Skocz do zawartości

Aspect Ratio


El Wieczor

Rekomendowane odpowiedzi

Do jakiego formatu (znaczy jaki aspect) robić rendery?

 

Chodzi mi o produkcje robione do kina i na DVD. Wogóle to są dwa różne wymiary, czy jedno i to samo? No i jaką rozdziałkę robić? Od razu taką, jaka ma być na docelowym nośniku czy większą, tak na wszelki wypadek? Ale jak większą, to przy pomniejszaniu się chyba troszkę popsuje jakość, nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Jeśli chodzi i DVD to musisz robić w PAL'u (tj. 720x576, image aspect ratio to 1.333, a pixel aspect 1.066) kino nie wiem (powiem tylko, że kamery taśmowe używane w poważnych produkcja moga nagrywać w 2k, 4k, 6k a skanuje się to w większości przypadków w 4k). Najlepiej poprzeglądaj presety do renderowania (jeśli masz maxa). I ostatnie pytanie: jasne, że od razu do docelowego rozmiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PALu czyli chodzi też o liczbę klatek na sekundę tak? O ile pamiętam to 25, ale widziałem coś jak 24,99 itp. (to tak dla przykładu tylko). Czy to jakaś różnica te 0,01 FPS? A NTSC to zawsze 30 FPS?

 

Ok, zrobiłem, jak napisałeś, ale... to jest 4:3. A chyba filmy na DVD są 16:9?

 

Edited...

 

Włączyłem sobie właśnie Zemstę Sithów na DVD i co patrzę: 720:576 i aspect 16:9!?

Coś tu się nie zgadza. Mam jeszcze pytanie co do tych czarnych pasków na górze i na dole. Czy to się wlicza do rozdziałki czy jak? Po jakiego grzyba wogóle te paski, skoro zabierają tylko pamięć?

Ja już nie wiem, jak mam renderować z maxa. Żadnych ustawień DVD tam nie ma. Trzeba ustawiać ręcznie. Czy mam robić mniejszą rozdziałkę w maxie i potem w compositingu dodać te paski, czy je olać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Filmy DVD nie sa tylko w 16:9, nie ma takiego ograniczenia, sa takie jakie chce tego wydawca.

 

2. Czarne paski to zapewne efekt przystosowania formatu 16:9 do 4:3 normalnego.

 

3. Co do tego 0,01 fps to tez sie spotkalem z tym i nie bylo problemow, ale moze jest jakies teoretyczne "nie" dla ktorego trzeba z tym walczyc.

 

4. PAL i NTSC to standardy wiec tak - maja ustalona liczbe fps

 

edit:

pierwsza pozycja znaleziona w google, na potwierdzenie:

 

NTSC is the video system or standard used in North America and most of South America. In NTSC, 30 frames are transmitted each second. Each frame is made up of 525 individual scan lines.

 

PAL is the predominant video system or standard mostly used overseas. In PAL, 25 frames are transmitted each second. Each frame is made up of 625 individual scan lines.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej tego nie kumam. Zmierzyłem normalnie linijką obraz w filmie DVD na LCD. Bez czarnych pasków to jest aspect 2.36 a nie 1.333, jak podał streaker. To o co chodzi? Jak to możliwe, że jest rozdziałka 720x576 a obraz jest rozciągnięty (na pewno nie wygląda, jak 4:3 nawet z paskami)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic sie na formatach dvd nie znam, ale:

 

Odpalam katedre w 4:3 i przechwytuje klatki,

odpalam w 16:9 i przechwytuje klatki.

Wszystkie maja rozdz. 720x576 (i te z 16:9 ogladane na rozdz. 4:3 sa rozciagniete w pionie).

 

wniosek: czy filmy na dvd pal nie sa zawsze zapisane w takiej rozdzielczosci a rozne formaty sa uzyskiwane za pomoca roznych 'pixel aspect ratio'?

 

***EDIT*

Pod tym linkiem jest czyjas wypowiedz mowiaca mniej wiecej to samo (nie wiem na ile mozna ja uznac za wiarygodna):

And you don't have to mess with the pixel ratio, it is 720x480 (for ntsc) in both 4:3 and 16:9 [...]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznego rodzaju proporcje obrazu wynikaja z zastosowanego standardu, dla przykladu bazuje na rozdzielczosci 640x

 

640x272 - Panavision

640x346 - Academy flat

640x360 - 16:9

 

Jesli chodzi o TV standard PAL to jest to rozdzielczosc 720x576 przy 25 klatach oraz HDTV 1280x720 dla standardu 720p oraz 1920x1080 standard 1080p kazdy przy 30 klatkach.

 

Natomiast jesli chodzi o rozdzielczosci kinowe to sytuacja wyglada nieco inaczej z racji specyficznych formatow od 2k do 6k m.in Cinemascope w miare uplywu czasu zmienil nazwe i jest powszechnie znany jako Panavision, pozatym mozna wymienic jeszcze Vistavision, Super 35 oraz iMAX oczywiscie formatow jest znacznie wiecej mniej lub bardziej popularnych oraz tych ktore dzis juz nie sa stosowane.

 

Formaty te roznia sie sposobem zapisu obrazu na tasmie filmowej, tak wiec np. rozdzielczosc formatu Panavision 2k wynosi odpowiednio 1828x1556 i 3656x3112 dla 4k

 

I w tym momecie wiekszosc bedzie sie zastanawiac... skad sie wziely te liczby, przeciez obraz zarejestrowany w takiej rozdzielczosci to nie panorama. Owszem jednak obraz na tasmie filmowej wyglada nieco inaczej, jest scisniety w poziomie za sprawa anamorficznego sposobu rejestracji obrazu na tasmie 35mm poprzez zastosowanie specjalnych tego typu obietywow, pozniej obraz wyswietlany na projektorze kinowym jest przywracany do pierwotnej postaci.

 

To rozwiazanie jest zastosowane z tego wzgledu ze obraz zapisany na tasmie filmowej w panoramie bylby nieco gorszej jakosci poniewaz bylby rejestrowany na mniejszej powierzchni klatki dlatego stosuje sie anamorficzny proces rejestracji obrazu np. rozdzielczosc formatu Panavision 2k o proporcjach 2.35:1 w postaci nie anamorficznej wynosi 3661x1556.

 

Natomiast jest chodzi o format 6k Vistavision to zazwyczaj jest on uzywany tylko do realizacji ujec ktore zawieraja efekty specjalne ktory znosi o wiele lepiej procesy postprodukcyjne, pozatym obraz w tym przypadku nie jest rejestrowany w anamorficzny sposob.

 

Filmy wydane na DVD maja rozna forme, sa wydawane w wersji Videscreen lub nie, lub tez sa w dwoch wersjach jednoczesnie i mozna wybrac pomiedzy wersja panoramiczna a znienawidzona przezemnie wersja pelno ekranowa.

 

Wersja Videscreen zawiera czarne pasy u dolu i gory ekranu ktore sa potocznie zwane letterbox mozna sie tez spotkac z polskim odpowiednikiem jako kaszeta, zabieg ten niweluje dysproporcje obrazu wynikajace z jego roznej proporcji miedzy zarejestrowanym obrazem a ekranem TV na ktorym obraz ten jest wyswietlany.

 

Jednak tez wersja Videscreen ma swoje mutacje np. obraz jest zapisany w formie anamorficznej lub letterbox.

 

Wersja pelno ekranowa natomiast ma sie nijak do oryginalnej wersji filmu i jest kpina z pracy operatora kamery, rozciagniecie panoramicznego ujecia do pelnego ekranu mija sie z celem, dlatego wymyslono Pan & Scan ktory kadruje ujecia na nowo np. majac ujecie z dwoma aktorami jeden jest pomijany poniewaz nie miesci sie w proporcji 4:3 lub tez ujecie jest rozbijane na dwa, najpierw widzimy jednego aktora a pozniej drugiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4:3 i 16:9 to są image aspect ratio czyli stosunek rozmiaru w poziomie do rozmiaru w pionie, a nie o stosunek ilość pixeli. Oba te formaty zawierają się w formacie PAL ale w różnych jego odmianach:

 

1. 768x576 (image 4:3, pixel 1:1) `to taki PAL na kompa bo tylko monitory maja kwadratowe pixele. (chyba)

 

2. 720x576 (image 4:3 pixel 1:1,067) `format DV/D1 zależnie który półobraz jest wyświetlany najpierw. Najczęstszy format kamer DV, tak jak i następny - anamorphic.

 

3. 720x576 (image anamorficzny 16:9 pixel: 1:1,422) `format panoramiczny uzyskiwany tylko dzieki bardziej prostokątnamu pixelowi, żeby przerobić go na 4:3 to trzeba albo skalować i utracić część obrazu po bokach, albo dodać czarne pasy zachowując całą klatkę. W necie można znaleźć o ile procent należy skalować w jednej osi (gdzieś około 73%).

 

Jeżeli coś renderujemy do późniejszego montażu z filmem to warto wziąść pod uwagę zniekształcenia które mogą powstać kiedy źle dobierzemy pixel aspect ratio. Koło stanie się elipsą itp.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O żesz w mordę! A ja myślałem, że to takie proste ;)

 

Przecież do tego to chyba trzeba videotutoriala jakiegoś!

No dobra, czyli jak chcę wyeksportować z maxa rendering do późniejszej obróbki w After Effects, to robię go do sekwencji .tga 720x576 i pixel aspect 1.0? I dopiero w AE go robię na MPEG2 z aspect 1.42 przy eksportowaniu? Ale to wtedy jaki aspect dać nowo tworzonej kompozycji? Już 1.42?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jaka jest sytuacja wiec takie trzy przykłady:

 

1. Masz już jakiś anamorficzny footage z kamery, chcesz dodać jakiś renderowany element i ostatecznie przygotować materiał to odlądania na telewizorni panoramicznej. Wiec renderujesz w 720x576 z właściwym PAR (pixel aspect ratio), montujesz i eksportujesz do pliku.

 

2.Jeżeli chesz przygotować sam rendering do oglądania na telewizorni w panoramie to odrazu renderujesz z anamorficznym PAR, obrabiasz w projekcie z tym samym PAR i eksportujesz.

 

3. Masz anamorficzny footage i chcesz to przystosować na kompa do jakiegoś DivX'a dodając po drodze rendering. Renderujesz w 1:1, skalujesz film tak żeby pozbyć się zniekształceń przy kwadratowych pixelach, montujesz, eksportujesz.

 

Poprawcie mnie jeśli mówie nieprawde. Zwykle pracuję z materiałem PAL DV i przystosowuję go do wyświetlania na komputerach także nie jestem na 100% pewny z tym anamorfikiem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę nad tym już kilka godzin i jak na razie doszedłem do dobrego efektu, gdy chcę wyeksportować rendering z maxa w rozdziałce 720x576 bez tych czarnych pasków na dole i górze. Eksportuję 720x576, ia 1.777, pa 1.422. W AE robię kompozycję DV PAL 4:3 720x576 (ale nie Widescreen, bo wtedy mam paski po bokach). Potem w AE renderuję już do 16:9 i gra.

 

Ale... problem się pojawia, gdy chcę zrobić 720x576 z paskami w granicach tej rozdziałki, tzn. że sam obraz będzie w rozdziałce 720x??? (??? zależy od grubości pasków). Obliczyłem specjalistycznymi przyrządami (linijką ;) ), że sam obraz ma image aspect 2.428, więc nie wiem, jak mam to renderować z maxa. Próbowałem 1000 ustawień, ale ZAWSZE importowana do AE sekwencja jest za krótka w poziomie. Umie ktoś to robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności