Skocz do zawartości

Kompendium porad prawnych dla artystów - propozycja


olaf

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

widząc nie słabnącą liczbę pytań prawnych świadczących o niskiej świadomości prawnej artystów pomyślałem, czy może by nie zebrac pytań najczęściej się pojawiających i nie zrobić video serii kilkunastu 5-6min odcinków na okreslone tematy. Zawierałyby opis zagadnienia i najczęstsze pytania z forum oraz porady.

Chodzi głównie o tematy takie jak ochrona własnych praw, co podlega ochronie, a co nie; jak egzekwować własne prawa; jak współpracować z podmiotami w polsce i za granicą (w ujęciu grafika freelancera); jak wygląda licencjonowanie, z czym się to je itp.

Także jak ochronić własne prace przed ryzykiem nie otrzymania płatności oraz praktyczne porady jak zarządzać ryzykiem w tej pracy.

 

Odcinki by się nagrało np. w Bussines Linku jakimś (http://sale.blpoland.com/) z dobrym światłem i dzwiękiem. Ze swojej strony mogę zapewnić merytorykę, zaprosić na krótką dyskusję o niektórych zagadnieniach znajomych prawników i artystów.

Seria miałaby podział na sekcje, by kazdy w kilka minut ogarnął interesujące go zagadnienie.

 

Jeżeli uważacie, że to dobry pomysł, to potrzebuję kilku rzeczy.

1. Kogoś, kto zbierze z forum posty z działow z pytaniami i działu freelancera dotyczące takich pytań, by można było je posegregować i ułożyć scenariusz serii.

2. Kogoś, kto kręcił już jakieś rzeczy na YT i ogarnia oświetlenie i dzwięk i mógłby pomóc lub przynajmniej doradzić - ew. polecić kogoś.

3. Kogoś, kto by to tanio zmonotował. Nie mówie za darmo, bo nie chce sie dopraszać pozniej albo zmieniać osobę co dwa odcnki. Tanio będzie ok. Jakieś oferty na Priva możecie wysłać. 6min odcinek, plansze z liczbami itp. (beda przygotowane), zwiastun na YT 30sek.

4. Z uwagi na zasady licencji na youtube nie chciałbym tego umieszczać na YT, tylko hostowac na własnym serwerze i na YT wrzucać tylko zajawki. Jak ktoś zna doby hosting gdzie można trzymać sporo materiału video (z praktyki), to tez proszę o info.

 

Do końca września myślę udałoby sie wszystko zorganizować i zaczęlibyśmy kręcić. Dlaczego video? Bo nikt i tak nie czyta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Myślę, że przy takiej niszowości tematu lepsze byłoby dobre kompendium wiedzy - pisane - z dobrymi tagami tematów.

Wideo musiałoby mieć naprawdę dobrą formę (dobrego prowadzącego jak np. polimaty) ale kaman to nie jest temat rozrywkowy i tak jak pisze praetorian - wideo w większości przypadków jest nużące ( te wszystkie tutki gdzie rozwiązanie tematu to 10 sekund i dwa zdania ale gość musi najpierw przez 3 minuty robić boxa i standardowy studio setup...)

 

Hmm ja jak szukam informacji to też wolę dobry tekst niż wideo. Mogę to przeczytać na każdym urządzeniu w dowolnej sytuacji.

 

Jakoś taki Vagla nie zarzuca treści pisanych.

 

Myślę, że w kwestii porad prawnych tego rodzaju filmy to overkill bo żeby to było uzyteczne to i tak trzeba podać linki i odnośniki np. do wzorów pism, artykułów, kodeksów etc. Podwójna robota.

 

Ale o co chodzi z tym licencjonowaniem YT? Masa ludzi wrzuca tam pomoce bez bawienia się w jakieś hostingi. A jak nagle stwierdzisz, że zawijasz manele to co? Ktoś będzie szukał pomocy i trafi na 404?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ale to bardzo dziękuję za feedback. Szybko odpowiem dlaczego video.

Często muszę tłumaczyć komuś kwestie prawne i wiem, że jest olbrzymi kłopot ze zrozumieniem. Powstaje bariera zaraz po pierwszym trudnym słowie. Łatwo jest stracić kontakt z odbiorcą. Video mówione to jak słuchanie radia - jest mało inwazyjne i pozwala przyswoić wiedzę - o ile będzie podana przystępnie - bez wysiłku intelektualnego. Taki prawniczy fast food.

 

Grupa docelowa to raczej 20+ ludzie borykający się ze swoimi pierwszymi klientami i zleceniami.

Dlatego nie potrafię się zgodzić z argumentem o skuteczności - ale mówię to z praktyki tłumaczenia kwestii prawnych. Niemniej jeżeli np. po 6ciu podstawowych odcinkach okaże się, że ludzie wolą to samo przeczytać, to można zmienić formułę.

 

Sposób przekazywania wiedzy chcę oprzeć na pracy doktoranckiej - dot. sposobów przekazywania wiedzy - Dereka Mullera, tego od kanału na YT Veritasium. Każdemu odcinkowi będzie towarzyszył artykuł z potrzebnymi danymi i dział komentarzy/pytań. Dział dyskusji i artykułów powinien, jak słusznie zauważyliście, być częścią integralną projektu.

 

Sprawa nie jest niszowa - dotyczy branży IT bardziej niż się to wydaje - graficy, twórcy video, PRowcy, muzycy czy nawet całe startupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok male podsumowanie. Mamy baze ok 100 najczesciej pojawiajacych sie pytan w tego forum i kilku innych. Jest tez stworzony zarys scenariusza odcinkow i lista odcinkow najlepiej oddajace nurtujace artystow kwestie.

Nie ogarnalem jeszcze do konca kwestii realizacji ale chce sie tym zajac dopiero w pazdzierniku i najpierw nagrac wersje beta a dopiero w listopadzie - drugiej polowie zabrac sie za pierwsze prawdziwe odcinki.

Ogolnie musze powiedziec ze wszyscy artysci maja podobne problemy w tym jeden wspolny ze zrozumieniem tresci ustaw w odniesienu do swojego przypadku. Jezeli jeszcze gdzies macie linki do poradnikow z ktorych korzystacie albo znacie miejsca ktore mozna przeczesac szukajac pytan od tworcow to mozecie wklejac tu lub na priva. dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, ze ci sie to uda! Pisz jak bedzie potrzebna promocja. Podbijam, moze wiecej osob zabierze glos i pomoze ci w czyms tez.

Tez do konca nie rozumiem dlaczego skreslasz YT. Moim zdaniem ciezko o alternatywe ze wzgledu na dotarcie do wszystkich. Licencje na YT chyba mozesz zmienic.

 

Na Vimeo da sie tez np. zablokowac sharowanie (embedowanie) i stworzenie bialej listy dla wybranych domen (cos takiego chyba bylo).

 

Jesli materialy beda popularne pamietaj, ze i tak predzej czy pozniej ktos je wrzuci na YT i bedziesz zglaszal to w nieskonczonosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki. Mysle ze pierwsze testowe video nagramy wlasnie w celu wyjasnienia dlaczego nie youtube i dlaczego jest to tak istotne. To ze ktos wrzuci nie ma wiekszego znaczenia. Kruczki prawne ale sprobuje to wyjasnic w pierwszym video ktore pjawi sie przed seria. Dobry trening omawiania zawilosci licencyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

powoli robimy kroczki. Nagrywanie zaplanowane jest na listopad więc czas najwyższy by mieć przygotowane listy pierwszych odcinków.

Jeżeli macie chwilę to napiszcie co o tym sądzicie. Chcę nieco inaczej spojrzeć na niektóre zagadnienia i osadzić je w ogólnej kulturze biznesowej.

 

opis typów:

teasing episodes - omowienie zagadnienia, dobrych I zlych stron, zaciekawienie innym podejściem do tematu, pozwalającym zobaczyć w problemie rozwiązania. Teasing episodes będą miały na celu zaciawienie problemem, być może nieco w stylistyce Buzz Feed

technical episode - bardziej skupione na zagadnieniu, możliwe notatki na ekranie, wykresy, cytaty itp.

solution episode - podsumowanie i opis tego co udało sie nam zrobić, by rozwiązać problem, omówienie kontentu, ktory będzie na stronie w niewielkich szczegółach, np. opis naszego wzoru umowy o dzieło itp. ten epizod będzie powiązany z treścią na stronie

 

Teasing będzie dostępny najprawdopodobniej na YT, techniczny na stronie www wyłacznie (kwestie licencji YT), solution episode będzie pewnie też na YT, bo będzie odnosił do strony www.

 

budowa odcinkow

1 – teasing episode -bedziesz mial do portfolio

2 – technical episode -zagadnienie licencji, jak wykorzystać je w roznych sytuacjach i zarobić mimo wszystko

3 – solution episode -rozwiazania praktyczne - wzory korespondencji, pism, zapisow licencyjnych

 

1 – teasing episode -czy wszystko musi byc na pismie

2 – technical episode -zagadnienie zobowiazan

3 – solution episode rozwiazania praktyczne, wzory pism, korespondencji, umowa o dzielo z komentarzami

 

1 – teasing episode -koniec romansu

2 – technical episode -jak zrywac umowy, wycofywac sie z sytuacji bez wyjscia, kiedy sie wycofac itp.

3 – solution episode -rozwiazania praktyczne, przyklady case study (3-4 przyklady z praktyki z analizą efektów)

 

1 – teasing episode -dalem ciala

2 – technical episode -jak zarzadzac wlasnymi bledami, jak wykorzystac je w przyszlosci, jak zarzdzac toksyczna przeszloscia

3 – solution episode -przyklady case study i analiza, wzory pism chroniacych nasze interesy

 

1 – teasing episode -co tak naprawde jest moje

2 – technical episode -wlasnosc intelektualna w umowie o prace, firmie, startupie, zleceniach, wlasnej dzialalnosci

3 – solution episode -zapisy ustawowe regulujace kwestie, wzory pism przenoszacych licencje, regulujace prace zespolowa, prace na zlecenie

 

1 – teasing episode -do you speak english?

2 – technical episode -praca z klientem zagranicznym, opis i charakterystyka, przyklady praktyczne

3 – solution episode -wzory komunikacji, poradnik step-by-step zdobycia klienta, komunikacji, rozliczenia

 

jeżeli ktoś będzie miał chwilę, by pomyśleć i skomentować (można też komentować bezmyślnie), będę bardzo wdzięczny. Pomoże mi to na pewno dostarczyć lepszy produkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram pomysł z wybranym medium - video. Rozumiem, że jeśli będzie trzeba to film będzie uzupełniony o materiały do doczytania, tak? Od strony merytorycznej chyba ciężko nam będzie na to spojrzeć, bo wypadałoby się wczytać w cały scenariusz. Po tytułach na pewno widzę, że forma jest spójna i przemyślana. Podobają mi się te tytuły, które informują co wyciągniemy z odcinka (np. zagadnienie licencji, jak wykorzystać je w roznych sytuacjach i zarobić mimo wszystko - już chciałbym to obejrzeć! :), w tym kontekście tytuł "-zagadnienie zobowiazan" brzmi mniej sexi.

 

Te materiały technical będziesz umieszczał za jakimś pay-wallem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chodzi o materialy -tak dokladnie bedzie. Teasing epizod bedzie na youtubie i pewnie zaplace cos tam za reklame,by zlapac jak najwiecej artystow -o ile okaze sie tansze niz bieganie po portalach i reklamowanie. Do tej czesci mam juz gotowe skrypty na caly sezon. Technical episodes beda szerszym omowieniem tematu i po pierwszym skrypcie moge pwoeidziec ze beda trwaly ok 10min ale wypelnione beda case study oraz konkretami. Solution episode zostanie zastapiony przez materialy do pobrania. Tak naprawde dublowalby sie z tym co chce zalaczyc pod epizodami wiec lepiej skupic sie na jakosci materialow.

Nie planuje w chwili obecnej paywalla, mam na ten projekt wydzielone 4tys pln i wyloze je z przychodow mojej firmy. Chce zobaczyc co dobrego mozna zrobic dla innych w cenie iphone'a. Nienwykluczam ze w przyszlosci moze wszystko sie zmieniec wiec nie bede wypisywal gornolotnych deklaracji,bo byloby mi bardzo po drodze z jakims partnerem korporacyjnym. Swego czasu realizowalem sajt fotoprawo dla Nikona i cos tego typu by mialo sens. Nie zebym liczyl na zyski ale np. Opracowanie umowy o dzielo. Z komentarzami to praca na co najmniej kilkanascie godzin wiec calosc materaialow do pobrania jakie mam na liscie todo zajmie razem ok 150h co kosztowaloby mnie u prawnika co najmniej 15tys. Wiec koszt wykonania przedsiewziecia -bo sam mam podobne stawki do prawnikow - to niestety 20kafli lekko liczac zatem nie ma sie co oszukiwac, ze warto w przyszlosci poszukac opcj refinansowania czesci inwestycji. Ale podobnie jak w przypadku licencji - sa sprytniejsze sposoby pozyskiwania poeniedzy niz ssanie od mlodych tworcow, dla ktorych portal ma byc pomocna dlonia.

Nie moge jeszcze podac nazwy portalu i istrony bo jest w przygotowaniu. Jak tylko te rzeczy beda wstepnie gotowe zaloze konto tweeterowe dla prpjektu. To niestety konieczńosc, bo czesto materrialy beda dochodzic albo przejda rewitalizacje merytoryczne (czyt. Poprawie bledy interpretacji prawnej) konieczny jest zatem kanal komunikacji i powiadomien. Zakladam tez ze epizody beda sie pojawiac co 2-3tyg ale conajmniej raz na tydzien pojawi sie cos nowego z merytoryki na samym portalu.

 

Tak scenariusz beta dot, licencjimam juz i moge powiedziec ze jest calkiem fajny ;) na pocz listoppada bede nagrywal wersje beta dla wewn. Analizy i probnych pokazow , a do konca listopada caly projekt powinien ruszyc.

Pisane z ipada dlatego tak ciulowo. No bracket rules.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy epizod mam juz na tyle opracowany. W glowie, ze tu niczego wiecej nie potrzbuje. Poza tym mam w ciagu dnia ok 40min wolnych miedzy zleceniami i projektem wiec jakakkolwiek wspolpraca moglaby przebiegac wylacznie telepatycznie, inaczej zabrakloby czasu by pojsc kupic cos do jedzenia ;)

Ale mam nadzieje ze -w przypadku gdy projekt zatrybi- kolejne rzeczy beda juz organizowane bardziej w kolektywie.

Szczegolnie ze za kilka miechow spadam w polski do swojej ojczyzny podatkowej. Tak, krecic bede w szczecinie. Nie wiem jeszcze jak do konca bedzie to wygladalo, bo z pierwszego seoznu nie widze potrzeby angazowania w dialog przed kamera kogokolwiek, bo to bardziej takie abc tematyki. Z tego powodu moge zorganizowac wszystko w najwygodniejszy dla mnie sposob ale jeszcze nie mam koncepcji ostatecznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbije tylko na moment watek, bo wlasnie pracuje nad scenariuszem 2odcinka. Zagadnienie zobowiazan to bardzo krotka wycieczka po wymogach formalnych przy realizacji projektu kreatywnego oraz rozwiazania ktore sprawdzaja sie w praktyce. Glowny nacisk w tej czesci klade na to, co i kiedy ma sens w zobowiazaniach gdzie nie da sie okreslic dokladnego ksztaltu dziela, gdyz bedzie wynikiem indywidualnych cech autora i jego koncepcji oraz jak w takiej sytuacji utrzymac formalizm.

Zdecydowalem tez, ze kazdy odcinak bedzie zawieral dwa case study, by latwiej było niektorym zrozumiec jak pewne zalozenia sprawdzily sie lub nie sprawdzily. Czyli succes story i fail story. Na szczecie jednych i drugich mialem w karierze pod dostatkiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się uniknąć podstawowego błędu grafików - branie się za trudny projekt i zaczynanie od projektowania logo czy www (zależy w czym się specjalizują). Ale przyszedł czas. Obraz łatwiej będzie się oceniało i tu jest projekt. Jak widać nie ma wielu opcji, pewnie dojdą jakieś sociale, typu tweeter (musiałem to przemyśleć i tylko tam dam radę monitorować projekt, bo nie bedzie duzo do czytania).

 

Logotyp olałem - może kiedyś. Nazwa jest jaka jest - wygodnie mi się nią posługuje w skryptach odcinków i jest dwuznaczna, co ułatwi zapamiętanie. Pomyślałem, ze warto skupić się na dobrej szukarce. bo to może być główny ficzers portalu dla odwiedzających. Jakaś wersja beta strony powstanie przed piątym listopada, kiedy mam krótki wyjazd. Zaraz po tym rozpoczynam testy z pierwszym epizodem, ale to takie badziewia techniczne jak tło, światło, dzwięk więc jak ktokolwiek zna sztuczki jak brzmieć niczym Morgan Freeman to na pewno się przydadzą ;)

 

Pisanie materiałów do pobrania to dosyć pracochłonna sprawa. Na wzór umowy o dzieło mający 1.5 strony wyszło dodatkowo 8.5 strony komentarzy i wyjaśnień. A nie dotknąłem nawet materii samych pól eksploatacji, które dojdą w drugiej części. Gdybym miał bazować na kilku wzorach pewnie musiałbym wydać e-booka ;)

Niemniej będzie to myślę najkompletniej zapisany zestaw informacji co oznaczają określone zapisy w umowach; które są istotne i co oznaczają w praktyce dla twórcy. Od razu powiem, że nie były to rzeczy typu kopiuj-wklej z internetu, bo takie materiały często nie odnoszą sie do praktyki opisując jedynie zagadnienie jako zjawisko.

 

wwwProjB1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polka mysle, ze nadinterpretowales mocno moje intencje, wiec nie widze sensu sie odnosic, bo nawet nie wiem Skad mogloby sie to wziac. dzieki za porady, po testowym nagraniu zobacze ile jest do poprawy.

 

Tu jest bardzo zyciowa odpowiedz dlaczego nie jutube tyko wlasny hosting: http://www.richmond.com/business/ap/article_0d668281-df7b-5a19-b97e-6b71c53e40ca.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak najbardziej, mialem meczaca delegacje i za kilka dni wracam na tory. W zasadzie ilosc materialow by starczyla spokojnie na prace magisterska juz teraz a jeszcze sporo zostalo. W tym tygodniu ide ogladac miejsca do nagran i przygotowuje wzory dokumentow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gdzie można wysyłać propozycje tematów do poruszenia? Jakiś mail czy wątek?

2. Nie zapomnij o artystach mających istotną dysfunkcję - słaby słuch, lub nie mają go w ogóle. Video powinno mieć w razie czego napisy. Jeśli nie - tekstowe artykuły.

Moim zdaniem są na świecie ludzie, którym dużo prościej i jaśniej, bez względu na to czy są sprawni słuchowo, czy nie - jest CZYTAĆ, zamiast oglądać video. A jak nie - szukaj kompromisu, musi być takie ułatwienie dostępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, bylem ogladac miejscowke do nagrywania i tluke materialy.

Camel zastanawialem sie nad tym dlugo i pierwotnie taki byl plan. Niestety musze z niego zrezygnowac i caly serwis na poczatku nie bedzie przyjazny dla takich osob - nie dam rady. Ale jak najbardziej jest moim zamiarem udostepnic takie rozwiazanie. Myslisz ze zwykle udostepnienie scenopisow tego co bedzie mowione na ekranie - w formie pdfa pod filmem - wystarczy? Bo na ten moment to jedyne co moge wykrzesac z czasu jaki mam. Ale video to w sumie szybki przeglad tematu i skupiam sie na dokumentach do pobrania wiec czytanej merytoryki nie zabraknie.

 

Propozycje mozna przesylac na PW nie zaparkowalem jeszcze domeny wiec nie ma - poki co - maila. Niemniej pierwszy sezon mam scenariuszowo zamkniety, bo to wiaze sie z researchem i przygotowaniem dokumentow pod kazdy temat. Pewnie po odpaleniu pojawi sie jescze wiele kwestii jakie warto poruszyc wiec smialo mozesz podzielic sie potrzebami piszac do mnie PW tu na forum poki co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. No to dla wiadomości wszystkich - do olaf'a śmiało na pw.

 

Jasne, że udostępnienie scenopisu byłoby komfortowym rozwiązaniem. Na wypadek gdyby ktoś chciał zapisać sobie informacje albo zrozumieć, o co w video chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt sie najpewniej przesunie na styczen, mialem zarezerwowane studio na ten weekend ale niestety bussiness link wymaga pojawienia sie osobistego w celu zalatwienia uprzednio spraw, a zwyczajnie nie mam na to czasu w tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiazanie bedzie w epizodzie 6tym - praca za granica ;)

Jutro jade ogladac nowe miejsce do nagran, okazalo sie ze anulowanie rezerwacji w biznes linku szczecinskim dalo mozliwosc znalezienia dokladnie 3x tanszego rozwiazania. Mam nadzieje ze bedzie wystarczajace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

troche się cały temat przeciągnie - głownie video.

 

tu jest wersja bardzo wczesna BETA: http://poprawie.pl/

Udało się zebrać sporo pytań - w tym tego forum. Część czeka na konsultacje merytoryczne i będzie aktualizowana.

 

źle działa na mobilkach - będę poprawiał stopniowo. Ale można sobie linkować odpowiedzi np. http://poprawie.pl/#queId0

 

sekcje Video sie opóźnią. Przenosiłem się w całości do UK i miałem komercje na głowie. Ciężko mi też się rozstać z prywatnością i stać w pewnym sensie osobą publiczną. Nie planuje na tym zarabiać więc pokazywanie ryja więc pokazywanie ryja traktuje w kategorii obowiązku, nie przyjemności. Uważam jednak, że warto, bo kształt rynku za 15-20 lat będzie efektem naszych starań lub zaniedbań i nikogo - w szczególności młodych - nie będziemy mieć prawa obwiniać.

 

Feedback - nawet w formie pomyj - chętnie przyjmę. Projekt jest długookresowy wiec będę go doskonalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada znosnie, powinno wystarczyc. Pewnie rozwiazan jest duzo, ale nie wiem czego bede jeszcze potrzebowal (rozwazam kreatory umow itp) wiec nie chce polegac na czyms co moze za kilka lat nie istniec albo zostac celem masowych atakow lub zwyczajnie byc niewystarczajace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to nie wygląda znośnie. Czcionka bez polskich znaków z dziwnymi pogrubieniami jest nieczytelna. To wygląda po prostu źle. Musisz ogarnąć całą stronę od nowa bo nie da się tego przegladać.

 

nie chce polegac na czyms co moze za kilka lat nie istniec albo zostac celem masowych atakow lub zwyczajnie byc niewystarczajace.

 

Mówisz o bootstrapie? Bootstrap to framework oparty na html, css i js. Nie ma opcji by ktoś się na to "włamał" bo to czysty HTML. Będzie istnieć tak długo jak będziesz miał to na serwerze i tak długo jak przeglądarki będą wspomagały html'a i css'a. Bootstrap to gotowe elementy CSS, które ułatwiają życie przy budowaniu strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za feedback. Dopisze sobie, by sprawdzic czy nie ma lepszego fonta do wykorzystania. Testerzy mi tego nie zglaszali, dla mnie wyglada wystarczajaco czytelnie by udostepnic jako bete - ale to osobista opinia i mozemy sie nie zgadzac. Mysle ze w najblizszych miesiacach skoncze testy wszystkiego i bedzie lepiej.

W kwestii frameworkow mam inne zdanie. Nie lubie rozwiazan 3rd party, bo podnosza bardzo koszta w dluzszej perspektywie. Takie mam w kazdym razie doswiadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę napisz mi w jaki sposób takie rozwiązanie jak bootstrap może podnieść koszta w dłuższej perspektywie jeśli w każdej chwili możesz dopisać własny kod nie znając bootstrapa? To jest jak klocki lego, które składasz i zawsze masz wszystkie odpowiednie elementy, a jeśli potrzebujesz coś czego nie ma w zestawie to możesz zrobić je sam.

 

Sprawdziłem stronę na kilku komputerach i rzeczywiście jest problem z fontem. Nie wiem jak ktoś mógł to testować i nie zwrócić na to uwagi. Jeśli potrzebujesz darmowych fontów to google.com/fonts pomaga.

 

Możesz napisać jaki masz "model biznesowy" i dlaczego nie chcesz wykorzystać Youtuba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie jak Xaia, zalecal bym uzycie gotowych CSS ala Bootstrap. Mozesz olac JS jezeli z jakis powodow boisz sie go dogrywac do projektu.

 

Kilka sugesti:

1. Uprosc prezentacje do bolu. Nie bawil bym sie w harmonijki. Utrudniaja ctr + f na stronie.

http://poprawie.pl/#queId3

2. Fitrlowanie powinno usuwac nieaktywne elementy

 

Jako developer, pewnie chcesz sie pobawic tworzac projekt. Rozumiem.

Ale nie wiem czy nie lepiej bylo by uzyc jakiegos silnika wiki lub lzejszego github pages (markdown + jekyll). Glownym celem projektu ma byc wymiana informacji.

Dodatkowo, jezeli chodzi o porady prawne. Video powinno byc dodatkiem a tekst podstawa. Sa to tematy ktore wymagaja wielokrotnego przegladania i wracania do materialu.

 

Moim zdaniem najwazniejszym problemem z video jest wydluzony proces aktualizacji. Prawo zmienia sie czesto. Dodatkowo temat jest skomplikowany i nie ciezko o jakies bledy. Poprawka na Wiki/Makrdown to 1min. Poprawka video to juz inna bajka.

 

Mysle ze napotkales problem z ktorym prywatnie czesto sie zderzam.

Czy stworzyc 'Minimal Viable Product' ktory ma spelniac wstepne zalozenia.

Czy tez ma to byc projekt ktory bedzie ciekawy w tworzeniu.

 

Dodatkowo zaleta github pages jest mozliwosc przyjmowania pull requestow od ludzi z poprawkami.

 

W kazdym razie fajnie ze podjales sie tematu. Kibicuje.

Edytowane przez michax56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze nie moge klikac podziekowan tu, bo na pewno sie Wam naleza.

Faktycznie o ctrlF nie pomyslalem, a chowanie reszty tresci zrobie jak tylko dopisze suwanie tagow za userem. Faktycznie dziala teraz jako mvp, pytania przelezaly w szufladzie pol roku i pomyslalem, ze lepiej to wypuscic, by ew. Linkowac do odpowiedzi, bo wciaz dostaje zapytania tu na forum lub od innych osob. Wiec pierwszy krok - mozliwosc przekierowania ich w to miejsce.

 

Xaia - testerzy mi pisali, ze na mobilkach jest zle. Ale to ludzie kompletnie spoza branzy wiec mogli pomyslec ze male ą to nie blad. Taka roznica, dlatego wkleilem tu, bo wiedzialem, ze uwagi beda zupelnie innego rodzaju.

Frameworki sa i umieraja, pracuje z nimi od 10lat w roznych technologiach. Czasem sie okazuje, ze maja babola, ktory ulatwia dostep na serwer i crawlery szukaja stron z ich uzyciem, czasem po ktoryms kolejnym frameworku czlowiek tak naprawde nie wie co sie dzieje w projekcie. U mnie srednio po 2-3 latach framework jest przeklenstwem i juz od dawna ich nie uzywam.

Projekt nie ma biznesplanu,zalozeniem jest ze bede go sam finansowal, co pewnie sprawi ze nie bedzie taki cudny jak slack czy meistertask czy inne ladne rozwiazania.

Video nie beda dotyczyly praw - od tego bedzie wlasnie FAQ i dokumenty do pobrania, materialy video maja pokazac zywa osobe, ktora zna rynek i mowic mlodym, co moze byc dla nich dobre, a co jest pulapka. Dlatego forma video mysle bedzie odpowiednia, bo potrzebna jest wiez miedzy nadawca, a odbiorca, czyli osoba ktora moga czasem opluc, a czasm spytac o zdanie.

 

Postaram sie to poprawic, ale teraz krokiem jest skatalogowanie pierwszych wzorow dokumentow i przeslanie ich do korekty oraz znalezienie biura ksiegowego, ktore wykona korekte merytoryczna niektorych pytan. Za to planuje normalnie zaplacic wiec jak ktos z Waszych bliskich jest ksiegowym, to podeslijcie namiary, wysle zapytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia czy Framework HTML umrze czy nie bo to tylko biblioteka offline, z której możesz korzystać do końca świata.

Dlaczego by jej nie wykorzystać skoro ułatwia pracę? Oprócz bootstrapa są inne lżejsze biblioteki, jeśli boisz się jego wielkości.

Chyba, że po prostu mówisz o CMSach, a nie o frameworkach, to co innego.

 

Jeśli chcesz rzeczywiście robić bez bibliotek to postaw na czytelność i dostępność materiału. Nie mam zamiaru cię tu atakować czy obrażać, ale akutalna strona wygląda jakby była robiona w 2005 roku. Internet ruszył do przodu, mamy większe ekrany z większą rozdzielczością, wszystko się rozwinęło. Jeśli to nie będzie zrobione poprawnie, ludzie nie będą mieli ochoty czytać tego co będzie na stronie nawet jeśli wartość merytoryczna będzie bić na głowę wszystko co do tej pory powstało. Ja wiem, że niektórym nie przeszkadza, że tekst nie ma formatowania, jest rozwalony po całej stronie tylko ważne, że jest i można się czegoś dowiedzieć, ale przecież nie o to chodzi. Są narzędzia do ogarnięcia tekstu i sprawienia, że będzie się przyjemnie czytało i dobrze przeglądało zawartość.

 

Pytając o biznes plan chciałem się dowiedzieć czy będziesz wszystko udstępniał za darmo czy za jakieś materiały i dokumenty będziesz pobierał pieniądze, a może będziesz chciał sprzedawać te pogadanki video na np. vimeo?

Myślę, że ludziom spodobał się twój pomysł bo myśleli, że będzie to czysta forma ładnie nagranego video z charyzmatycznymi prowadzącymi, udostępniona na youtubie. Dużo konkretnej treści i dodatkowo w opisie link do strony internetowej gdzie byłyby szczegóły do poczytania i ewentualnie darmowe dokumenty. Taka była moja wizja.

 

Wrzuciłem w google hasło "prawa freelancera" i wyskoczyło mi http://prakreacja.pl - dokładnie to samo co ty robisz tylko bez materiałów video i z płatnymi dokumentami. Dużo konkretnej treści w formie rozwiniętego FAQ. Takich stron jest pełno, wystarczy pogóglać.

 

To co by się wyróżniało od tego to właśnie fajnie zrobione filmiki bez kija w tyłku, które adresowałyby do zwykłego freelancera, który nie ogarnia tego całego zgiełku.

 

nie poddawaj się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za analize. 2005 mi styka na chwile obecna, estetyka jest na ostatnim miejscu na ten rok. Na pewno czesc rzeczy usprawnie, inne beda czekac.

Jestem pewien, ze nie trafilem w proznie, ale projekt jest w zalozeniu za darmo i pewnie wyrozniac go beda tresci, ktore trudniej monetyzowac przez co raczej nie pojawia sie gdzie indziej lub wlasnie beda platne na innych portalach. Wiekszy tez nacisk klasc bede na praktyke pracy z klientami. Mam nadzieje ze bede sie dobrze uzupelnial z platnymi serwisami - oni zaoferuja lepsza oprawe wizualna i mam nadzieje lepsza merytoryke. Celem nie jest wybicie sie ale zwiekszenie swiadomosci tworcow i dzialanie w ich interesie.

Zalozylem sobie pierwsze 3lata na doszlifowanie tresci i formy i powoli realizuje plan, kazda uwaga jest bardzo cenna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie rozmawiamy kompletnie o czym innym. Treści płatne na innych portalach - czym ma się to różnić od rozmowy z prawnikiem? Bo taniej? Szczerze mówiąc nie kupuję tego.

Pierwszy twój post sugerował, że chcesz zrobić kanał video dla nas szaraków by podnieść świadomość prawną. Ot proste filmiki z konkretnym zagadnieniem w ładnej formie, ale jeśli twoim głównym celem jest monetyzacja (poradniki PREMIUM? i jakieś darmowe) i przy okazji może ktoś się czegoś nauczy to raczej nie trafiłeś z pomysłem.

 

2005 styka ci na obecną chwilę, wytłumacz mi tylko - po co? Strata czasu pracować nad czymś co zaraz i tak będzie musiało być zmienione bo w takiej formie nie będzie działać. Jeśli miałby to być zbiór materiału to lepiej wykorzystać na ten czas jakieś gotowe rozwiązania. Osobiście wychodzę z założenia, że jeśli coś robić to porządnie.

 

Tak czy siak życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treść już mi się podoba, chociaż fajnie jakby było więcej zagadnień z klientami z zagranicy czy portalami typu Upwork, Freelancer.com. Parę pytań mogę podsunąć w razie czego.

Co do czcionki to się zgodzę, po trzecim pytaniu już mnie oczy bolały. Też mi się wydaje, nie wiem, że za bardzo skupiasz się na samej stronie niż treści. Tą energię bym przeznaczył na merytorykę a stronę nawet na templajcie postawił. Tak tylko głośno myślę :)

Jest potencjał i nawet jak wprowadzisz treści płatne to wcale się nie obrażę. Jeśli ma mi to zaoszczędzić czasu to już Ci powiem, że zapłacę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lewej Roboto Slab po Prawej twoja. Sporo artefaktow ma (popatrz na P i r).

 

font-comparison.jpg

 

Zmien prosze na cos bardziej czytelnego, jedna linijka i bedzie duzo przyjemniej :)

Po co tracic zainteresowanych na samym poczatku. Jak to pisales, czytanie juz jest

trudne samo w sobie :P

 

Mozesz tez uzyc rodzimej czcionki Lato (w koncu za niedlugo nadejdzie):

https://www.google.com/fonts/specimen/Lato

 

Opcjonalnie Roboto. Ma pelen zestaw krojow. Razem z szeryfowymi (Slab), jak chcesz utrzymac prawny klimat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za sugestie, nie bylem swiadomy, ze tak ciezko sie to czyta. Na pewno wymienie jak najszybciej.

Xaia chyba sie gdzies nie zrozumielismy, monetyzacja i biznesplan nie sa czescia projektu. Rozumiem tez Twoja walke o styl. Niestety zawsze mialem niedbaly i nikt kto widzi moje prywatne projekty nie wierzy, ze pracuje w branzy. Wzorem dla mnie jest raczej ebay i wikipedia, czyli paskudne ale wystarczajace. Inne portale zarabiajace na podobnych uslugach niech zaoferuja klientom lepsze UX, ja wole odlozyc czas i pieniadze np. Na warsztaty z absolwentami.

 

Apaczos, masz racje. Ostatnio wiecej sie dzieje w kwestii wspolpracy z zagranica i sporo wiecej dokumentow poszlo do tlumacza niz wczesniej planowalem. Smialo podsylaj pytania, postaram sie je opracowac jak najszybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Pls polacz posty.

Dzieki michax, wymienilem na Lato i na mobilku juz sa polskie tez. Musze tylko androidowe przegladarki ogarnac, by dalo sie przeczytac, myslalem ze jak naIOS dziala to andek bedzie dzialal tym bardziej.

 

edit: Xaia w sumie fakt, że to nie jest jasne czy robie to dla kasy czy non-profit. Rozmawiałem z agencją PR znajomego i też zwrócili na to uwagę - że motywy nie są jasne i muszę coś z tym zrobić. Mam nadzieje nauczyć sie czegoś z każdym krytycznym postem ;)

Ale wysyłając zapytania do rożnych firm o wycenę musiałem zrezygnować z opisywania projektu jako non-profit, bo myślą, że chcę coś od nich za darmo.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności