Skocz do zawartości

Displacemen w Maxie - gdzie robię błąd


waza

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem w ramach ćwiczeń czaszkę w ZBrush2 - rys.1. Wygenerowałem z pierwszego poziomu displacement za pomocą Multi Displacement 2 (to samo robiłem z ZMapperem). Wyeksportowałem czaszkę z pierwszego poziomu do maxa. Po zaimportowaniu w Maxie zamieniłem obiekt na poli, dodałem modyfikatory TurboSmooth i vRayDisplacement. Dalej w Maxie użyłem materiału vRay'owskiego, gdzie w Maps/Displace wczytałem jako Bitmap wygenerowaną mapę displacement (próbowałem również wczytywać jako Normal Bump). Skopiowałem ją jako Instance na modyfikator vRayDisplacement i ... wyszła taka kaszana - rys.2.

 

Od kilkunastu dni po zapoznaniu się z video tutkami Klicka (Klicek mistrzu, jak będziesz w Warszawie masz u mnie metę) usiłuję "wprowadzić w życie" to, co w nich się znajduje. Nie jest to pierwsze moje ćwiczenie ale w każdym jest podobny wynik. Próbowałem z normalami i też nie wychodzi. Gdzie robię błąd?

 

czasz_zb.jpg

 

czasz_m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Powinienieś dobrze zapoznać się z ustawieniami vray displacement (amount i shift), z tego co widać, to bardzo dużo ludzi problemy z tym ma niemałe.

 

Pamiętaj, że mapę displacement należy importować z zbrusha jako 16-bitowy tiff.

 

Więcej w tym wątku powinno być, miłej lektury:

http://206.145.80.239/zbc/showthread.php?t=20310

 

także w zasobach zbc poszukaj:

http://206.145.80.239/zbc/zb_quicklinks.php?q=7

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Już dawno dotarłem do tych stronek ale z moim angielskim jest cienko, bardzo cienko.

Domyślałem się, że problem tkwi ustawieniach amount i shift ale czy tylko? Mam wrażenie, że ZB za każdym razem generuje inne mapy, czy to możliwe? Oczywiście po dziesiątkach prób z różnymi ustawieniami może mi się już wszystko mylić.

Dodam jeszcze, że najlepsze efekty są po wczytaniu mapy za pomocą vrayCOŚTAMfilter. To też jest ciekawe, bo służy to właściwie do dokładnego przesunięcia i odwracania mapy a ja wszystkie opcje zeruję.

Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam. Zawsze wzruszam się, gdy dostaję bezinteresowną pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem teścik właśnie i wychodzi na to, że znaczenie ma skala modelu:/

Tzn, jeśli nic nie zmieniasz w ustawieniach vraydisplacemnetmod i innych i skalujesz model, jego powierzchnia jest bardziej lub mniej "pompowana" przez mapę displace.

 

Powiększ tę czaszeczkę powiedzmy dwukrotnie i zobacz co się stanie.

 

Niestety na razie nie ma czasu dłużej siedzieć nad displace w tej chwili..

 

Z jednym mogę Cię zapewnić, jeśli exportujesz model do zbrusha, coś tam na nim pomalujesz i wrzucisz go z powrotem do maxa, będzie tam gdzie był w przestrzeni. Mowa tu o z2. z3 i jego transpose zmieniają położenie modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności