Skocz do zawartości

animacja tunelu


protection

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam maly problem z animacja nazwijmy to „tunelu”. Ksztalt wyglada nastepujaco:

 

 

ksztalt.jpg

 

Jest on zrobiony za pomoca zwyklego Lofta. Pytanie: w jaki sposob mozna zaanimowac ten „tunel” aby powstal efekt samoistnego budowania sie go (prosciej - rysowania po krzywej).

Loftem tego zrobic sie nie da, bo ostatni ksztalt postawiony na krzywej rysuje sie do samrgo jej konca.

 

Probowalem tez modyfikacji PathDeform, lecz dziala ona na zasadzie rozciagania siatki po sciezce i przy bardziej skomplikowanym tunelu (np.: zfazowany koniec i poczatek) bardzo go znieksztalca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 14
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Najprościej? Chociaż efekt nie będzie najlepszy. obiekt zrobiony loftem może mieć współrzędne mapowania (generate uv map, czy jakoś tak) Dodaj materiał i w kanale opacity dodaj mapę gradient ramp. Zanimuj położenie poszczególnych wskaźników gradientu i wyjdzie rośnięcie tunelu. Ale..... Napewno można to zrobić inaczej i lepiej, ale nic mi akurat nie przychodzi do głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy morfingu taki efekt uzyskujesz. Osobiście nie bawiłem się, ale wydaje mi się, że wystarczy zrobić kilka pośrednich (w miejscach zgięć) modeli i powinno też być dobrze.

P.S. a tak już zupełnie inaczej to wydaje mi się, że był taki plugin grow chyba się nazywał, ale to wiadomość niesprwdzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo ze nie lubie BOOLEANS to je mozna animowac, kiedys cos takiego zrobilem. Niewidoczny objekt tylko wyanimowany tak zeby odslanial glowny objekt. Pokombinuj, narazie niemam MAXa przy sobie to wiecej Ci nie powiem, jak go dorwe to sproboje sobie przypomniec dokladniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jaki masz problem z animacją przekroju po spline... możesz przecież przesuwać go po spline a resztę załatwić parametrami lofta, które doskonale się ustawia w tracku. Robiłem ostatnio taka animacje i nie miałem problemu.

 

Poprostu przed przekrojem ustawiasz w parametrach wielkość natepnego na 0 i sie to nie renderuje.

 

Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem - jak nie to w przyszłym tygodniu postaram sie dac przykład

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z animacją lofta ni jak nie mogę sobie poradzić. Może mój tok myślenia poszedł troche w inną strone.

 

Boowa - zapewne wiesz co piszesz, więc napewno da się to zrobić bez większego problemu, więc jak będziesz mógł to opisz mi to dokładnie.

 

Ja po własnych bojach zdecydowałem się na metodę prostą ale skuteczną tylko przy prostych kształtach: najpierw tworze przekrój i loftem wyciągam go po prostej ścieżce. Następnie całości przypisuje modyfikacje PathDeform, dzkięki której mogę sterować rozciągnięciem tunelu po wskazanej ścieżce. Naszczęście do mojej pracy to wystarczyło ...

 

Testowałem też metody zaproponowane przez kolegów ale muszę przyznać, że niewiele mi pomogły: animacja splajna to niemiłosierna dłubanina a BOOLEANS w połączeniu z takim kształtem tunelu jaki zaprezentowałem na początku daje ... chmm dziwne rezultaty. Pozostał jeszcze morfing ale on jest jeszcze u mnie w fazie testów i niewiele moge o nim powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu mówisz, że metoda z modyfikatorem path deform jest dobra tylko przy prostych kształtach? Chodzi ci o to, że nie robią się dodatkowe podziały w miejscach zgięcia splina? Zawsze można zwiększyć liczbę podziałów podczas tworzenia pierwotnego (prostego) obiektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli coś innego. \"prosty\" to np. tunel bez zaokrąglonych końców. Po zastosowaniu modyfikacji path deform caly obiekt zostaje zpłaszczony więc gubi te zaokrąglenia. Przy wymaganej dokładności w animacji efekt ten bardzo przeszkadza i jest raczej nie do przyjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności