Skocz do zawartości

Składanie animacji w kupę


El Wieczor

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem scenkę: statek kosmiczny i część planety w tle.

 

Teraz przykładowo renderuje mi się to 3 min.

 

Gdy wyłączę we właściwościach obiektu planety GI - 1,5 min

 

Gdy usunę wogóle planetę, to 25s

 

Dziwna sprawa, że po samym wyłączeniu GI planety, nie renderuje się ona expresowo. Niby 2 razy szybciej, ale jednak coś na niej liczy (AA i wszystkie bajery wyłączone). Nie wiem też, dlaczego tak się dzieje, że jak usunę planetę z GI w fR Global Properties, to jej wogóle nie renderuje. Dlatego muszę wyłączac GI we właściwościach obiektu. Robił ktoś takie bajery w fR?

 

Planeta nie porusza się w ujęciu, więc pomyślałem, żeby ją zrenderować raz i jakoś potem dokleić, tylko nie bardzo wiem, gdzie i w czym to zrobić.

 

Możnaby zielone tło i w Ulead Studio, tak jak kiedyś robiłem, ale to na krawędziach statku będzie trochę lipa wtedy. Jak to oddzielnie zrenderować i zmontować? Może jakiś fajny tutorial jest odnośnie skladania takich animacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

No właśnie po nic. Renderowałem tylko dla testów z GI i odkryłem te anomalie.

Dlatego teraz pytam już jak to zrobić bez GI. Bo wyłączenie GI wcale tak nie przyspiesza renderingu, tylko (jak na razie) usunięcie całego obiektu. Więc ja bym chciał tą planetkę raz zrenderować bez GI i potem ją dokleić do całej animacji zrobionej z GI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Combustion albo After FX... a który polecasz bardziej?

 

To będzie tak, że tego stateczka trzeba jakoś specjalnie renderować pod tego Combustion na przykład? Jakieś tło, czy kanał alpha?

 

A może jakieś gotowe tutki są do tego typu zadań? Ja zaraz poszukam, ale jakbyście coś fajnego mieli, to bym poprosił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ukryj wszystkie objekty - wyrenderuj planetke - zapisz jak png (tlo bedzie przezroczyste wtedy) - odpal AfterEffects - wczytaj animke - wczytaj planetke na innej warstwie - przenies ja w odpowiednie miejsce - wyeksportuj do avika - i WUALA - tak poza tym to ten watek powinien byc w dziale do kompozycyji raczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zawsze czytam, żeby animację robić do poszczególnych klatek a nie do avi. No ale jeśli nawet zrobię do avi, to skąd będzie wiadomo, gdzie ma być przezroczystość tego avi, tzn, żeby statki były widoczne, ale wszystko poza nimi było przezroczyste, żeby było widać planatę i tło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby można przecież zielone tło dac i usunąć, ale to pewnie będzie lipa trochę. Dlatego się pytam, czy jest coś takiego w avi jak alpha channel w png dla przezroczystości. No taki jakby animowany alpha channel.

 

Coś odkryłem, render elements robi takie aviki na kanał alpha. Rozumiem, że bez problemu da je się wtegocić do takiego After Effects :)

 

A jak nie, to do Combustion chyba na bank, bo na dole jest nawet taka opcja.

 

Btw, Affter Effects to to samo co After FX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planeta nie porusza się w ujęciu, więc pomyślałem, żeby ją zrenderować raz i jakoś potem dokleić, tylko nie bardzo wiem, gdzie i w czym to zrobić.

 

Możnaby zielone tło i w Ulead Studio, tak jak kiedyś robiłem, ale to na krawędziach statku będzie trochę lipa wtedy. Jak to oddzielnie zrenderować i zmontować? Może jakiś fajny tutorial jest odnośnie skladania takich animacji?

 

jeżeli planeta się nie rusza to może wyrenderuj jedną klatkę z samą planetą wczytaj ją jako background i wyrenderuj całą animację na jej tle - najprostsze rozwiazania są najlepsze ;)

a jak już koniecznie chcesz się bawić w warstwy i kanały alfa, to wylicz sobie animację jako sekwencję obrazków w tiff 32 bit (czyli z alfą) i nałóż na obrazek w byle jakim programie do montażu (nawet Ulead Video Editor) i nie będziesz miał żadnego efektu ubocznego typu zielone obwódki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty Lumpy miałeś mi filmika posłać, pamiętasz? :D

 

Więc mówisz jaras, że sekwencję tiffów zrobić? Jeśli to będzie działać, to chyba najlepsze rozwiązanie. Próbowałem robić w tym render elements i niby można wyrenderować sam kanał alpha, jako avi, ale już nie uwzględnia on efektów Pyrocluster 3. Jak renderuję element atmosphere, to renderuje "niby alphę" tego efektu, ale no właśnie jakaś lipa, bo renderuje jakby za ciemno, znaczy nie wszystko... no nie wiem, jak to opisać, jak kliknę alpha channel w VFB, to wygląda git i tak to bym mógł zapisać normalny render, tylko ręcznie kilka tysięcy klatek, to trochę lipa. Zaraz sprawdzę czy te tiffy dobrze robią przezroczystość, bo mi chodzi o efekty dymu itp., żeby dobrze wyszły.

 

No nie bardzo to działa. Zrobiłem białą podłogę i dym na jej tle. Powiedzmy, że 0 to czarne 1, to białe alpha.

Zapisuję tifa i alpha jest na podłodze ok 0,5 (a powinna być 1 przecież), background jest 0 (czyli dobrze) a dym za mało, tzn. od 0 do ok. 0,2 (a powinien być od ok. 0,3 na krawędziach dymu do 1 w środku). To co napisałem w nawiasach, to tak bym chciał, żeby to wyglądało i TAK TO WYGLĄDA, JAK WEZMĘ W VIRTUAL FRAME BUFFER NACISNĘ "ALPHA CHANNEL". Dlaczego nie można tego uzyskać inaczej?

 

Próbowałem też png, ale tu to już wogóle... podłoga 0,5, background 1, dym to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zrobiłem, jak jaras powiedział i właśnie jest źle jakoś. Normalnego alfę boxa zapisuje tak jakoś średnio a powinno być całe białe. Poza tym źle max mi zapisuje efekty atmosferyczne, za słabo po prostu. Napisałem posta wcześniej, jak jest.

 

I po co mam edytować posty, jak kolejnego piszę już po przemyśleniach i po jakiejś chwili. Mam wwalić wszystko w jednego? Po co? Źle się tak czyta?

 

VGT EDIT - po to masz edytować posty, aby nie spamować forum pisząc bezpośrednio jeden po drugim, gdy nikt inny się nie wypowiedział. powyższe posty połączone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie renderuj białego dymu na białym tle - zrób w ogóle sam dym osobno - na jakimś szarym tle i nałóż w osobnej warstwie - masz tą możliwość że nawet gdy zrobisz go za mocny to możesz osłabiać przeźroczystość warstwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to tez by była metoda, bo sama podłoga w render elements daje dobrą alphę, ale dym już nie. Dym też robiłem w render elements jako atmosphere i też , żeby wyglądał tak, jak ma wyglądać, musiałem nacisnąć ten głupi guziczek alpha channel w podglądzie renderingu. Żadną inną metodą nie mogę otrzymac tego efektu dla dymu, tylko dla brył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie rozumiem juz chyba z 5 roznych rozwiazan tu padlo, a ty dalej nic nie zkumales. Na ch....j ci kanal alpha w animce skoro te twoje stateczki maja byc tlem a na niej pozniej nalozona planeta, albo odwrotnie. To co ty napisales to juz zupelnie nie kapuje bo komplikujesz sobie banalna sprawe jak sie tylko da. jezeli ta animka ma trwac 20 sec to mi sie wydaje ze zdazyl bys sobie ja wyredenrowac ze 2 razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czego tu nie rozumieć? Wyjaśniłem tak szczegółowo, jak się dało.

 

Stateczki nie mają być tłem, tylko jednym z WIELU elementów animacji. Tłem mają być gwiazdy, czyli jakaś bitmapa w environment, potem na wierzchu planeta, potem statki w tle, też jako bitmapy, bo będą się nieznacznie poruszać, a na samym wierzchu statki pierwszoplanowe w pełni animowane + jakieś efekty rakiet, wybuchów, itp.

 

Dlatego chcę mieć większą kontrolę nad tym wszystskim... a animacja ma mieć ok 5 minut :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

El Wieczor - ale komplikujesz ;]. Albo korzystaj z kanalow, albo renderuj do .tiff'ow 32bitowych z kanalem.

Planeta jako bcg, statki w oddali renderuj z alpha, wrzuc do animki, statki z przodu rowniez z alpha i tez wrzuc. Reszte efektow [rakiety etc.] zrobisz na zupelnie nowym layerze ;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz widze jak on sie pyta co to bcg

 

A co to bcg? Taki plugin na statki? ;) Ok, chyba chodzi o background :P

 

I że wszytsko z alfą na oddzielnych warstwach to ja wiem. Tylko efekty atmosferyczne tak nie wychodzą fajnie, bo tam alpha jest za słaba, za bardzo przezroczysta.

 

Updated:

 

Wogóle to właśnie przed chwilą pierwszy raz odpaliłem Adobe After Effects. I jest problem z tiffami.

Wyskakuje taki błąd: After Effects error: the file format module could not parse the file 45::35. Występuje tylko przy zapisie tiffa 16,32 bit. Przy 8 jest dobrze.

 

Updated:

 

No już mi się podoba ten AAE :) Jak na razie tego tifa nie udało mi się zaimportować, ale robię sekwencje na tga i działa świetnie (chyba). Teraz porobię trochę testów i... oglądajcie rozdanie Oscarów! Wspomnę o Was ;)

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba będą ;) Bo ja planuję zrobić coś naprawdę wypasionego. Nie wiem tylko, czy sprzęt pozwoli (512 ram! :(( ), ale chciałbym jakiś fajny scenariusz napisać, zrobić efekty na miarę tych z Gwiezdnych Wojen i zrobić muzyczkę.

 

Samemu to trochę trudno, ale mam dwóch kumpli, też fanów GW. Jeden wymiata we Flashu i ogólnie plastycznie uzdolniony, drugi urodzony kompozytor :) Się zobaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem: Chcę wyrenderować logo razem z kanałem alpha (tak żebym mógł później wstawić je na dowolnym tle w prezentacji multimedialnej) ale gdy dodaję do render elements 'alpha' otrzymuję to co jest na drugim obrazku (czyli alpha tylko dla obiektów- bez uwzględnienia efektów). W photoshopie wykombinowałem z grubsza jak powinien wyglądać kanał alpha dla tego obiektu wraz z efektami (obrazek 3) ale jak nakładam to razem na jakieś tło to widać że nie o to chodziło (obrazek 4). W opcjach efektów wszędzie gdzie się dało zaznaczałem 'affect alpha' mimo to za każdym razem otrzymuję drugi obrazek. Ponadto nie potrafię wygenerować tiffa z kanałem alpha w warstwie przezroczystości- zawsze renderuje mi do osobnego pliku. Czy da się w ogóle taki wygenerować (czterokanałowy)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde mol, nie renderuj do tiffa, często są z nimi problemy to nie jest za bardzo format animacyjny tylko do druku. Do animacji to rpf i rla albo jak nie chcesz kanałów id i zbufora to tga. Zero problemów z alphą i mnóstwo dodatkowych opcji przy kompozytingu. Przy tga włącz compress żeby pliki tyle nie zajmowały. Różnicy i tak nie dostrzeżesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to możliwe ale jak wybrałem format .tga wyrenderowało dobrze tzn jeden plik .tga z czterema kanałami (kanał przezroczystości był z uwzględnieniem efektów). A gdy wybrałem dodatkowo w render elements 'alpha' to wyrenderowało dodatkowy plik ( A_Logo.tga ) w którym była przezroczystość ... bez efektów (obrazek drugi). Dziękuję DaveBorck!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności