Skocz do zawartości

jak pokazac


KNYGHU

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem studentem 2-go roku architektury

interesuje mnie w jaki sposob skladacie ostatecznie wydrukowana plansze.

jakiego softu uzywacie. czy jest to corel czy co innego.

jak do planszy dodac projekt z Auto Cada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 18
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

ja skłądam w Photoshopie (duzo zabiera pamieci, wolno obrabia plik ale wszystko kontroluje i przynajmniej kolorów jestem pewien) mozna składac w corelu ale bitmapy zapisywac w shopie z profilem kolorów bo inaczej sie zwala (kolory)

co do przenoszenia z cada do innych to: do corela nie ma problemu bo jest import dxf. mozna jeszcze puszczasc z cada eps`y albo robis plik wydruku prn lub za pomoca jakiejs programowej darmowej drukarki puszczac pdf i wrzucac do Photoshopa bezposrednio. (kwestia przyzwyczajenia). niektórzy wolo np drukowac z cada do tifa ale to jest zabawa z liczeniem. wydruk wychodzi w 72 dpi i trzeba sobie drukowac wieksze rozmiary dla przyzwoitej rozdzielcszosci.

i na koniec...witaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Podobnie jak peter_meler jako podstawowego narzędzia do składania plansz przed wydrukiem w drukarni używam PHOTOSHOPA.

Z CADa drukuje za pomocą dodanego w menadżerze ploterów, plotera ADOBE drukującego pliki w formacie .EPS które po otwarciu w Photoshopie (ustalamy tu wartość rozdzielczości pliku) mają zachowane grubości i kolory warstw lub greyscale lini jak w CADzie - co ważne plik ten nie ma tła więc spokojnie można go wklejac na dowolnego JPG czy co tam Chcesz.

To prawda że przy rozdzielczości planszy 250-300dpi i rozmiarach 100x70cm komp może troche mulić ale jak masz troche RAMu i scratch dysk ustawisz na dwóch różnych partycjach (RAM dasz na 85% ze standardowego poziomu) to wszystko będzie hulać ;)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Photoshop do takiej zabawy jest na pewno najlepszy

ehhh...skad taka pewnosc?

akurat to troche bez sensu ze wektory zamienia sie na obrazek...tylko traci sie na tym...ja osobiscie robie duze plansze w PS bo tam gdzie drukuje przyjmuja praktycznie tylko tifa, ale jak tylko moge to robie pdf`a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ps jest najlepszy? zakladajac ze maksymalne plansze to a3 300 dpi, majac 2gb ramu, proc >3ghz, szybkie pojemne dyski i planujac plansze na karteczce pewnie jest to najlepsze rozwiazanie.

ale: 1. kazde przeskalowanie obiektu rowne jest ponownemu zaladowaniu elementu z materialu wyjsciowego. 2. rozdzialka to minimum 300dpi by dobrze wyszly wektory. 3. plansza planszy nie rowna, jak sie robi plansze w stylu petera mulera czyli obrazek w tle + podpisik to ps wystarczy :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna złozyć plansze w acadzie - wiem że stracą na jakości - ale mozna w ostatniej chwili zmienic cos w projekcie malym nakladem pracy (bez żadnych importów). a grafika jeśli ploter jest średni i tak wyjdzie dobrze (wystarczy we własciwosciach zmienić jakość wydruków raster image).

choć i tak uważam, że photoshop jest najlepszy - po prostu przyjemnie się w nim pracuje ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100x70cm, 300dpi, kilkanascie warstw, pracuje sie swietnie :]

 

a tak serio to corel rocks. ustawiasz sobie grubosci linni na warstwach, drukujesz do pliku *ps na linotronic930 i skladasz w corelu. masz pelna kontrole i komfort pracy w programie przeznaczonym do skladu. idealna jakosc wektorow niezalezna od rozdzielczosci bitmap, bitmapy mozesz dowolnie skalowac i obracac bez straty jakosci.

 

wybor pomierdzy programem rastrowym czy wektorowym nie jest kwestia osobistych preferencji tylko specyfika pracy/planszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bitmapy mozesz dowolnie skalowac i obracac bez straty jakosci.

wyjasnij co masz na mysli bo troche bzdury napisałes...a pewnie nie to miałes na mysli ;)

co do składu...niektórzy robia bardzo skaplikowane plansze, dlatego korzysta z corela. ja ze swoimi obrazkami z podpisikiem dopiero zaczynam dlatego wybrałem PS ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skalowanie bitmapy w ps zmienia ilosc pikseli w bitmapie.

skalowanie bitmapy w corel draw zmienia rozmiar bitmapy na wydruku nie zmieniajac ilosci pikseli.

zaprojektuj teraz plansze 100x70cm 300dpi z wieloma elementami majacymi kompozycyjnie na siebie wplyw. czasem trzeba poskalowac obrazki by pasowaly kompozycyjnie do calosci. przeskaluj teraz sobie w ps bitmape klika razy na przemian zmiejszajac i powiekszajac :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zawsze się sprawdza... kiedy trzeba przygotować plik do druku, gdzie wydruk ma wymiary 1900m x 1300mm to robią się problemy, przynajmniej dla mnie... ;] Wczoraj skończyłem ostatnie poprawki do w/w pliku. Rendering z Max'a poszedł w skali 1:1 (5385 x 3685px) przy 72dpi + Corel do zrobienia opisów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A typowe projekty w fazach BUD/WYK (czyt. te nudne - które przynoszą dochody) to się drukuje wyłącznie z ACada jako zdefiniowane wcześniej arkusze (layouty) wszystko czarną kreską z grubościami linii. Bardziej wymyślne np. posadzki, czy widoki ścian / elewacji to już Corel na bazie zaimportowanego WMF'a z CAD'a, można tez importować DXF'a jest dokładniejszy i zostają warstwy, ale gdy nagle będzie potrzeba ingerencji w tą "kupę linii" na poziomie Corela to nie polecam - obiekty łączą się ze sobą zupełnie chaotycznie - i mamy robotę gupiego ze stratą czasu.

Na następne pytanie: "czy po imporcie skala będzie zachowana w Corelu" - odpowiadam: NIE będzie - ale żeby ją "odzyskać" wystarczy pewien śmiesznie banalny zabieg na poziomie ACad'a że nawet nie zamierzam go opisywać :) - jak ktoś nie wie niech myśli!

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yyy, wiem ze watek stary, a mnie dawno tu nie bylo, ale mam pewne zastrzezenie do 300dpi... yyy po kiego meczyc kompa taka rozdzielczoscia jak przy 100dpi przy wydruku juz nie widac pikseli a roznica miedzy 150 a 200 jest niezauwazalna - sprawdzilem na drukowaniu tego samego pliku na tym samym ploterze :| A tak w ogole to sam pracuje w photoshopie i lubie go bardzo za to, ze wszystko mozna bardoz plastycznie obrobic. Corel jest jak dla meni bardoz sztywny i zawsze na oddaniu projektow, kiedy wszyscy studenci wykladaja swoje plansze to jestem w stanie z prawdopodobienstwem 9/10 powiedziec kto skladal w photoshopie a kto w Corelu. JEsli kogos interesuje samo wstawianie rysunkow i opisow, to po co Corel jak masz Adobe InDesign?? A tak w ogole to siedze teraz w Szwecji na Socratesie znam tu wielu ludzi z roznych krajow i z wielu uczelni i kazdy mowi ze Corela to nich u nich nie uzywa, ze to program archiaczny... ale oczywiscie nasi wspaniali polscy profesjonalisci zawsze sa madrzejsi od reszty swiata - zawsze mozesz rzucic argument - A ZNASZ TOMKA BAGINSKIEGO??!! A co do grubosci linii to jak dajesz "publish to web.jpg" w AutoCADzie i np w monochrome.ctb ustawisz grubosc linii to co za roznica :| a ile ja widzialem ludzkich tragedii w drukarni na 5 minut przed oddaniem projektu jak ludzie przynosili pliki cdr i "O BOZE NIE MA MOJEJ CZCIONKI!!!" Polecam Photoshopa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam tu wielu ludzi z roznych krajow i z wielu uczelni i kazdy mowi ze Corela to nich u nich nie uzywa, ze to program archiaczny... ale oczywiscie nasi wspaniali polscy profesjonalisci zawsze sa madrzejsi od reszty swiata

 

tym samym ludziom wpojono ze "profesjonalna" grafike 2d mozna robic wylacznie na macu i wylacznie w sofcie adobe.

 

to prawda ze corel jest bardzo malo popularny zwlaszcza w stanach ale nieznajomosc softu wcale nie oznacza jego wadliwosc.

czy archaicznosc corela polega na kilkukrotnie wiekszych mozliwosciach w porownaniu z innymi pakietami wektorowymi, czy na tym ze kosztuje 1/3 ceny photoshopa a dostaje sie w pudelku program wektorowy - draw, progam bitmapowy - photopaint, trace - do traceowania bitmap i ponad tysiac fontow bitstream?

 

a fonty trzeba krzywic przed oddaniem niezaleznie od softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności