Skocz do zawartości

Lączenie krzywych CV


nosal

Rekomendowane odpowiedzi

Przegladnolem kilka tutoriali do Rhino i proboje zrobic moj pierwszy model.

Zaczolem od zrobienia podstawy. Zrobilem jedna krzywa, nastepnie uzylem opcji mirror i odbilem ja symetrycznie. Dalej zaznaczylem dwie krzywe i zlaczylem je opcja JOIN - polaczyly sie. Kolejnym krokiem bylo wytłoczenie mojego ksztaltu - poszlo ok. Kolejnym krokiem bylo stworzenie innej krzywej, wytloczenie jej i przeciecie moje modelu (robie myszke do PC) i dostalem banalny zarys myszki. Teraz chcialem uzyc opcji do zaokraglania krawedzi wiec uzylem odpowiedniego narzedzia i..... owszem zaokraglil mi ale polowe mojego obiektu. O co chodzi?? wyglada ze moj poczatkowy kształt sie nie polaczyl - a dlaczego.

mysza.gif

 

Co zrobic by uniknac takiego zdarzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

to zupelnie normalne. funkcja join tworzy polysyrface a nie jeden surface. dziala podobnie jak grupowanie w odroznieniu od funkcji merge surfaces gdzie dochodzi do przbudowania laczonych surfow ale wtedu nie uzyskalbys dobrego continuity. czyli wszystko ok a fillety musisz robic recznie dla poszczegolnych edge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym polega roznica:

 

tworze sobie np cos na ksztalt litry "U". Miejsce otwarte przecinam linia. Treaz uzywam opcji filet curver i lape za moja krzywa a potem za ksztalt i jedn z naroznikow robi sie zaokraglony, potem uzywam tej samej opcji u to samo robie z drugim naroznikiem i mam zamknieta litere "U" z zaokraglonymi ksztaltami zaznaczam wszystkie krzywe i lacze je opcja JOIN a reszta jak w poscie wyzej. Ale po zcieci gory uzycie opcji filet dziala poprawnie. a gdy mialem mirror krzywych i polaczone opcja join nie zadzialalo, wiec jak to zrobic by dzialalo moze krok po kroku bo jestem zielony :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nosal dlaczego nie dziala funkcja join . jedynym ale to doslownie jedynym powedem moze byc to ze te krzywe sie nie stykają ze sobą czyli zle cos zrobiles np tego mirrora.

boze wy macie problemy ze zfiletowaniem 3 surfów jaki problem ?? gdzie ?? zaznaczasz trzy surfy i join potem "filletedge". Mozna przy okazji sprawdzic ile jest "naked edge" jesli jest wiecej niz 2 to dales ciala i zacznij od nowa jesli jest 2 dokladnie dwa naked to niema mozliwosci musi sie dac tak badziewny obiekt zfilletowac....... !!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hym wiesz jak zaczynalem zabawe w rhino to nawet nie mialem neta zero tutoriali oprocz o TT i suurlandowego VW nie mialem pojecia co to jest filletedge dobrze ze znalazlem matcha i podstawowy filletSRF i tak jak swir filetowalem maske i drzwi i inne elementy w porsche co zajmowalo mi lekko 2dni bo jak cos bylo nie tak to zaczynalem od poczatku potem dopiero jak szukalem cos w helpie wpadlem na fillet edge i teraz takie filetowanie zajmuje mi 3 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie tylko ja mam z tym problemy, no coz kazy sie uczy.

Ja zrobilem sobie przykladowy ksztalt z CV

 

ksztalt1.jpg

 

oczywiscie mirror zrobilem i na koniez zlapalem nalpierw punkt 1 i recznie przyciagnolem go do punktu 2giego obiektu tak by miec pewnosc ze jest ok.

Potem zlapalem dwie krzywe i opcja JOIN, nastepnie EXTRUDE. Teraz cos aby zcielo mi gore i uzuskalem cosik mniejwiecj jak na fotce nizej. Potem wlaczylem w ikone FILET SURFACE i wybralem "pokrywe" i a nastepnie wytloczony obiekt, ale tu juz zamiast caly podswietlila mi sie jego polowa.

Po filetowaniu pokazalo sie ot takie cos

 

ksztalt2.jpg

 

Bzyku czy mozesz zrobic malego helpa dla zielonych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez zaczynam wiez nie bijcie jak cos nie tak ;)

jak robisz extrude robisz filet edge i powinno wyjsc ladnie.

a to ze nie docina ci surfece to chyba opcja trim w komendzie.

ps: zupelnie nie widze gdzie ty te krzywe polaczyles, no ale powiedzmy ;)

 

edit: zreszta powtarzam sie...czytaj co mili panowie wczesnie pisza (patrz post #2 - tam wszystko zostalo ci wytlumaczone :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra 2 min zabawy trzy krzywe jedna zjoinowana co daje jedną krzywą i jedną polyline.naredzia he join. extrude. split filletedge i mirror nic wiecej ........ a i jeszcze ortho zeby nie bawic sie w matchowanie no i snap zeby wszystkie punkty okncowe zaczynaly sie od "0" osi YZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności