Skocz do zawartości

Unreal Engine - wizualizacja mieszkania szwajcarskiego studia


adek

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jaki ma sens dla klienta real-time czegoś takiego w porównaniu np.: do prerenderowanej jakiejś animki? "Polata" 30sek. w takich pomieszczeniach i koniec. Pomijam już, że jakością to w żaden sposób mnie nie porwało.

 

Edycja: chociaż przyznam, że do końca nie oglądałem bo mnie znudziło;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Man jak kupuję wycieczkę to chciałbym sobie polatać 10min po kurorcie, a co dopiero jak idę całą rodziną wybrać mieszkanie.

 

Z innego założenia niż Twoje wyszło audi i teraz możesz sobie w salonie dobrać każdy detal oglądając to w czasie rzeczywistym. Mysle, ze w przypadku domu, namówienie klienta na 2-3dodatkowe opcje w mieszkaniu spłaci te 3tygodnie produkcji.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak jak mowi olaf. W przypadku kupna mieszkania mozliwosc swobodnego przejscia sie po przyszlej inwestycji czy swoim mieszkaniu i zajrzenie w kazdy kat jest bardzo duza zaleta a nie kazdy klient wymaga superfotorealistycznych renderow i niektorzy placa za rendery w jakosci gorszej niz to co tu widac na tym filmiku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ jacekszy0 - własnie 2 dni temu gadałem z kumplem odnośnie hejtu na UE4 i vizek :) ogólnie takiego hejtu z dupy i man :D dzięki Ci, że pokazujesz, ze hejterzy mają się dobrze na forum. Ogólnie to polewa z takich ludzi jak Ty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy pojawiały się pierwsze wizualizacje architektoniczne też można było usłyszeć głosy krytyki typu: "nikt za to nie zapłaci, wszystko widać na rysunkach" itd. Moim zdaniem tego typu inicjatywa, zastosowania silnika gry w celu pokazania wnętrza, wybiega w przyszłość, ale tylko nieznacznie. Już niedługo może się okazać, że coraz więcej osób będzie sięgać po tego typu rozwiązania. Przeciętny klient nie posiada rozwiniętej wyobraźni przestrzennej i taka prezentacja jak najbardziej może do niego przemawiać. Jeśli jeszcze dodalibyśmy do tego zastosowanie Oculusa to już w ogóle mamy klienta w garści :). Kolejnym etapem mogłoby być spacery po całym terenie inwestycji połączone z augmentem reality. Wiem, że są już pierwsze próby, ale póki co, nie wygląda to zbyt dobrze.

 

Przedstawiona prezentacja jak najbardziej mi się podoba i, w porównaniu z podobnymi "spacerami" bazującymi np. na UE3, widać duży postęp.

 

EDIT:- gryzon- wyprzedziłeś mnie o kilka sekund ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bhaal to nie hejterstwo tylko zwykla ignorancja i brak znajomosci rynku .Na zachodzie takie rzeczy robia od dawna i to nawet w Unity.

A co do jakosci to widac mega postep jaki oferuje U4. Mysle, ze przecietny klijent nie bedzie umial rozroznic czy to jest real time czy rendering.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie UE4 i VR to całkiem niezłe rozwiazanie. Tym bardziej, że Occulus coraz lepiej zaczyna funkcjonowac.

Cała dyskusja, opiera się, moim zdaniem, na podwyższonym stopniu trudności dla projektantów. Jednak ta technologia zacznie wymuszać pewne standardy, taka kolej rzeczy. I to dla projektantów będzie wyzwaniem, bo klient chcący zobaczyc projekt w real time, co zapewne w niedługim czasie się stanie, wymusi zadbanie o szczegóły, które możnabyło pominąc, renderujac kilka ujęć.

Panowie "wizkowcy", chyba czas przestawić się na RealTime i VR.

 

PS Ja sam, kupując mieszkanie, wolałbym pooglądać go wirtualnie, niż zobaczyć kilka ujęć, z idealnymi odbiciami, perfekcyjnym SSS na marmurze, czystym blurem w refleksach itd...itp... I bez znaczenia dla mnie byłoby, ze dane ujęcie renderowało sie 20 godzin.

Edytowane przez MariushO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie kupują mieszkanie w budynku, który jeszcze nie istnieje, godząc się z góry na 30letni kredyt. Jest jeszcze bardzo dużo miejsca na łączenie ludzkiej wyobraźni z rzeczywistością, rendery czy VR to po prostu kolejne kroki.

Jeden plus, że ten rynek jest bardzo powolny, ludzie od wizek pewnie już dawno zapomnieli kiedy musieli uczyć sie kompletnie nowych technologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusy takiej technologii są ogromne. Jakościowo, patrząc na to co się klientom podoba i co są w stanie zauważyć, taka jakość w zupełności wystarczy, pomimo, że tutaj rzeczywiście widać jeszcze pewne braki wynikające raczej z nie do końca poznanego narzędzia jakim jest UE4, bo można znaleźć przykłady, które kompletnie nie odbiegają jakością od renderów. Pomijając zalety wynikające z możliwości pochodzena sobie po mieszkaniu i interakcji z mieszkaniem, wspomniano o animacji. No to korzystając z silnika realtimeowego jesteśmy w stanie wypluć minutę animacji... w minutę. Nie ma renderowania, które w całym pipeline jednak najczęściej zajmuje najwięcej czasu.

 

Sam pracuję nad czymś podobnym w Unity 5.0, w przeciągu 2 tygodni powinienem skończyć, będzie można porównać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudy: jak tylko skończysz koniecznie pochwal się wynikiem.

 

A propo Unity 5 w dużym stopniu zbliżyło się do możliwości Unreal 4, dzięki RT GI i PB Shader. Sam potestowałem trochę i jestem pod wrażeniem. Tylko czekać na podobne wizki w Unity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy trend i ciekawe jak rynek się ukształtuje. Pomysł nie jest nowy, w zasadzie jedyne kryterium to jakość realtime-u, bo pomijając jakość to równie dobrze taki spacer można było zrobić 20 lat temu w jakimś banalnym programie typu ArCon :) Pytanie jak takie rozwiązanie ma się np. do Lumiona:

patrząc z punktu widzenia klienta i realizmu jakiego oczekuje/ile zapłaci i z punktu widzenia wizkowca i jego czasu pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

A propo Unity 5 w dużym stopniu zbliżyło się do możliwości Unreal 4, dzięki RT GI i PB Shader. Sam potestowałem trochę i jestem pod wrażeniem. Tylko czekać na podobne wizki w Unity.

Nie tylko się zbliżyło ale powiedziałbym, że wyrównało. Doliczając do tego Cryengine ze świetną implementacją shadera roślinności, możliwości jest wiele. Czas RealTime nadchodzi nieuchronnie i raczej trzeba sie do tego przyzwyczaić.

Samo UE4 w ostatnich miesiącach rozwinęło się niesamowicie. Inne silniki gonią jak tylko mogą. Occulus jest na ostatniej ścieżce do wydania finalnej wersji sprzętu, Leapmotion już działa z nowymi sterownikami całkiem nieźle. Technologia poszła do przodu a reszta musi za nią gonić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak takie rozwiązanie ma się np. do Lumiona...

... patrząc z punktu widzenia klienta i realizmu jakiego oczekuje/ile zapłaci i z punktu widzenia wizkowca i jego czasu pracy.

 

Nowa technologia i nowe standardy ceny same się ustalą.

Pytanie tylko, czy zakochani wizkowcy w "idealnych" renderach dostosują się do cen i nowych standardów.

Czas pracy?

A jak myślisz co zajmie Ci mniej czasu? Fejkowanie pewnych rzeczy w RealTime aby uzyskac dobry efekt i mieć pełną interakcje, czy fejkowanie w maxie oświetlenia i kombinowanie w ustawieniach vraya i czekanie 5 godzin na testowy render, po którym wychodzi, że parametr x rendera musisz ustawić o 0.01 jednoski wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkoda mi było Lumiona, bo ewidentnie wyprzedził tendencje rynkowe i pewnie sporo energii zeszło na edukowanie klientów. Mam nadzieje, ze teraz wykroi sobie należny mu za tą pracę kawałek tortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety muszę Was rozczarować. UE4 to będzie tylko kolejna "ciekawostka" na rynku. I to raczej dla architektów wnętrz oraz większych biur projektowych.

Do tej pory istnieją np. spacery w postaci panoram 360 stopni. Z punktu widzenia "wizkowców" technologia lepsza, bo nie wymuszająca uczenia się nowych rzeczy w tak dużym zakresie. Do tego prezentacje są w jakości fotoreal, zajmują mało miejsca, wyświetli je każde urządzenie. I co? Ciężko to znaleźć u kogoś na stronie. Co najwyżej pojedyncze panoramy, a nie całe spacery.

Patrzycie na technologie z punktu widzenia odbiorcy końcowego. A ten wiadomo że chciałby mieć wszystko. Niestety dla większości deweloperów czy mniejszych biur projektowych to będą koszty nie do przeskoczenia.

I najważniejsze. To nie jest technologia która może zastąpić klasyczną wizualizację, a jedynie DODATEK. A wiadomo jak jest z dodatkami - mało jest chętnych za nie płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lumion nie wyprzedził żadnych tendencji rynkowych, bo w zakresie "real time viz" takowych nie ma. Za pół roku czy rok okaże się ile z tej chwilowej mody zostało. A raczej ilu znalazło się klientów skłonnych za to zapłacić. Obstawiam że będzie to ta sama klientela, która do tej pory chciała dłuższe animacje.

 

a co jeśli klient ma slaby sprzęt?

 

No własnie, zaczynają sie zdroworozsądkowe pytania :). Generalnie do tych prezentacji wymagany jest mocarny komp game'ingowy, zaktualizowany o najnowsze biblioteki i sterowniki. Do tego prezentacje liczą po kilkaset MB w przypadku niedużego, mało zaaranżowanego mieszkania. Pewnie jakby zrobić domek z poddaszem to by był z 1 GB.

 

Dlatego na ta chwile UE4 to narzędzie głównie to tworzenia szybkich animacji, o których można powiedzieć że są już w miarę fotorealistyczne, za to tańsze w produkcji i znacznie szybsze przy ew. poprawkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli klient ma slaby sprzęt?

Hmmm...kwestia podejścia do biznesu. A co, render w vrayu robisz na sprzęcie klienta?

 

Oczywiście wszystko polega na kasie, tak jak klient zaczął płacić wiecej za realistyczne rendery, tak z biegiem czasu zapłaci, za realtime.

A co jak klient zrezygnuje ze statycznych wizek? W zamian za realtime?

Koszty sie obniżą?

Co jak klient ten DODATEK potraktuje jako końcowy produkt?

Może niektórym "starym" wizkowcom, nie bedzie to na rękę i dlatego hejtują nowe technologie?

 

Programiści uczą sie cały czas nowych jezyków, nowych standardów programowania. Specjaliści od VFX'ów ciągle muszą być na bieząco z nowinkami, bo wcześniej czy później znajdzie się inny specjalista co zrobi dokładnie to samo szybciej. Elektronicy muszą kontrolować rynek nowego sprzętu i podzespołów...i wiele jeszcze można wymieniać.

Wiec dlaczego "wizkowcy" mają za złe, że powstaje nowy trend?

Edytowane przez MariushO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co jeśli klient ma slaby sprzęt?

a co jak powstanie silnik w Unity działający na konsolach i tabletach wyświetlający w odpowiednich detalach dla każdej platformy i klient będzie mógl sobie sam pochodzić w domu z padem? a lepsza wersja z FXami będzie prezentowana w showroomach i na targach?

 

Tak to już jest z nowymi technologiami, rodzi się wiele pytań ale im szybciej wskoczy się na statek tym szybciej się okazuje, że ma tyle samo nowych zalet ile widziało się wad na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dla mnie to technologia wręcz idealna na targi i showroomy. Oczywiście da się takie coś przygotować na każdą platformę. Nowe Unity pozwala nawet wypalić GI na mobile i działa to płynnie. Jest też WebGL. Prawda jest taka, że plaforma nie jest kompletnie ograniczeniem. W Unity 4 przygotowałem kiedyś model domu szeregowego, pełny model, który poszedł do renderowania, nic nie było uproszczane. Cały build pod Web Player zajmował niecałe 30 mb.

 

Jeszcze co do wymagań sprzętowych game-enginów na przykładzie Unity3D. Można spokojnie wciągnąc model w okolicaj 15 milionów poly z włączonymi realtimeowymi soft shadows, reflection probes, kilkudziesięcioma na prawdę złożonymi skryptami, itd, itd. Taki model działa na komputerze za jakieś 3,5 tysiąca zł w FullHD i FPS nie spada poniżej 30 klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wzmiankę o moim projekcie! Co do zastosowań i zainteresowania klientów to jest ono dość słabe. Odwieczny problem w przekazaniu klientowi o co dokładnie chodzi. Bo w 90% przypadków ludzie nie mają pojęcia o czym mówisz ;)

 

Największą zaletą dotychczas jest fakt, że wyplucie wizki z UE w rozdzielczosci 5000x nie stanowi problemu i dodatkowo dostajemy możliwość poruszania się interaktywnie oraz możliwość wyplucia w dosłownie minutę Animacji flythrough. Także na raz powstaje pakiet, który można zaproponować klientowi.

 

Tak przy okazji, tutaj link to animacji Fly Through :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności