Skocz do zawartości

Fort Fryderyka w Koźlu


toma

Rekomendowane odpowiedzi

hi, postanowiłem pokazać projekt adaptacji baszty w koźlu na Muzeum Regionu. Projekt zakłada restauracje istniejącego obiektu, uzupełnienie obiektu o brakujące elementy tj, stropy, pokrycie dachowe oraz wprowadzenie do wnętrza funkcji muzealnej oraz wystawienniczej.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Forma dachu jest taka, bo fort leży na uboczu miasta, jest niewidoczny, strzelista kopuła ma przyciągnąc i zwróćić na siebie uwage mieszkańćów oraz przejeżdżających pobliską drogą i skłonić do zatrzymania sie i zwiedzenia.

Kula jest zwieńczeniem kopuły, takie rozwiązania stosowane są w budynkach historycznych (budynkach uniwersytetów itp.). Można było też zawieśić flage...

Jak sądze, kula jednak nadaje temu miesjcu własna tożsamośc.

Tekstury w wolnej chwili spróbuje poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie dramat. ten daszek wyglada jak czapeczka krasnoludka - psuje ten fort. jak chcesz robis cos nowoczesnego to zrob to z jajem a nie tak jak to sie robilo kiedys, zrezygnuj z kuleczki. jak to ma przyciagac ludzi to püomysl nad czyms naprawde ciekawym - sama zlota kuleczka nikogo nie zwabisz ( znaczek mcdonalda bedzie ciekawszy). wierze ze dasz rade wymyslic cos fajnego. powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie czapeczki to może ja zaśpiewam,

 

skin jest całkiem łysy, włosków on nie nosi

glaca w słońcu błyszczy, jakby kombajn kosił

pejsów nie ma skin, kitek nienawidzi

boją się go Arabi, Murzyni i Żydzi

najgorsza dla skina jest co roku zima

jak on ją przetrzyma, przecież włosków ni ma

 

ref. Nałóż czapkę skinie, skinie załóż czapkę

Kiedy wicher wieje, gdy pogoda w kratkę

Uszka się przeziębią, kark zlodowacieje

Resztki myśli z mózgu, wiaterek wywieje

 

Mamusia na drutach, czapke z wełny zrobi

Nałożysz ją skinie, gdy się chłodniej zrobi

Węłna w główke grzeje, ciepło jest pod czaszką

Dwie koórki szare wówczas nie zamarzną

 

Nasz skin był odważny, czapki nie nałożył

Całą zimę biegał łysy, wiosny już nie dożył

Główka mu zsiniała, uszka odmroziły

Czaszka na pół pękła, szwy wewnątrz puściły.

 

:D

 

A tak na poważnie nie wiem czy jesteś z historią na bakier,

ale przykładowy znak mc donalda, który jest ikoną komercji i globalizacji, nie jest kierunkiem, w którym chciałem podążać i nie wynika to z bynajmniej z braku pomysłów...

 

wierze że jest możliwe aby budynki w przyszłości posiadały własną tożsamośc, nie będącą jedynie zlepkiem populistycznych chwytów,

pełno tego teraz

;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toma - wyluzuj

nie bierz tak wszystkiego do siebie bo sie stary nerwowo wykończysz w tej branży ;-))

kolegom nie zależało przecie na tym żeby Cię zjechać równo tak tylko dla zabawy- sądzę że mało tu takich co czerpią z tego frajdę. Użyli skrótów myślowych bo nie mają tyle czasu co ja żeby klepać na klawiaturze.

W końcu Ty zamieszczając tutaj swój projekt zgodziłeś się na komentarze ;-)

BTW są one po to żeby się czegoś nauczyć

i żeby efekt finalny był powalający - (czyt na miarę tego forum ;-))

Jeśli pozwolisz dorzucic swoje 3(a może 12)groszy to wydaje mi się że koledzy baliby się tak mocno ingerować w taki obiekt.

Fort w Koźlu sporo przeszedł, każda cegła i każdy brak cegły związane są z jakąś ludzką historią

 

tkz_ffw.jpg

 

te ruinki są zajebiste i niesłychanie klimatyczne

myślę że możnaby z tego zrobić temat takiego projektu i nikt by Ci tu nie podskakiwał Botta chyba też tam był cab9botta.jpg :D

Co do komentarza kolegi JunioRa to spójrz na te ceglane mury w słońcu

cegła IMHO strasznie trudna jest do ładnego przedstawienia na renderze

trzeba mieć na to dobry pomysł

 

Co do MCa populizmu i tożsamości budynków to namawiam cię do zanurzenia się w mainstreemie minimalizmu (jako odpowiedzi ludzi inteligentnych i współczujących na to całe gówno w które zmienia się świat)

 

OJ !:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szkło zastosowałem ze względu na doświetlenie wnętrza obiektu,

otwory okienne, które w przeszłości były okiennkami strzelniczymi,

nie dawały wystarzczającej ilości światło potrzebnej dla funkcji wystawienniczej i muzealnej

dlatego szklana kopuła.

 

miałem wybór między drewnem a stalą,

wybrałem stal ponieważ efekt jest industrialny,

 

historia ziemi kozielskiej jest związana ze średniowieczną twierdzą Kożle i działaniami militarnymi na tym terenie oraz z Odrą, jej kanałami, śluzami które zostały tam wybudowane i transportem wodnym.

 

jo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn mowie o projekcie, oczywiscie w Krakowie jest podobny problem z fortem w podgórzu.

Fortyfikacje sa objete ochorona i nikt Ci nie pozwoli zrobic czegos takiego, taki dach nie ma zadnego uzasandnienia (ja go nie widze).Rozumim ze nadbudowa ma byc znakiem wspołczesnosci.. ale nie w takiej formie.

Podobna sytuacja istnieje w Krakowie. Jesli ktos to interesuje to http://www.twierdza.art.pl/a_ben.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz doświetlić wszystko od góry to lepiej zastosuj płaski (no prawie płaski) szklany dach, taki, żeby nie było go widać z zewnątrz; IMHO będzie to wyglądało lepiej niż teraz, a i fort nie straci tak wiele na swym historycznym charakterze, bo z zewnątrz wciąż będzie wyglądał jak zabytek (oczywiście pod warunkiem, że jakiś maestro nie poczyni takiego idiotyzmu jak to się stało z zabytkowym, drewnianym dworcem kolejowym w Dęblinie, który po remoncie przypomina stary tylko dlatego, że ma taką samą formę - zupełnie jakby go zburzyli i wybudowali od nowa). Ale to wszystko tylko moje skromne zdanie, bo co ja się tam znam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem studentem architektury, a raczej nim byłem, :D

 

forma i konstrukcja dachu nadal wydaje mi sie bardziej atrakcyjna, niż gdyby dach był płaski,

takich dach ma wyróznic obiekt w skali miasta

konstrukcja dachu nie natusza historycznej częsci fortu,

nie jest narażony na wyburzenia,

przewidziana jest wg. wytycznych konserwatorskich rekonstukcja ubytków.

Obawy związane z tym, że bydunki historyczne posiadają swój klimat i

każda współczesna ingerencja go tego klimatu pozbawić. Ważny jest rozsądek,

aczkolwiek chowanie głowy w piasek nie jest dobrym wyjściem,

przykładem niech będzie klasztor w Lubiązu, nie wątpliwie wszysokiej klasy zabytek, perełka,

niestety niszczejący coraz bardziej

była szansa uratować obiekt, znalazł się jednak inwestor (niemiec), który wyłożył kaske, na renowwacje i założeniu tam hotelu,

jednak urzędnicy państwowi z sobie tylko znanych powodów odprawili Niemca z kwitkiem, i obiekt pozostawiono do powolnego rozpadu.

Na tworzenie z obiektów zabytkowych jedynie poprzez ich konserwacje, miejsc na miare np. Greckiego Akropolu, gdzie budynek zarabia na siebie z samego zwiedzania, w Polsce nie ma co liczyć. To nie tej rangi zabytki.

Należy stworzyć w nich jakąś atrakcyjną funkcje.

Uważąm, jednak ze wskazane są na ten temat dyskusje.

Estetyki również.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie miasta chyba dlatego są tak chu_owe pod względem architektonicznym dlatego, ze każdy budynek "ma sie wyróżniać w skali miasta" jak to powiedzial toma, każdy na swa modlę i tzw. pałę jest projektowany. I jak sie te 100 budynków wyróżnia tym ze kazdy jest inny to jest jeden wielki burdel. Wydaje mi sie, choc nie jestem architektem, ze budynek powinien wspólgrać z otoczeniem a nie byc najkolorowszy czy najwyzszy czy coś innego. Jeżeli jest mały to niech zostanie, a nie dawać mu kopułę taką zeby się wyróżniał. Musi miec swój klimat. Wydaje mi sie tez ze pomysł Beliala z płaskim szklanym dachem jest lepszy od kopuły szklanej. Trzeba sobie zadac pytanie czy chcesz ten budynek lekko podretuszować wizualnie czy chcesz go wogole zmienic od poczatku do końca nie naruszając tylko starej konstrukcji..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że dałeś rendery. Są niestety trgicznej jakości i raczej przeszkadzają niz pomagają w jakiejś analizie projektu. Nie widać tu żadnej idei, a ten daszek wyglada...no nieładnie po prostu. Osobiście jeśli juz miałbym coś z tym fortem robić to wstawiłbym w jego wnętrze zupełnie obcą bryłę, np jakiś szklany wielościan. Konstrukcja dachu i tak nie będzie mogłabyć oparta na istniejących ścianach więc IMO bez sensu tak szczelnie 'wypełniać' ten obiekt. Inną metoda byłoby przykrycie go w całości jakimś szklanym 'płaszczem' co zreszta już kilka razy było praktykowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co wy... złota kulka rulez. ja wiem, że ona jest ni z gruszki ni z pietruszki, ale stanowi bardzo ciekawy i przyciągający wzrok element. Architektura ma co prawda swoje kanony, ale tez jest ona dla ludzi i ma spełniac konkretne funkcje. Miedzy innymi estetyczne. Sam fort jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, warto go podkreslić. Ta złota kulka ma szansę stać sie symbolem tego miejsca.

Poza tym ja lubięe zlote kulki i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze adaptowanie starych budowli, i to tego typu było trudne! Musze przyznać, że rozwiązanie mi się podoba. Ten dach zrobiony z nowoczesnego materiału, dobry wielkością, nie zaburza tej cegły....delikatnie wpasowuje się w ceglany mur.Oczywiście w ogóle przy opisie pomijam tą FELERNĄ kulę - bo nie znajduję dla niej uzasadnienia. Moim zdaniem, skoro zdecydowałes się na nowoczesne zakończenie - to powinieneś być konsekwentny.! I co jeszcze... nie potrzebnie tak to wszystko naprawiałeś. Moim zdaniem dużo bardziej interesujące byłoby, gdybyś to zostawił trochę rozwalone, nawet to rozwalenie podkreślił (a przy okazji wzmocił konstrukcję) jakimiś dodatkowymi prętami... ale pomysł na plus. Aaa - i dla tych, co takich połączeń nie lubią... macie prawo, ale skoro to po prostu estetycznie pasuje, to czemu nie robić takich rzeczy. A chociażby kopuła Reichstagu Fostera? Przecież nie tylko moim zdaniem genialne rozwiązanie... myślę, że u kolegi działa to na podobnej zadadzie dlatego ja chętnie zjadłabym tam kolację przy świetle księżyca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z adriansan. Fort sam w sobie jest na tyle atrakcyjnym i charakterystycznym miejscem (obiektem) dla miasta, że nie potrzebuje takiej czapeczki jak to ktoś nazwał, zeby zwabic doń ludzi. Może jakimś kompromisem byłoby zastosowanie innego przekrycia juz nie tak "wulgarnego" jakaś lekko wypukła konstrukcja podniesiona minimalnie nad mury, tak żeby była widoczna ale nie psuła klimatu miejsca. Sama renowacja obiektu wiele da, tak mi sie wydaje

no nie mogłem sie powstrzymac.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj chyba istnieja lepsze sposoby na przyciagniecie ludzi niz to co pokazales;)

ten daszek z kulka nie pasuje do tego budynku i wcale nie wyglada nowoczesnie. poszukaj sobie na necie jakis adaptacji budynkow i zobacz jakie cuda ludzie potrafia wyczarowac z brzydszych obiektow niz ten. szklo owszem ale nie w takiej formie .co do stali to juz kazdy by znalazl dobre argumenty i na tak i na nie. istniejaca bryla jest tak ciezka ze cale przykrycie niezaleznie od formy i materialu konstrukcji powinno wygladac duzo lzej.

Emilia_85 tez ma racje ze nie wszysko musi byc naprawione, bo to zupelnie zabija charakter budynku.

powodzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi, postanowiłem pokazać projekt adaptacji baszty w koźlu na Muzeum Regionu. Projekt zakłada restauracje istniejącego obiektu, uzupełnienie obiektu o brakujące elementy tj, stropy, pokrycie dachowe oraz wprowadzenie do wnętrza funkcji muzealnej oraz wystawienniczej.

pozdrawiam

Baszta w kożlu stoi jakieś 2km dalej i sięga średniowiecza,na fotce jest fort ciut młodszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o Kędzierzyn-Koźle, na opolszczyźnie

Koźle było kiedys odrębnym miastem,

było wcześniej od Kędzierzynia,

aczkolwiek oba miasta zostały połaczone w 1975r., Kędzierzyn rozwinąl się bardziej ze względu na przemysł chemiczny, który tam jest.

 

Dla zainteresowanych wspomne troche o histrorii,

 

Pierwsze wzmianki o Kożlu datuje się na 1108r ,

pod koniec Xiii wieku miasto ufortyfikowano, właczono zamek do system obronny miasta,

System obronny przetrwał do połowy Xvii wieku, kiedy to został przez austriaków, przekształcony w twierdze na planie ośmioramiennej gwiazdy.

W ramach rozbudowy twiedzy, w 1806 roku, wzniesiono na jej przedpolu Fort Fryderyka Wilhelma II, zwany też Basztą Montelamberta. Założeniem było umieszczenie w dział osłaniających terenu przed twierdzą. Był na planie koła i miał 33m średnicy. Na każdym z dwóch pięter można było pomieścić 28 dział z załogą oraz amunicją. Twierdza odegrała ważną role w wojnie prusko-francuskiej, jako jedna z nie licznych stawiła opór wojskom napoleańskim,

 

 

pozdro,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytalem komentarze, obejrzalem wizki i...

 

Dach: Tak. W sumie coś dodaje do tej baszty ciekawego. Mozna sie kłócić czy taki czy trochę inny, ale w sumie jest ok.

Kuleczka: Nie-e

 

Zgadzam sie z Emilią (choc kopuły Fostera nie lubie ;-) ten budyneczek byl tak fajnie zniszczony, że można było to wykorzystać i pokazać (choc trochę) co się dzieje w jego wnętrzu. A korci... Tymbardziej, że z pewnoscią chciałeś się tym pochwalic - bo tam działałeś twórczo. Gdyby z zewnatrz bylo widać choć jeden strop, schody, troche nowoczesnosci, to by było git.

 

Dla tych ktorzy uwarzaja ze nie powinno się eksponować: ...owszem nie kazdy pierwszy lepszy barak i market, ale cos takiego jak taka zajefajna wiekowa baszta? :-) ...az szkoda ją zatuszować na tle miesta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności