Skocz do zawartości

Złe dobrego początki.


wuki

Rekomendowane odpowiedzi

A przynajmniej taką mam nadzieję :)

 

Cześć!

 

Wprawdzie to mój pierwszy post, a zarejestrować się postanowiłem dopiero wczoraj, to forum śledzę już od dłuższego czasu. Z małymi przerwami.

Jak pewnie większość - chciałbym się nauczyć rysować/malować. Hobbystycznie, dla siebie. Ale porządnie, tzn. zdobyć konkretny warsztat. Studia (nie bardzo związane z tym kierunkiem) mam już za sobą i o zaczęciu nowych raczej ciężko myśleć.

Zapisałem się na warsztaty rysunku do szkoły w moim mieście, ale chciałbym robić coś poza tym i tutaj pojawiają się pierwsze schody.

 

Materiałów jest ogrom, wertowałem forum i nawet próbując jakoś pozbierać to w całość to ciężko mi to chronologizować i zacząć od czegoś konkretnego, zwłaszcza, że wiele linków jest już nieaktywnych.

 

Znalazłem to:

http://2d.cgmasteracademy.com/programs/

 

Nie chciałbym na tym etapie inwestować takich sum, ale jako kolejność nauki wydaje się bardzo sensowne.

 

I teraz prośba do Was, czy jesteście w stanie wskazać jakieś materiały/tutoriale/pomoce do pierwszego bloku? Perspektywy, budowania waloru, światłocienia itd.?

 

Za wszelką pomoc wielkie dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Cześć,

 

To, że zapisałeś się na warsztaty rysunku to moim zdaniem dobry krok. Pomijając nawet fakt czy te warsztaty będę dobre czy nie to i tak wiele się nauczysz i rozrysujesz (wyćwiczysz rękę).

 

Jeśli jesteś na etapie, że nie wiesz czy chcesz rysować / malować pejzaże czy postaci czy jedno i drugie, a może zupełnie coś innego to szczerze mówiąc moim zdaniem nie ma sensu na razie wydawać pieniędzy na kursy.

 

Skupił bym się na podstawach, poniżej podaję link do playlisty Proko na Youtube, która nazywa się "Drawing Basics". 12 w miarę krótkich filmików opisujących ogólnie na co zwracać uwagę.

 

 

A tak poza tym to moim zdaniem praktyka > teoria. Im więcej będziesz ćwiczył tym szybciej zdobędziesz konkretny warsztat. Na prawdę nie ma co liczyć na cuda, że jakiś kurs zrobi z Ciebie mega rysownika, jeśli nie włożysz w to solidnej pracy.

 

Sam nie jestem jakimś prosem, ale zdążyłem się już przekonać, że im więcej rysuję, a im mniej oglądam tutoriali tym lepiej dla mnie, jeśli chodzi o progress. Jeśli natomiast oglądał bym tylko tutoriale to wiedzę bym miał pewnie większą, ale co z tego jak ręka by mi się trzęsła przy rysowaniu prostych linii.

 

Coś co jeszcze mogę zasugerować na wyćwiczenie ręki, co mi trochę pomogło, to rysowanie elips, prostych linii (np. bierzesz kartkę A4, zaznaczasz sobie kropkę w losowym miejscu, potem drugą i łączysz te dwie kropki zamaszystą linią (nie dziubdzianiem przerywanej linii, tylko właśnie raz, a dobrze, a jak nie trafisz to jeszcze raz i tak w kółko i pod różnym kątem rysuj te linie). Rysuj na początek z łokcia i z barku to łatwiej zachowasz precyzję. Jeśli chodzi o precyzję w rysowaniu długich odcinków to najłatwiej jest uginając / rotując staw barkowy -> potem trochę trudniej, staw łokciowy -> najtrudniej z nadgarstka, bo masz mały kąt rotacji w tym stawie. Ale wszystko zależy od ćwiczeń i pamięci mięśniowej (trochę tak jak u osób trenujących sztuki walki - niektóre uderzenia / chwyty ćwiczy się wolno i precyzyjnie nie po to, by w rzeczywistej walce tak samo wolno się zachowywać, tylko po to, żeby ciało się przystosowało do tego ruchu (pamięć mięśniowa), dzięki czemu wykonanie tego samego ruchu tylko szybciej nie będzie sprawiać większych problemów. Podobnie jest z rysunkiem, im więcej ćwiczysz tym łatwiej to wychodzi i coś co kiedyś sprawiało Ci trudność, potem nawet nie zwrócisz na to uwagi).

 

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieję, że pomogłem.

 

Powodzenia. Rysuj i nie poddawaj się, bo teraz Ci nie wychodzi. To długa droga i nie raz, nie dwa będziesz zirytowany brakiem postępu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedziele idę na pierwsze zajęcia, więc może będę mógł powiedzieć coś więcej. Choć z tego co widzę to i tak najczęściej spotykane kursy/warsztaty są albo stricte pod architekturę albo akademię. Co w sumie i tak nie odpowiada mi na pytanie czy to dobrze czy nie :)

 

Wiem do czego bardziej mnie ciągnie, ale póki co planuje raczej nie próbować nawet sił w jakimkolwiek rysunku koncepcyjnym, bo na tym etapie to chyba strata czasu.

 

To pewnie jak ze wszystkim, ciężko, żeby nauczyć się od samego patrzenia :) Ćwiczenie praktycznie w każdej dziedzinie jest kluczowe, tylko fajnie jeszcze wiedzieć jak i co konkretnie ćwiczyć. Szczególnie jak temat jest rozległy, a wiadomo - zacząć jest najtrudniej.

A propos tego, natchnąłem się na fajny filmik właśnie o tym mówiący:

 

 

No nic, dzięki wielkie za rady i linka! Biorę się do roboty, może za jakiś czas uda się coś wrzucić do oceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności