Skocz do zawartości

Zdrowie a praca (i nasze schizy;)


pawel

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem Panowie i Panie! (nadal nie wiem czy są jakieś).

 

Czy zastanawialiście się jakie będę skutki naszego zawodu, hobby, zajoba itp. Na stare lata?

Okulary (polowa już je ma).. ale jakieś zwyrodnienia nadgarstków, lordozy, kifozy itp.

Mało ruchu.. „chyba sobie kupie psa żeby odejść od kompa”

Szukałem na necie (polskim) takich tematów i nic..

Może wymienimy się jakiś spostrzeżeniami dotyczącymi „zdrowego środowiska pracy” (położenie monitora, biurko, odległość itp.)

Wiem, że najlepiej siedzi się z nogami na lampie;)

 

Może sam zacznę:

1.Z praktyki mogę powiedzieć ze lepiej jest jak monitor jest poniżej lini oczu (to praktyka ale co na to jakiś fizjoterapeuta powie?) wtedy nie zadzieramy szyji do góry.

2. Spokojnie można sobie przedłużyć prace pozbywając się szumu z kompa o jakieś 2 h. Właśnie nad tym pracuje (dam znać jaki był tego rezultat)

 

 

dajcie znać co o tym myślicie (i czekam na propozycje.. może z tego wyjdzie projekt „zdrowego biurka grafika” )

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 297
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Sa sa panie na forum:)

 

A co do tematu...no tak...zdrowie przy tym \"zawodzie\" jest ciezko naginane...przede wszystkim wzrok i kregoslup...ile godzin przeciez siedzimy patrzac w monitor i do tego krzywo ulozeni...ciezki jest los grafika :(

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo no ciezki...ciezki...

pomijam kwestie zdrowia psychicznego bo w tej nie moge sie wypowiadac..

w tym roku bylem pierwsyz raz na mazurach. Plyniemy lodka..cos poszlo nie tak, zwrot nie wyszdl.. a pierwsza mysl w mojej glowie to ...\"ctr z!\"... to juz straszna bania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

giorgione i zadko sie zdarza ze robisz to samo i to jest w tym piekne!

pablo- ostanio siedze w ciemni... zapomnialem przeslonic czerwony filtrem i naswietilo mi pamier... bezwladnie lewa reka przesuneła sie z doł ..maly pale na \"ctrl\"...wskazujacy na \"Z\"... i ten ruch.. koleznka obok zabila mnie smiechem...

widze ze zbaczamy z tematu..moze zmienie nazwe watku na \"praca a nasze schizo\" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie przesladuja nocne koszmary:

 

fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > fatal error > format c: > setup.exe > ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na powaznie:

 

- nadgarstki - kiedys myslalem ze podkladka zelowa pod mysz z taka mieciutka poduszaczka pod nadgarstkiem to glupota; jak mnie zaczelo bolec to se kupilem i teraz jest ok; polecam

 

- monitor odswiezanie 85hz to podono optimum; mam teraz drugi monitor 21` 1280x1024 120hz i jak popatrze na stojacy obok 17` 1280x1024 85 hz to dopiero widze jak skacze; oczy to nasz najwiekszy skarb wiec go oszczedzajmy a raczej nie oszczedzajmy na nim!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja narazie nie zauważyłem jakichś ubytków na zdrowiu:), wzrok chyba mi się jeszcze nie zepsuł:D. Co do nadgarstków to ja i tak zawsze mam rękę opartą przeramieniem o okrągłą krawędź biurka:) a gdy zaczyna mnie ze zmęczenia boleć dłoń... to zmieniam na prawą (:D) rękę, jestem prawo ręczny ale myszki i tak przeważnie używam lewą ręką (to jest nawet bardzo praktyczne czasami:)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj... mnie to już rodzinka do psychologa kilka razy chciala wyslac... :) serio...

kiedys probowalem najechac kursorem na wyłącznik monitora :) Troszke sie przestraszylem... :)

PODSDTAWY \"ZDROWEGO\" SIEDZENIA PRZY PC:

-podkladka z poduszka żelową

-dobre kszeslo

-b. dobry monitorek...

-światlo kontrapunktowe na biurku za monitorkiem

-jakis kwiatek, paprotka...

-pusta przestrzen za plecami...

-świerze powietrze :D

-w zimie cieple kapcie... :D serio :)

-monitorek faktycznie troszke ponizej wzroku...

 

Pozdrawiam... uwazam ze taki watek jest potrzebny... :)

 

P.S.

-za monitorkiem powinna być ściana, a nie wolna przestrzen, ale to chyba jasne... :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawel, gdy jest ciemno w pokoiku to oprócz monitorka powinno swiecic jeszcze cos innego, zeby niemeczyc wzroku, za monitorkiem bo jezeli swiatelko jest przed nim to odbija sie i jest kaszana... :D

P.S. oczywiscie na ze na sciane a nie po oczach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaski monitor, LCD to podstawa...pamietam jak mialem stary monitor na pół biurka to 5 godzin nie moglem wysiedziec bo oczy mi prawie co wypalało, chociaz z drugiej strony te nowsze,normalne monitory sa duzo lepsze i zapewne mniej meczą oczy...

Przez caly okres mojego \'zycia w 3d\' jakos specjalnie nie zauwazylem uszczerbku na zdrowiu, nie osleplem(odziwo nie nosze okularow) nie krzywie sie itp:) ,jedno tylko to to ze jak siedze przed kompem to całkowicie odcinam się od swiata... Pamiętam ze kiedys jak siedzialem w maxie jeszcze ,mama przychodzi i mowi mi zebym wyszedl z psem...ja odpowiadam nie przerywajac pracy \"tak, tak, oczywiście, zaraz wyjde\" Mama wraca po 2 godzinach skądś tam ,wchodzi do mojego pokoju i pyta się czy wyszedłem z psem...hehe, a ja na to \"dobrze, za chwilke\"[lol2] Serio!

Albo jak siedze ze słuchawkami, a rodzice nie biorac kluczy gdzies wychodza...i byla sytuacja ze rodzice stali kiedys z 40 min pod drzwiami:D dopoki im nie otworzyłem

No tak...to jest właśnie magia 3D ...:) ,szkoda ze oni tego nie rozumieją...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Khe, khe, jakos nikt nie napisal zeby sie czasem poruszac, kurcze. Bez tego taki staruszek jak ja dawno juz zamienilby sie w polamana roslinke. Koniecznie. Basenik, jakies treningi, silownia, cokolwiek. Oczom nie pomoze ale na wszystkie inne przypadlosci siedzenia przed kompem - bardzo.

 

salutt

Dziadek Stal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda bez ruchu ciezko.

Ograznim jest doteniony lepiej sie pracuje, spi...w szczegolnosci na zajeciach jak sie na nie idze po silowni:(

 

Znalazlem strone z cwiczeniami...ale z czasow odry chyba... poszukam nowysz.

Juz nie ma tylko podladek pod myszki teraz sa tez podkadki pod....

 

erg2.jpg

ergorest1.jpg

ergo.jpg

 

niezle co?

pozdrawiam

ps:nie wiem czemu u mnie sa \"x\' zamiast obrazkow..wzucalem je tak jak zawsze....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja slyszalem ze za monitorem powinna byc jakas przestrzen najlepiej duza, a to dlatego ze czesto powinno sie tam spogladac, co kilka minut, dlatego zeby oko zmienilo akomodacje( czy cos tam) i sobie odpoczelo w ten sposob, ja tak robie, ale moze to nie prawda i moze ja teraz lunatykuje i moze nie jest wcale 2 rano i reka mnie wcale nie boli od myszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by Mateusz

oj... mnie to już rodzinka do psychologa kilka razy chciala wyslac... :) serio...

kiedys probowalem najechac kursorem na wyłącznik monitora :) Troszke sie przestraszylem... :)

PODSDTAWY \"ZDROWEGO\" SIEDZENIA PRZY PC:

-podkladka z poduszka żelową

-dobre kszeslo

-b. dobry monitorek...

-światlo kontrapunktowe na biurku za monitorkiem

-jakis kwiatek, paprotka...

-pusta przestrzen za plecami...

-świerze powietrze :D

-w zimie cieple kapcie... :D serio :)

-monitorek faktycznie troszke ponizej wzroku...

 

Pozdrawiam... uwazam ze taki watek jest potrzebny... :)

 

P.S.

-za monitorkiem powinna być ściana, a nie wolna przestrzen, ale to chyba jasne... :D

 

 

 

To ja chyba jestem zaprzeczeniem tych reguł :)

I ja się dziwię, że mam taki słaby wzrok:P

 

Pozdr

Giorgione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam sidze po kilka godzin dzenni przy kompie i wzrok dobry (nie nosze okularow) ani sie nie garbie ani mnie nic nie boli.a co do ruchu to przeciez jak siedze przy kompie to ruszam rekami i palcami oraz nogami kopne w biurko jak sie wkurze (3 w 1) :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z takich Tips&Tricks :) to mam fajna rzecz:

-gdy oczka zaczynaja bolec i piec, nalezy je zamknąc i zaczac krazyc galkami ocznymi to w jedna strone to w druga, naprawde pomaga,

-prawą wyprostowana reką robic \"ósemki\" i wodzic wzrokiem za ta reka... (oczy wtedy tez roba ósemki :D )

te dwie rzeczy pomagaja nietylko oczkom ale i psychice :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi ósemkami to wcale nie takie głupie już dosyć dawno czytałem o tym i słyszałem (sam czasem stosuje :) ), wzrok przy tym dobrze odpoczywa. Jednak nic nie zastąpi ruchu na świerzym powietrzu, korzystne jest odejście od kompa i pujśc np. na pifko z kumplami :d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buhahaha, widzę że nie tylko ja mam ochotę klikać ctrl+z gdy coś mi nie wyjdzie [lol2] ostatnio biję wszystkie rekordy schizomaniactwa komputerowego (sam to wymyśliłem ;)), siedzę czasami po 12h dziennie (rekord - 16h [cfaniak]), krzywię się jak siedzę, bo najczęściej opieram się lewym łokciem o krzesło, a więc cały jestem skręcony na lewą stronę, oczy mają odpoczynek praktycznie tylko wtedy jak idę do kibla lub coś zjeść, a ostatnio rzadko wychodzę z domu bo kumple powyjeżdżali (nie mam z kim pić [piwo] :(), więc mam tak praktycznie codziennie :)

co do sprzętu to jestem bardzo zadowolony z mojego monitotka Samtron 76DF, płaski ekran, 1024x768 85Hz to już tak nie męczy oczu... oprócz tego prawie nigdy nie siedzę po ciemku przy monitorze, zawsze staram się mieć zapalone światło... ale mimo wszystko mam wrażenie, że mój wzrok już trochę od tego ucierpiał, no i czasami mnie boli kręgosłup oraz nadgarstek (chyba sobie kupię tą podkładkę... ile kosztuje ?? :))...

z psychą też chyba coraz gożej bo jakoś tak zlewam wszystko co się dzieje w koło mnie :] hehe, cholera wie co ze mnie wyrośnie, ale aż się boję :D

 

pozdrawiam [piwo]

 

P.S. świetny temat :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loozak nie wiem ile kosztuje podkladka ale tez sobie ja kupuje:)

Jeszcze tylko jednego \"shizo\" nik nie poruszyl.

Nie wiem czy shizo to wlasciwie okreslenie. Mam na mysli odminne potrzeganie otaczajacego nas swiata.

patrzac na ladny zachod slonca mysle jak taki zrobic...jade noca tramwajem i patrze na oswietlone budyki..przykladow bez konca mozna podowac.

Ale najlepsze \"halo\" jest pracujesz na czyms np. studium twarzy czlowieka.. jedziesz tramwajem i zaczynasz sie gapic na ksztalty ludzkich twarzy...

ja mam noworoczne postanowienie...bede jezdzil z cyfrakiem przy sobie:) najwyzej mnie od zboczencow powyzywaja:) ... i zawsze jakis fajna texture po drodze mozna znalesc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nadgarstkiem naszczescie nigdy nic nie mialem. W koncu go czasem cwicze;d;d Co do kregoslupa mam znajomego co ma takie krzeslo co pod nim jest taka belka i mozna podkulic nogi. Zmusza to do prostego siedzenia. I na koniec kilka tipsow:

- zaleca sie przerwy 10 minutowe co 1-2 godziny, anjlepiej spedzone aktywnie (nie isc wtedy do telewizora:))

- monitow ustawiony nieprostopadle do sciany - promieniowanie odbija sie od sciany

- najlepiej zeby monitor nie byl ustawiony tylem do innego pomieszczenia - promieniowanie przenika przez sciane

- zaluzje na oknach jezeli w dzien w monitorze odbija sie swiatlo

- odpowidnia odleglosc od monitorka, nie pamietam ile ale cos ok 1 metra

 

PS: z tym piwkiem z kumplami to tez za czesto nie mozna bo popada sie z jednego nalogu w drugi:)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm.. widzę tu tendencję robienia uników od pracy przy kompie na rzecz spacerków, uprawiania karkołomnych sportów itp. Taki proceder może zaowocować zmniejszeniem aktywności na forum,

 

więc - muszę interweniować.

 

Otóż wystarczy chwilowa (acz nie mile widziana) zmiana monitora na telewizyjny i tam pani od sprzedaży wysyłkowej podaje nam rozwiązania na dłoni. Na kręgosłup - pajączek, na zanik mięśni - wszelkie elektrowstrząsy, na braki snu - czerwone i niebieskie pastylki, na słabnący wzrok - zielona tapeta na pulpicie (to już moja prywatna porada). A poza tym okulary robią aż do minus 14.0 dioptrii!!

 

Halo? Czy jestem jeszcze moderatorem? Halo? czy mnie słychać? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Originally posted by pawel

Loozak nie wiem ile kosztuje podkladka ale tez sobie ja kupuje:)

Jeszcze tylko jednego \"shizo\" nik nie poruszyl.

Nie wiem czy shizo to wlasciwie okreslenie. Mam na mysli odminne potrzeganie otaczajacego nas swiata.

patrzac na ladny zachod slonca mysle jak taki zrobic...jade noca tramwajem i patrze na oswietlone budyki..przykladow bez konca mozna podowac.

Ale najlepsze \"halo\" jest pracujesz na czyms np. studium twarzy czlowieka.. jedziesz tramwajem i zaczynasz sie gapic na ksztalty ludzkich twarzy...

ja mam noworoczne postanowienie...bede jezdzil z cyfrakiem przy sobie:) najwyzej mnie od zboczencow powyzywaja:) ... i zawsze jakis fajna texture po drodze mozna znalesc:)

 

:D:D:D hehe podobne schizy mam...ide z kumplem po lesie...i tak patrzymy na drzewa i tak myslimy...jakby to zrobic...lepiej modeling czy bumpem/:D:D i w ogole ile to poligonow :D:D:D

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takiego shiza że chcialbym miec tatuaż na czole: \"Najlepiej ogladac mnie za pomocą przeglądarki Opera 7.22 lub nowszej\" :)

A tak na serio to kiedys wracajac tramwajem do domku chcialem narysowac koło rysując jego przkątną, ale szybko sie zorientowalem ze cos jest nie ok :)

Tipsy:

-Dobrze jest raz na czas dla zdrowia psychicznego napic sie pifka ze znajomymi...

-ustawic lodówke daleko od PC żeby miec jakis kawelek do przejscia... (ruch to zdrowie) :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej ustawic szybkosć odświezania monitora na niższą (lecz nie najniższą bo po godzinie boli jak cholera) i znalezc te 15-20 w ciągu 2h na odpoczynek, to chyba najzdrowsza metoda. Najmniej niszczy układ nerwowy oka.

 

No i wieczorkiem spacerek, troche ruchu i (najlepiej) jakis porządny aktywny relaks...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe...co do otacznajacego mnie swiata to też czesto mysle sobie jak to w 3d zrobic...dobre było jak kiedys widzialem jakis pomnik artystyczny, taki kanciasty dosyć, odrazu pomyślałem sobie: \"o, chmasko widać polygony\" [lol2] ...widze jednak ze na szczescie jest to normalny objaw wtajemniczenia w 3d...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj jade z kumplem (Szupryt) samochodem po miescie...i jedzie przed nami Daewoo Lanos...i ma niedomkniety baganizk wiec jest przesuniecie przy swiatlach..i ja mowie...patrz gdybys takie cos zrobic w 3d to ludzie z max3d.pl by Cie niezle zjechali za to ze *zle wykonales* fure :D:D:D

 

pozdr

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności