Skocz do zawartości

rozdziałka dla TV i kina


Scalpel

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

864*480 NTSC DV/DVD /wide

720*534 NTSC DV/DVD / standard

 

768*576 PAL /standard

1024*576 PAL /Wide

 

1280*720 HDTV 720P

1920*1080 HDTV 1080i

 

a do kina duuuuze :) w presetach maxa jest chyba?! w polsce mamy pal na telewizorach wiec 25 a moze 24 fps nie pamietam ;P

 

Aaa i moze tez wystapic 768*720 to pal dv, no i jak do telewizji mowisz to polecam sekwencje targi :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

argumenty? hmm nie mam zadnych chyba ;P. no faktycznie masz racje pieprznely mi sie cyferki z tym palem dv chodzilo mi o PAL DV1 720*576. Jesli chodzi ci o

768*576 PAL /standard

1024*576 PAL /Wide

to tu rzeczywiscie jest pole do polemiki... wide to okreslenie ktore stosuje się dla proporcji ekranu telewizora, a dokladniej pixela prostokąta które w telewizorze są 16:9 czy 4:3 to proporcje jego scianek, te rozdziałki wyżej znalazłem w jakiejś ksiące i sam korzystam tylko z tej 768*576 lub 720*576 więc praktyczne zastosowanie pozostałych jest mi obce (ze względu na sprzęcior of coz;). Jeśli mówie nieprawdę to bardzo bym prosił żeby ktoś mnie z błędu wyprowadził :) w końcu dyskuja to najlepsza edukacja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mozecie mnie oswiecic skad sie wziely te cyfry przy high definition? z tego co wiem to jest podwojny NTSC, a tu nagle 1920??

 

EDIT do postu nizej: nie mowie ze tak nie jest. bardzo mozliwe ze chodzi tylko o odswiezanie z tym podwojeniem, ale o skad oni sobie wymyslili wlasnie takie cyfry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie wiem jakie są rozdzialki HDTV ale te Twoje całkiem prawdziwie wyglądają. Znalazłem w necie coś takiego, że są 1280x720 i 1920x1080. Więc to co napisałeś się zgadza (poza tym, żeby wyświetlić pełny obraz HDTV potrzeba ekranu 2mln pikseli co by się zgadzało).

 

Co do DV to jest to na pewno 720x576 (i 360x288 czyli 2 razy mniejsza).

16:9 i 4:3 to nie jest szerokość piksela ale stosunek lini do punktów obrazowych (czyli dla grafików szerokość do wysokości). Szerokość piksela to pixel aspect ratio.

 

Jeśli coś chcesz robić dla Polski to 720x576 ponieważ u nas jest PAL, który ma w 25fps (w telewizorach jest 50Hz dzięki przeplotowi czy jak kto woli półobrazom).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o TV standard PAL to tak jak wczesniej bylo powiedziane jest to rozdzielczosc 720x576 przy 25 klatach oraz HDTV 1280x720 dla standardu 720p oraz 1920x1080 standard 1080p kazdy przy 30 klatkach.

 

Natomiast jesli chodzi o rozdzielczosci kinowe to sytuacja wyglada nieco inaczej z racji specyficznych formatow od 1k do 6k m.in Cinemascope w miare uplywu czasu zmienil nazwe i jest powszechnie znany jako Panavision, pozatym mozna wymienic jeszcze Vistavision, Super 35 oraz iMAX oczywiscie formatow jest znacznie wiecej mniej lub bardziej popularnych oraz tych ktore dzis juz nie sa stosowane.

 

Formaty te roznia sie sposobem zapisu obrazu na tasmie filmowej, tak wiec np. rozdzielczosc formatu Panavision 2k wynosi odpowiednio 1828x1556 i 3656x3112 dla 4k

 

I w tym momecie wiekszosc bedzie sie zastanawiac... skad sie wziely te liczby, przeciez obraz zarejestrowany w takiej rozdzielczosci to nie panorama.

 

Owszem jednak obraz na tasmie filmowej wyglada nieco inaczej, jest scisniety w poziomie za sprawa anamorficznego sposobu rejestracji obrazu na tasmie 35mm poprzez zastosowanie specjalnych tego typu obietywow, pozniej obraz wyswietlany na projektorze kinowym jest przywracany do pierwotnej postaci.

 

To rozwiazanie jest zastosowane z tego wzgledu ze obraz zapisany na tasmie filmowej w panoramie bylby nieco gorszej jakosci niz poprzez zastosowanie anamorficznej rejestracji.

 

Rozdzielczosc formatu Panavision 2k o proporcjach 2.35:1 w postaci nie anamorficznej wynosi 3661x1556.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności