Skocz do zawartości

Sky HDRi w 1.1


michał

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu rozgryzam Maxwella 1.1 .Jednak pomimo przewertowania tego forum i dokładnego przeczytania manuala do wersji 1.1, nie mogę poradzić sobie z podłożeniem tła do mojej sceny. Niby robię wszystko wg instrukcji. W oknie podglądu pojawi się wskazany w slocie obraz hdr, jednak przy próbie renderingu mam dalej w tle albo phisical sky, albo dome, w zależności co ustawię w slocie na samym dole palety ustawień hdri. Oczywiście mam odznaczone okienka disable przy

backgroundzie. Wg manuala wszystko powinno grać...

Z innej beczki,. Jestem architektem. Obszar moich zainteresowań to głównie wizualizacja outdoor. W wielu postach przewija się sugestia , aby przy takich widokach korzystać ze szkła Architectural coś tam. Co to za dziwo i w jakiej bibliotece się znajduje? I jeszcze jedna sprawa. Przeczytałem, ze czas renderingu można skrócić używając zwykłych tekstur zamiast shadersów.. Czym, w przypadku maxwella, różni się jedno od drugiego? przecież texturę przypisuje się do konkretnego materiału, właśnie do

shadersu?? Czy to oznacza po prostu, aby nie stosować zbyt rozbudowanych materiałów? Chyba, że kompletnie nie rozumiem tego systemu... No nic. Proszę o pomoc. michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 19
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

"W wielu postach przewija się sugestia , aby przy takich widokach korzystać ze szkła Architectural coś tam"

CHyba chodzi ci tutaj o AGS

Jesli chodzi o HDR to ja nie weim z czym problem jesli chcesz samo oswietlenie HDR to wylacza skydome i psyhical i amsz tylko HDR jesli chcesz to i to to wlaczasz obydwa

A jesli chodzi o skrocenie renderingu z tymi shaderami to ja pierwsze slysze ;) mozliwe ze nie wiem,ale jesli chcesz skrocic czas renderingu to na to nasuwa jesli wiele innych czynnikow

pozdrawiam

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywanie tekstur nie skraca czasu renderingu, ale sprawia, ze szum jest o wiele mniej widoczny niz w przypadku uzycia gladziutkich powierzchni (shaderow). mozesz nawet przeprowadzic male doswiadczenie w PS - dodaj male wartosci noise na jakis obrazek, a obok (te same wartosci) na jednokolorowe tlo.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim. Nie mogłem na bieżąco odpowiadać - siedziałem w pracy i mam nadgorliwego admina..;] Szkło znalazłem, kwestia tekstur jest jasna, pozostał niestety problem hdri..Hindus=>Nie mogę zlokalizować sekcji environment..właśnie miałem pytać gdzie w Maxwell Studiu ustawia się parametry srodowiska takie jak np fog..Tutoriale w sieci w większości odnoszą się do pluginu 3ds..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal wydaje mi się że używasz Maxwell Studio dlatego chyba całość masz w innej estetyce a powyższa paleta jest z plugina pod 3d studio.

Ja z trochę innym pytaniem, jeżeli w maxwellu wybieram jako Sky type MXI/HDR Map i chce przpisać Background texture to mogę tylko z rozszerzeniem .mxi i .hdr - jak przerobić jpg na .mxi hdr.? albo gdzie znaleźć Backgroundy w takim formacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal wydaje mi się że używasz Maxwell Studio dlatego chyba całość masz w innej estetyce a powyższa paleta jest z plugina pod 3d studio.

Ja z trochę innym pytaniem, jeżeli w maxwellu wybieram jako Sky type MXI/HDR Map i chce przpisać Background texture to mogę tylko z rozszerzeniem .mxi i .hdr - jak przerobić jpg na .mxi hdr.? albo gdzie znaleźć Backgroundy w takim formacie?

 

start -> uruchom -> cmd [klikamy enter]

[wpisujemy] mxcl -d [klikamy enter]

odpala się maxwell viewer

File -> Load Image -> plik.jpg

File -> Save MXI -> nazwapliku.mxi

 

------------------------------------------------------------

 

Michał - tak piszesz prawdopodobnei o studiu a nie o 3dsmax. A tam envi jest tak jak pisałem po prawej na dole w rulecie obok ustawien kamery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe, gdyby to było takie łatwe, to nie zawracałbym tutaj głowy;] Ale juz poradziłem sobie. na forum maxwellowskim było parę osób z takim problemem..tak do konca nie jestem pewien co pomogło.. mozliwe,ze przestawienie w preferencjach na engin RS1..Zauważyłem też, że czasem pomaga otwarcie okna 3dvieport i kilkakrotne przerzucenie rodzaju tła naciskając K. Preview dalej nie pokazuje mapy, ale przynakmniej render i render region tak. No i trzeba pamiętać, że aby zobaczyć cokolwiek trzeba podniesc wartość Intensity dla mapy backgroundu.

No i dziękuję Wszystkim za zaangażowanie. Maxwell podoba mi się coraz bardziej:]

 

A tak przy okazji.. Nie bardzo rozumiem ideę oświetlenia sceny mapą hdri.. Czy oznacza to,że system automatycznie rozpoznaje jasne partie mapy i nadaje im silniejsze promieniowanie niz ciemnym obszarom? Czy możliwe jest uzyskanie w ten sposób cienia rzuconego? CZy mapa wklejana w kanale Ilumination powinna zostać wpierw w jakis sposób obrobiona? I jakie warunki powinna spełniac dobra mapa Hdri aby uzyskac takie efekty? uff. pozdr i miłej nocki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadajesz za dużo pytań a za mało sprawdzasz :) w ten sposób daleko nie zajedziesz....

 

mapka jak mapka - nic w nich obrabiać nie trzeba - jakie efekty ? pamiętaj że większośc prac jest oświetlana emiterami a nie za pomocą map hdr - dlaczego ? bo czas usówania noisu wzrasta tragicznie w przypadku hdr.

 

Hdr nie nadaje się do interiorów, wolno liczy, nie takiej daje satysfakcji jak własne studio itd no chyba ze mówimy o własnoręcznie stworzonej mapie.

 

Nadaje się do szybkiego renderingu ale nie jest zadowalająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale juz poradziłem sobie. na forum maxwellowskim było parę osób z takim problemem..tak do konca nie jestem pewien co pomogło.. mozliwe,ze przestawienie w preferencjach na engin RS1...

 

Michał też zauważyłem że przestawienie na RS1 rozwiązuje problem, z tym że render w RS1 wydawał mi się wolniejszy i gorszej jakości, ale to może wina ustawień mapy.

 

Hindus pytanie do Ciebie czym różni się RS1 od RS0 w moim przypadku ten drugi jest dużo szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden był używany za starych czasów tj gdy jeszcze używało się bety, nowy został wprowadzony wraz z nadejsciem 1.1 lub rc - nie pamiętam przy którym dokładnie - tak czy innaczej przy zamieszaniu z v1 bo tutaj wprowadził nextlimit wiele zmian w silniku - wiem że starsza wersja została wprowadzona dla użytkowników którzy chcieli miec jeszcze stary poczciwy silnik i tzw beta feel :) może i dlatego hdrii nie działało na rc0 bo wtedy jeszcze nie mielismy takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności