem", ktorzy tworza prace o jakims glebszym przeslaniu a techniczna jakosc tych prac ma znaczenie drugorzedne. Z tego wzgledu nawet jak pojdziesz na ASP z zalozeniem, ze bedziesz sie uczyc warsztatu sama, to moze sie okazac ze czesc prowadzacych bedzie ci probowala w tym przeszkodzic "delikatnie" sugerujac, ze moze czas sie zajac wielka sztuka :P Dlatego wazne jest, by sie umiec ustawic. Wybrac prowadzacych, ktorzy albo klada nacisk na warsztat albo jest im wszystko jedno co robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Gdańskim ASP(nie wiem, może wszędzie tak jest :P) jest możliwość po pierwszym półroczu zmiany pracowni i wykładającego. Mam więc nadzieję że jeśli nie trafię w pierwszej kolejności dobrze to później będę mogła to jakoś naprawić. Planuję robić jeszcze kursy programów graficznych poza ASP, jeśli nie w ciągu roku to w wakacje i oczywiście od pierwszego roku budować portfolio w digitalu. Trochę już w tym działałam, ale wolę się teraz, jeszcze przez ten miesiąc, skupić na przygotowaniach do egzaminu :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Hej, wracam prawie po roku, ah to asp wciąga, jesli kogos to zaciekawi zdalam i nie jest tam tak okropnie ^ ^ Przychdzę z kilkoma pracami z ostatniego czasu. Gesture troche studiów i próba wyciągania jakiegoś bardziej komiksowego stylu. Co o tym sądzicie? co powinnam piłować najbardziej?

DSC_1023.jpgDSC_1021.jpgDSC_1022.jpgDSC_1024.jpgDSC_1025.jpg

DSC_1026.jpgDSC_1027.jpgDSC_1028.jpgDSC_1029.jpgDSC_1030.jpg

DSC_1031.jpgDSC_1032.jpgDSC_1033.jpg

Tu mam więcej jakby komuś chciało się zaglądac :)

https://www.instagram.com/newyearfirst/

Edytowane przez teolanna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności