Skocz do zawartości

Od czego zacząć?


kosa21_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym poznać program. Czy ktoś nie zechciałby mi udzielić kilku wskazówek, od czego zacząć aby nie popełniać prostych błędów. Znam na poziomie sredniozaawansowanym 3ds (może to cos pomoże). Szukam kogoś z kim mógłbym na bierząco wymieniac doświadczenia. Mam Maya 6 PLE. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak właśnie chce zrobić, kupiłem książkę do Maya 2 i będę poznawał interface. Mój post nie miał na celu wykorzystanie czyjejś wiedzy (czyli nauczenia się czegoś za frico). Chciałem tylko znaleźć jakąś bratnią duszę, która wsparłaby mnie czasami w nauce tego (trudnego) programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie chce zrobić, kupiłem książkę do Maya 2 i będę poznawał interface. Mój post nie miał na celu wykorzystanie czyjejś wiedzy (czyli nauczenia się czegoś za frico). Chciałem tylko znaleźć jakąś bratnią duszę, która wsparłaby mnie czasami w nauce tego (trudnego) programu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Znam na poziomie sredniozaawansowanym 3ds (może to cos pomoże)."

 

Nie pomoze, ale za to bedzie przeszkadzac ;)

 

Zacznij od poznania UI, od sposobu dzialania Majki, poczytaj o Node`ach (dla Maxiarza to lekka schiza;) ), Channel Boxie i Attibute Editorze...

Bedzie na poczatku trudno sie przestawic, bo Majka obdarta jest z pieknych ikonek do wszystkiego.

 

Powodzenia. Jakby co pytaj na forum. Od tego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Znam na poziomie sredniozaawansowanym 3ds (może to cos pomoże)."

 

Nie pomoze, ale za to bedzie przeszkadzac ;)

 

Zacznij od poznania UI, od sposobu dzialania Majki, poczytaj o Node`ach (dla Maxiarza to lekka schiza;) ), Channel Boxie i Attibute Editorze...

Bedzie na poczatku trudno sie przestawic, bo Majka obdarta jest z pieknych ikonek do wszystkiego.

 

Powodzenia. Jakby co pytaj na forum. Od tego jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nom zgadzam sie ze snajomosc 3dsa moze tylko przeszkodzic, sam wlasnie zainstalowalem Maye i probuje cos wyklecic ale ciekzno jest przerzucic sie na inny uj i inne toolsy.. wrrr juz sie mnie ciarki przechodza bna sama mysl o niej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem kolejną ofiarą Mayi. Dzisiaj zainstalowałem sobie ów program. Z jednej strony bardzo fajne futro robi (zdążyłem się pobawić :) ) , z drugiej to trochę dziwaczny ma interfejs, jak dla człowieka, który dotychczas siedział w maxie. Ciekaw jestem opinii osób, które używały obu prorgamów. W którym robi się szybciej (zarówno animki jak i same modele), w którym robi się wygodniej, a w którym ładniej wygląda? (No dobra odpowiem sobie na to ostatnie sam.) Po prostu potrzebuję motywacji do nauki. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli chcecie robic cos innego niz animacja, to dajcie sobie spokoj z tymi przesiadkami ;)

 

Witam!

Pierwszy raz na forum, ale z miejsca sie nie zgodze ;)

Mysle ze da sie w majce zrobic co najmniej to samo, a prawdopodobnie wiecej

z mniejszym nakladem pracy.

Jakies 2-3 lata temu przesiadlem sie z maxa (jeszcze z wersji 4.0) na pszczole (wtedy 2.5) i sadze ze nic nie zmusi mnie juz do powrotu.

Tak czy inaczej program poznac warto, choc filozofie ma odmienna to bardzo logiczna.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maya jest spoko tylko trzeba sie do niej przyzwyczaić pracowałem na 3dsmax 6 roczek i mie sie troche znudził. Narazie mam tylko jeden problem nie wiem jak wyrenderowac filmik mam mayke wersji 6.0??? moze mi ktos pomóc!!! a jeszcze schciałem dodac ze w mayce sa zajefajne dodatki:

-włosy

-ubrania

-fluidy itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o renderowanie sekwencji to przechodzimy do Render Globals Settings i wybieramy zakladke Common i ustawiamy nastepujace parametry do renderingu.

 

Image File Output:

 

File Name Prefix - czyli nazwa pliku sekwencji ktora chcemy wyrenderowac np. blast

 

Frame/Animation Ext - wybieramy name.#.ext plik wynikowy bedzie zapisywany w postaci nazwy pliku ( wczesniej wpisany blast ) po kropce numer danej klatki i na koncu rozszerzenie.

 

Image Format - poprostu format w ktorym bedzie zapisana sekwencja np. tga

 

Start Frame - okresla od ktorej klatki bedzie zaczynala sie renderowana sekwencja np.1

 

End Frame - koncowa klatka np. 100

 

Camera - przy pomocy czego bedzie renderowana sekwencja np. persp lub camera1 jesli takowa wczesniej sie zrobilo.

 

Ustawienia rozdzielczosci raczej nie musze opisywac.

 

Nastepnie przechodzimy do sekcji rendering i wybieramy Render > Batch Render podglad tego co sie renderuje mozna zrobic za pomoca Show Batch Render a postep sledzic mozna w oknie Output, liczenie odbywa sle w tle tak wiec nic nie stoi na przeszkodzie zeby w tym czasie modelowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze ze troszke zeszlo z tematu. jezeli nie wiesz od czego zaczac to odwiedzilbym na poczatek stronke wypelniona po brzegi darmowymi video tutorialami http://digital-tutors.com (jest tam cala masa tutsow do majki, podzielona na poszczegolne dzialy, bardzo przydatne szczegolnie dla poczatkujacych), pozniej http://www.gnomon3d.com.

jezeli chodzi o opinie ludzi majacych doswiadczenie w kilku programach 3d to musze stwierdzic ze max naprawde wiele traci przez to ze nie jest to program posiadajacy "node based architecture" (maya, xsi). mialem do czynienia z 3dsmax, XSI oraz Maya i zdecydowanie moge stwierdzic ze Maya jest to na pewno najbardziej stabilny i uniwersalny program 3d. Modelowanie (polys, NURBS - nie porownywac nurbsow z maxa ;), subD's), dynamika (particles + expressions, rigid i potezne softbodys), animacja (KeyFrames, Expressions, nieliniowa, ...), nowy mental 3.4 itd. dodajac do tego baaardzo spojny interface (znajac dzialanie jednego narzedzia bardzo latwo przychodzi przyswajanie sobie nowych + marking menus itp itd etc) otrzymujemy program ktory jest uzywany w wiekszosci najwiekszych firm zajmujacych sie CG. zeby zobaczyc osiagniecia majki wystarczy przesledzic ostatnie rozdania oscarow oraz jakies 60 filmow. to kilka z nich:

terminator 2 (to jeszcze nie maya, alias 2.4.2)

terminator 3

perfect storm

final fantasy

spiderman

spiderman 2

starwars: the phantom menace

starwars: attack of the clones

the hulk

ryan

charlies angels

blade I, II

hollow man

minorty report

x-man I, II

harry potter

LORDS OF THE RINGS I, II, III

troy

pirates of caribbean

man in black I, II

matrix I

animatrx: the last flight of the osiris

the mummy

the mummy returns

ice age

black hawk down

the gladiator

underworld

jurrasic park III, oraz wiele, wiele innych...

Chcialem jeszcze tylko dodac ze ostatnio firma Alias obchodzila swoja 20 rocznice powstania, wtedy zajmowali sie np: budowa kuli, co zajmowalo jakies 3 miesiace :D. po 20 latach raczej maja pojecie o CG.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co to nie staraj sie ogarnac calej majki, zastanow sie czego potrzebujesz na poczatku i stopniowo to poznawaj, z wlasnego doswiadczenia wiem ze nie sposob ogarnac jej calej i zawsze rodza sie pytania na ktore ktos inny zna odpowiedz.

 

A co do tutoriali to polecam http://www.learning-maya.com prawdziwe mega kompedium dla pszczelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zeby zobaczyc osiagniecia majki wystarczy przesledzic ostatnie rozdania oscarow oraz jakies 60 filmow. to kilka z nich:

...

Heh. Widzę, że porzucenie maxa to był słuszny wybór. :) Można gdzieś dorwać obszerniejszą listę filmów do których FX były robione w Mayce? Coś takiego będzie mnie nieźle motywować do pracy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zeby zobaczyc osiagniecia majki wystarczy przesledzic ostatnie rozdania oscarow oraz jakies 60 filmow

 

Heh. Widzę, że porzucenie maxa to był słuszny wybór. :) Można gdzieś dorwać obszerniejszą listę filmów do których FX były robione w Mayce? Coś takiego będzie mnie nieźle motywować do pracy. :)

 

 

ludzie, o czym wy w ogole mowicie??! jakie osiagniecia majki?? jak juz to osiagniecia ludzi z danego studia. maya to tylko i wylacznie soft. myslicie, ze jak dorwiecie sie do maji to po 10ciu minutach bedziecie robic wladce czy matrixa?? co do mayi... nigdzie w zadnym studiu, malym czy duzym, nie uzywa sie mayi out of the box. maya, ktorej uzywaja w studiach prawie w ogole nie przypomina tej, ktora mamy na dyskach. a uzywaja mayi nie temu, ze jest super mega wypas magiczny soft, tylko temu, ze moga sobie bardzo prosto pisac wlasne narzedzia. takie, ktorych akurat potrzebuja do danego zadania w danej chwili. i w tym wlasnie tkwi sila tego programu. dzieki temu nie sa w zaden sposob ograniczeni do tego, co maya defaultowo oferuje.

poza tym bardzo waznym czynnikiem, ktory spowodowal popularnosc mayi byl/jest swietnym marketing aliasa (czy wczesniej A|W), ktory niesamowicie skutecznie lansowal swoje produkty i to jeszcze od czasow power animatora. jeszcze jest inna kwestia, ze nawet jesli alias sie chwali, ze mayi uzywano przy produkcji jakiegos mega hitu, to prawda jest taka, ze dodatkowo przy produkcji tego samego filmu uzywano 10 innych programow do 3d.

maya ma swoje mocne strony ale tyle samo stron slabych. wiec nie wierzcie tym bredniom, ktore czytacie na necie, ze uzywano mayi do tego, tamtego i ojezusku ja tez bede od razu wielkim filmowcem i zrobie wypasionego shorta w miesiac bo dorwalem sie do niezlego softu...

mozna robic niesamowite shorty uzywajac bardzo taniego i wydawaloby sie kiepawego softu. radze zajrzec na strone RUSTBOYA . Autor, Brian Taylor, robi po prostu piekny film przy pomocy bodajze carrary. tak, carrara za 300 baksow a film zapiera dech w piersiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka jak pisze dirty, producenci softow bardzo lubia sporzadzac takie listy w ktorych to filmowych produkcjach uzywano ich softu i nawet jesli uzyto danego programu do sporzadzenia 1% danego efektu to taki soft bedzie wymieniony w takiej liscie.

 

Malo kto wie ze w filmie X-Man za wszystkie efekty czasteczkowe byl odpowiedzilany Houdini, takze jestli chodzi o efekty wirtualnej mapy przedstawiajacej poblize liberty island.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh. Widzę, że porzucenie maxa to był słuszny wybór. :) Można gdzieś dorwać obszerniejszą listę filmów do których FX były robione w Mayce? Coś takiego będzie mnie nieźle motywować do pracy. :)

 

heh, MAX'a tez uzywali do wielu filmow!!!

 

np:

 

 

  • The Mummy Returns
  • Blade Trinity
  • X- man
  • X-man 2
  • Final Destination 2
  • Tobm Raider
  • CAts & Dogs
  • Mision Impossible2
  • Inspector Gadget
  • Armagedon
  • CatWoman
  • The Day After Tommorow

i wiele innych!!!!! Rzadko sie korzysta tylko z 1 softu.

 

A MAY'a ma takie powodzenie pewnie tylko dlatego , ze ma MEL'a... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Covenant

Hehe.... też dopiero zaczynam z Maya 6. Bardzo dobrze znam Cinema 4D, znajomość tego też niestety nie pomoże. Jeżeli chcesz prawdziwych porad, to zapraszam na CG Talk http://www.cgtalk.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności