Skocz do zawartości

Multi-bitwa - temat


ranholtzer

Jaki temat wybierasz na multi-bitwę?  

6 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki temat wybierasz na multi-bitwę?

    • Krajobraz/Środowisko
      2
    • Szaman
      4
    • Codex Gigas
      0


Rekomendowane odpowiedzi

MULTI-BITWA (Po prostu Challenge Corner dla większej liczby osób).

Serdecznie zapraszam do udziału w multi-bitwie wszystkich forumowiczów, którzy chcą pragną mają Czas i chcą ulepszać swoje umiejętności poprzez rywalizację.

 

Na początku chciałbym aby każdy z osób, która pragnie zmierzyć się w bitwie zaproponowała temat lub zagłosowała na wcześniej zgłoszony temat. Na zaproponowanie tematów mamy dwa dni.Temat wybieramy za pomocą (jednodniowej ankiety) temat z największą liczbą głosów, wygrywa, w razie remisu wybieramy przez aklamację:D, po prostu mamy dogrywkę, w razie kolejnej dogrywki, losujemy.

Po wybraniu tematu zaczynamy rywalizację Miesiąc na pracę finalną, liczy się zabawa, zdobywanie umiejętności i chęć zniszczenia uczestników umiejętnościami ;).

 

Prace skończone podpisujemy jako "praca ostateczna" lub "praca finalna" jak kto woli.

Nowi uczestnicy mogą dołączać nawet w trakcie trwania rywalizacji, najważniejsza jest praca finalna, i dobrze by było pokazać proces powstawania pracy krok po kroku.

 

Później głosujemy na pracę finalną która najbardziej nam się podoba (głosować może każdy), osoba z największą liczbą głosów wygrywa, w razie remisu ten sam przebieg jak powyżej.

 

Zwycięzca ma prawo zaproponować temat kolejnej multi-bitwy

 

Serdecznie Zapraszam.

Dziękuje za uwagę.

Edytowane przez ranholtzer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 10
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

TEMAT PROPONOWANY: Codex Gigas

Codex Gigas (pol. Wielki Kodeks, Wielka Księga), największy istniejący średniowieczny manuskrypt na świecie. Rękopis powstał na początku XIII wieku w Czechach, w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach. Obecnie jest przechowywany w Bibliotece Królewskiej w Sztokholmie. Przekazuje tekst Starego i Nowego Testamentu oraz szereg pozabiblijnych dodatków, wśród nich dzieła Józefa Flawiusza, Kronikę Czechów Kosmasa oraz traktaty medyczne. W tekście biblijnym dla krytyków tekstu cenny jest tekst Dziejów Apostolskich oraz Apokalipsy św. Jana. Kodeks słynie z dwóch rzeczy: uchodzi za największy rękopis w Europie oraz z wizerunku diabła[2]. Ze względu na wizerunek diabła kodeks jest również znany jako „Biblia Diabła” lub „Diabelska Biblia”[3].

 

Historia

Manuskrypt powstał w benedyktyńskim klasztorze w Podlažicach, niedaleko miasta Chrudim, który został zniszczony w XV wieku. Nieznane są inne rękopisy wyprodukowane w tym klasztorze[4]. Zapiski w kodeksie kończą się na roku 1229. Kodeks został później oddany w zastaw klasztorowi cystersów w Sedlcu, następnie został odkupiony przez benedyktyński klasztor w Břevnovie. Od 1477 do 1593 był przechowywany w klasztornej bibliotece w Broumovie, do czasu, kiedy to został przeniesiony do Pragi w 1594, by stać się częścią kolekcji Rudolfa II Habsburga[4]. W roku 1648, w czasie oblężenia Pragi pod koniec wojny trzydziestoletniej, cała kolekcja Rudolfa została zagrabiona przez szwedzkie wojska. 7 maja 1697 roku, podczas pożaru w zamku królewskim w Sztokholmie, ucierpiała biblioteka królewska. Kodeks został uratowany poprzez wyrzucenie przez okno. Kodeks doznał szkód ze strony osób trzecich, niektóre z jego kart zostały wtedy utracone i brakuje ich do dnia dzisiejszego[10].

Od 1649 roku manuskrypt był przechowywany w Szwedzkiej Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie[3]. W roku 1877 został przekazany dla Szwedzkiej Biblioteki Narodowej (A 148)[5][2][9]. W roku 1970 został wypożyczony do Stanów Zjednoczonych, a w roku 1999 – do Berlina. 24 września 2007 roku, po ponad 350 latach, Codex Gigas powrócił do Pragi, jako eksponat wypożyczony od Szwecji do stycznia 2008 roku i był przechowywany w Czeskiej Bibliotece Narodowej.

 

Legenda

Zgodnie z legendą skryba był mnichem, który złamał regułę zakonną i został skazany na zamurowanie żywcem. By uniknąć wykonania tej surowej kary, obiecał, że stworzy na wieczną chwałę klasztoru księgę zawierającą całą ludzką wiedzę w ciągu jednej nocy. Blisko północy zdał sobie sprawę, że nie zdąży samodzielnie ukończyć tego zadania, więc sprzedał duszę diabłu w zamian za pomoc. Diabeł dokończył manuskrypt w ciągu jednej nocy, a mnich dodał obrazek diabła z wdzięczności za jego pomoc.

Najnowsze badania potwierdziły, m.in. na podstawie analizy grafologicznej i składu atramentu, że kodeks napisała jedna osoba, jednak nadawanie mu diabolicznego znaczenia jest niewłaściwe. Błędnie przetłumaczone łacińskie słowo inclusus oznacza tu najprawdopodobniej nie karę polegającą na zamurowaniu żywcem, ale mnicha, który z własnej woli odizolował się od świata, zamieszkawszy w odosobnionej celi. Można zatem przyjąć, iż pisanie manuskryptu było dla niego formą pokuty. Należy też zauważyć, że na stronie poprzedzającej obraz Szatana znajduje się tak samo duży rysunek królestwa niebieskiego. Poczernienie stron można natomiast wytłumaczyć działaniem warunków zewnętrznych, na jakie wizerunek diabła był szczególnie narażony ze względu na zainteresowanie, które od zawsze wzbudzał. Poza tym księga zawiera wiele „zaklęć” podobnych do rytuałów egzorcystycznych.

 

Temat rzeka, można zarówno odnieść się do legendy jak i do historii Codexu, własna inwencja także miło widziana temat przewodni - enigmatyczna księga napisana przez mnicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie super Ranholtzer. Rozumiem że czekamy również na inne propozycje tematu? Jak będę miał chwilę to coś zapodam żeby był jakiś wybór. :)

 

Jak masz pomysł to wal, DPFantasy chce dołączyć to będzie nas już trzech nie mogę się doczekać :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uu, trochę zajęty byłem ostatnio i wyleciało mi to z głowy ;P Jeśli się wam spodoba, wymyśliłem temat: "humanity" (człowieczeństwo) - luźna interpretacja. Jeśli jednak trzymamy się mojego spóźnienia to podoba mi się temat DPFantasy. Zawsze miałem słabość do wszelkich postaci szamanowatych w grach fantasy i filmach. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uu, trochę zajęty byłem ostatnio i wyleciało mi to z głowy ;P Jeśli się wam spodoba, wymyśliłem temat: "humanity" (człowieczeństwo) - luźna interpretacja. Jeśli jednak trzymamy się mojego spóźnienia to podoba mi się temat DPFantasy. Zawsze miałem słabość do wszelkich postaci szamanowatych w grach fantasy i filmach. ^^

Szczerze mówiąc już za późno abym mógł dodać temat do ankiety, albo nie mam bladego pojęcia jak to zrobić, sorki nikodem, tak czy siak dzięki za propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności