Skocz do zawartości

światło dzienne prostym sposobem scanline


Gość slajd

Rekomendowane odpowiedzi

Gość slajd

hej, jestem poczatkujacym uzytkownikiem. mam pytanie: jak najprosciej zrobic efekt rozproszonego swiatla dziennego we wnetrzu renderujac w scanline?

czy skylight + wlaczenie jakichs funkcji ? prosze o pomoc..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 7
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gość slajd

dzieki. dlaczego teraz po wstawieniu skylighta niedostepna jest jego opcja cast shadows?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym robiła raczej przez radiosity

 

jak działa radiosity trzeba poczytać w helpie maxa, ponieważ nie jest zbyt intuicyjne i sam pewnie nie dojdziesz do tego, za to daje dość dobre efekty i nie trzeba się martwić o 20 omni rozproszonych po scenie, jest też opcja dość szybkiego sprawdzenia efektu prosto w viewporcie.

 

w tym wypadku jakieś światło padające przez okno, resztę maksio sobie sam obliczy (przy odpowiednich ustawieniach tego radiosity), ewentualnie jeszcze 1-2 omni żeby doświetlić zbyt ciemne miejsca.

 

skylight się raczej nie nadaje ponieważ jak masz zamknięte pomieszczenie to skylight nie ma zbyt dobrego dostępu (nie przechodzi przez sufit, nawet jak wstawisz w środku pomieszczenia), więc byłoby jasno tylko koło okna.

skylight w połączeniu z light tracer nadaje się raczej do scen w otwartej przestrzeni.

można oczywiście spróbować, dodając oprócz skylighta jeszcze jakiś direct albo coś. light tracer nie jest zbyt skomplikowany, trzebe w sumie tylko włączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slajd

dzieki, a gdzie sie GI wlacza? wszczyscy o tym pisza, ale nie moge tego zokalizowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w maxie musisz zmienic na renderer Mentarl ray ( F10 -> assing renderer) potem w indicrit ilumination wlaczsz opcje final gather i Global ilumination.

 

poczytaj jakies tutki 3dtotal.com , evermotion.org , no i na naszym max3d.pl. bo to sa bardzo podstawowe pytania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok slajd ja tylko mowilem o SYMULOWANIU GI w scanie.

Takie rendery jak vray czy mental ray sa silnikami gdzie masz wlasnie GI [global illumination], natomiast odpowiednikiem tego w scanie jest Radiosity.

O tym napisala Ci Ania.

Ja natomiast mowilem o zastosowaniu Local illumination [czyli bez GI, ani Radiosity], ale mozna zakombinowac by osiagnac efekt zblizony do GI poprzez symulowanie swiatel odbitych od obiektow dodatkowymi siwatelkami.

Oprocz swiatel "diffuse" dochodza tez ambient/specular.

Jest kilka tutkow na ten temat.

pozdrawiim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności