Skocz do zawartości

brazil a sposób modelowania obiektów sceny


boba

Rekomendowane odpowiedzi

od jakiegoś czasu trapi mnie pytanie... i chciałem skonfrontować to co wiem z tym... co przypuszczam powinienem wiedzieć. Spotkałem się z kilkoma sposobami modelowania - mam znajomych którzy wszystko robia w AutoCad\'zie, ArchiCad\'ie itd i tylko potem teksturują w maxie lub viz\'ie, inni znow wszystko robia od poczatku w 3dstudio...., jedni budują (mam na mysli głównie wizualizacje jakichś obiektów) tak jak to jest w rzeczywistoci ze ścian, stropów itd... a znow inni sklejają całe budynki jak domki z papieru (ściany nie mają grubości, a np otwry okienne są zaznaczane przez extrudowanie krawędzi otworu na grubość ściany....)

pytanie jest następujące: czy sposób modelowania ma się do jakości i szybkości renderingu w brazilu??, bo z tego co wiem, to np w lightscape jak i w viz\'ie4 i max\'ie 5 chyba tez to sposób modelowania jest kluczem do dobrego, wolnego od artefaktów i np wycieków cieni zwłaszcza na styku przecinających się płaszczyzn. z tego co zauważyłem najlepiej jak krawędzie obiektów stykają się idealnie ze sobą, a nie nachodzą albo przecinają się nie wiadomo gdzie...wynika to ze sposobu w jaki te progamy obliczają radiosity.... nie wiem do końca jak to jest jesdnak w brazilu..... jakby ktoś dał mi jakiś fajny link na ten temat, albo cóś napisał to byloby fajnie.........

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Moje zdanie jest nastepujace: AutoCad to nie jest program do modelowania 3d! Jesli juz cos modelujesz w Cad\'zie polecam Accurender\'a. Co do importowania bryl z AutoCad\'a do Maxa to ma to wplyw na szybkosc renderu. Sprawa jest prosta bryly z Cad\'a skladaja sie z wiekszej ilosci polygonow, zwlaszcza jak uzywasz tych wszystkich modyfikatorow(substract...). Bryla zrobiona w maxie jest o wiele lzejsza(bez uzycia dupiastego boolean\'a) tzn. np. polymodeling. Ja osobiscie uzywam Cad\'a do rysowania 2d, nastepnie import i modelowanie.

 

Ps. Jak sie dobrze nauczysz Max\'a to jest szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

swego czasu modelowałem wszystko w ACAd\'ie hmm ale im lepiej znam 3ds, tym modelowanie w ACAD\' ie wydaje mi się \":prymitywniejsze\" - niestety nie można uzyskać wszystkiego co się chce (ACAD ma pewne ograniczenia w 3d w porównaniu z 3ds. Tak że teraz to tylko przenoszę podstawowe elementy jak na duża ściana z wieloma otworami jako region, a extrudowanie głebokości itp bajery w 3ds

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Watek troszke zbaczyl, bo to forum o Brazilu, ale jesli ktos twierdzi ze AutoCad jest dobrym narzedziem do modelowania, a moze nawet lepszym to znaczy ze nie ma zadnego pojecia o modelowaniu w programach do tego stworzonych.Cad to 2D i kreslenie, reszta to nieudany dodatek orac sposob dla biur arch ktore juz nie maja kasy na Maxa alno LW albo inego by zrobic bryle, gdy jakosc jest zupelnie nie wazna.Nikomu nie polecam Importu z Cada do Maxa. Da sie.. oczywiscie , kiedys tak robilem, ale nie jest to odpowiedzialne podejscie do sprawy, o czym si eprzekona kazdy kto chodz troszke lyknie prawdziwego modelowania w Max, LW badz XSI.

a jak si eto ma do Brazila ??hehe. nijak.. po prostu model ma niepoukladane scianki jak nalezy i mapowanie jest reudniejsze, scena zamotana..

pozdrawiam

fotoas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie troche źle sformulowalem pytanie na poczatku... ogolnie slyszalem, ze zeby scena z GI renderowala sie bez artefaktow to trzeba bardzo dokladnie ja modelowac - nie ma mowy o np czyms takim ze 2 stykajace sie ze soba sciany tak na prawde nie stykaja sie krawedzia tylko przenikaja...tworzac jakas tam krawedz... - bo wtedy w tym miejscu moga powstac jakies \"wycieki cieni\" albo inne dziwactwa.... choć staram sie trzymac zasady zeby wszystko zgadzalo sie co do werteksa i nic na siebie nie wlazilo, to robilem pare testow i .... nie widzialem roznicy w brazilu - jakby mu bylo obojetne czy krawedzie sie stykaja naprawde czy krawedz powstaje zprzenikaja sie scian...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazlem chyba odpowiedz.... otorz uzywajac brasila i vraya nie trzeba dokladnie modelowac, bo bilans oswietlenia zalatwiaja fotony, jest to szybkie rozwiazanie, ale niedokladnie i raczej zawsze trzeba wlaczyc regathering zeby bylo super.... natomiast to co jest zainplementowanie w viz4 i chyba to samo jest w max5 to radiosity - tam bilans swiatla jest liczony tak ze sie dzieli siatke obiektow na male czastki dla ktorych jest obliczane naterzenie swiatla jakie na nie pada.... i tu trzeba b. dokladnie modelowac i uwazac zeby krawedz stykala sie zawsze z krawedzia bo inaczej wysiekaja cienie.... za to zdarzalo mi sie ze po rozwiazaniu radiosity nie trzeba juz bylo regatheringu, bo scena wygladala juz idealnie, no i jeszcze jesno - radiosity rozwiazuje sie od razu dla calej scenki a nie dla konkretnego ujecia

heh wydaje mi sie ze to by bylo na tyle

pozdro boba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności