Skocz do zawartości

Problem z AF 7


Huter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Nie jestem pewny czy to dobry dział, więc jeśli zły z góry przepraszam

 

 

Mam mały problemik ... od paru tygodni zapaleńczo uczę się AF 7 i nawet zakupiłem sobie videotuturiale ... do tej pory nie miałem z nimi problemu aż do teraz ... autor tuturiala uzyskuje efekt jaki mi w ogóle nie chce wyjść.

 

Autor tutka uzyskuje efekt:

 

1.jpg

 

Natomiast ja uzyskuje inny:

 

2.jpg

 

 

Jak widać zastosowałem też inny model (z którejś bitwy max3d) ale chyba to nie przeszkadza... celowo nie stosuje plików autora bo chyba równie dobrze mogę tam wstawić co chce, a nie chce ślepo preparować czyjegoś dzieła ...

 

Zastanawiam się czymu moje kolko nie przenika siatki modelu jak u autora tutoriala ... cofałem tutorial i oglądałem go chyba z 5 razy i nic nie rozumiem. Robie wszystko identycznie... nawet zastosowałem model autora... nic to nie zmienia ... zwłaszcza, że moje kółko wygląda jakby było obcięte, a w praktyce jest całe - zamiast przecinać model moje kółko zostaje ścięte ...

 

Byłbym wdzięczny gdybu jakiś znawca AF7 wyjaśnił mi jak uzyskać efekt autora Tutoriala ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hmm... nie wiem co pokazywał i czego uzywał autor tutoriala, natomiast "na oko" wygląda to jak problem z kanałem alpha. Albo nie tyle z samym kanałem, co wyświetlaniem go w AE - wejdź w ustawienia kompozycji i do zaawansowanych ustawień wyświetlania (nie pamiętam jak to się dokładnie zwało, nie mam ae pod ręką) - defaultowo jest ustawione na basic i u mnie przynajmniej totalnie ignorowało kanał alpha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... nie wiem co pokazywał i czego uzywał autor tutoriala, natomiast "na oko" wygląda to jak problem z kanałem alpha. Albo nie tyle z samym kanałem, co wyświetlaniem go w AE - wejdź w ustawienia kompozycji i do zaawansowanych ustawień wyświetlania (nie pamiętam jak to się dokładnie zwało, nie mam ae pod ręką) - defaultowo jest ustawione na basic i u mnie przynajmniej totalnie ignorowało kanał alpha.

 

Uzyskałem efekt taki:

 

3.jpg

 

 

Lepiej ... ale to ciągle nie jest to ... model powinien jakby przenikać przez kółko, a nie znikać za nim ... dodam, że to są dwa osobne elementy jak w tutku ... nie rozumiem jak autor dokonał tego, że jego model przenika przez kółko ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kenzo's right - bo rozumiem, że obie warstwy przerobiłeś na warstwy 3d? Daj widok "top" w oknie i zobacz czy fizycznie mają prawo się przenikać, czy po prostu leżą daleko od siebie. :)

 

edit:

Wróć - przecież na pierwszym screenie wyraźnie widać gdzie się przecinają.

Teraz mnie naszła głupia myśl - czy nie wystarczy tu zamienic miejscami warstwy? Znaczy żeby warstwa z modelem była na górze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycjonowanie jest dobre ... co do zmiany warstw nic nie pomaga ... choć wątpie by o to chodziło gdyż to videotutorial i doskonale widzę co autor robi ...

 

Dziś już nie mam do tego sił ... jutro się pomęcze ale jaby ktoś miał sugestię to będę wdzięczny :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4.jpg

 

Ta cienka linia to widok z pionu modelu ...

 

 

Zgodnie z tutorialem plik z modelem to animacja w formacie mov ... wygląda na to, że problem jest w tym, że AF nie traktuje czarnego koloru pliku mov jako przeźroczysty ... i nie wiem jak to zrobić ... czy można tak zapisać plik mov by miał przeźroczystość? Albo zmusić AF by uznawał czarny za przeźroczysty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik mov z definicji powinien mieć alphe, chyba że źle ustawiłeś przy renderowaniu. Ładując tego mov'a do kompozycji powinno wyskoczyć Ci okienko z pytaniem jak ma traktować zawartą w nim alphe ("guess" zazwyczaj wystarcza).

 

Natomiast w tym przypadku, jeśli nie ma alphy, to jest to na tyle prosty kolorowo footage, że wystarczy wykluczować czarny kolor. Przypisz warstwie z modelem efekt "color key" z grupy "keying" i ustaw czarny kolor (plus ewentualne poprawki).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ladna zagwozdka... az zmusiles mnie do szukania. Okazalo sie, ze max8 ma buga i nie przelicza kanalu Alpha w formacie .mov ... rozwiazaniem jest usuniecie pliku \3dsMax8\plugcfg\QTime.cfg

U mnie ta metoda pomogla.

 

Jesli nie jestes przekonany, przenies ten plik do jakiegos innego katalogu tak, aby go nie stracic. Zrestartuj maxa i wio! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam maxia 7 ... hmmmm ... dziedziczny bug? :D ... tak czy owak sprawdze, ale później bo teraz leci dość długi render ... jak zadziała to super bo ostatnio coraz częściej pracuje z AF i program zaczyna mi się bardzo podobać i widzę jego możliwości ... też widzę co może mi dać AF z połączeniem z Maxem i to, że max nie przelicza kanału Alpha mi się nie spodobało, więc jak to zadziała to chętnie dam Ci punkcik do reputacji - choć tak podziękuje :-)

 

 

Właśnie... można wiedzieć gdzie to znalazłeś? Jakiś artykuł? WWW? Czy inny sposób?

 

 

Ostatnio powoli interesuje się maxiem 9 ... czy on ma dalej tego buga? Bo jak max 8 przejął buga z 7 to zaczynam się bać :-O ... nie dostrzegli błędu przez tyle czasu? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze prostszy sposób na obejście tego bug'a - nie renderuj animacji z maxa jako mov, tylko do pojedynczych klatek. AE7 doskonale radzi sobie z rla, rpf, a w maxie możesz przypisać mnóstwo dodatkowych kanałów do tego pliku - alpha to podstawa, ale też takie które pomogą Ci z innymi efektami w AE.

 

W AE tylko dajesz "import file sequence" zaznaczasz pierwszy plik (nazwa_0000) i już masz footage, którego niczym nie odróżnisz od mov'a. I do tego dużo mniej obciąża to system niż mov/avi.

 

 

Co do buga - w maxie 7 nie było go, to jest exclusive ósemki. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności