Skocz do zawartości

Monitor do grania i grafiki


maczuga

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że mój CRT wczoraj puścił dyma (spalił się) zastanawiam się nad kupnem nowego monitora, tym razem LCDka. Zainteresowała mnie 17'' iiyama E1700, ze względu na 2 ms czasu reakcji. I teraz takie pytanie, ten czas reakcji to taka ściema czy naprawdę taki krótki? I czy jest możliwość, że znajdę gdzieś innego, dobrego, nowego lcd'ka (czas reakcji 5ms lub niżej, 17-19 cali), niekoniecznie iiyamy, poniżej 800 zł?

 

btw. monitor musi się nadawać i do grania, i do grafiki :) teraz mam taki zastępczy z 25 ms czasu reakcji, i mogę tylko powiedzieć że to jest d**a nie monitor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

wszystko co teraz kupisz będzie miało wystarczające czasy do grania, o ile nie jesteś psychopatą zawodowo grającym w CSa :] mój ma 16 ms i generalnie widać lekkie smużenie w richard burns rally, w nowszych grach (test drive, tomb raider) karta renderuje motion blur o wiele większy niż ten z LCD więc nie ma opcji by wypatrzeć różnicę między LCD a CRT. a te 2ms to ściema w postaci podawania czasu gray to gray który jest mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskie czasy reakcji to marketingowy belkot :) czyli podaja czas reakcji przejscia GTG realny jest zupelnie inny, to samo tyczy sie kontrastow dynamicznych ktore mozna wlozyc miedzy bajki.

 

Wszystkie nowsze LCD oparte o matryce TN nadaja sie do grania, technologia ktora jest obecnie daje niezlego kopa matryca TN tak wiec granie to teraz prawie zaden problem.

 

Natomiast biorac pod uwage zastosowania graficzne to zalezy jakie kto ma wymagania. Jesli ktos nie ma maniakalnego postrzegania reprodukowanego przez panel obrazu takiego jak ja :) to dzisiejsze TN powinny go w miare zadowolic, tam gdzie licza sie detale w reprodukcji kolorow i charakterystyka obrazu masowki odpadaja na starcie. Chodz sa sytuacje kiedy w niby powaznych firmach ludzie robia na szitowatych panelach i nie lamentuja, klienci takze :)

 

Zlota zasada to nie kierowac sie sponsorowanymi recenzjami w necie i najlepiej jest udac sie do specjalistycznego sklepu ktory posiada stanowisko testowe dla klientow na ktorym moga zobaczyc jak panel sie prezentuje w roznych srodowiskach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli innymi słowy iiyama E1700 się jak najbardziej nadaje? :>

 

rascal - zdaję sobię sprawę z tego, że w marketingu podaję się tylko czas reakcji gtg żeby przyciągnąć klienta :) masz jakieś dane na temat "normalnego" czasu reakcji matrycy w w/w monitorze? co do zastosowań graficznych to jak takich detali często nawet nie widzę, więc TN raczej wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdziłem dane techniczne tego mońka na oficjalnej stronie iiyama, i stary to jest tylko do grania, napisali że jasność 300 (typowa) żadna typowa tylko za niska w dzień bedziesz zasłaniał okna, powinno być minimum 500 a lepsze na SIPS mają nawet i 800, to weź se porównaj, matryca TNT to przeszłość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co znalalem to srednia to 10 ms dla tego panela. Do grania owszem wysoka jasnosc jest wskazana, znana wypalarka oczow NEC 20WGX2 Pro ktory ma 450cd/m2 obraz w grach wyglada wrecz bajecznie piekie, wartosc ta jest niezwykle wysoka biorac pod uwage ze do pracy zalaecana jasnosc to ok. 150cd/m2

 

evarcha ktory panel swieci moca 800cd/m2? nie ma takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko lepiej kupować w realnym sklepie, żeby mozna było sprawdzić na miejscu czy ma wszystkie piksle zywe, mój 3 razy wymieniali a i tak jeden zły piksel się na samej krawedzi znalazł i na zły juz reklamacji nie ma tylko na martwy jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety o przedziale cenowym do 1k nie moge nic powiedziec z tego wzgledu ze to sa jeszcze zbyt male kwoty aby dostac w miare dobry panel. Nie ma co sie czarowac dobry panel kosztuje mimo iz technologia LCD jest w miare powszechna np. 17' calowy Eizo S1731 to wydatek ok. 1.4k jednak zaznaczam te panele to zupelnie inna liga ktora ma poprostu swoja cene i nie ma sie co dziwic.

 

Generalnie w tym przedziale cenowym tj. max 1k nie jestem wogole rozeznany za taka cene wszystko jest zbudowane praktycznie na matrycach TN ktore sa dla mnie nie warte uwagi.

 

KLICEK S-PVA czy S-IPS ?

 

Swoja droga jesli ktos zaczyna od wydania 2k niech zapozna sie na zywo z matrycami S-PVA i S-IPS bowiem jedna lub druga moze mu bardziej odpowiadac.

 

Mnie bardziej odpowiada matryca typu S-PVA ktora jest kompromisem pomiedzy szybkoscia TN a dobrym odwzorowaniem charakterystyki obrazu S-IPS. Pozatym ma glebsza czern i mniej ona interferuje, druga sprawa to S-IPS maja male problemy z rownomiernym podswietleniem.

 

Natomiast jesli chodzi oszybkosc to S-IPS jest dosc wolny w zastosowaniach graficznych nie jest to az takie wazne, wyjatkiem jest panel Nec 20WGX2 PRO ktory ma dosc szybka odmiane tej matrycy jednak modul FRC dziala na nerwy objawiajac sie w postaci mrowienia matrycy ale trzeba pamietac iz jest to model typowo rozrywkowy w ktorym licza sie zupelnie inne parametry i powloka Glare niz w panelu do pracy.

 

Jesli chodzi o mnie to do 2k osobiscie polecam panel Eizo model S1931 na ktorym pracuje w domu.

 

s1931k.jpg

 

- matryce S-PVA

- 5 lat gwarancji

- perfekcyjne podswietlenie matrycy

- 10 bitowa korekcja krzywej gamma

- plynne gradienty

- gleboka czern

- zadowalajacy czas reakcji

- brak FRC :)

 

Jednym slowem cud miod :) do tego jeszcze ten powazny agresywny i surowy design.

 

Nie od dzis wiadomo ze design Eizo nie doprowadzi estetow i fanow wyszukanego wzornictwa do zachwytu, tu sie pracuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze sie tak przylacze, Rescal polecisz jakas matryce do 2k ?

 

Ja polecam DELL'a 2007FP

 

http://accessories.euro.dell.com/sna/productdetail.aspx?c=pl&l=pl&s=pad&cs=RC1078552&sku=59214

 

Sam uzywam, jak sie okazalo na "gorszej" matrycy samsunga, czyli S-PVA, ale zlego slowa nie powiem. Dla mnie monitor cudo :)

 

I do tego stojak z regulacja wysokosci jest super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawna loteria Dell'a albo dostaniesz S-IPS albo S-PVA :)

 

Dell UltraSharp 2007WFP robi wrazenie przy pierwszym spotkaniu z tym panelem, wszak do tego zostal stworzony. Jednak mozna spotkac sie z problemem przy odwzorowywaniu gradientow i lekkimi problemami z backlightem.

 

Blad :) matryce S-PVA Samsung'a sa bardzo dobre, to w niektorych przypadkach elektronika/lampy sa niedostatecznie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy jest możliwość, że znajdę gdzieś innego, dobrego, nowego lcd'ka (czas reakcji 5ms lub niżej, 17-19 cali),
ja mam niby 8ms (ile w tym marketingowego belkotu to nie wiem) i jakos nigdy mi to nie przeszkadzalo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety o przedziale cenowym do 1k nie moge nic powiedziec z tego wzgledu ze to sa jeszcze zbyt male kwoty aby dostac w miare dobry panel. Nie ma co sie czarowac dobry panel kosztuje mimo iz technologia LCD jest w miare powszechna np. 17' calowy Eizo S1731 to wydatek ok. 1.4k jednak zaznaczam te panele to zupelnie inna liga ktora ma poprostu swoja cene i nie ma sie co dziwic.

 

Generalnie w tym przedziale cenowym tj. max 1k nie jestem wogole rozeznany za taka cene wszystko jest zbudowane praktycznie na matrycach TN ktore sa dla mnie nie warte uwagi.

 

KLICEK S-PVA czy S-IPS ?

 

Swoja droga jesli ktos zaczyna od wydania 2k niech zapozna sie na zywo z matrycami S-PVA i S-IPS bowiem jedna lub druga moze mu bardziej odpowiadac.

 

Mnie bardziej odpowiada matryca typu S-PVA ktora jest kompromisem pomiedzy szybkoscia TN a dobrym odwzorowaniem charakterystyki obrazu S-IPS. Pozatym ma glebsza czern i mniej ona interferuje, druga sprawa to S-IPS maja male problemy z rownomiernym podswietleniem.

 

Natomiast jesli chodzi oszybkosc to S-IPS jest dosc wolny w zastosowaniach graficznych nie jest to az takie wazne, wyjatkiem jest panel Nec 20WGX2 PRO ktory ma dosc szybka odmiane tej matrycy jednak modul FRC dziala na nerwy objawiajac sie w postaci mrowienia matrycy ale trzeba pamietac iz jest to model typowo rozrywkowy w ktorym licza sie zupelnie inne parametry i powloka Glare niz w panelu do pracy.

 

Jesli chodzi o mnie to do 2k osobiscie polecam panel Eizo model S1931 na ktorym pracuje w domu.

 

s1931k.jpg

 

- matryce S-PVA

- 5 lat gwarancji

- perfekcyjne podswietlenie matrycy

- 10 bitowa korekcja krzywej gamma

- plynne gradienty

- gleboka czern

- zadowalajacy czas reakcji

- brak FRC :)

 

Jednym slowem cud miod :) do tego jeszcze ten powazny agresywny i surowy design.

 

Nie od dzis wiadomo ze design Eizo nie doprowadzi estetow i fanow wyszukanego wzornictwa do zachwytu, tu sie pracuje ;)

 

Dzieki wielkie :D zakupie to dam znac co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel o ktorym pisalem dostepny jest z roznego rodzajami podstawek. Wiecej info tu.

 

http://www.proline.pl/index.php?n=eizo_s1931_doskonalosc_w_kazdym_calu_s777c5&grupa=news

 

Natomiast jesli chodzi o konkurencje ktora tam podaja np. Nec 1990FXp to lepszym wyborem jest Eizo, widzialem ten panel na stanowisku testowym jednak matryca byla zdecydowanie wolniejsza, mniej rownomierne podswietlenie. Plusem bylo bardziej rozbudowane mozliwosci OSD ktorych nie wykorzystam Eizo jest wystarczajaco dobrze sprzetowo skalibrowany fabrycznie tak wiec obchodzi sie bez kombinowania na poziomie roznych skladowych itp.

 

Nec 1990SXi takze dobry panel na swietnej matrycy, jednak nie jest ona wystarczajaco szybka i posiada niezbyt lubiane przez niektorych przypadlosci S-IPS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, a co z monitorami w okolicach 2k-2,5k z rozdzielczością 1600x1200? :(

Bida jest przy takich wymaganiach.

Ah, i właśnie, gdzie jest haczyk w tym monitorze, który knysha wkleił? Bo coś chyba musi być nie tak. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah, i właśnie, gdzie jest haczyk w tym monitorze, który knysha wkleił? Bo coś chyba musi być nie tak. :)

 

On jest fajny, dobra rozdzialka, pivot, ale nie wiem jak z matryca - jedne strony podaja, ze TN, drugie ze IPS, a znowu inne ze MVA :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam wiekszego brata 2407wfp i bardziej kwadratowego 2007fp Co mysle? Dla mnie super, jakosc obrazu ok, nie mam zastrzezen, chociaz zalezy na jaka matryce trafisz, ja mam jakies 2 rozne od siebie ale na obu obraz wyglada super. Monitor ladnie sie prezentuje i fajna sprawa jest z podstawa do ktorej go mocujesz, mozesz suwac monitor w gore i w dol. Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie nic takiego nie wystepuje jak smuzenie. Matryce to loteria albo S-IPS albo S-PVA, monitory skladaja w roznych krajach, czechy, chiny... rozne rewizje, czasem masz te same rewizje na roznych matrycach, bez wejscia w menu serwisowe sie nie dosiesz :/ ja mam 2007FP na S-PVA i nie narzekam, co do drugiego nie mam pewnosci, roznie pisza...

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel o ktorym pisalem dostepny jest z roznego rodzajami podstawek. Wiecej info tu.

 

http://www.proline.pl/index.php?n=eizo_s1931_doskonalosc_w_kazdym_calu_s777c5&grupa=news

 

Natomiast jesli chodzi o konkurencje ktora tam podaja np. Nec 1990FXp to lepszym wyborem jest Eizo, widzialem ten panel na stanowisku testowym jednak matryca byla zdecydowanie wolniejsza, mniej rownomierne podswietlenie. Plusem bylo bardziej rozbudowane mozliwosci OSD ktorych nie wykorzystam Eizo jest wystarczajaco dobrze sprzetowo skalibrowany fabrycznie tak wiec obchodzi sie bez kombinowania na poziomie roznych skladowych itp.

 

Nec 1990SXi takze dobry panel na swietnej matrycy, jednak nie jest ona wystarczajaco szybka i posiada niezbyt lubiane przez niektorych przypadlosci S-IPS.

 

mam takie 2 ( nie moge sie przestac chwalic :P ) i sa swietne jedyna wada jest to ze maja maxymalna rozdzielczosc 1280x960, ale ogolnie polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności