Skocz do zawartości

Kilka różnych materiałów na jednym modelu [NIE CHODZI O M. SUB MATERIAL!]


gigant84

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Tworzę model słuchawek KOSS Porta Pro II. Na boku słuchawek jest zamontowana malutka plakietka [patrz zdjęcie]. Tutaj pojawia się problem. Nie widać tego na tym zdjęciu dobrze ale napis PERFECT ZONE jest chromowany. Prostokąty tuż obok są "metaliczne" ale nie aż tak bardzo połyskujące jak napis [myślę, że określenie matowy chrom będzie pasować idealnie]. Plakietka jest matowa z delikatnym "połyskiem". Góra czarna, dół szary [kolor brudnego aluminium].

 

Kompletnie nie wiem jak to zrobić, aby napis był chromowany [lustro], a reszta matowa [pomijając metaliczne prostokąciki]

 

Pracuję na Vray Mtl. Bazowy kolor "chrom". Difiuse - compositing material. Nakładam grafikę, oraz maskę. Wychodzi ok, ALE... Całość jest bardzo połyskująca. Napis jest chromowany [kolor bazowy], ale również jpg. nałożony na plakietkę jest połyskujący. Za prostokąty się nawet nie brałem.

 

Jak to "ugryźć"?

 

Zawias 1 [kolor mattowy biały], 2 i 3 Difuse chrom, 4 Prawdziwy detal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Użyłem tej techniki

 

Rozumiem, że materiał bazowy elementu [plakietki] ma być CHROM

Matową powłokę uzyskam przez zmianę opcji maski? Zakładka 'maski" tam gdzie docelowo jest ustawione - Normal?

Na każdy element grafiki stworzyć maskę? Tzn. Napis ma mieć swoją maskę, prostokącik swoją itd.? Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Namieszałam, sory. Myślałam że Composite Material ma maski, a nie ma.

 

Użyj VrayBlend materiał, do base włączasz chrom (twój VrayMat, ale bez tych Composite maps), do następnego slota ten czarny matowy (ciemny VrayMat z niskim glossy)

http://docs.chaosgroup.com/display/VRAY3/VRayBlendMtl

Do Blend Amount podłączasz czarnobiałą teksturę która jest biała w miejscach z czarnym matowym materiałem, a czarna w miescach z chromem.

Do następnych slotów możesz dołożyć kolejne materiały które masz na obiekcie, również z maskami. Zawsze tam gdzie białe, ukazuje się dany materiał.

 

Tak jak próbowałeś z Composite map też się da, ale trzeba by mocno kombinować, ponieważ materiały różnią się wieloma właściwościami (diffuse, reflection, glossy, bump) i do każdego kanału musiałbyś dać mapę. Prościej będzie VrayBlend, ponieważ wtedy używasz dwóch całkowicie niezależnych VrayMat, dużo łatwiej dopasować.

Edytowane przez Ania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając to kompletnie nie mam pojęcia o co chodzi :) Modelowaniem zajmuję się stosunkowo od niedawna. Ale... poradzę sobie. Im bardziej coś jest zawiłe tym mocniej zapada w pamięć podczas nauki. Wiem, że za pierwszym razem nie wyjdzie :) Dziękuję za pomoc. Jak gdzieś się zablokuję to będę pisał. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności