Skocz do zawartości

Global illumination


XaoC

Rekomendowane odpowiedzi

Stworzylem prosta scenke, bo chialem pocwiczyc z global illumination - nigdy wczesniej nie uzywalem tego. Na poczatku pojawial mi sie jakis blad a propos fotonow, ale przeszukalem forum i problem zostal rozwiazany. Wiec wcisnelem render, poszedlem sobie na jakies pol godziny, wracam i co? Nic!Nawet nie ruszyl z miejsca! Tzn twierdzi ze renderuje, ale jakos nijak:/ Jak napisalem wczesniej, scena naprawde jest prosta, zwykly material default z shaderem jedynie. Komp nie jest jakims kombajnem, ale na 1,8Ghz tez powinien cos wyrzezbic. O co moze chodzic? Prosze o jakiekolwiek komentarze:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nijak nie renderuje. Tzn pisze "rendering", ale nie posowa się progress wcale, nawet na początku nie liczy photons emission. Moja scena wygląda tak:

 

140520065lu.th.png

 

A ustawienia mam wszystkie jako default, jedynie zaznaczone enable GI, a w slocie materiału "Caustics and GI" -> photon -> photon basic(base). Tak zrobiłem bo wyczytałem na tym forum, że tak pozbyć sie errora "no photons stored after emitting ileśtam photos".

 

Scena "disable generate GI":

 

14050kx.th.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób wokół sceny kulke z flip normals...

 

Scena jest zrobiona w boxie z shellem:)

 

albo lepiej przerzuć się na inny renderer

 

Hm... Nie mam innego, a chcę Mentala zgłebić:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa:) Ruszył dopiero wtedy gdy wyrzuciłem jedną z wewnętrznych ścian(?). Na jej miejsce postawiłem plane i dodalem materiał jak dla reszty(czyli nic się nie zmieniło właściwie, prócz tego że teraz renderuje).

 

Ale czy to jest ten GI o którym tak wiele słyszałem?:

 

giboot6li.th.png

 

A to scena bez GI:

 

nogiboot6ma.th.png

 

Nie różnią się niczym! Ustawienia mam wciąż wszędzie jako default, nic nie zmieniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podczas dodania defaultowych ustwień nic się defacto nie zmieni. musisz pookreslać rozmiary radiusów photonów i FG pobawić się natężeniem świateł etc.

polecam wspaniały artykuł Adama Guzowskiego:

 

mentaltut1.jpg

(kliknij w obrazek)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę ciągnę dalej, bo wciąż nie mogę uzyskać efektu takiego jaki chcę.

 

Chodzi o to jak w scenie znajduje się wiele przedmiotów, to GI działa tak jak powinno, taka scenka:

 

room3qi.th.jpg

 

No jest naprawdę fajnie. Problem pojawia się gdy chcę zrenderować jeden obiekt, badź kilka kierując swiatło na nie. Cienie są ostre:/ Wg pana Adama Guzowskiego sprawę powinno załatwić Area Spot - ustawienia. Jeżdże nimi od najmniejszych do największych i cienie wciąż są ostre!

 

Podobny efekt uzyskałem tworząc nad sceną półkulę imitującą świat zewnętrzny:

 

280520066hx.th.jpg

 

I render(ale sam GI nie wystarczył, potrzebowałem też FG):

 

one8en.th.jpg

 

Czy nie da się tego załatwić w inny sposób? Tak aby światło kierować na przedmiot i żeby cienie nie były ostre?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jaki typ cieni użyłeś? jakie światełka? zaręczam, że można mieć poprawnie oświetloną scenkę z jednym mrAreaSpot i skylightem (z włączonym FG):

oto render 1:

mrAreaSpot + skylight

 

4d0ca2b59b404a97.jpg

 

render 2:

mrAreaSpot + skylight + FG:

 

c2e91621a1ea5579.jpg

 

trzymaj też scenkę (max7):

http://rapidshare.de/files/21565321/scena.max.html

 

przeanalizuj to dokładnie. zauważ, że wartości miary (units) są w centymetrach (mental jest dość czuły na te rzeczy).

w tej scenie ustawienia są wprowadzone na szybko i bez większego ładu więc nie traktuj ich jako regułe. do każdej scenki są potrzebne nowe ustawienia.

jak posiedzisz nad tym dłużej to powinieneś to rozgryźć :]

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe - skylight zrobiony ze sfery i spota :). Niezłe. Od siebie dodam tylko tyle - myśl nieco bardziej fizycznie - jak fotony mają odbijać się i wracać z innych kierunków, to musza się mieć od czego odbijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tweety - dzieki za plik

myśl nieco bardziej fizycznie

Ta...no wlasnie staram sie i im bardziej chce przystosowac swiat w maxie do tego prawdziwego (chodzi o swiatla) to wychodza bzdury (przyklad: w pliku od tweety'ego mrAreaSpot tak naprawde nie pada na te kulke, ale na ten 'deszek' nad nia! Czyli powinno poleciec sobie gdzies w przestrzen i nigdy nie wrocic!)!

Nie spodziewalem sie ze GI i FG sprawia mi taka trodnosc! A przeciez sa jeszcze caustics, HDRI, itd! Łojo joj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tym forum jest kilka etatowych zboczeńców od wizek i poprawności GI. swego czasu PENdzel poruszył to zagadnienie w wątku Light Contest co wywołało istną burzę - dysputę na temat oświetlenia, cieni w cieniach i bla bla bla.

tyle, że materiał dotyczył Vraya. w Mentalu większość, rzeczy odnosi się podobnie jedynie sposób dojścia (technika) jest inna.

 

co do odwzorowania realności - tak potrafi tylko maxwell. większość renderów pozwala ci na bardzo udane imitowanie realności oświetlenia. nikt ci nie poda na tacy:

light "SUN" on,

GI-High,

frame output - 2000x1500

RENDER

i mamy suuuper real :]

często bywa tak, że efekt dobrego doświetlenia pomiesczenia uzyskasz dodając kilka dodatkowych źródeł światła - tak jak w fotografii: ciemne miejsca doświetlasz dodatkowymi reflektorami czy blendami (ekranami odbijającymi). na koncowej fotce tego nie widać, ale ilośc świateł w takim pomieszczeniu:

 

bedroom.jpg

 

jest o wiele większa. podejrzewam, że fotograf doświetlił częściowo ścianę oraz mógłby jeszcze doświetlić front łóżka.

 

analogicznie można zrobić coś takiego w 3d studio. oprócz świateł mrAreaSpot/Omni czy Photometriców od przodu postawił bym boxa z white w slot diffuse i self-illumination na 100. przy włączonym FG zadziała jak samoświcący biały box łądnie spełanijący rolę blendy. zmieniając mu natomiast koor możemy uzyskać ładną kolorową poświatę symulującą np: świecący się poza kadrem TV.

 

metody uzyskania fotorealizmu są prawie nieskończone. ćwicz sporo, przerabiaj setki prostych scenek, zmieniaj światła, spraw, żeby wyrenderowane wnętrze choć trochę było podobne do zdjęć jakie widzisz w katalogach IKIEI. jak juz ci się to uda... zacznij od początku i zrób jeszcze lepsze :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności