Skocz do zawartości

Statuetka- Workflow


Rekomendowane odpowiedzi

Wstęp:

 

Trochę głupio mi robić workflow... W końcu normalnie robią go najlepsi... Ale było trochę pytań o moje sposoby pracy nad projektem przy okazji Scouta. Więc zdecydował się zaprezentować je na podstawie właśnie skończonej statuetki na potrzeby bitwy.

 

 

Założenia:

 

Stworzenie statuetki dla zwycięzców bitwy. Dwie wersje, Grand Prix (złota) i Award (srebrna).

 

 

Projekt:

 

No i tu zaczęły się schody... Tworzenie grafiki dla grafików uniemożliwia ułatwienie sobie życia tanimi sztuczkami... Nie chciałem również powielać schematu rycerza-zwycięzcy.

 

Przypomniałem sobie rysunek który mi się zawsze podobał z serialu Alita. Nie lubię powielać cudzych pomysłów ale tutaj zrobiłem wyjątek. Wprowadziłem do projektu niewiele zmian, przede wszystkim zdecydowałem się na klimat Fantasy zamiast SF, zmniejszyłem dynamikę ujęcia oraz nogi umieściłem jej dużo wężej (aby statuetka miała orientacje wyraźnie pionową).

 

stat1.jpg

Powyżej oryginalny rysunek.

 

 

 

Modelowanie:

 

Zdecydowałem się na pakiet 3ds Max i metodę poly modeling. Powód prozaiczny zrealizowałem to w trakcie matur więc czas tworzenia musiał być ograniczony do minimum.

 

Najpierw przy pomocy kukiełki-kobiety (wykonanej już dosyć dawno) bazującej na FK (forward kinematics). Odtworzyłem w Maxie pozę.

 

stat2.jpg

Powyżej wspomniana kukiełka (wierzcie lub nie, ale ma prawie idealne proporcje...).

 

 

Teraz skopiowałem tzw. Twarde elementy czyli głowę, korpus, dłoń i stopę i ustawiłem tak aby proces modelowania był jak najprostszy. Po czym je wymodelowałem zaczynając od boxa 1/1/1 w przypadku dłoni i kostki, 3/2/2 w przypadku twarzy oraz 3/2/1 w przypadku korpusu. Nie korzystałem z żadnych referencji referencji zdjęć (specjalne rysy twarzy, szczegółowe oddanie faktury czy idealne proporcje nie były potrzebne w tym projekcie). Modelowałem już je kilka razy i wystarczyło spoglądać i dotykać (zmysł dotyku jest często niedoceniany przez modelarzy) figurki Alicji którą mam na biurku.

 

stat3.jpg

Jak widać, dłoń, kostka (wszystkie palce są identyczne z lenistwa) i korpus. Wszystko z podpodziałem równym jeden. Korpus później uszczególniłem.

 

 

Następnie podpiąłem je pod kopie części kukiełki (select and link) a następnie naniosłem części kukiełki na ich spozycjonowane odpowiedniki narzędziem Aling.

 

Następnie korpus wyedytowałem do pożądanej pozy i podłączyłem głowę.

 

Ręce i nogi stworzyłem edytując (Extrude/Bevel/Cut) korpus. Po prostu budowa mięśniowa w tym przypadku nie musi być oddana co sprawia że te elementy są naprawdę proste w tworzeniu.

 

Włosy powstały ze skopiowanej górnej części głowy (Extrude/Bevel/Cut). Taka metoda została wymuszona przez charakter pracy, ale sama z siebie ma sporo mocnych plusów. Na pewno nie sprawdzi się idąc na realizm, ale opierając się o przerysowane animacje, przy pomocy narzędzia Flex przy odrobinie wyobraźni powstają bombowe włosy, oplatające się przy ruchu wokół głowy, powiewające i w pełni interaktywne. Spinanie czy też interakcja ręki z nimi jest stosunkowo prosta do osiągnięcia. Sukienka powstała z korpusu w ten sam sposób. Często sprawia problemy prawidłowe sfałdowanie tkanin. W tym przypadku postać jest docelowo w jednej pozycji więc mogłem odtworzyć fałdy zwykłymi metodami modelarskimi. Nie widzę potrzeby opisywania metody powstawania, po prostu wystarczy rzucić materiał na krzesło i odtworzyć. Tylko uwaga. Jeśli wszystkie elementy mają docelowo ten sam materiał to należy je widocznie oddzielić wystarczy zrobić Extrude o wartości zero, poczym wyskalować geometrie w każdą stronę.

 

Kij to cylinder z wyedytowanymi końcówkami, a flaga to box 1/1/1. Co do flagi to doradzam podpodział metodą Tessellate a nie Meshsmooth.

 

Linki między flagą a kijem są linki (nie widać ich ale nie mogłem ich pominąć ;) ) z loftów. A podstawa jest obrysem wytłoczonym wokół własnej osi (lathe).

 

 

Modelowanie zacząłem wieczorkiem 7 maja (po ochłonięciu po maturkowej matmie). A skończyłem następnego dnia. Ogólnie jakieś 6-7 godzin spokojnego modelowania.

 

Starałem się aby geometria była możliwie prosta i wydaje mi się że osiągnąłem cel. Postać spokojnie mogła by być animowana, odtworzyłem jej szczegóły jak paznokcie (u rąk i nóg) czy linie na dłoniach a pomimo tego razem z oczami, włosami i pofałdowaną sukienką ma 8286 ścianek (trójkątnych, 4K na quadach, 17K po meshmoothie) więc animacja w czasie rzeczywistym stałą by otworem.

 

Cała scenka ma 23K ścianek a przy renderingu 150K, ze względu na podpodział razy dwa, spowodowany charakterystyką złota. Ale tak czy inaczej w dzisiejszych czasach jest to bardzo mało.

 

stat4.jpg

stat5.jpg

stat6.jpg

stat7.jpg

Tak to wygląda wszystko w kupie. Podpodział równy zero (czyli brak), bo takie chyba są najbardziej przydatne dla początkujących chcących się nauczyć rozkładać siatkę (zakładając że ja to umiem ;) ).

 

 

Teksturowanie/Oświetlenie/Rendering:

 

Do teksturowania usiadłem po niecałym tygodniu przerwy strawionym przez przygotowania do ustnego angielskiego. Wybrałem oczywiście Brazila na renderera do tej scenki. Byłem niezmiernie szczęśliwy, że dwie znienawidzone fazy czyli mopowanie i riging ominęły mnie przy tym projekcie. Teksturowanie ograniczyło się do ustawienia parametrów materiałów Brazila. Zrealizowałem tylko złoto, a srebro powstało poprzez amputowanie kanału czerwonego, w 85% kanału zielonego i 65% kanału niebieskiego w photoshopie. Ale wracając do złota. Aby możliwie przyśpieszyć proces tworzenia rozdzieliłem go na dwie fazy. Pierwsza to stworzenie materiału i oświetlenia tak aby materiał bardzo mocno trawił światło i wpadał w bardzo mocne ciemne złote kolory. Druga faza to dodanie raytrace i odpowiedniej tekstury nałożonej na duży pozaginany box przed statuetką. Obie fazy to koło 3 godzin pracy.

 

stat8.jpg

Powyżej efekty końcowe obu faz.

 

Teraz muszę to wszystko jeszcze wykończyć i sprawić aby w miniaturce prezentowało się jak najlepiej.

 

stat9.jpg

Wersja robocza statuetki... Jeszcze jest co poprawiać (i do czego się uczyć ;( ). Jak ją skończę to uploaduje obie wersje.

 

 

Teraz bardzo bym prosił o komentarze. Zarówno do statuetki jak i w ogóle konwencji workflow.

 

 

BTW. Jeśli scenarzyści tego makabrycznego horroru (koniec LO i egzaminy) zadbają o jakiś umiarkowany happy-end to niedługo zacznę kompletować prace do portfolio... Czyli powrócił bym do kanonu z przed roku realizowania dwóch-trzech projektów tygodniowo.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Jak jush Gothamowi na gg mówiłem lepszej statuetki nie dostają na Mistrzostwach Świata !! Zazdroszcze człowiekowi, który wygra...

 

Bravo Gotham za pomysł i wykonanie...[piwo] Mistrzstwo w każdym calu pracy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za komentarze. ;)

 

Megie. Nie wiem jak inni ale ja zawsze czekam na twoją krytykę.

 

Flagę oczywiście wymienię :). A co do nóg... Wiesz, dziwna sprawa bo też to zauważyłem... Przede wszystkim cały czas mam rojenia że są różnej wielkości :\\. Ale jak pooglądałem zdjęcia to taki efekt się zdarza.... Może ujęcie? A i dużo by poprawiło dodanie rzepek itd. Ale czy to nie było by już przegięcie? W końcu finalnie to jest stosunkowo mała ikonka....

 

A jeszcze co do flagi... Hihi... Miała powiewać ale nie chce mi się modyfikować włosów... Ani robić ich od nowa... Za późno się na tym złapałem że skoro ma być flaga to i włosy powinny powiewać... Hihihi

 

A i jeszcze jeden bubel... Wszystkie obrazki przekonwertowałem na ratio 1.3333 poza końcową ikonką i w rozdzielczościach innych niż 1280/1024 (ratio 1.25) jest rozciągnięta w pionie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja sie jeszcze przyczepie do palika ;d to co trzyma w lapie, spx , moze byc taki groby ale w tym wypadku powinien byc 2 razy dlozszy, jakos tak malo hmm estetycznie wygloda taki krotki i groby, jakby jakis kawalek drzewa w rece trzymala czy cos ;d no i flaga, reszta misio i piekne, kcialbym takie cos kiedys zrobic;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram uncle ze cos nie tak z palikiem ale dodam od siebie ze na rysunku reka ktora trzyma palik a dokladniej lokiec jest bardziej naturalnie wygiety u ciebie natomiast jak sie patrzy na ta figurke to to zgiecie jakies taki malo naturalne. Ale to szczegulik ogolem pracka to bomba :P...tez chce taka statuetke chociaz wolal bym na zywo ze szczerego zlota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie ta ręka trzymająca drążeku góry jest nienaturalnie zgięta, mam takie wrażenie, że postać opiera się na drążku, który nie opiera się na niczym innym, tylko na ziemi (według praw fizyki powinien upaść), w dodatku z takim lekkim uchwytem to by pewnie upadła na twarz, powinieneś porawić uścisk, aby wyglądał na mocniejszy i odrobinę odchudzić ten drążek, to co jeszcze zauważyłem, czego nie trzeba w ogóle poprawiać, to druga dłoń, IMHO lepiej by wyglądała gdyby była ułożona płasko na ziemi tak jak na rysunku, dałoby to lepsze wrażenie zmęczenia fizycznego postaci, to tyle, ogólnie pomysł i wykonanie statuetki rewelacyjne, świetny pomysł na włosy

 

POZDRAWIAM !! i podziwiam

 

[winko]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

No sam model - zwarzywszy jak mała będzie to ikona - jest dziełem....

 

.... patyk moim zdaniem OK - ponieważ jest to statuetka a nie realizm więc przerysowanie go jest jak najbardziej uzasadnione....

 

natomiast nie zgodzę się co do tekstury - wybacz ale nie przypomina mi wcale złota. Miałem nieszczęście zobaczyć jak wyglądają w rzeczywistości wysoko polerowane statuetki ze szczerego złota stąd taka uwaga....

 

pozdrawiam [piwo]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby jej glowe przechylic lekko w jedną strone tak, zeby opierala sie na tym drążku??? Dziewczyna ma poze taką, jakby ze zmeczenia (oczywiscie ciezką pracą w 3dstax :D) tak przycupnęła.. Gdybys oparł jej głowe o drążek... praca nabralaby.. nie wiem.. takiego.. realizmu? Piękna? Kobiecego powabu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze.

 

 

A zmiany to:

 

Flaga wymieniona... Dokładnie odtworzyłem wygląd prawdziwej w tej pozie... Tylko po co jak materiał złota i niewielkie rozmiary figurki to wszystko zniwelowały... Dobra mniejsza z tym...

 

Palik delikatnie odchudzony.

 

Zmieniłem układ ręki leżącej na podeście.

 

 

Teraz wyjaśnionka. Ręka trzymająca... Oryginalny rysunek ma pozę bardzo przerysowaną, usiądzie tak to sami odczujecie. Dlatego jej rękę odchyliłem do przodu (dużo wygodniej). Kiepsko widać głębię pracy i taki wynik. Wygląda dziwnie, mogłem to trochę inaczej zaplanować... Może jakiś kompromis.

 

Główka prosto... W końcu bitwa to nie jest miejsce dla śpioszków :).

 

A złoto... Może następnym razem :), teraz są inne sprawy...

 

A w sprawie fizyki to nie miała sprzeciwów jak tak siedziałem ze szczotką w ręce ;).

 

 

gp133.jpg

Ta statuetka trafi do zwycięzcy.

 

 

aw133.jpg

A ta do dwóch wyróżnionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak uwazasz...jak bedzie podobna figurka na bitwe 2D...to ja dam z siebie wszystko...w sumie to publikacja nagrody powinna byc o na samym poczatku...zeby ludzie dodatkowo mobilizowali sie do wygranej :P

 

pozdro...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moze to troche nie ten dzial, ale topik sprowokowal mnie do napisania paru slow.

Zjawiam sie tutaj dosc sporadycznie, ale milo popatrzec jak forum sie rozwija i co najwazniejsze otoczone jest troskliwa opieka adminow i moderatorow. Dowodem jest chociazby ten topik. Widze ze tworcy boardu nie spoczywaja na laurach, ale dalej aktywnie uczestnicza w jego tworzeniu, co naprawde cieszy.

Co do samej statuetkii to jestem bardzo za. Zmiana flagi wplynela na plus, a z tymi szarfami to chyba tez bym nie przesadzal. Calosc wyglada naprawde dobrze i to od strony kompozycji jak i samego wykonania.

 

No i na koniec - Jest panie i panowie o co sie bic :-)

 

Gotham respekt - za figurke i caloksztal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to w zupełności wystarczy :) Tym bardziej, że ma to być ikona... ja bym się chyba nie podjął wykoniania w 3D.. z lenistwa :) Ale skoro o 3D tutaj mowa, to workflow jak najbardziej na miajscu przy założeniu, że nie będzie riggowania, animacji, itp.

Porodziłeś sobie świetnie i oto kolejny dowód, że nie ma to jak pomysłowość w świecie grafiki 3D!

 

Brawo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności