Skocz do zawartości

Gorrrący procesor


Lucas

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na pokładzie Pentium 4 3.06GHz, zmieniłem standardowy cooler Intela na Thermaltake i jeszcze dodałem wiatraczek z tyłu obudowy.

Podczas gdy nic się nie dzieje, temperatura jest normalna - w granicach 50-60 stopni. Niestety gdy już odpalę rendering, w ciągu 2-3 sekund temperatura rośnie do 75, czasami nawet przekracza, a to przy zdjętej obudowie, bo normalnie to obawiam się, że nawet pod 80 może skoczyć:/.No nic, w biosie zmieniłem syrenę alarmową do 77 stopni, żeby nie musieć co chwilę przerywać renderingu albo słuchać teo wycia.

Generalnie wydawało mi się, że to w miarę normalna temperatura przy takim obciążeniu procesora, jednak niedawno usłyszałem, że to o wiele za dużo:(.

Dlaczego w takim razie mój procesor się aż tak grzeje? Wszak ma chyba wystarczające chłodzenie, a może po prostu panikuję i przy renderingu taka temperatura to normalka? Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam, Lucas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

77 stopni to może bym nie panikował - najgorsze że lato idzie

większy radiator - w sensie większa powierzchnia metalowa

otwieranie obudowy nie zawsze pomaga, czasami jest gorzej bo nie ma przepływu powietrza - procek owszem stygnie troche ale dyski, ram i procesor płyty dostają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówcie co chcecie ale w stresie ponad 75* to troche za dużo...

chyba że faktycznie te pentiumy4 takie grzejniki (mialem celka2ghz w stresie 40 nie przekraczal, teraz mam athlona64 w stresie 45max)

 

może za dużo/za mało pasty nad prockiem? cooler zle lezy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mialem celka2ghz w stresie 40 nie przekraczal

 

A ten procesor ma 1.5 razy wyższe taktowanie (czyli 1.5x wiecej ciepła wydziela) i ma 2 albo 4 razy więcej cache'u, który jest głownym źródłem ciepła ;)

 

Te 75 stopni to sporo, mogło by być mniej, ale bywa, że procesor bardziej się grzeje.

 

Lucas, podaj linka do tego radiatora Thermaltake'a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

77 stopni to może bym nie panikował - najgorsze że lato idzie

Jeśli to prescott, to nie ma powodów do paniki

Do paniki może nie, ale koniecznie trzeba z tym coś zrobić, szczególnie, że lato się zbliża. Skoro standardowo alarm termiczny jest na 75st ustawiony, a shutdown na 85st., więc o czymś to świadczy. Dla przykładu podam, że ja też mam prescoota, a jak :) [email protected] z radiatorem thermaltek tower 112: w idle 47st. w stresie 69st, a jak byłem chory i miałem maksymalnie nagrzane w pokoju to 71st i więcej nie śmiał, a i tak ostatnio temperatury jakoś mi wzrosły (standardowa silikonowa pasta z pudełka - taka, co po czasie traci właściwość przewodnie, szczególnie w wysokich temperaturach, w szafce czeka liquid pro, ale nie chce mi się na razie tego robić :) )

 

Powiedz jeszcze co to radiator i czy na nim masz wiatrak...

 

Wygląda mi to po prostu na źle założony radiator: za mało albo za dużo pasty, mogła też wyciec, jak zakładałeś; źle dokręcony; jeśli z heatpipe'ami, to może być również krzywo założony (najlepiej jak są na samym środku) itp.

Jak masz z tym problem, to można kupić gotowe plastry, które naklejasz na radiator i potem tylko przykładasz, żadnych problemów z rozsmarowywaniem, wyciekaniem itd. choćby wspomiany przezemnie liquid też ostatnio pojawił się w postaci takich plasterków (i dobrze, bo rozsmarowywanie tego jest cholernie uciążliwe).

 

 

...:::EDIT:::...

trzeba tą pastę jakoś często wymieniać?

Jak napisałem wyżej, pasty silikonowe mają to do siebie, że z czasem coraz gorzej przewodzą ciepło, bo woda się z nich wytrąca, czy coś takiego (bardzo prawdopodobne, bo po ściągnięciu radiatora na silikonie jest tam taka skorupa, że śrubokrętem trzeba odłupywać, a pasty na bazie srebra normalnie schodzą.

 

Pasty na bazie srebra nie tracą nic z swoich właściwości, ale jak będzie zakładał, to po pierwszym uruchomieniu odlicz sobie pare stopni, bo te pasty muszą się wygrzać i po paru dniach temp. spada o kilka (2-4) stopnii.

 

No i jest jeszcze liquid pro, próbowałem (u brata) i chwale :) Tylko musisz mieć miedzianą podstawke (ale to standard) i jak pisałem, rozsmarowywanie tego, to mordęga (nie chce się rozsmarować, tylko cały czas się takie małe kuleczki robią - straszne ;P ), no i liquid w plastrach, ale podobno w testach gorzej wypadł od brata w strzykawce (niepotwierdzone)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aaaa.... kolego, to ty nie masz radiatora thermaltake, tylko wentylator - taki mały misunderstanding :)

 

A tak konkretnie, to zmień to dziadostwo, bo te jeden z największych bubli intela, chyba się domyślasz czemu standardowy wentylator tak zapierniczał (u mnie aż obudowa wpadała momentami w wibracje) ?

A nie daj boże jakieś podkręcanie, to alarm momentalnie się odpala przy jakimkolwiek liczeniu :/

A sprawdzałeś jakie mają te wentylatory przepływ powietrza ? Bo równie dobrze możesz zamontować jakiegoś wolnoobrotowca na "pełnych obrotach" i nie usłyszysz przez syrene dzwięku logowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już chyba wszystko wiem, dziękuję za pomoc:). Trzeba będzie w takim razie zamontować coś lepszego, ale na pewno nie przed terminem oddania projektu na studia - jak coś nie daj Boże zepsuję i nie będzie komputera to tylko przez okno wyskoczyć.

 

P.S. Dopiero teraz zauważyłem, że zły dział wybrałem, przepraszam, wszyst się przyznać, ale po prostu zupełnie zapomniałem, że mamy dział Hardware;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności