Skocz do zawartości

Fotografia: HDR


illy

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie w watku dotyczacym fotografii HDR. Nazwalem go wip glownie z tego powodu, iz postanowilem sie nauczyc widziec to co widzi aparat i komputer podczas tworzenia obrazu HDR. Na co zwracac uwage, co pomijac itd + kwestie techniczne.

 

Dla zainteresowanych:

Technika HDR w praktyce

HDR Fotosite

Wikipedia

Kazdy zainteresowany HDR oraz tworzacy, cwiczacy i praktykujacy jest mile widziany w tym watku. Zapraszam do wspolnego cwiczenia tej techniki.

 

Klika zasad:

  • wrzucamy fotki o max. szerokosci 900 px
  • wrzucajac fotke prosze podac dane aparatu oraz ujecia
  • dodatkowo prosze podac rozpietosc ekspozycji (np. skok przeslony co 1) oraz ilosc zdjec wykorzystanych w ujeciu

w razie potrzeby dorzuce wiecej info. Zapraszam do zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 168
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

hdrios0.jpg

 

Pierwsza testowa fotka w moim wykonaniu. Wybaczcie brudna szybe ;p

Pierwsza zabawa z hdr:

Przeslona: 2.8

Czasy: rozne

Skok ekspozycji: co 1,5

ISO: 100

 

 

0bc8b9b25741c8fc.jpg

 

3 fotki, skok co 1

Aparat: Olympus Sp500

ISO: 100

Czas i przeslona: nie pamietam

 

 

 

 

hdrtj6.jpg

8 fotek

Aparat: Olympus SP500

nie pamietam danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi piksarze :)

 

Pisze dla Ciebie tego posta abys sam zaczal robic takie piekne, pelne waloru artystycznego, cudowne, wunderbar i wundershon fotografie ;p

 

Po pierwsze proponuje sciagnac program ktorego sam uzywam http://www.hdrsoft.com/ o nazwie photomatix.

 

Niestety na stronie jest wersja probna, wiec orginal bedziesz musial sobie zakupic ;p

 

Nastepnie bierzesz aparat i lecisz w plener.

 

Na poczatek robisz 3 fotki:

 

-1 EV, 0, +1, oczwiscie mozesz do tego uzyc autobracketingu, badz recznie zmieniac czas naswietlania (przeslony nie bo bedziesz miec rozna glebie ostrosci, iso tez nie bo beda rozne szumy)

 

Nastepnie sciagasz jotpegi na dysk, wrzucasz owe trzy fotki do w/w programu, klikasz u gory HDR-> Generate HDR

 

wyskoczy okienko gdzie gdzie wybierasz

- align sources before HDR

- assume standard tone curve (to tak na poczatek)

 

klikajesz OK

 

komputer wypluje tobie piekny obraz hdr, mozesz pojezdzic mszka, a w okienku zobaczysz ciekawy efekt ;p

 

nastepnie bierzesz HDR->Generate tone maping

 

i tutaj juz musisz sam dojsc co i jak, gdyz kazdy robi to co lubi :)

 

Czekam na efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inny - wielkie dzięki, programik wygląda na prosty w obsłudze, dużo eksperymentów trzeba - oto pierwszy - następne będą jak opanuje technikę

 

źródło (jedno dla przykładu, pozostałe dwa +/- 2 EV)

 

b8213dd1ce99bf5a.jpg

 

i wyjściowy

 

aa4e2ae5d02146b3.jpg

 

i pierwsze wnioski, trzeba koniecznie robic ze statywu - ja robiłem z ręki i mimo że program potrafi lekko dogrywać położenie zdjęć to nie jest wszechmocny dlatego na drugiej focie po lewej lekko rozjechane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema Illy siema Piksar

ładnie to wszystko wygląda.. mi przypadła do gustu fotografia nocna z tym dworcem..

 

Widze że borykamy się ostatnio z brakiem słońca :( ok!

Też się dołączam nie czaje jeszcze tego programu .. poklikałem i wyszło to.. tragedia ale zapodam..

14438b92ddd800f8m.jpg 6c84dad027a1263fm.jpg 72cdc12dff457b5fm.jpg

a oto co wyszło :

ca7e2c2c7352d53d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie po co się męczyć i wykonywać 3-6 zdjęć jednego obiektu, które w dodatku muszą być idealnie spasowane. Program Photomatix występuje też jako plugin do photoshopa i polega na użyciu standardowej funkcji z Photoshopa Shadow/Highlights, dzięki której uzyskacie podobne lub wręcz takie same efekty z jednej fotki. Poniżej kilka moich przykładów:

 

 

1.jpg

2.jpg

 

i porównanie przed/po :

3.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3de -> bez obrazy ale nie da się zrobić czegoś z niczego. Owszem można poprawić fotkę ale nie zwiększyć jej rozpiętości tonalnej z niczego.

 

Sprawdz. W słoneczny dzień Spóbuj stanąć w głebi pokoju i zrób fotkę w kierunku okna. Jeśli z 1 foty uzyskasz idealny obraz za oknem i w pokoju to ja już sam nei wiem. Musiałbyś mieć jakis abarat o niesamowitej rozpiętości tonalnej i w rawie to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OOO... i tutaj Lis właśnie podałeś najlepsze zastosowanie HDRi we wnętrzach to się sprawdza świetnie, ale jeśli robić plener, to naprawdę dobry efekt uzyskacie bez takiej zabawy.

 

Chwila zabawy w PS z fotką drzewa, kompozycję pozostacie bez komentarza;P

 

2006294033661697463_rs.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wgrac ten plugin???

 

ściągasz ze strony http://www.hdrsoft.com/download.html plik o nazwie Tone Mapping Plug-In (compatible with Photoshop CS2) i inastalujesz. Odpalasz Szopa i szukasz gdzie jest, z tego co pamiętam to chyba w filtrach na samym dole.

 

Lis > jeżeli chcesz zrobić wyraźne zdjęcie typu: "W słoneczny dzień Spóbuj stanąć w głebi pokoju i zrób fotkę w kierunku okna" to napewno nie uda się to techniką hdr w postaci 3 zdjęć. Ja wtedy robie 2 zdjęcia, jedno z lampą (gdzie mam wyrażny pokój), a drugie bez lampy (widok za oknem). Nakładam 2 na siebie i z 2 czyszcze wszysko oprócz szyb z okna i gotowe. Dodam że na zdjęciu z lampą można zmniejszyć saturacje żeby się lepiej zgrały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze nie zawsze da sie dobre zrobic jednym zdjeciem, a hdr z jednego zdjecia to czesto i gesto porazka. Dla tego niech te dwie techniki sie uzupelniaja

 

Dzisiejszy wypad rowerowy.

 

To w sumie jest slabe, ale ma isc na inne forum

p304017789pb5.gif

 

Widok na zatoke

p30402012345nb2.gif

p30402423456uh0.gif

p30402161718192021ne9.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to winietowanie to wina zbyt mocnego ustawienia wartosci light smooth, dlatego mniej zamierzone ale przypadkowe

 

Kuciel: bylo wiecej mew ale musialem zamalowac

 

btw. wszystko bez statywu, bo nie wiem jak go na rower zamontowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, kolejna seria. Troche mniej udana, i troche przerysowana, ale nic sensownego nie udalo mi sie zrobic. Ciezko jest kadrowac zdjecia nie majac statywu. Najczesciej robie z tego co mam albo z ramy roweru, ale czasem sie rozjezdzaja.

 

Pod domem

hdr1vn6.jpg

 

Blyskawica i Dar Pomorza

hdr2ua4.jpg

 

ORP Blyskawica

hdr3ny5.jpg

 

Przystan (to co wczoraj tylko z innego kata)

hdr4ru5.jpg

 

Skwer

hdr5cj0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Illy od dluzszego czasu ogladam twoje fotki i musze przyznac ze sa naprawde rewelacyjne. Troche sie sam bawie ale niestety nie mam za duzo czasu na fotografie. Moze teraz w weekend cos pokombinuje.

Z ciekawosci dlugo sie bawisz w fotkowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Falcom, nie ma powodu uzywac tutaj HDR poniewaz nie wychodzisz poza zakres dynamiki, nie musisz np. zmniejszac ekspozycji zeby ukazac zbyt jasne rzeczy poniewaz scena miesci sie w tym co lapie aparat.

 

Sprobuj wrzucic kadr obraz z monitora, albo na tle okna to zrobic to zobaczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu kamyczki:

 

kamyczkipo2.jpg

 

Falcom: troche przesadziles z ustawieniami bo niektore biale miejsca masz mega przepalone. A gore mega slabo kontrastowa :) Przez co wyglada jakbys zrobil fotke osiedlu a gore akwarela namalowal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności