Skocz do zawartości

Mental Ray - dlaczego plamki GI w animacji?


Rekomendowane odpowiedzi

Ciekaw jestem dlaczego przy tworzeniu animacji, przy wykorzystaniu GI i final gather w MR, na następujących po sobie klatkach rozkład odbitego światła (indirect illumination) na np. ścianach zmienia się.

Wygląda to tak, jakby plamki "chodziły" i znikały.

Najbardziej jest to widoczne na półcieniach.

Final Gather jest dosyć wysoki, tak samo nasycenie sceny fotonami i na pojedynczych klatkach efekt GI jest poprawny, ale sekwencja pojedynczych klatek jest nie do przyjęcia.

 

Czy to oznacza, że trzeba zarżnąć kompa bardzo wysokim FGather by wygładzić te "plamki" czy problem leży gdzie indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

OK. Pobawiłem się trochę i znalazłem metodę: przy włączeniu map fotonów i map final gatheringu, wszystko wygląda w animacji ok. Odcienie ścian nie wędrują i nie zmieniają się natężenia światła. W poprzedniej sytuacji (patrz wyżej) mapy nie byuły włączone i wszystko "latało" bo MR wypuszczał za każdym razem nowe fotony i wszystko przeliczał na nowo.

Teraz posługuje się mapami i trzyma się to kupy. Obraz jest stały, przynajmniej tak długo, jak długo scena pozostaje niezmieniona.

 

I tutaj jest jednak zgrzyt - jeżeli coś się porusza w scenie, powstają nieprzyjemne artefakty, pozostałości początkowego ustawienia sceny, jeszcze sprzed ruchu. Final Gathering coś tam sobie uaktualnia, ale jest cholerna różnica między wyrenderowanymi klatkami z użyciem map i bez nich.

 

Ktoś może mi pomóc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... jeśli np: wyrenderujesz boxa na plane z GI I FR bez map i zaczniesz nim poruszać to Mental przeliczy osobno każdorazowo światła dla każdej sceny. jeśli masz PM i FGM przeliczane dla pierwszej klatki to logicxznie rzecz biorąc za każdym razem zobaczysz ustawienia świateł tylko dla pierwszej klatki.

 

lepiej renderuj z ustawieniami takimi, że nie widać plamek GI :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli zarżnąć kompa...

próbowałem dawać maksymalne ustawienia (nasycenie sceny fotonami, w diagnostic to wychodzi pięknie, final gather co najmniej 1000) i dalej to samo,

a poza tym mieli scenę niemiłosiernie długo, a jak pomyślę, że animacja ma 600 klatek, to ręce opadają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności