Skocz do zawartości

Nowy zestaw i7 6700k czy dwuprocesorowy na xeonach x56...?


Gujos

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Komputer na którym działam to q9550 8gb i gtx285. Zestaw ten ma parę ładnych lat i chciałem kupić coś szybszego.

W pewnej chwili na Alle... można było kupić Delle w konfiguracji dwuprocesorowej, np. 2x X5690 (6x3,7+HT/32nm) + 24gb z jakąś podstawową Qudro za jakieś 4-5 tysi.

Trochę się zastanawiałem i tych najszybszych już nie ma. Ale nadal za 4 tysiące można znaleźć np. 2x x5670 +12gb.

Po dokupieniu gtx970-980 powinno to jakoś chodzić.

Nie wiem jak się zachowują takie komputery w codziennym użytkowaniu, pewnie żrą prąd i są trochę głośne.

Inna sprawa to efektywność pojedynczych rdzeni - napewno jest niższa niż nowych procesorów, brakuję też nowych gniazd, np. usb3 i M2. Do renderingu idealne: 24 wątki.

Gdy poznikały najszybsze Xeonny, zainteresowałem się nowym sprzętem, i wyszło mi że za te same pieniądze - 6500 można kupić komputer z najnowszym gniazdem dla "Kowalskiego" czyli lga1511.

Wyszło mi tak:

Płyta z170, procesor 6700k, 16gb pamięci, dysk M2 512gb (2500 odczyt i 1500 zapis) + 2tb hd, gtx970, jakaś buda itd.

Wydaje mi się że w viewportach ta konfiguracja będzie szybciej chodzić niż te stare xeony.

Kolejny plus jest taki że jeszcze jedna generacja procesorów wyląduje na tej podstawce.

Zacząłem się wkręcać w temat sprzętu, ale chyba brak mi doświadczenia i od kilku lat nie śledziłem rynku.

I tu moje pytanie co Wy byście wybrali, ewentualnie jakieś rady?

Pozdrawiam, G.

 

 

 

X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 16
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ja mam 2 x 5650. I w stosunku do nowych xeonów moje rdzenie są wydajniejsze (1 rdzeń, jego taktowanie, ogólna wydajność). Ale moje xeony 5650 przegrywają w walce rdzeń w rdzeń (mówimy o ustawieniach fabrycznych) z nowymi prockami pod gnioazdo np. LGA 2011. Nowe procki mają więcej CACH'eu, i często wyższe taktowanie na rdzeń oraz inną technologię wykonania w procesie technologicznym 20 lub 14 nm, moje są przedpotopowe w technologii 65 nm....jest jedno A L E :)

Nowe, i powiedzmy w miarę ze średniej półki wydajności lub wyższej, procki (1 sztuka) na LGA 2011 (czy też na to LGA które ty znalazłeś) kosztują ponad 1000 zł i to grubo.

Sprawdź jakie w Cinebench 11.5 czy Cinebench 15 ma wyniki procek ten nowszy 6700K, stawiam że dla Cinebench 11.5 będzie mieć około 8 punktów, a dla Cinebench 15 około 850-900 pkt. Nie sprawdzałem tego dokładnie. Te moje procki które OBA kosztowały razem 850 zł mają odpowienio dla Cinebench 11.5 15 puntków, a dla Cinebench 15 mam 1400 punktów.

Niby to benchmark, ale jako jeden z nielicznych podaje dane dotyczące PRAWDZIWEGO renderowania, na takim samym silniku jak w programie do 3D. U mnie to się przekłada na dokładnie taką wydajność jak podaje benchmark. A teraz sam odpowiedz sobie czy chesz mieć nową, cichszą technologię za 1200-1400 zł, ale 35-40 procent wolniejszą od starszej i TAŃSZEJ technologii. U mnie atutem jest jeszcze to, że mam płytę na której mogę podkręcać te procki (x5650) i tym samym ponad 18 puntków w Cinebench 11.5. Te zestawy z allegro nie dają się podkręcać. Ale jednego jestem pewien nie złożysz w cenie 4500 zł NICZEGO NOWEGO co będzie choćby deptać po piętach zestawowi DELL 2 x x5670. To Ci mogę potwierdzić od ręki tu i teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamiast pakować się w platformę lga 1151 lepiej wejść w lga 2011v3 szczególnie ze w drugi przypadku intel zapowiada ze będą na niej pracowały procesory z seri 6 i7 nowe 6-8 rdzeniowce a na początek możesz się spokojnie uzbroić w i7 5820k cena zasadniczo ta sam co w przypadku i7 6700 a za to masz 6 rdzeniowy procek. Natomiast co do patrzenia na cinebench to nie zwracaj na jego wyniki większej uwagi chyba ze pracujesz na c4d jeśli to vray to wyniki z niego nie bardzo się przekładaj na prace w vray:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, sprawdziłem i podwójny x5670 ma w cinbench 11,5 :16,9.

Natomiast w piętnastce ma dla pojedynczego rdzenia: 97 i 1333 dla wszystkich.

6700k ma odpowiednio 177 i 890, czyli prawie dwa razy więcej dla rdzenia i 1/4 mniej na wszystkich.

Czyli miałeś rację, tylko czy teraz kupując nowy komputer warto pchać się w tą starą architekturę.

Jednak skłaniam się ku 6700k, głównie chodzi mi natywną obsługę M2 - ten dysk o którym pisałem musi być niesamowicie szybki.

A sprawność pojedynczego rdzenia, na pewno ma znaczenie przy pracy w viewportach, a z tym miałem zawsze największe problemy.

No i poza tym znowu zniknął z All... komputer o którym pisałem, jakoś rozchodzą się jak świeże bułeczki ;-)

 

2011v3 tego jeszcze nie badałem - dzięki. A jaką płytę polecacie?

 

Pozdrawiam, G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać ze X5650 starzeją się z klasą, choć ich główną 'atrakcją' jest możliwość mocnego OC. Ale też trzeba mieć świadomość, że w nowych wersjach rendererów ich wydajność już nie powala. Z tego co widzę, to w Vray 3.20 lekko podkręcony 5820k zjada na śniadanie 2x 5650 i ma wydajność jak 2x E5-2670.

 

A własnie, za wielką wodą można teraz kupić za $105 produkcyjne E5-2670 - 8 rdzeni / 16 wątków, 3,0 GHz all cores turbo, rdzenie Sandy Bridge, czyli mamy AVX, TDP 115W. To znacznie lepszy procesor od X56xx - tylko jest problem z dostępnością płyt gł. na rynku wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa plyty serwerowe pod ATX na morele jest dosc spory wybor trzeba wersjsc tylko w serwery. Maja one opcje 2 kart w PCI EXPRESS 16:

 

Asus Z9PA-D8C

http://www.morele.net/asus-z9pa-d8c-626130/

https://www.asus.com/Commercial-Servers-Workstations/Z9PAD8C/specifications/

 

Mozna dostac jeszce inne Z9PA w tym jedno procesorowe. Grun by znalezc taka ze zlaczem PCI Express. Plus taki ze ramu mozesz wsadzi bardzo duzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym Asusie w Morelach - monitoruje jego dostępność od kiedy pojawiły sie te tanie E5 na ebay'u. Ale prawda jest taka że, tych płyt jest raptem kilka egz. w jakimś europejskim magazynie i więcej już nie będzie. O jedno-procesorowych płytach za 1700 zł nie wspominam bo taki zestaw nie ma sensu.

 

Obawiam się, że jeśli nie będzie wysypu oemowych płyt 2011 za 600-700 zł, to E5-2670 mimo ciekawych parametrów pozostanie jedynie ciekawostką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, no i kupiłem.

Nie posłuchałem rad i nabyłem I76700k, głównie dlatego że wyczytałem o nowej podstawce, która ma zastąpić lga2011 - lga 2016 czy jakoś tak.

Tak że, w tej chwili to już ślepa uliczka, nowe procesory pojawią się już na nową podstawkę.

Zaoszczędzone pieniądze na płycie wsadziłem w ram - dwie kości po 16gb (można włożyć dwie kolejne)

Natomiast niesamowity jest ssd M2 Samsunga - mam wrażenie że to 0,5 tb ramdysk. Czytałem testy ale trudno to sobie wyobrazić na żywo.

To tak jakby dysku w ogóle nie było. Porównał bym to sytuacji, gdy pierwszy raz zamontowałem ssd w komputerze.

Pozdrawiam, G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności