Skocz do zawartości

[Inne] Opisy programów


serratus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Pomyślałem że dobrze by było zrobić temat gdzie My użytkownicy zamieszczalibyśmy opisy programów - interfejsu, tricki, skróty itd. Coś w rodzaju takiego FAQ dla wszelakich softów :). Myślę, że w ten sposób moglibyśmy częściowo uniknąć prostych pytań odnośnie interfejsu, działania różnorakich modyfikatorów itd. a przy tym napewno można by się wiele z tego nauczyć. Zrobiłem ten temat głównie ze względu na to że FAQ obecnie jest tylko dla Maxa i Rhino, a poza tym sądzę, że początkujący użytkownik wcześniej natrafi na dział Tutoriale niż na FAQ, ale to tylko moje widzimisie :).

Doszukałem się już jednej sprzeczności co do mojego pomysłu. Otóż, załóżmy, że ktoś poszukuję rozwiązania na pytanie - "Co mam zrobić, jeżeli przy obracaniu/zoomowaniu okna widokowego obiekt staje się przezroczysty (przechodzi do opcji Wireframe) - problem dotyczy 3ds Maxa"

Wtedy ta osoba musiałaby przeczytać wiele wiadomości, aby doszukać się rozwiązania na swój problem a w dodatku w tym jednym temacie znalazły by się odpowiedzi na pytania dotyczące każdego programu co utrudniało by poszukiwania. To prowadzi do niechęci przeszukiwania tematu, ponieważ łatwiej jest zadać pytanie na forum niż tracić załóżmy 10 minut na searching :). Dlatego, jeśli pomysł wypali, to proponuję, żeby w tytule postu umieszczać nazwę programu do jakiego tricki, porady są kierowane i co będzie zawierać ten post np. [3ds Max] Opis modyfikatora Unwrap UVW.

Na skromny początek opiszę kilka hotkeyi (skrótów klawiszowych) do Modo, ale to już w następnym post'cie żeby uniknąć bałaganu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hotkeys:

Alt+Shift+Lewy Przycisk Myszy (kliknij i przeciągnij po oknie widokowym) - Move Tool (viewport)

 

Scroll Myszy - Zoom Tool

 

Alt+Ctrl+Lewy Przycisk Myszy - Alternatywnie Zoom Tool

 

Alt+Lewy Przycisk Myszy - Rotate Tool (viewport)

 

F9 - Render

 

Shift+Lewy Przycisk Myszy - Zaznaczanie więcej niż jednego elementu

 

Ctrl+Klik na elemencie - Odznaczanie elementu

 

Spacja - Zmiana selekcji (Vertices, Edges, Polygons)

 

1, 2, 3, 4, 5 - Alternatywna zmiana selekcji (Vertices, Edges, Polygons, Materials, Items)

 

R - Skalowanie (obiekt)

 

W - Move (obiekt)

Y- Rotate (obiekt)

L- Loop (obiekt)

Interface review:

 

Selekcja przez Material - podobnie jak w Zbrush.

 

UV Edit - przy tworzeniu obiektu automatycznie tworzy UV.

 

Import:

 

Jeśli chcemy importować model to wchodzimy w zakładkę File -> Open -> wybieramy typ pliku i importujemy.

 

Export:

 

Jeśli chcemy eksportować model to wchodzimy w zakładkę File -> Save -> wpisujemy nazwę, wybieramy typ pliku i eksportujemy.

 

Input Editor [F2]:

 

Jeśli chcemy zmienić konfigurację skrótów klawiszowych (Hotkeys) to klikamy F2 i zmieniamy.

 

Render Single:

 

W tym oknie widokowym możemy ustawić kamerę itp. do renderingu.

 

Ciekawostka programu: Sketch Extrude

W trakcie edycji polygonu klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, następnie wybieramy Sketch Extrude i eksperymentujemy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co najlepsze jest w FAQu. Nie trzeba przeszukiwać tysięcy tematów. Co do tricków i cennych rad, to jest dokładnie przyklejony temat o takim tytule. Radze najpierw poszukać a dopiero potem "usprawniać" działanie forum. Dział Tutoriale to nie jest dobre miejsce na instrukcje obsługi. Załórz temat w dziale Pomocy-> Inne->MODO FAQ czy coś i poproś moda o przyklejenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Hynol, mój błąd, że nie przeszukałem wcześniej forum i nie natknełem się na temat z trickami...

Wrzuciłem to do działu tutoriale, ponieważ nie znalazłem odpowiedniego działu na ten wątek, a chciałem żebyśmy postowali tutaj o wszystkich softach (no dobra pomińmy tego 3ds maxa).

Nie wiem czy jest w ogóle dział na tym forum gdzie mógłbym to wrzucić unikając późniejszych niezgodności.

Nadal podtrzymuje mój temat, bo uważam, że będziemy mieli znacznie więcej informacji, jeśli powstanie FAQ dla wszystkich softów gdzie każdy user będzie mógł dodać coś od siebie ! Jak pewnie większość z was wie - w FAQ tematy mogą tworzyć tylko moderatorzy, którzy zapewne nie zawsze mają na coś takiego czas, bo tematów dla 3ds Max FAQ jest rzeczywiście baardzo dużo raptem 24 :eek:. Co do Helpa i CUI - nie żebym był przeciwko tym źródłom informacji bo naprawdę dużo można z nich wyciągnąć, ale zastanówmy się - czy każdy początkujący user zna angielski na takim poziomie, żeby sobie z tym poradzić ? Niestety odpowiedź brzmi - NIE. Dlatego musimy się zastanowić, czy chcemy tym osobom pomóc czy po prostu ich olać (za przeproszeniem :)).

 

Proszę, żeby wypowiedział się któryś z moderatorów - bo jeśli większość userów uważa ten pomysł za głupotę to rzeczywiście dam sobie na luz :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie jest to głupi pomysł, ja tylko zwróciłem uwage że jest dział z oprogramowaniem->inne i tam mozna znaleźć sporo przydatnych rzeczy do Zbrusha, Blendera itd. Co do 24 zagadnień w FAQ, z tego co widze rozwiązuja one 99% problemów początkujących userów. A z definicji FAQ o to własnie chodzi, a nie spisanie każdego drobnego buga czy skrótu klawiaturowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie z tymi skrótami klawiaturowymi to może i przegięcie :), ale można by było utworzyć taki temat z trickami dla XSI, Modo, Maya, Photoshopa itd. napewno wielu z was chciałoby się nauczyć zręcznie "władać" innymi softami, tak jak swoim ulubionym, tylko pytanie: Czy lepiej stworzyć jeden wątek dla wszystkich softów (oprócz 3ds maxa, blendera i zbrusha), a może lepiej posegregować wątki - wątek z XSI do Oprogramowanie -> Softimage XSI, Maya do Maya, a Photoshop i reszta do Inne ?

Może ktoś z Was ma jakieś propozycję ? I napiszcię czy w ogóle jest sens w coś takiego się bawić :).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności