Skocz do zawartości

Urbanistyka: modeling + rendering


Wacman

Rekomendowane odpowiedzi

Wpadl mi do glowy tai wlasnie topic, jako ze modeling i rendering dla celow urbanistycznych (szczegolnie w skali bardziej globalnej niz osiedle domkow jednorodzinnych) wydaje mi sie bardzo szczegolnym bo trzeba kombinowac i to niezle zeby zrobic dobry model szybko i sprawnie przy okazji nie katujac swojego komputera. Mile widziane bylyby wszelkie pomysly np jak zrobic zielen, grupy zieleni lub wolno stojace drzewka ktorych w urbanistycznych renderach cala masa. Takze jesli moglibyscie napisac jakiego softu uzywacie do tego typu zadan.

 

Wlasnie w malym zespole pracuje nad modelem sporego wycinka Goteborga w Szwecji - jest tu wszystko: masa wzniesien po przeszlo 100m, skarpy, urwiska, domki i budynki we wszelkich mozliwych rozmiarach z wszelkimi rodzajami dachow, do tego dosc spora rzeka z mostami i sporymi promami - czyli chyba gorzej byc nie moze... to jeden z powodow zalozenia tego topicu :)

 

Ponizej zalaczam moj ostatni urbanistyczny render z opisem :)

 

http://kipszak.w.interia.pl/2wac3.jpg

http://kipszak.w.interia.pl/2wac7.jpg

 

MODELING: teren - AutoCAD

budynki - Sketchup

obiekty (ludziki, drzewka auta etc.) - 3D Studio MAX R6

calosc okolo 20 godzin.

RENDERING: 3D Studio MAX R6 + mental ray

render 2000x1500piks - 2,5h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

nie no zebym nazekal czy cos ... ale wiesz szkoda twoich 20 godzin pracy bo nikt nie bedzie czekal 32143312312321 lat zeby sie otowrzyl plik do polowy ... radze zmienic ftp np. na republike @ onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za info juz zmieniam :) u mnie otwieralo sie szybko :( Male probelmy techniczno-umiejetnosciowe w obsludze republiki.pl :|

 

JEST JAKIS TUTORIAL JAK OBSLUGIWAC REPUBLIKE.PL??!!

 

JAK WSTAWIC TAM PLIK BEZ ZAKLADANIA STRONY - JESTEM FQRFIONY 2 dni sie juz z tym mecze... PLIS HELP!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak na taki stpoien dokladnosci to strasznie dlugo to renderowales

2. jesli te jasniejsze budynki to czesc projektowanej zabudowy to dla mnie troche za malo sie odrozniaja od stanu istniejacego

3. "gropy zieleni" ktore porobiles wydaja sie chyba za skomplikowane w stos do reszty obiektow - staja sie wazniejsze od budynkow jak dla mnie - chyba ze to one stanowia tu jakas glowna rola w projekcie

4. skoro masz wmiare dokladnie wyzezbione rzuty budynkow to moze tez pokus sie o uszczegolowienie dachow - no chyba ze wszystkie (orocz tych 2ch - 3ch) sa plaskie

5. moze sproboj jakas wersja z wiekszym uwydatnieniem tego co nowo zaprojektowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec tego :) yhm co do uszczegolwania dachow i czegokolwiek to nie bylo czasu , a wlasciwie czasu bylo tyle ile to robilem :) zdazylem na ostatnia chwile ufff... Grupy zieleni do bani wiem...

 

Jesli ktos ma jakies fajne dobre przyklady jak robic zeilen i grupy zieleni to prosze o

przyklady linki etc :)

 

Glowny zamysl mojego topicu to dzielenie sie wiedza na temat rendeow urbanistycznych :) ale oczywiscie dzieki za komentarze do tej przykladowej pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Robiłem inwentaryzację i projekt zespołu zabudowy we Wrocławiu

Tu są linki do wizualizacji stanu istniejącego

 

http://img96.exs.cx/img96/4562/koncowe220sq.jpg

http://img237.exs.cx/img237/4884/zwod2618lx.jpg

 

Woda kiepsko wyszła, ale semestr się skończył i nie wracałem już do tego.

Cała wizualizacja była plotowana na formacie 70x70, więc render trwał około 7 godzin.

Korzystałem 3smax5, no i obrys podkładu-AutoCad

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz troche straszność ;] te drzewka...... wg mnie najlepszy pomysł na drzewka.... to wziąć zdjęcie drzewa na tle czystego nieba.... no i to niebo zamalować na czarno...a drzewo na biało.. żeby było opacity map....... wrzucasz do maxa.... po czym robisz takie dwustronne plane.. z użyciem modyfikatora normal.... rzucasz na to teksture.. z opacity drzewka.... po czym klonujesz te dwa objekty obracasz 90 stopni..... i masz jakby przestrzenne drzewko..... na pewno lepsze od tego ..co zaprezentowałeś na górze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w jaki sposob... maeshem czy stropami ??

 

hmm... no bo jak by nie bylo kiedy trzeba zrobic z 200 warstwic to juz sie robia schody...

 

osobiscie probowalem i jedna i druga metodą... i tak np w mesh nie zawsze chcial mi sie pokazywac w 3d kiedy ksztal sie robi skomplikowany

 

a steopami sie mozna zajezdzic z przerysowywanuiem warstwic..

 

czy jest jakas szybasz metoda??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meshem....

...ale jeśli masz bardzo skomplikowaną skarpę to faktycznie archicad może mieć problemy. Ja to robię tak jak napisali w podręczniku czyli robię prostokątnego mesha, potem rysuję linie stykające się koniecznie z jego brzegami i dodaję je za pomocą różdzki. A potem to już zabawa w podnoszenie warstwic.

Dobrym programem, który współpracuje z archicadzem jest Maxon Form, nieco inna wersja Cinema 4D. Robisz obiekt w archicadzie a potem w oknie 3D, wybierasz opcję 'edit with Maxon Form', edytujesz i zapisujesz jako obiekt gdl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wilekie dzieki maxon forma jeszcze nie probowalem :D

 

metoda z meshe brzmi faktycznie na pewna :D ale i tak calkiem pracochlonną jezlei mamy do zrobienia duzy teren bo o ile suie orintuje mesh jest na tyle klopootliwy ze kazdy pkunkt podnosi sie osobno (? chociaz nie wim czy sie nie myle)

hmm.. podreczniku ? :D ktorym ?? :D

 

a moze jakies pluginy?? ktore sie tym zajmują ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mylisz się. Nie podnosi sie każdego punktu z osobna. Oczywiście możesz jeśli masz dużo czasu ale wystarczy zaznaczyć opcję 'apply to all' i podnosi się całą linię (tylko trzeba pamiętać zeby była to 'user ridge' czyli ta dodana za pomocą rożdżki)

 

O ile się orientuje to nie ma pluginów które się tym zajmują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info norden. Wyglada jak dla mnie bardzo zatysfakcjonujaco :) Cakiem szybko pracuje sie z tym w viewporcie, tylko ze renderuje wolno. Czy to nromalne ze mental renderuje przezroczyste obiekty tak wolno? Zawsze mam z tym problem...

 

http://img214.imageshack.us/my.php?image=49cm.jpg

 

Co do tworzenia terenu i jego edycji proponuje zerknac na SketchUp'a 5 i jego Sandbox tools. Bardzo frapujace...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Trochę off topic. Był tu kiedyś wątek z tym renderingiem planszy z urbanistyką (poniżej) w jednym z postów. Szukam i szukam, ale nie mogę znaleźć. Mógłby mi ktoś pomóc?

 

Mam pytania do autora (zależy mi na czasie):

 

1. Na dole jest analiza (małe obrazki na dole planszy). Co zawierają?

2. Jak robiłeś tę plansze:

 

a) w jakim programie renderowałeś,

b) jak uzyskałeś taki fajny efekt przezroczystych drzewek,

c) jeśli cienie drzew były renderowane to jak potem obrabiałeś w fotoszopie, żeby zachować dobrą jakość terenu "zacienionego"...i generalnie - jak kolorowałeś plansze,

d) czy rendering był potem opracowywany w fotoszopie?

 

Dzięki z góry

 

 

o rany... a skąd ty to wygrzebałeś? ; D

 

ad1 - jakies pewnie sciemnione analizy ...pozytyw/negatyw, dominanty, glowne ciagi piesze?, podział funkcjonalny terenu?

 

ad2

a. 3ds viz4 +vray 1.09

b. drzwka z autocada, i material standard z opacity zmniejszonym + vray edge o ile pamietam dobrze...

c. nie do konca rozumiem... chodzi o rzut? plansza nie dotykala fotoszopa - calosc byla skaldana w adobie illustratorze... 'goły' rzut byl zaimortowany z autocada i tam kolorowany

d. nie e - obrazki wrzucone do illustratora

 

@biszkopte - vray 1.09 nie ma proxy, rnederingi trwaly nie dluzej jak 20-30 min... proxy to sie chyba do skomplikowanych obiektow uzywa chyba... a tu najbardzije skomplikowan e to chyba drzwka byly... mialy po 50-100 fejsow pewnie ; )

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad e - tak

ad f - podejrzewam ze wikszosc byla z acada, jkaies drobiazgi w vizie dodane... jak sobie teraz mysle jaka to katorga modelowac w acadzie nigdy bym tego wiecej tak nie robil.. no ale nie znalaem wtedy jeszcze sketchupa ;D

 

..az lezka siew oku kreci ; )

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli pracujesz na wektorach w illustratorze czy Corelu - whatever, to jakosc krech zawsze bedzie dobra. Ja wyznaje jednak zasade, ze tylko piksele nie klamia i po pracy w illustratorze zawsze eksportuje wszystko do Photoshopa jako JPG. Tam tez sprawdzam czy wszystko gra, ewentulanie zastepuje zrabane obrazki np rendery. O ile bedziesz drukowal plansze na stosunkowo normalnym ploterze to wystarczy Ci rozdzielczosc 200dpi. Z reszta i tak polecam Photoshopa do skladania plansz, ma sie wieksza i latwiejsza kontrole nad ich grafika niz z ilustratorze. Za to mozliwosc edycji rzutu np grubosci, rodzaju linii itp. oczywiscie jaknajbardziej nie istnieje.

 

P.S. Powiescie wszelkie psy na mnie za tego jpg, ale nie jestem na tyle upierdliwy zeby dostrzec wieksza roznice miedzy wydrukowanym na dosc dobrym ploterze *.jpg, przy 200dpi a plotem wektorow z illustratora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość lemoacid

czy znacie kogoś kto mógłby mi pomóc w nauce dodatku architerra?

 

przy rysowaniu dróg wyskakuje mi bład operacji na grupie w linii w skrypcie pliku 2763D AT3_Road_Builder.gsm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności