Skocz do zawartości

komputer: 3D, CC 10 000zł do oceny


silverfox

Rekomendowane odpowiedzi

hey!

Po długich i żmudnych poszukiwaniach w przyszłym tygodniu zamawiam komputer. Oto mój zestaw, co sądzicie?

Każda rada cenna zanim wydam ~10 000zł.

Pracuję w modo i w Adobe. Obecnie laptop i7 i 8gb ramu - laptop - wymięka notorycznie przy każdym projekcie 3d.

 

Obudowa - PHANTEKS Enthoo Evolv ATX

Zasilacz - EVGA SuperNOVA 750 P2, 750W, 80 PLUS Platinum

Procesor - Core i7 5820k

Mobo - ASUS SABERTOOTH X99

CPU cooler - Noctua NH-D15

Pasta - ????

RAM - 64GB HyperX DDR4 4x 8GB 2133MHz Cl14 Fury Black

SSD - Samsung 850 PRO 256GB SATA3

HDD - HGST 2TB Ultrastar 7K6000

Grafika - MSI gaming GTX 970 z Twin Frozr V

Klawiatura, mysz - Dell KM714 (580-ACIU)

 

 

 

OPCJE (ZAMIENNIE Z POWYŻSZYMI) co do reszty to jestem raczej pewien.

 

RAM - 32GB HyperX DDR4 8x 8GB 2133MHz Cl14 Fury Black

bo zastanawiam się cz 64GB to nie za wiele...

 

Dysk SSD M.2 - Samsung 950 Pro 256GB PCIe 3.0

demon, ale 850 pro ma 10 lat gwarancji. Przy M.2 fajnie że kable się nie plączą.

 

HDD - Dysk Toshiba E300 Low-Energy 3.5 3TB

5400rpm to dla mnie zaleta, nieznane MTBF a HGST ma 2mln h

 

Grafika - MSI gaming GTX 660 z Twin Frozr V

nie gram i zastanawiam się czy potrzebuję 970, za rok dwa będą w tej cenie pewnie fajne Nvidia Pascal

 

Klawiatura + mysz - Microsoft Sculpt

znacie jakieś zestawy z klawiaturą jak w lapku?

 

 

Monitor: Eizo CX271 lub coś 4k/5k np. Dell UP2715K, Dell P2715Q.

 

Już kiedyś o to pytałem. Pytam ponownie: Czy warto płacić 5000zł za EIZO z 2560 x 1440 w przededniu powszechnienia 4k?

Edytowane przez silverfox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Z ramem HyperX uważaj na Asusach.

Kupowałem podobne (2,66Ghz) do X99 Deluxe i nie działały jak należy.

Przejrzyj przed zakupem książeczkę od płyty, czy na pewno są polecaną opcją.

Ja zrobiłem błąd - założyłem, że będą dobre, a okazuje się, że np deluxe najbardziej lubi pamięci Corsair.

 

Swoją drogą 2,66Ghz w porównaniu z 2,13GHz da odrobinę prędkości w renderingu (CinBench 1280 vs 1250),

czyli ok 2,5% w przypadku tego procesora, więc inwestowałbym w szybsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna być gdzieś instrukcja online chociaż nie wiem gdzie jej szukać.

Ja do swojego Deluxa niestety nie sprawdziłem wcześniej i wyszło szydło z worka dopiero, gdy przeczytałem papierową. Zaczęły się podejrzanie częste zwiechy, a co któryś restart płyta widziała połowę, albo 1/4 ramu.

 

Wygląda na to że te, które planowałeś kupić, nie pasują.

Rozpiskę pamięci do Sabertooth znajdziesz tu: https://www.asus.com/pl/Motherboards/SABERTOOTH_X99/HelpDesk_QVL/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm zestaw OK, widac ze to ma byc maszynka marzenie ;) Zamieniłbym chlodzenie na Corsair H90 lub H110, pare stopni mniej od tej Noctuy ;) CO do grafiki to roznice zauwazysz przy bardziej złożonych scenach, chyba ze masz lekkie siateczki ;)

 

CO do monitora to jesli nie przygotowujesz okładek do znanych czasopism z paniami czy profesjonalne retusze fotografii do druku to olałbym to drogie Eizo na rzecz jakiegos 2K 26-27" 144Hz IPS monitora z technologią redukcji migotania(flickering) i G-SYnc - świetnie sie modeluje, operuje grafiką przy ultra płynnych 120-144Hz w viewportach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MaxymilianMax

dzięki z pomoc!

Twoja uwaga odnośnie monitora jest cenna. Pracuję z drukiem - ale nie są to okładki, ani retusz wymagający precyzji.

 

Jaki monitor polecasz dla tych podanych parametrów (2K 26-27" 144Hz IPS monitora z technologią redukcji migotania(flickering) i G-SYnc)?

Podobają mi się EIZO ze względu na gwarancję i reputację. Może Eizo EV2736W?

 

Polecasz jednak 2k ze względu na wyższe odświeżane - 144Hz? Monitory 4k oferują dziś max 60Hz. Nie jest to wartość wystarczająca? Bo jeśli jest to wolę iść w 4k. Co w prkatyce uzyskam dzięki 144Hz będzie większa niż 60Hz @antyflickering?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z technologią redukcji migotania(flickering) i G-SYnc - świetnie sie modeluje, operuje grafiką przy ultra płynnych 120-144Hz w viewportach

 

świetnie to się pewnie gra w gry z dokładniejszą synchronizacją itp., a przy modelowaniu jakie to ma jakościowe znaczenie, bo według mnie marginalne lub zerowe?. Jestem zwolennikiem wybierania monitora metodą jednak organoleptyczną. Wybierałbym raczej pomiędzy tylko NEC i Eizo. Osobiście korzystam z monitora FullHD'23 firmy NEC za niecałe 2000zł i jest w zupełności wystarczający dla kogoś kto pracuje okazjonalnie powiedzmy z typowym powszechnym drukiem. W modelowaniu 3D nie mam nic do zarzucenia. Reszta nie ma priorytetu.

 

----

Co do konfiguracji jest okej, typowy i7-5820K/5960x, chociaż nie wiem czemu aż takie drogie komponenty, zmienia to coś istotnie wydajnościowo i jakościowo ???. Dysk SSD to lepiej M.2. Pasta to ZM-STG2 ew. MX2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materalia

 

popracuj chwile na monitorze 120-144Hz IPS, chocby obracając viewportami a zobaczysz roznice,.. Dla grafika o wrażliwości estetycznej nie tylko ważne są kolory, kształty, formy ale i płynność, "miękkość" podczas tworzenia, nawet sam kursor myszy(nasz glowne narzedzie tworzenia) płynniej sunie po ekranie, nie zostawiajac za sobą poklatkowych "duszków". Przyjemniej, milej sie pracuje po prostu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg użytkoników MVA.pl (są tam naprawdę kozacy jeśłi chodzi o wiedzę o monitorach) >60Hz nie ma znaczenia (o ile nie jesteś zapalonym-zawodowym graczem). Z monitorów CX271, EV275UHD lub ev2736w każdy z nieco innej bajki.

EIZO CX271 - totalna plastyczność, przestrzeń sRGB i AdobeRGB, 5 lat gwarancji, doskonała czerń, biel, równomierność, profilowanie. 5800zł.

Można na tym robić wszystko pod druk eliminując błędy wynikające z monitora. Można na tym elmulować dowolne urządzenie wyświetlające od smarfona do TV itd. rozdzielczość: 2560x1440.

NEC EV275UHD - przestrzeń sRGB; rozdzielczość 4k (przyszłościowo) - 4100zł. Oprogramowanie SVII. 3 lata gwarancji. Można dokupić za kilkaset zł gwarancję 5 lat.

EIZO ev2736w - przestrzeń sRGB; 5 lat gwarancji, rozdzielczość: 2560x1440. 3100zł Przeznaczenie - biurowe, ale obecnie pracuję na laptopie i też daje radę (to aby mieć poziom odniesienia).

 

Na ten moment nie potrzebuję AdobeRGB, ale rozwijając firmę, warto mieć narzędzie elastyczne. W końcy nie kupuje się monitora co 2 lata.

EIZO kusi renomą (bezawaryjność). Wyglądowo wszystkie 3 jak dla mnie 10/10. Wszystkie 3 też mają pełną regulację ustawienia ekranu (w sensie pochylenie, wysokość itd, CX271 może mieć dokupiony kaptur - ale raczej nie potrzebuję na razie).

 

Jest jeszcze NEC EA244UHD-BK - rozdzielczość 4k, sRGB i AdobeRGB, ale ma tylko 24".

 

Wszystkie to 27" tu macie linki.

http://monitory.mastiff.pl/monitory-eizo-coloredge-cx271-cn.html

http://monitory.mastiff.pl/monitory-nec-multisync-ea275uhd.html

http://monitory.mastiff.pl/monitory-eizo-flexscan-ev2736w-bk.html

 

materalia

W kontekście oszczędności Co byś zmienił?

Grafika: GTX 960 zamiast 970 to 500zł oszczędności? No tu się zastanawiam cz 970 da mi coś więcej w viewporcie.

 

Tańsza płyta główna? Ze względu że będzie to hackintosh powienien być ASUS.

Mając do wyboru:

1230zł

http://www.komputronik.pl/product/273630/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/ASUS_X99_A_USB3_1.html

1630zł

http://www.komputronik.pl/product/294802/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/ASUS_SABERTOOTH_X99.html

Wybrałem tę droższą ze względu na lepsze komponenty: "Podzespoły TUF (kondensatory tytanowe TUF 10K, dławiki TUF z nowego stopu i tranzystory MOSFET; certyfikat standardu wojskowego) — gwarancja ciężkiej pracy"

No i dobre recenzje.

 

Obudowa na 100% zostaje ta. Tańsza Fractal to ok 300zł oszczędnośći. Ma być estetycznie i cicho.

Chłodzenie ostatenie Noctua - NH-15S - nie ma nic równie skutecznej i przy tym cichego.

 

Zależy mi aby był to komputer cichy i wydajny. Na jego podstawie za np 5-7 lat mogę zbudować nowego pc - wymieniając mobo/CPU+może ram i grafikę.

 

Zastanawiam się nad HDD. Przejście z HGST 3TB Ultrastar 7K4000 na Toshiba E300 Low-Energy 3.5 3TB da 460zł oszczędności. Ze względu na niższe RPM (5400z zamiast 7200) wolę Toshibę. Oboje producenci mają dobrą opinię wg testów ale HGST lepszy odsetek awaryjności.

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

HGST ma również imponujące MTBF 2000000 godz. Tohshiba nie podaje MTBF.

Edytowane przez silverfox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materalia

 

popracuj chwile na monitorze 120-144Hz IPS, chocby obracając viewportami a zobaczysz roznice,.. Dla grafika o wrażliwości estetycznej nie tylko ważne są kolory, kształty, formy ale i płynność, "miękkość" podczas tworzenia, nawet sam kursor myszy(nasz glowne narzedzie tworzenia) płynniej sunie po ekranie, nie zostawiajac za sobą poklatkowych "duszków". Przyjemniej, milej sie pracuje po prostu :)

 

on tego nie zrozumie to jest człowiek dla którego liczy się tylko to co jest na papierze. benchmark guy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg użytkoników MVA.pl (są tam naprawdę kozacy jeśłi chodzi o wiedzę o monitorach) >60Hz nie ma znaczenia (o ile nie jesteś zapalonym-zawodowym graczem)..

 

 

Bzdury, co z tego ze tam ktos tak napisał... znam tą strone od dawna ale i mam ponad 20 letnie doswiadczenie z różnymi monitorami i widze roznice pomiedzy nawet 60 a 75Hz a co dopiero 144Hz :) Wiec zamiast czytac opinię ludzi majacych problemy ze wzrokiem sam sprawdz w jakims sklepie.. ;)

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

on tego nie zrozumie to jest człowiek dla którego liczy się tylko to co jest na papierze. benchmark guy..

 

W sensie - jesteś za tym, że 144Hz sprawdza się arsenale grafika/projektanta czy raczej że jest to marketingowa liczba przydatna jedynie w grach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marketingowa liczba przydatna jedynie w grach?

 

TRUE!, to miało sens dla monitorów kineskopowych z wiadomych powodów technicznych - luminofor. Przykładowo ekrany w smartfonach mają zazwyczaj 30kilka Hz. 60Hz to 60 klatek/s, o wiele ważniejsze dla gier nie jest już dalsze zwiększanie liczby klatek/s co równe odstępy czasowe pomiędzy klatkami (klatka co 16.6ms dla 60fps, co 33.3ms dla 30fps, nie później i równo z odświeżaniem monitora; sync) - widać to szczególnie na PS4, gdzie postawiono na sync. Kurczę, ale co to daje grafikowi składającemu także projekt do druku, czy modelarzowi 3D itp., który potrafi minutami wpatrywać się w jeden obrazek/element modelu etc. i szukać detali ?. Nie wiem, chyba jestem za stary na ten nowoczesny marketing :). Co innego rozdziałka (choć tu też jest granica sensu), kolor, kalibracja itd.

 

Podzespoły TUF (kondensatory tytanowe TUF 10K, dławiki TUF z nowego stopu i tranzystory MOSFET; certyfikat standardu wojskowego) — gwarancja ciężkiej pracy"

 

planujesz pracę w warunkach wojennych ?:)

 

Zależy mi aby był to komputer cichy i wydajny.

 

okej, to trochę kosztuje, ale też pracy, tańsza obudowa + pochłaniacze, radiatory, wentylatory, dobra wentylacja, pasty, efekt bywa piorunujący.

 

Na jego podstawie za np 5-7 lat mogę zbudować nowego pc

 

Raczej mało prawdopodobne żebyś cokolwiek z tego przemycił do nowego komputera za 7 lat. Kupisz wszystko od nowa. Z mojego komputera sprzed 7 lat została podkładka pod myszką, głośniki i zew. karta audio:)

 

Grafika: GTX 960 zamiast 970 to 500zł oszczędności? No tu się zastanawiam cz 970 da mi coś więcej w viewporcie.

 

coś więcej da, tylko czy to coś da odczuwalnego w projektach jakie wykonujesz, dla mnie viewport >20fps jest już płynny, zwiększanie fps nic mi już nie daje wtedy poza cyferką. Planujesz rozdziałki powyżej FHD tj. QHD/UHD, więc GTX970 ma być może sens, ale GTX960 do pewnej wielkości sceny będzie dawał taki sam komfort pracy w QHD/UHD co GTX970. Sam musi indywidualnie to ocenić.

 

http://community.thefoundry.co.uk/discussion/topic.aspx?f=32&t=44302&page=11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wielogodzinne rendery to praca w warunkach wojennych :)

Myślę że wiele dobrych komponentów za te 5-7 lat może być aktualnych. Wiele osób pracuje na i7 z 2 i 3 generacji a tempo ulepszeń w CPU zwalnia.

 

W tym momencie zostało mi jeszcze do obczajenia RAM, HDD no i karta.

 

Z RAMem wybór:

http://www.morele.net/pamiec-corsair-ddr4-vengeance-lpx-64gb-2133mhz-8x8gb-cl13-cmk64gx4m8a2133c13-702052/

http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-black-ddr4-2400-cl14-64-gb-cmk64gx4m8a2400c14-700207/

Czyli DDR4 2333Mhz CL13 vs DDR4 2400Mhz CL14: 1557 vs 1638zł Czyli niecałe 100zł różnicy.

Które warto brać?

 

Z HDD

Przejście z HGST 3TB Ultrastar 7K4000 na Toshiba E300 Low-Energy 3.5 3TB da 460zł oszczędności. Ze względu na niższe RPM (5400z zamiast 7200) wolę Toshibę. Oboje producenci mają dobrą opinię wg testów ale HGST lepszy odsetek awaryjności.

https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-q3-2015/

HGST ma również imponujące MTBF 2000000 godz. Tohshiba nie podaje MTBF.

 

Waham się jeszze z zasilaczem EVGA P2 750W a Corsair RM650i

 

dzięki z linka do TheFoundry - przejrzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie RAM Wnioski po lekturze:

http://www.legitreviews.com/ddr4-memory-scaling-intel-z170-finding-the-best-ddr4-memory-kit-speed_170340/6

 

Krzywa wzrostu wydajnosci jest niemal płaska. różnica 2400mhz vs 3000mhz:

- 3% w 3dmark

- 0% w handbrake

- 1% w Metro,

- 0% w GTA V

Testy syntetyczne (AIDA) pokazują wzrosty, ale nie przekłada się to na wydajność. Nie wiem jak w renderze, ale przypuszczam że rewolucji nie będzie. Ktoś wie?

Ich konkluzja "Our benchmarks show that the memory bandwidth increased, but there wasn’t a tangible improvement in system performance with real applications."

 

 

Czt częśtotliwość RAM ma jakikolwiek wpływ na możliwości podkręcania CPU?

Edytowane przez silverfox
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

częstotliwość Ram ( ta nominalna ) może ułatwić podkręcanie samego procesora.

Jednakże samo podkręcanie Ramu ma bardzo niewielki wpływ na wydajność renderingu.

I żeby nie było... piszę to na podstawie naszych doświadczeń praktycznych a trochę tych zestawów od nas wyszło. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silverfox

otóż wszystko zależy od tego czy oc robisz przez zmianę mnożnika , szyny czy też jednego i drugiego.

w przypadku oc przez szynę wyższy zegar nominalny Ramu np 2400 da szansę na pracę z zegarem nietypowym .

np jeżeli podniesiesz szynę BCLk o 4,3 MHZ (100 na 104,3) przy dzielniku FSB RAM 1:16 pamieć będzie pracowała z zegarem ok 2225 Mhz. Pamieć 2133 może się nie wyrobić ( choć w praktyce rzadko się to zdarza).

W twoim przypadku , jako że będziesz OC robił przez mnożnik nie ma potrzety kombinowania z pamieciami i każda będzie działała dobrze ( mnożnik defaultowy = 100). Tak więc czy to bedzie pamieć 2133 czy 2400 lub wyższa ogólnie nie wpłynie to jakoś specjalnie na czas renderu.

 

nie , nie zajmujemy się hackintoshami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki!

 

Zerknąłem na Wasze maszyny. W maszynach podstawowch i średnich stosujecie GTX 760 (dopiero w GpuComputer MAX jest GTX 970).

GTX 760 to porównywalna karta do GTX 960 - czyli jednej z tych którą chcę kupić - . Więc może niepotrzebnie przewymiarowuję celując w 970. (renderuję CPU).

 

Inna sprawa - RAM - stosujecie 16 lub 32GB. Może również niepotrzebnie przewymiarowuję. Obecnie mam 8GB i to jest totalna czkawka. Potrafi to zmulić nawet Chrome mają odpowiednią ilość zakładek.

 

Budujecie komputery wg specyfikacji klienta, czy tylko z góry ustalone konfiguracje (rzecz jasna z opcjami)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście zestawy są robione pod klienta ale nie zawsze wg. jego pomysłów. Te czasem mogą być dla niego ( a raczej jego kieszeni groźne ) dlatego w takiej sytuacji wkraczamy i najczęściej delikatną perswazją dopinamy swego :D

Ramu wkładamy zazwyczaj 32 GB (jest to teraz najczęściej zamawiana ilość)

A to co widać na stronie to tylko przykłady (no i niestety nie najnowsze :( ) , może ktoś sięu nas wreszcie zlituje i pojawi sie nowa wersja strony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna rzecz - sądzicie że m-ATX ma sens przy 5820k i Noctua Noctua NH-D15S?

Kusi mnie mniejsza biała wersja Enthoo Evolv: http://www.komputronik.pl/product/245792/Elektronika/Cz%C4%99%C5%9Bci_PC/PHANTEKS_Enthoo_Evolv_Micro_ATX.html

z np płytą: http://www.morele.net/plyta-glowna-evga-x99-micro2-x99-ddr4-sata3-usb-3-1-microatx-131-he-e095-kr-859856/

i 4x16GB dimm

Tutaj już pewnie kwestie chłodzenia są ważne. Sądzicie że bezpieczne jest przejście na format m-ATX dla takiej stacji roboczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności