Skocz do zawartości

rozdzielczosc renderów na plansze - jakość


Dejot

Rekomendowane odpowiedzi

czesc!

 

zbliża sie sesja i oddania plansz projektowych wiec mam pytanie i chciałbym byscie sie wypowiadali jak wy to robicie i tak dalej.

 

otóż plansze robie 50x70 badz 100x70, jakiej rozdzielczosci robic rendery by jakosc po plocie byla bardzo dobra, w jakim programie rozciagac by nie racic na jakosci.

 

narazie uzywam photoshopa bo moge domalowac conieco ale mam wrażenie ze po scale trace jakosc,

 

 

a rederowanie w rozdzielczosci 4000x3000 zajmuje naprawde sporo czasu szczególnie że mój komp bardziej [przypomina kosiarke niz pc

 

 

ale sie rozpisałem. prosze abyscie sie podzielili swoimi technikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

aaa masz racja, ale 300 dpi tyz nie potrzeba

jesli to drukujesz na "zwyklym ploterze" nie jakims tam hiper niewiadomo co i papier tez nie foto jakis, to 150 dpi starczy

 

w drukarniach nawet mowia ze jesli format ok 100x70 to zeby pliki dostarczac im 72 - 120 dpi - wiec 150dpi to juz z luzem starcza - w koncu takich plansz to sie z 5 cm nie oglada... i czcionki 8 pkt nie stosuje raczej

 

powem jeszcze tyle ze kiedys drukowalem plansze 2xA0 na ploterze ktory drukowal z rozdzielczoscia 360 dpi (za plik zapisany miaem z rozdzielczoscia 150 dpi) i nawet cienkie linie na 2 pixele byly widoczne po wydruku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że dpi a rozdzielczość w maxie to dwie różne wartości. Zależy czy chcesz mieć jeden rendering na całej planszy czy składasz ją z kilku renderów. Dpi możesz obliczyć jak znasz rozmiar wydruku i liczbe pixeli (dpi - czyli liczba pixeli na cal kwadratowy). A co do skalowania i tracenia jakości to nie da rady , zawsze stracisz, tylko jeżeli dasz większy rozmiar obrazka to rozmyjesz pixele i nie będą się tak rzucać w oczy, ale cudów nie ma. Myśle że przy wydruku 50 x 70 możesz dać minimalnie 2000 x 1500. Do celów szkolnych powinno wystarczyć. Oczywiście im więcej tym lepiej, ale jak masz słabego kompa to musisz znaleźć kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczym sprawa oczywista ze ppi to czysta teoria, niemożna odnościć relnego cala kwadratowego do pixela, bo wiadomo pixel jest niewymierny, wiadomo tylko że to kwadrat czy prostokąt na telewizorze. [to tak żeby nikt mnie nieścigał za herezje potem ;) ] Co do plansz to baaardzo różnie, naprawde wiele zależy od plotera na którym to bedzie robione, aczkolwiek 150dpi to chyba odpowiednia rozdzielczość. Btw jakiś czas temu w newsach tutaj albo na forum3d, był opisany programik który świetnie radził sobie z powiększaniem bitmap, niewiem niebawiłem sie nim ale podobno posiadał świetny algorytm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są programy takie jak http://www.focusmagic.com które umożliwiają powiększanie bitmap z lepszym efektem niż bicubic w ps. Ale niestety to się nie nadaje do renderów, zwiększa się ilość pikseli ale traci się paradoksalnie jakość, mocno słabnie ostrość i efekt jest dużo gorszy niż widoczne piksele w lowres.

Czyli ogólnie wielkość obrazka w pikselach trzeba dostosowywać do czasu jaki pozostal na render i skład :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie max 3000x3000 px. Zawzyczaj nie ma czasu na projekt planszy przed renderem więc wszystkie rendery lecą w podobnej wielkości. Druk na ploterze jest o tyle przyjemny w odróżnieniu od offsetu że nie widać pikseli. Ogónie te rendery wychodzą poniżej 200dpi w skali 1:1 ale to tylko rendery, rys techniczne to wektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plansze ogląda sie z reguły z jakiejś odległości..

Wydaje mi sie ze nawet jak za maly render wyjdzie tzn min. do 90 dpi to dobra interpolacja starcza...

JA robie plansze w corelu i do tej pory bylem zadowolony z efektów... Jakos zawsze tak robie ze po rozciagnieciu plansz w odpowiedniej wielkosci zamieniam dane zdjecie na 200-300dpi i jest okej.. No moze raz lekko za malo ostre wyszło ale ogólnie efektu to nie popsuło..

Ale zdaje mi sie że wszystko zalezy od jakości samego rendera, bo jednak renderki Serifa az chce sie oglądac z lupą..:) (Zawsze jestem do monitora przyklejony oglądając te cudeńka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki ogromne - kolejne głópie pyatnie, eps to wek\ctor bo ja z archi wrzucam do plot makera a potem wyrzucam eps i fajnie wychodzi tyle ze w ps juz nic z tym nie moge zrobic zanczy jakie linie wyszly do eps takie sa.

 

a jak daje gaussian na render to sie boje o detale zeby nadal byly czytelne nie masz z tym problemu???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Zastanawialem sie czy tworzyc nowy watek ale jednak stwierdzilem ze dopisze tutaj.

 

Robie projekt na plansze 100x70cm. Wizki robie w 3ds maxie, plansze skladam w Corelu. Zaznaczam ze jestem poczatkujacy w obu programach, dotychczas ograniczalem sie wylacznie do AutoCADa. Narazie przerzucam bryle z CADa do maxa i tam nakladam tekstury. Oto moje pytania:

 

1. Wyczytalem ze rozdzielczosc 3000x3000 px i 150 dpi bedzie ok. Powiedzcie mi prosze gdzie sie ustawia dpi? W Corelu prawda?

2. W jakim pliku zapisujecie rendery przed wrzuceniem do Corela? W jpg? Oczywiscie ustawiam Quality 100, File Size Large i Smoothing 0.

3. Jak robicie elewacje? Wizka z maxa do Corela i tam ustawiacie rozmiar np. wzgledem rzutu? Jak zrobic przekroj w maxie? Boolean?

4. Rzuty przerzucam z AutoCADa w eps'ie. Chce pokolorowac rzut - sciany wypelnic solidem, reszte wg funkcji (czesc mieszkalna, czesc spoleczno-kult, komunikacja itp) - jak to zrobic? Jedyne co mi przychodzi na mysl to zamisnic eps na jpg, potem wrzucic go do PhotoPainta, tam pokolorowac i spowrotem do DRAW? Czy po tym wszystkim nie zmieni sie skala rzutu?

5. Jak wklejacie wizki w teren? Czy w maxie w pliku z bryla robicie plane'a na ktorego nakladacie zdjecie terenu i tak obracacie bryla zeby pasowala? Czy moze juz w Corelu sie tym bawicie?

6. W jakim pliku dostarczacie plansze do drukarni (cdr?) i na jakim papierze drukujecie?

 

Uff sporo tego. Mam nadzieje ze nikt nie zasnal w trakcie czytania :D

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada dla wszystkich idzcie najpierw do ploterni - kilku, porównajcie ceny, próbniki papiery. wybierzcie optymum. dopytajcie jakiej jakosci ich plotery wydruki mogą przepuscić i z tym dalsze przemyslenia.

z jakiej odległosci/wysokosci bedzie widoczna plansza 100/70 znajdujaca sie na wystawie. 150 dpi to z moich długoletnich doswiadczeń absolutny max względnego rozsadku choć zarzao sie ze robiłem mniej i to sporo. zalezy to od wielu czynników miedzy innymi charakteru samego wydruku.

Co do renderów to wiele zalezy od tego jakie będa czasem lepiej zrobic małe (jesli renderowane prostymi metodami) i owiększyć sprytnym softem który utrzyma ostrosc krawedzi i to nawer to 10x. Zać jeśli wejdzie GI itp metody o powiększaniu lepiej zapomnieć i tłuc docelową wielkosć - gotujac w miedzy czasie obiat i wychowując dzieci ... :p

radze tez wysylać wszystko do skryptów plotera tak by wasz komp wszystko przeliczył nie póxniej ploter który robi to długo. docelowy plik druku gwarantuje tez ze np nie wysypia sie czcionki i inne...

Nikt wam tez nic nie namiesz zepsuje czy zmieni bo juz sie nie da

Optymalizujecie te pliki od razu pod docelowy wydruk.

zalecam tez próbny pasek druku bo plotery zawsze przekosza kolory i trzeba to korygować

To tyle - Corel to chyba nie jest najszczesliwszy wybór ale nie upieram sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

damusTo - dzieki za rady. Rzeczywisice najlepiej jest polazic i popytac.

 

Co do renderów to wiele zalezy od tego jakie będa czasem lepiej zrobic małe (jesli renderowane prostymi metodami) i owiększyć sprytnym softem który utrzyma ostrosc krawedzi i to nawer to 10x

Moglbys powiedziec jakim to softem powiekszasz?

 

Czy moglby ktos mi pomoc i odpowiedziec na pozostale pytaniaz mojego poprzedniego postu? Please

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Synthax

 

Nie rozumiem troche o co chodzi z Solidami z malym opacity...

 

Co do reszty to znalazlem juz odpowiedzi na wiekszosc z moich pytan. Nie wiem tylko jak najlepiej zrobic przekroj w 3dmax, poki co robie to w CADzie i przerzucam do maxa.

 

Poza tym nie wiem tez jak najlepiej ustawiac wizke na fotce terenu. Wiem ze kazdy ma swoj sposob ale wlasnie chodzi mi o to zeby dojsc do tego najszybszego i najlatwiejszego.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności