Skocz do zawartości

Programowanie w Blitz Basic


Gość predator_et

Rekomendowane odpowiedzi

Gość predator_et

Czeszko!

Jestem tytaj nowy, malo znam sie na programowaniu (narazie). Podstawy w/w jesyka juz znam, chcialbym sie dowiedziec czy w programie mozna stworzyc gre w stylu gta oczywiscie 1 lub 2. Jesli ktos mi chce pomoc to niech pisze na moje gg lub poczte chcialbym nawiazac kontakt (bez podtekstow i skojarzen !!). Chialbym stworzyc taka gre, bo od strony graficznej idzie mi o wiele lepiej (umiem poslugiwac sie Paint Shop pro 9 i Gimpa ), jesli ktos jest chetny to niech pisze.

 

Z gory THX.

NarQa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Zgadzam sie z Toshio. Jezeli znasz już podstawy Blitz basica, przenieś sie na coś konkretniejszego: jeżeli C++ okazałby sie za trudnym, proponuję Object Pascala. To co poznałeś to dopiero przedsmak prawdziwego programowania;). Gry nawet takie jak GTA-choć z pozoru wydają się proste w rzeczywistości ich engine jest skomplikowany(jezeli chodzi o tamte czasy oczywiście i operuje na c++:D). Powód? choćby i to że programy działają szybciej bo mniej pamięci alokują itp itp. można wymieniać w nieskończoność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W blitzu mozna wiele zrobic , ale bez przsady.

Mam propozycje-zrob jakaas gre w blitzu np.scigawke samochodowa (owalny tor z kilkoma zakretami plus kilka drzewek+ jakies barierki ,domek ) i podstawowa fizyka ruch.Bedziesz wiedzial na ile cie stac.

Nie zaczynbaj od razu od projektu tp GTA bo polegniesz.

Powodzenia.!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Zgadzam się z tomkiem. Zrób najpierw coś prostego, później pogłebiaj swoją wiedzę, a jeśli będziesz wiedział, że już wiesz na tyle więcej niż przedtem to możesz wziąść się za troche bardziej rozbudowaną gre.

 

Pozdrawiam

Toshio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość predator_et

Rozumiem.

A co do gry GTA to ja jej bym sam nierobil, i to bylo by cos podobnego czyli jezdzisz po miescie i nic wiecej.

Jestem naprawde nieobeznany w temacie C++ :

1.Jakiego komplikatora wzywacie?

2.Cy sa one darmowe, czy trzeba po ne wybrac sie na gilede :D

3.Slyszalem o programach Visual C++, oraz Bortland C++, ktory jest lepszy??

4.Czy w jezyku C++ robione sa dzisiejsze gry czy w jakis innych np taki Half Life 2 ??

 

To narazie wszystko ale jeszcze wroce :D:D

 

 

 

Sorkki za tak glupkowate pytania ale niejestem jeszcze orlem w programowaniu , i dopiero sie ucze (dopiero 15 lat), zarazem prosze o szerszy udzial w tym temacie. Kazdy cos wnoszacy post jest dlamnie wazny.

THX i pozdro dla wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"1.Jakiego komplikatora wzywacie?"

 

-zależy, ale myśle że większość używa standardówek np w MSDEV

 

"2.Cy sa one darmowe, czy trzeba po ne wybrac sie na gilede :D "

 

-zależy;)

 

"3.Slyszalem o programach Visual C++, oraz Bortland C++, ktory jest lepszy??"

 

Visual c++ to produkt microsoftu, najczęsciej wykorzystywany przy developingu. Piszą w tym takie enginy jak np. Unreal 3, Dooma3 itp:D Borland to alternatywa która nie jest w pełni kompatybilna z MSDEV niestety. niby c++ ale sie jednak różni. Przede wszystkim MSDEV jest profesjonalny i to jest główna różnica

 

"4.Czy w jezyku C++ robione sa dzisiejsze gry czy w jakis innych np taki Half Life 2 ??"

 

Jak najbardziej-takie gry tylko powstają w oparciu o c++ -TYLKO!! nikt przeciez nie napisze enginu w delphi,choc są wyjątki np taki techland Chrome napisał w javie:P(chodzi mi o firmy itp). Powiem szczerze wiekszosc dzis pisze sie tylko w c++ , jest to język który charakteryzuje sie niezwykła szybkoscią działania itp choc trzeba go dobrze umiec.

 

P.S proponuje jednak bardziej zagłębić sie w jakieś prostsze języki niż c++ jak narazie np właśnie delphi, gdy poznasz go przesiądz sie na c++. Tak większośc coderów zaczynałą od kilku języków choć znam wyjątki Napisz może kilka progów na początek, jezeli ci to dobrze wyjdzie postaraj sie w programowaniu grafiki;)

 

P.S 2: nie mogłem cytowac jak zwykle przegladarka mi nawala:|

 

P.S 3: odsyłam na warsztat.pac.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc ;)

 

Co to jest komplikator ? ;)

Chyba chodzi ci o kompilator ;)

 

Co do darmowych kompilatorow to jest DEVCPP

Jak chcesz MS VC to zamow sobie w sklepie. Kosztuje to cos kolo 300-400 zl (nie znam obecnych cen).

 

Chrome nie jest napisany w javie. Java w tym silniku jest wykorzystywana zdaje sie jako jezyk do oskryptowania gry.

 

Gry mozna pisac w czymkolwiek co jest kompilowane. Moze to byc delphi, czy tez Borland C++, czy MS VC czy DEVCPP. To co wybierzesz nie ma az tak wielkiego znaczenia przynajmniej na poczatku. Ludzie wybieraja C++ nie ze wzgledu na to ze jest szybszy od delphi, bo oba jezyki sa porownywalne, ale dlatego ze jest do niego wiecej przykladow, z ktorych mozna sie uczyc.

 

To jak szybko bedzie chodzic dana gra nie zalezy od jezyka, ale raczej od kompilatora oraz jakosci kodu.

 

Moja rada. Jak juz sie uparles ze chcesz cos napisac to rob to malymi kroczkami. Popisz jeszcze troche w tym basicu. Napisza jakas prosta gierke. Jak juz bedziesz dokladnie wiedzial o co w programowaniu chodzi to sam wybierzesz sobie jezyk ktory bedzie spelnial twoje oczekiwania. Jezeli wybierzesz inna droge to szybko sie zniechecisz i nic z tego nie wyjdzie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAsputin -wejdz na strone techlandu i poczytaj o chromie . Sun microsystems wyróżnił ich za najlepszy produkt napisany w javie(i java nie jest uzywana do skryptowania tylko)! pozatym C++ jest szybszy od delphi więc ma to różnice i to dużą a języki nie są porównywalne-np progs ktory w delphi wyswietla model 3ds zajmuje 700KB a w c++ ten sam prog zajmuje 22KB-i co ta sama różnica? delphi jest mało wydajne, mało profesjonalne i nikt dzisiaj nie napisze ci w tym enginu dobrego, bez wykorzystan różnych dodatków-a co do rozmiaru pliku w delphi: można go skroic obcinając pakowane liby itp oraz upc ale nie o takich rozwiązaniach pisze. DEVC jest dobre przy uczeniu sie, i wykorzystują go głównie w szkolnidztwie bo jest darmowy ale chyba nic nie przebije Visuala

 

P.S co do zalet programowania w c/C++ jest napisane chyba w każdej książce, nad czym góruje(nad jakimi jezykami) i główne powody aby go wybrać, tak więc polecam fachową literature...lub google.

 

Kompilator ma główną role w wydajności, ale jeżeli znasz już mp VC to głupotąn było by sie przenosić na np Borlanda gdyż te środowiska mocno sie od siebie różnią mimo że te języki tak samo sie nazywają,tak więc możliwosc kompilacji w czymkolwiek zależy tudzież chyba od możliwości codera. I to co wybierzesz(jaki język) ma zasadnicze znaczenie zwłaszcza na początku:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RAsputin -wejdz na strone techlandu i poczytaj o chromie . Sun microsystems wyróżnił ich za najlepszy produkt napisany w javie(i java nie jest uzywana do skryptowania tylko)! pozatym C++ jest szybszy od delphi więc ma to różnice i to dużą a języki nie są porównywalne-np progs ktory w delphi wyswietla model 3ds zajmuje 700KB a w c++ ten sam prog zajmuje 22KB-i co ta sama różnica? delphi jest mało wydajne, mało profesjonalne i nikt dzisiaj nie napisze ci w tym enginu dobrego, bez wykorzystan różnych dodatków-a co do rozmiaru pliku w delphi: można go skroic obcinając pakowane liby itp oraz upc ale nie o takich rozwiązaniach pisze. DEVC jest dobre przy uczeniu sie, i wykorzystują go głównie w szkolnidztwie bo jest darmowy ale chyba nic nie przebije Visuala

 

P.S co do zalet programowania w c/C++ jest napisane chyba w każdej książce, nad czym góruje(nad jakimi jezykami) i główne powody aby go wybrać, tak więc polecam fachową literature...lub google.

 

Kompilator ma główną role w wydajności, ale jeżeli znasz już mp VC to głupotąn było by sie przenosić na np Borlanda gdyż te środowiska mocno sie od siebie różnią mimo że te języki tak samo sie nazywają,tak więc możliwosc kompilacji w czymkolwiek zależy tudzież chyba od możliwości codera. I to co wybierzesz(jaki język) ma zasadnicze znaczenie zwłaszcza na początku:D

 

Na stronach techlandu pisze:

 

"Nagroda przyznawana jest najbardziej innowacyjnemu i najlepszemu produktowi wykorzystującemu technologię Java."

 

Gdzie tu pisze ze gra powstala w javie ?

 

Inna sprawa ze calkowicie mylisz pojecia. Jezyk to nie to samo co kompilator. C++ to jezyk, VC, Borland C, DEVCPP to kompilatory (i srodowiska). Tak samo object pascal to jezyk, a delphi to srodowisko programistyczne zintegrowane z kompilatorem object pascala wlasnie.

Co do wielkosci kodu, to da sie pisac w delphi tak, aby program byl niewielkich rozmiarow, wlasciwie wystarczy nie uzywac VCL.

Piszesz ze delphi jest malo wydajne i malo profesjonalne, to sa dla mnie puste slowa nie poparte zadnymi konkretami. Rozumiem gdybys napisal ze object pascal jest nieciekawy skladniowo, nie posiada makr czy szablonow, ale sa to raczej kwestie przyzwyczajenia. Jezeli chodzi o jakosc kompilatorow to delphi i vc sa dosyc porownywalne. Oczywiscie w delphi duzo wygodniej pisze sie wszelkiego rodzaju programy narzedziowe.

DEVCPP to srodowisko programistyczne uzywajace kompilatora gcc. Jakbys nie wiedzial to takiego samego kompilatora uzywa sie zwykle w srodowisku linuxowym. Powstaje na nim wiekszosc oprogramowania pod linuxa pisanego w C.

 

Co do visuala to nic go nie przebije bo Ty w nim piszesz jak rozumiem ;) Ja tez w nim pisze i mi sie podoba, ale to nie znaczy ze mam mieszac inne jezyki i kompilatory z blotem bo takie dzialanie dowodzi tylko ignorancji.

 

Jezeli nadal interesuje Cie temat CPP vs DELPHI to zapraszam na forum warsztat.mmogspot.pl

Jest tam taki fajny topic poswiecony wlasnie bitwie pomiedzy zwolennikami Delphi i C. Lektura warta przeczytania :)

A tu jest link: http://warsztat.mmogspot.pl/forum/viewtopic.php?t=1343

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos tu bylo wspominane o Object Pascalu. Moge sie dowiedziec jaka jest roznica pomiedzy nim, a zwyklym turbo pascalem? :)

 

Object Pascal to stosunkowo nowy jezyk programowania. Wykorzystywany jest np. w srodowisku programistycznym Delphi. Posiada rozbudowane mechanizmy obiektowe i kilka innych ulatwien i to w zasadzie cala roznica.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle że odeszlismy troszke od tematu. wiem co to gcc bo kompilowałem swojego czasu jądro pod lima itp, pozatym nie myle pojęcia kompilator od języka:D można uzywac tez GLSL nvidii(GL Shader LAnguage itp) no ale już nie postuje w tym temacie bo dalsza dyskusja mija sie z celem.

 

A otoż jeden cytat z podanego przez ciebie forum: " vc jest lepszy do gier i tyle. Jest szybszy, jest oparty na C++, co wydatnie przybliza go do systemu (ktory byl napisany wlasnie w tym jezyku). No i to, co wyswietla, to PRAWDZIWE okna, nie atrapy z Delphi."

 

myśle że nie dokładnie chyba to przeczytałeś bo twoje poprzednie posty są poprostu sprzeczne, więc nie mąć młodemu chłopakowi w głowie.

 

A co do podawania solidnych agrumentów co jest lepsze -CPP vs Delphi nie będe pisał i nie pisałem bo to strata czasu skoro można wpisać w google i samemu sie dowiedzieć.(pozatym to forum graficzne z dzialem gameart a nie typowo programistyczne:P)

 

Aha co do techlandu : "Nagroda przyznawana jest najbardziej innowacyjnemu i najlepszemu produktowi wykorzystującemu technologię Java."

 

z tego zdania można duzo wywnioskować i jest to logiczne, pozatym poprzeglądaj fora, nawet na warsztacie kiedys była o tym takze dyskusja :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle że odeszlismy troszke od tematu. wiem co to gcc bo kompilowałem swojego czasu jądro pod lima itp, pozatym nie myle pojęcia kompilator od języka:D można uzywac tez GLSL nvidii(GL Shader LAnguage itp) no ale już nie postuje w tym temacie bo dalsza dyskusja mija sie z celem.

 

A otoż jeden cytat z podanego przez ciebie forum: " vc jest lepszy do gier i tyle. Jest szybszy, jest oparty na C++, co wydatnie przybliza go do systemu (ktory byl napisany wlasnie w tym jezyku). No i to, co wyswietla, to PRAWDZIWE okna, nie atrapy z Delphi."

 

myśle że nie dokładnie chyba to przeczytałeś bo twoje poprzednie posty są poprostu sprzeczne, więc nie mąć młodemu chłopakowi w głowie.

 

A co do podawania solidnych agrumentów co jest lepsze -CPP vs Delphi nie będe pisał i nie pisałem bo to strata czasu skoro można wpisać w google i samemu sie dowiedzieć.(pozatym to forum graficzne z dzialem gameart a nie typowo programistyczne:P)

 

Aha co do techlandu : "Nagroda przyznawana jest najbardziej innowacyjnemu i najlepszemu produktowi wykorzystującemu technologię Java."

 

z tego zdania można duzo wywnioskować i jest to logiczne, pozatym poprzeglądaj fora, nawet na warsztacie kiedys była o tym takze dyskusja :P

 

Ja nikogo na sile nawracal nie bede ;) Oczywiscie ja widze w tym co piszesz pare bledow logicznych ;) Nvidia zrobila swoj jezyk do programowalnych shaderow i nazywa sie on Cg a nie jak piszesz GLSL (ktory zdaje sie jest czyms takim dla OpenGL jak HLSL dla DirectX). Jednak w tych jezykach mozna programowac jedynie karte graficzna (shaderki) wiec nijak sie to ma do C++ czy Delphi.

 

Znalazles jeden z postow za C++ i piszesz go tu, a tam przeciez dyskusja jest zdaje sie na kilkadziesiat stron :)) Nie bede cytowal odpowiedzi na ten post bo nie o to chodzi, kazdy moze sobie to sam przeczytac.

 

Z tego zdania o javie wynika tyle, ze java jest w chromie uzywana i nic poza tym. Nie wiem czy pisales kiedys w javie, ale jest to dosyc wolny jezyk, nie nadajacy sie za bardzo do pisania silnika 3D. Natomiast java jako jezyk pomocniczy sprawdza sie bardzo dobrze. Mozliwe ze logika gry Chrome (czyli oskryptowanie) powstawala w javie ale nie silnik ;) Zaden producent przy zdrowych zmyslach nie uzyje technologii ktora przez swa powolnosc ograniczy mu liczbe odbiorcow.

 

 

Zeby nie robic calkowitego offtopica napisze o jeszcze jednej mozliwosci.

Otoz mozna do nauki pisania gier wykorzystac jezyk C# wspomagany Managed DirectX.

C# to taki pomysl microsoftu bazujacy na platformie .NET

Zaleta C# jest jego skladnia bardzo podobna do javy, oraz oczywiscie caly help jaki udostepnia microsoft. Poza tym C# jest jezykiem znacznie wyzszego poziomu niz C++ dlatego latwiej sie w nim pisze. Jest tez zdaje sie szybszy od javy wiec aplikacje powinny w miare dobrze w nim dzialac, jest tez skladniowo podobny do C++ tak wiec potem ewentualnie mozna sie latwo przesiasc.

 

Wada C# jest koniecznosc posiadania platformy .NET na komputerze na ktorym chcemy uruchomic taka aplikacje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności