Skocz do zawartości

Hair and Fur - max8. Problem ze światłem/materiałem


Pat

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda tak. Muszę zrobić realistyczną sierść na postaci kreskówkowej. Korzystam z Hair and Fur w 3ds max 8, ale mam kilka problemów by osiągnąć doskonały efekt.

Modelowanie owłosienia, ustawienie opcji itp. nie sprawia mi problemów, wszystko działa ślicznie, dopóki .... nie wstawie dodatkowych świateł. Cząsteczki sprawiają wrażenie jakby wogóle na nie nie reagowały! Oto przykład:

.

.

hair.jpg

.

.

1) stworzony przeze mnie preset. W zasadzie nie będzie tutaj poprawek, dość niewielka ilość cząsteczek, efekt zadowalający - "skóra" (czyli tutaj powierzchnia tej sfery) ładnie komponuje się z włosami. Jest dobrze. Ale tutaj jest światło domyślne, patrzcie dalej...

.

2) testowy model (to nie o ten model chodzi, odrazu mówie). Low Poly, dla testu. Wstawiłem światło Omni, zwykłe i jego kopię Ambient. Jak widać - światełko łagodnie się zmienia - cień po lewej (ale nie "czarna smoła", bo jest ambient) i mocno oświetlone po prawej. Idealny teścik by sprawdzić "w praniu" czy wszystko OK. Dodaję więc Hair...

.

3) I już coś nie gra. Logika wskazuje, że włosy po prawej powiny być mocno oświetlone, miejscami wręcz białe, a po lewej - ciemnobrązowe. Jest jednak inaczej.

.

4) to samo, nic nie ruszane, ale zwiększona liczba cząsteczek tak, by pokrywały cały obszar. Wszystko jednolite!

.

Czemu tak się dzieje ludzie!!!! Dlaczego wogóle to na światło nie reaguje?

Chodzi mi o to by komponowały się one idealnie z powierzchnią, miały podobny kolor (wynikający z oświetlenia) co miejsce, z którego wyrastają.

Co robić???

.

.Acha, jeszcze dodam, że żeby nie było mi łatwiej całość MUSI być renderowana Scanline'em! Powód? Później mają być z postacią animacje, które (z tego co wiem) będą dość długie. A jak Scanline, to żąglerka światłami żeby efekt był dobry. Ile czasu zajmuje render czegoś takiego nie muszę wam mówić. A wiadomo jak jest, budżet niewielki, czas "na wczoraj" .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jest!

Po wstawieniu spotów wszystko zrobiło się żółte coprawda, hehehe ale jak ustawiłem rzucanie cienia na Mental Ray Shadow Map wreszcie zaczęło działać prawidłowo.

Dzięki wielkie!

Oto ta sama scenka z kilkoma źródłami światła, lekko dłuższe włosy:

.

hair_correct.jpg

.

Jeszcze niezbyt ciekawie wygląda to w obszarach gdzie główne skrzypce gra ambient, ale efekt jest o niebo lepszy. Szczególnie biorąc pod uwagę że ten render (zwykłym Scanlinem) 30 tyś włosów w rozdziałce 1024x768 trwał zaledwie dwie minutki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności