Skocz do zawartości

Camera Tracker


Luqas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam taki problem: nagrałem sobie kilka ujęć kamerą cyfrową i teraz próbuję wstawić w MAX-ie jakieś rzeczy, tylko, że jak dotąd nie bawiłem się Camera Tracker i Camera Match. Cały dzień nad tym siedzę i prawie nic mi nie wychodzi. Nie wiem dokładnie, które z tych narzędzi dokładnie, do czego służy. Proszę o krótki opis albo lepiej o linki do jakiś totków. Z góry wielkie dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jeśli kiedyś widziałeś footage do komponowania w postproducji, taki jak na przykład green screen, to zapewne zauważyłeś, że ma on ponabijane czarne kwadraciki w pewnych odstępach... cikawe dlaczego? :)

Otóż współrzędne tych punktów są wprowadzane do kompa, żeby mógł w oparciu o nie prześledzić ruch kamery..

I tu kłania się Camera Tracker. Jeśli chcesz do ujęcia z kamery dokleić jakeiś elementy 3D, musisz odzworować ruch tej kamery w komputerze...ale zanim odpalisz maxa, musisz mieć kilka danych.

 

Po pierwsze: zmierz plan filmowy! Nalepiej punkty, które jakoś się będą wyróżniały na nakręconycm materiale filmowym. Patent stary jak świat, to rozmieszczenie piłeczek tenisowych i zapisanie ich koordynatów x,y,z

Im dokłądniejsze pomiary, tym mniej błedów wyskoczy podczas śledzenia w maxie

 

Po drugie: pobierz próbki oświetlenia... albo białe piłeczki do ping-ponga, albo szklana kula (HDRI)

 

Po trzecie: możesz zapisać sobie jakie miałeś ustawienia kamery... FOV, Lens, itp.

 

To powinno wystarczyć :)

W maxie odpalasz Camera Tracker\'a z utilities...

Tworzysz w wirtualnej przestrzeni te punkty pomiarowe.. najlepiej, żeby było ich tak z 8 non stop w kadrze...

No i jazda :)

Wprowadzasz \"trackery\"... takie kwadraciki, które będą analizować fotage, śledząc ruch wskazanych kontrastowych punktów...

 

Jeśli tracker się wywali, to zawsze możesz ręcznie go \"popchnąć\" i naprowadzić go na punkt, jeśli się zgubi, bo np. ruch kamery bedzie za szybki i obraz zbyt rozmyty, albo pomiary niedokładne, itp.

 

Gdy komp zakończy proces śledzenia, to wstawi zanimowaną kamerę do sceny maxa, która będzie wirtualnym odpowiednikiem Twojej kamery cyfrowej.

Teraz możesz do scenki dołożyć co Ci się żywnie podoba...

Ale komponowanie cieni, światła, odbić i maskowanie planów to już zupełnie inna historia :) Dobranoc ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności