Skocz do zawartości

Export z Zbrush'a do MAXa


Jacek07

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Jestem Początkujący w sprawach teksturowania i chciałem zapytać:

jak można wyeksportować bryłę z Zbrusha 3.1 zrobioną w tym programie do 3d maxa z wszystkimi teksturami i mapami, aby uzyskać jak najlepszy efekt (np. w mental ray'u)?

 

We wszystkich instrukcjach znajduję polecenie:

1.Zrób bazę w maxie :eek:

2.Ustaw UVW

2. "Dopieść" w Zbrushu detale .....

 

A co, jeśli mam bryłę zrobioną od zera w Zbrushu (techniką od Zsphere do detalu), pomalowaną i "dopieszczoną" ??? Jak mam wówczas ustawić koordynaty UVW ??? (i czy w ogóle muszę....) I jak po prostu ją przenieśc do MAXa ????

Czy Ktoś jest w stanie mi wyłożyć od podstaw i punkt po punkcie, co należy zrobić ??? :confused:

 

 

PS. W ramach wyjaśnienia - dotąd zajmowałem się scenami, wyłącznie z materiałami "Ciągłymi" - np. Ściana z cegły, oteksturowane plainy itp... Nie znam się po prostu na teksturowaniu obiektów typu "Człowiek" ;)

 

Serdeczne podziękowania z góry, za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 5
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

W teorii to będzie chyba tak. Jak robiłeś ze sphery model, to musisz zrobić retopologię tegoż obiektu. Po tej zabawie eksportujesz model z nową topologia do obj'ta, np. w maxie robisz uv'kę. Kolejnym krokiem będzie skożystanie z jednego z KLICKOWYCH video tutków o zmaperze.

 

To jest jedna z dróg , możesz jeszcze skorzystać z zbrushowego mapowania, jak z jakis powodów nie chce Ci się mapować w np. mxie, jest też o tym w KLICKOWYCH videotutkach.

 

edit;

 

w tutkach KLICKA jest o normalmapie, a Tobie będzie potrzebna displacement mapka. Znaczy wszystkie trzy mapy: normal, displacement i kolor, wszystkie da sie jak mniemam w zb wypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powolutku ;)

musisz zrobić retopologię tegoż obiektu.

Po co mam robić retopologię, skoro posiadam ten model zrobiony od zera z Zbrushu i posiadam dobrą, nieskażoną siatkę z Wszystkimi SubDivide'ami (zachowanymi "krokami" uszczegóławiania bryły).

Z tego, co wiem, retopologia służy do naprawiania na przykład felernych skanów 3d, lub siatek, w których po prostu nie da się wrócić do stanu Low-Poly... - Proszę o dokładne wyjaśnienie :)

 

 

np. w maxie robisz uv'kę. Kolejnym krokiem będzie skorzystanie z jednego z KLICKOWYCH video tutków o zmaperze.

Czy możesz zapodać jakieś linki o podstawach robienia UV'ki w max'ie???

 

Do czego (jednym zdaniem streszczając) Będzie mi potrzebny Zmaper i jakie ma możliwości?? Ja znalazłem ten plug-in jedynie do Zbrusha 2.0. Posiadam Zbrusha 3.1, czy ta wersja nie ma podobnego narzędzia zintegrowanego i czy nie da się Wyeksportować teksturowanej bryły posiadając Podstawową wersje Zbrusha 3.1 nie używając zewnętrznych plug-in'ów ???? :eek:

 

możesz jeszcze skorzystać z zbrushowego mapowania, jak z jakiś powodów nie chce Ci się mapować w np. maxie, jest też o tym w KLICKOWYCH videotutkach.

NO WŁAŚNIE! Powiedzmy, że nie chce mi się 100 razy eksportować model a to z maxa do Zbrush'a i odwrotnie :D

 

Jak kożystac z Zbrushowego mapowania ?? (gdzie to znajdę, bo obecnie, jak maluję w Zbrushu texturkę na modelu i klikam "Uv Check", lub "col->Txr" to model robi się czarny i nic poza tym :( -I tu chyba leży klucz do odpowiedzi - HELP :confused:

Poza tym co to są "KLICKOWE videotutki"? Proszę o jakiekolwiek namiary, linki...

 

Znaczy wszystkie trzy mapy: normal, displacement i kolor, wszystkie da się jak mniemam w zb wypalić.

No właśnie - Jak je wypalic, żeby mieć każdą :confused:

 

Zdaję sobie sprawę, że cześć moich pytań brzmi infantylnie, ale na prawdę ciężko znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź, a mam wrażenie, że wielu Osobom takowa się przyda;)

 

 

Pozdrawiam i Dzięki za zainteresowanie tematem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wiem, retopologia służy do naprawiania na przykład felernych skanów 3d, lub siatek

 

 

 

-Za pomocą retopologi można np.połączyć dwa elementy-siatki w jedną bryłę-model np. głowę z jednego modelu z tułowiem z drugiego modelu.

 

-na bazie modelu hi-poly można za pomocą retopologi zbudować model low poly i przenieść detal na nową topologię.

 

- retoplogia może też posłużyć do zbudowania siatki za pomocą której można riggować model np. zmieniać mimikę twarzy modelu hi poly bez przesuwania pojedynczych werteksów.

 

Posiadam Zbrusha 3.1

 

W wersji 3.1 Zmapper jest na stałe, powinien być w górnym lewym rogu interfejsu obok Projection Master, jeśli go tam nie ma to nie masz wersji 3.1

 

Jak korzystać z Zbrushowego mapowania ?? (gdzie to znajdę, bo obecnie, jak maluję w Zbrushu texturkę na modelu i klikam "Uv Check", lub "col->Txr" to model robi się czarny i nic poza tym

 

Uv Check-służy do uzyskania mapki z siatką mapowania uv modelu na bazie której można rysować teksturę np. w photoshopie-tylko że model musi być wcześniej zmapowany .

 

col->Tx-służy do "zdjęcia" z modelu tekstury ,którą rysujesz za pomocą fukcji poly painting i w tym przypadku model musi być wcześniej zmapowany.

 

Użyj do zmapowania modelu AUVTiles-uzyskana w ten sposób mapka -tekstura nie nadaje sie do edycji w zewnętrznych programach do grafiki 2d,edycja tylko w Zbrushu na modelu .

 

No właśnie - Jak je wypalic, żeby mieć każdą

 

 

Poznaj lepiej program -zacznij od tutoriali KLICKA:)

 

LINK do tych tutoriali

-------------------------------------

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=35770

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co mam robić retopologię, skoro posiadam ten model zrobiony od zera z Zbrushu i posiadam dobrą, nieskażoną siatkę z Wszystkimi SubDivide'ami (zachowanymi "krokami" uszczegóławiania bryły).

Z tego, co wiem, retopologia służy do naprawiania na przykład felernych skanów 3d, lub siatek, w których po prostu nie da się wrócić do stanu Low-Poly... - Proszę o dokładne wyjaśnienie

nie doczytałem w pierwszym poście :)

 

Zapomniałem, jak poszukasz to jeszcze są zeeta tutoriale do zbrusha na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności