Skocz do zawartości

vray dziwne zachowanie odbić i przezroczystości w materiale szkła


Przeuroczo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem z materiałem szkła na szybach prysznicowych.

 

Jak widać na grafikach, szyba (ciągle ten sam materiał, ciągle te same ustawienia) w zależności od ujęcia zachowuje się jak szyba, lub jak lustro a czasem jeszcze "pół na pół". Próbowałam już wszystkiego i zupełnie nie mam pomysłu o co chodzi. Różne ustawienia renderingu, różne kamery, różne materiały (moje, z tutoriali, z gotowych scen). Za każdym razem dzieje się to samo. Próbowałam też zwykłego vray mlt z maksymalną przezroczystością i brakiem odbicia, nadal robi się lustro.

 

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc?

 

Chętnie pokażę ustawienia czegokolwiek, proszę tylko o informację co konkretnie. Jest tego sporo i nie mam zupełnie pomysłu, które printscreeny mogą coś wnieść...

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc!

Magda

Edytowane przez Przeuroczo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

O teraz ładnie widać:) Ma grubość ta szyba? Bo słabo widzę a sprawdzałaś czy nie masz odwróconych normalek na fejsach? Może trzeba je flip-nąć;) jak wrzucić ustawienia materiału też się nic nie stanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grubość jest, nawet dla pewności wymodelowałam nowe szyby (taka chwilowa desperacka teoria), normalki sprawdziłam, poprzekręcałam, pozmieniałam, nic to nie dało. w załącznikach materiały wraz z wartościami koloru w "reflection", te które testowałam. Wszystkie dają ten sam efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciągle lustro. zastanawia mnie to, że na 1 załączniku wyraźnie widać miejsce w którym szyba przestaje być lustrem, jest to łuk. szukałam czegoś co mogłoby być związane z odległością w ustawieniach, ale nic takiego nie znalazłam. I też w ostatnim załączniku jest szyba zupełnie przezroczysta a jest to dokładnie ten sam materiał co w pozostałych renderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... na którym maxie to robisz? Którego masz Vraya?

Fresnel reflections właśnie mają to do siebie, że poniżej określonego kąta szyba zamienia się w lustro. Wiesz, to jak z wodą: jak patrzysz pionowo w dól, to widzisz rybki, a jak poniżej kąta 30 st, to odbija się tylko niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

max 2015 vray 3.0

 

czyli jeśli dobrze rozumiem to powinnam zmniejszać fresnel IOR? ale jeśli to jest tak jak mówisz to czy przy wyłączonym fresnel reflections problem nie powinien w ogóle występować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednostki były w porządku iiiii problem rozwiązany dziękuję @Pleszer!

 

Najwyraźniej był to błąd modelu. Podejrzewałam ten problem już wcześniej więc wymodelowałam ściankę jeszcze raz, ale efekt lustra tylko się pogłębił. Dopiero po Twojej sugestii i rozpaczliwym sprawdzeniu każdej innej opcji stwierdziłam, że wymodelują ją jeszcze kolejny raz i tym razem udało się! Miałam strasznego pecha, że ze pierwszym razem ten tajemniczy błąd się powtórzył...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności