Skocz do zawartości

Problem z wielkoscia partycji?


makko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie

Otoz zakupilem dysk Samsung 250GB Sata i zauwazylem pewne anomalia.

Juz na poczatku gdy chcialem podzielic dysk na dwie (systemowa 40gb i reszta 200gb) partycje, instalator Windows zle podawal wielkosc dysku (widzial o 100GB za malo). Podczas drugiej proby widzial jak nalezy lecz nie potrafil sformatowac(NTFS) na normalnym long formacie jednej z partycji. Partycje mniejsza sformatowal bez problemu, lecz 200 gigowa w polowie przerwal i napisal, ze pomyslnie skonczyl.

Pod samym windowsem podobnie, podczas formatowania, wykonuje czynnosc do polowy i uznaje, ze to juz koniec jego zadania. Co wiecej, sformatowana tak partycja pokazuje obszar nie zajety tylko tam gdzie udalo mu sie sformatowac, reszta dysku jest niby zajeta mimo tego, ze nia ma zadnych plikow.

Druga sprawa to to, iz po qformacie i pozniejszej pracy na systemie pliki zapisane na felernej partycji sa lecz zdazylo sie kilka razy, ze nie mozna ich odczytac. Partycja systemowa 40GB absolutnie tak sie nie zachowuje.

Czy mam uszkodzony dysk, czy system poprostu ma problem z obsluga partycji 200GB?

Dziekuje za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

Makko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 8
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Gość User190

Sformatuj spod DOSa - Samsung na swojej stronce ma specjalne narzędzia służące do tego. Jeśli nie znajdziesz, zaopatrz się w Hiren's Boot CD - tam znajdziesz mnóstwo programów do testowania i formatowania dysków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz jakiegoś live-cd linuksa to spróbuj z poziomu linuksa sformatować. Ja tak zawsze robię. Tylko że musisz mieć qtparted (pod KDE) lub GParted (gnome), nie wiem czy to jest standardowo wbudowane, ja w swoim ubuntu miałem od razu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś zainstalować Partition Magic 8 i formatować dysk przy użyciu tego programu? Mam nadzieję, że nie próbujesz formatować na FAT32 (przy takim rozmiarze musisz mieć NTFS), bo nieco ciężko to wywnioskować.

Spróbuj w wyżej wymienionym programie. Jeżeli się nie da, to stwórz kilka mniejszych partycji, a następnie sklej w Partition Magic. Daj znać czy poszło.

Sprawdź też na stronie producenta Twojej płyty, czy nie ma nowszego BIOSu/sterownika (lub na stronie producenta kontrolera dysków).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm w sumie mam podobny problem:/ Z tym ze jak mam WD 250giga i takze przy instalacji windowsa wykrywa mi okolo 130 giga:/ i zadne inne proby uruchomiania nic nie pomogly, ciagle tyle samo miejsca. Wyczytalem w instrukcji (dziwne bo dostalem instrukcje od samsunga:P) ze to moze byc wina braku service packa, jeszcze wszsytkiego nie poinstalowalem, wiec nie wiem jak to z tym jest. Co o tym sadzicie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem jest sformatowanie dysku jeszcze na starym systemie, chociaż po postawieniu systemu na nim właśnie też da sie to zrobić. Panel sterowania -> narzędzia administracyjne -> zarządzanie komputerem -> zarządzanie dyskami. Po prawej otworzą się dostępne dyski z podziałem na partycje. Brakująca część powinna być widoczna jako RAW - trzeba sformatować i potem ew. połączyć z partycją D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo

W jakimś Chipie czy ekspercie czytałem, że XP ma problemy z obsługą dysku większą niż 137 giga. Zaraz poszperam w moich "zbiorach" i jak znajdę, to napiszę co i jak:)

A tymczasem spróbujcie (już po zainstalowaniu XP) kliknąć prawym na Mój komputer->Zarządzaj->Zarządzanie dyskami i sprawdźcie, czy przypadkiem tam się nie ukrywają gigabajty :P (Miałem kiedyś podobny problem i tam odnalazłem parę giga. niestety, z tego co pamiętam, nie można ich przyłączyć do istniejącego dysku, tylko stworzyć nową partycję. )

Przejrzyjcie też to forum:

http://forum.pclab.pl/lofiversion/index.php/t147504.html

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności