Skocz do zawartości

Skaner - maks. rozdzielczość optyczna


Weles

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Tak sobie myślę nad zakupem jakiegoś skanera przeglądałem parę rzeczy na ten temat i zaczęła zastanawiać mnie jedna rzecz - wpływ maks. rozdzielczości optycznej na jakość skanów. Znalazłem na chipie test w którym najlepiej wypada model z rozdzielczością 600 x 1200, gorzej wypadły natomiast te z 1200 x 2400, czy 2400 x 4800, więc jaki wpływ ma ta rozdzielczość na jakość, a może te rozdzielczości są tylko teortyczne ? Tak na logikę wydaje mi się, że im większa rozdzielczość tym skan powinien być lepszy ale chociażby z tego testu nic takiego nie wynika. Jakby ktoś coś wiedział na ten temat najepiej z własnego doświadczenie to proszę o odpowiedź.

 

ps. nie uznaję chipa za wyrocznię ale wyników z kosmosu raczej nie biorą

 

Pozdrawiam

 

[Edited on 8-4-2003 by Weles]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Od zawsze jest tak ze skaner oferujacy wyzsza rozdzielczosc optyczna teoretycznie zeskanuje obraz lepszej jakosci. Dlaczego teoretycznie? Bo nie tylko od rozdzielczosci to zalezy. Wazne sa jeszcze dwa parametry czyli:

 

- Glebia bitowa (glebia kolorow) - im wiecej bitow koloru rozpoznaje skaner - tym wiecej detali jest w stanie wiernie odwzorowac - na chlopski rozum: jesli skaner skanuje w 48 bitach to przy konwersji na 24bitowy RGB - \"ma z czego redukowac barwy\"

 

- Gestosc optyczna wyrazana w parametrem D. Im wyzsza wartosc gestosci optycznej np. 3,5 D i wiecej - tym wieksza precyzje a tym samym jakosc oferuje skaner. Dokladniej Ci tego nie wyjasnie, bo sam dawno nie zagladalem do szkolnych notatek:) Faktem jest ze producenci skanerow \"domowych\" raczej nie podaja gestosci optycznej w swoich modelach!

 

Mnie osobiscie wystarczy rozdzielczosc 600x1200, wazne aby skaner poprawnie rozpoznawal palete barw oraz roznice pomiedzy ich nasyceniem (odcieniem)

Aby to sprawdzic, najlepiej posiadac odpowiedzni wzorzec zawierajacy palety barw i odcieni szarosci, stosownie pogrupowane... Taki wzornik dostarczany jest np. z pakietem COREL DRAW. Wyglada jak zdjecie, wystarczy wlozyc do skanera i zobaczyc na ekranie jak sa rozpoznawane barwy i odcienie po zeskanowaniu i wtedy masz prosta odpowiedz - kupic czy nie kupic! TEgo typu wzorniki oczywiscie maja panowie, testujacy skanery w czasopismach.

 

Osobiscie preferuje sprawdzone marki skanerow np. Agfa, HP, Microtek, Canon, pozostale Plustki, Mustki i inne \"tajwany\"... jakos mnie nie przekonuja - bo juz kiedys sie zawiodlem.

Nalezy brac pod uwage jeszcze jedna rzecz, o ktorej jakos nikt nigdy nie wspomnial - mianowicie TRWALOSC i STABILNOSC pracy toru przesuwu elementow skanujacych - tutaj z pewnoscia warto zaufac renomowanym producentom. Jak to sprawdzic? Zeskanowac np. rysunek techniczny A3 - na dwa razy, jesli bez zadnych korekt \"kreski\" iobydwu skanow idealnie sie pokrywaja nawet po dlugim czasie uzytkowania, swiadczy to o wysokiej sprawnosci i precyzji machanizmu przesuwu.

 

to tyle.

pozdr

Marek

 

A w tych testach Hmmm ? moze te skanery z wyzszymi rozdzielczosciami byly jakiejs \"dupawej\" firmy? :)

 

[Edited on 8-4-2003 by MareG]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź

 

Poprzęglądałem troszkę więcej testów i zauważyłem, że gęstość optyczną podaje chyba tylko Agfa więc nijak to można traktować jak jakieś kryterium do porównania z modelami innych firm, z głębią kolorów jest troszkę łatwiej bo praktycznie każdy nowy skaner ma 48bit. Najbardziej zróżnicowanym parametrem pozostaje rozdzielczość optyczna (może i gęstość optyczna ale tego nie sposób się dowiedzieć) choć słusznie zauważyłeś, że ona o jakości też nie decyduje - jest tylko składową całości.

 

MareG a co sądzisz o Epsonie? Wymieniłeś kilka firm ale nie znalazł się tam Epson ( może celowo ? :) ), a konkretniej to może wiesz coś więcej o tym modelu ?

http://pcworld.pricegrabber.com/search_techspecs.php/masterid=604621/ut=d96166a3e9e8cf7f

Parametry wyglądają zachęcająco: 1600x3200, głebia kolorów 48/48, w teście wypadł bardzo dobrze, cena przyzwoita, tyle że ja za bardzo się na tym nie znam, a już napewno nie miałem z tym do czynienia więc jakbyś miał jakieś opinie na ten temat to chętnie wszystkich wysłucham :)

 

Pozdrawiam

 

 

ehh

właśnie przeczytałem ile to u nas kosztuje, na zachodzie ok. 150$, u nas... ok. 1000zł normalnie qrwa żyć nie umierać...

 

[Edited on 8-4-2003 by Weles]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam i polecam musteka beatr paw 2400CU + glebia 48, optyczna 2400x4800 - chyba,bo juz nie pamietam ,a w papierach ni chce mi sie szukać.

a i rozdzieloczosc podają wszystki firmy tylko że niechętnie, ale z tego co pamiętam to w www.komputronik.pl jest podawana optyczna. jak mozesz to zwróc uwage tez na czas skanowania, bo niektóre moga doprowadzić do nerwicy jak jeden prosty skan w niskiej rozdzilczoasi robią dłuuuuuuugo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Weles

 

MareG a co sądzisz o Epsonie? Wymieniłeś kilka firm ale nie znalazł się tam Epson ( może celowo ? :) ), a konkretniej to może wiesz coś więcej o tym modelu ?

http://pcworld.pricegrabber.com/search_techspecs.php/masterid=604621/ut=d96166a3e9e8cf7f

Parametry wyglądają zachęcająco: 1600x3200, głebia kolorów 48/48, w teście wypadł bardzo dobrze, cena przyzwoita, tyle że ja za bardzo się na tym nie znam, a już napewno nie miałem z tym do czynienia więc jakbyś miał jakieś opinie na ten temat to chętnie wszystkich wysłucham :)

 

[Edited on 8-4-2003 by Weles]

 

No wlasnie zapomnialem o Epsonie i Umaxie, tez przeczytalem najnowszy test w PCWK i epson niezle pozamiatal konkurencje. Cena niestety troche odstrasza, gdybym mial kupic skaner w takiej cenie to prawdopodobnie zasugerowalbym sie tym testem i udalbym sie do sklepu z wspomnianym wzornikiem, przetestowal i zakupilbym wlasnie ten model :)

Ja mam Canona N650 U - ten superplaski skanujacy przez LEDy zamiast tradycyjnej l\"swietlowki\" - mnie to wystarcza, jakosc takze dobra. W razie czego mam kolege z profesjonajna Agfa - pod reka :cool:

 

pozdr

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zapomnialem moj kosztiowal okolo 500(chyba kupowalem go w wakacje) ma 38 mm grubiosci( ledy jak u Marka-nie wiem jak odmieniać, sory)i tez ejstem z nieo zadowolny, ale MegeG ma racje idz z testem dio sklepu i porównaj ceny do jakości, potem to domu, przemyśl i mozesz kupowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za pomoc

 

Jak mi wpadnie więcej kasy to zapewne wybirę tego Epsona (może ktoś się orientuje czy można dostać to cudo na WGK, a jak tak to za ile ? ), w przeciwnym razie poszukam czegoś w podobie do modelu saygon-a (na chip T10 Twój model ma drugą w kolejności jakość skanów natomiast duuużo gorzej wygląda to w przypadku prędkości, ale to w sumie mniej ważne, a i w innych testach wypada nieźle).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Weles

Dzięki panowie za pomoc

 

Jak mi wpadnie więcej kasy to zapewne wybirę tego Epsona (może ktoś się orientuje czy można dostać to cudo na WGK, a jak tak to za ile ? ), w przeciwnym razie poszukam czegoś w podobie do modelu saygon-a (na chip T10 Twój model ma drugą w kolejności jakość skanów natomiast duuużo gorzej wygląda to w przypadku prędkości, ale to w sumie mniej ważne, a i w innych testach wypada nieźle).

 

Pozdrawiam

 

niestety, ale co jak co demonem szybkosci to on nie jest:-(, ale jakością to wynagradza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności