Skocz do zawartości

XP czy VISTA (64)


kuback

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór.

 

Zakładam nowy temat, który często jest poruszany w różnych wątkach.

Założenie jest takie -> dobry nowy komputer z ok 4GB ramu.

 

Jaki wybrać system operacyjny?

 

Czytając np. opinie na komputroniku trudno określić co jest obecnie lepszym wyborem. Zachęcam do rozmowy , która jak myśle przyda się wielu niezdecydowanym osobą.

 

Pozdrawiam / kuback

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Em, powiem tak

Jakies 2 tygodnie temu kupilem komputer z preinstalowana Vistą. Od 2 tygodni mysle nad sciagnieciem pirackiego XPka...

Nie bede marudził, bo sensu to nie ma, powiem tylko jeden przyklad:

podczas przepartycjonowania dysku Vista sie wysypala - skonczylo sie formatem i reinstalka, bo DVD z vista nie potrafilo sobie poradzic z odzyskaniem MBR'a partycji.

 

Biorac jeszcze pod uwage ze wlasnie ma wychodzic SP3 do XP, bralbym XPka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od kilku tygodni pracuję na Viście Home Premium x64 i oprócz znanych kłopotów z działaniem starszych programów (jednak są to sporadyczne przypadki) pracuje się bez większej różnicy. Porównałem też performance Maxa pod obydwoma systemami (Vista vs. XP x64) i jest identyczny. Nie taka Vista straszna jak ją malują ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam viste ultimate box pl, zainstalowana wersja visty 64, powiem krotko trzeba sie przyzwyczaic :) pozatym pod vista 64 brak orginalnych sterow do wiekszosci urzadzen, niewszystkie programy ruszaja itp male mankamenty:) :). Moje spostrzezenia po tych kilku miesiacach pracy , system sie nie zamula jak w przypadku xp'ka, dziala stabilnie, sprawnie i szybko (niewiem jak u innych ale ja problemow tfu tfu odpukac poki co niemam). Sam jestem zaskoczony tym co napisalem ale tak jest. Przed zakupem visty naczytalem sie i nasluchalem roznych dziwnych rzeczy czesc sie sprawdzial mowa tu o sterownikach i kompatybilosci oprogramowania - odnoszac to do visty 64b. Ale reszta to jakies mity, przetestuj i sam zadecyduj. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pracuję zarówna na Viście 32bit (Home Premium) i 64bit (Ultimate). Nie mam z nimi żadnych większych problemów. Szkoda tylko, że jeszcze niewiele programów ma wersję 64bitową.

 

Żałuję tylko jednej rzeczy, że do domu kupiłem wersję 32bitową :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przy zakupie dwóch komputerów ( notebook i stacjonarny), na których będę pracować na tych samych projektach , programach, plikach, ( utworzone w jednym będe otwierać w drugim ) lepiej zastosować ten sam system w dwóch ?

 

Z tego co czytam , w dobie tak szybkiego rozwoju zdaje się rozsądniejsza VISTA. Czy zwolennicy XP zaprzeczą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem zwolennikiem XP x64. Kupilem laptopa (Compal IFL90 - mocna maszyna), Xp x64, okazalo sie, ze nie ma driverow do niego, producent nie przewidzial (shit happens), posciagalem do poszczegolnych komponentow i prawie byl sukces, gdyby nie nvidia... do wersji mobile nie dzialaja drivery pctowe, automatyczne wykrywanie karty na stronie nvidii wyplulo komunikat ze compal sam zalatwial sterowniki... a i owszem, ale nie do xp x64. Wiec poddalem sie, kupilem viste business 64. Wszystko smiga az milo. Jestem pozytywnie zaskoczony, zero problemow narazie, same plusy. Max smiga az milo. Rownoczesnie zmodernizowalem troche moje stare PCty, na nich zostawiam Xp x64.

 

Moim zdaniem:

do najnowszych i mocnych sprzetow polecam Viste (ja osobiscie sie pozytywnie zaskoczylem, ale wiem ze wiele osob ma problemy), na reszte sprzetu Xp x64, przynajmniej do czasu SP1 visty, albo nawet SP2.

 

Analogicznie bylo z XP, ciezko "profesjonalistom" szlo przesiadanie sie na Xp z win 2000 albo z NT.

 

uzupelnie, w tym compalu jest

core2duo T7500, 4GB 533 DDR2, 200GB 7200 HDD, GeForce 8600GT 512MB, matryca 15,4 WXGA+ (1440 x 900), 4k brutto bez systemu, polecam sprzet (kamerka 2MB, WiFi, czytnik fingerprintow, dvd rw i inne bajery standardowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z xp x64 miałem dużo więcej problemów z oprogramowaniem i sterownikami (dobrze działającymi) niż z Vistą. Jednak Vista ma inne "smaczki". Nie lubi zmian hardware'u (pitoli o braku pliku w systemie i naprawianie systemu nic nie da, tylko świeża instalacja), czasem proces svhost wariuje i zjada ogromne ilości ramu, a nawet procesora, ale o tym Microsoft uprzedza użytkowników w wymaganiach. Vista jest nadopiekuńczą matką amerykanina - kontroluje wszystko i najchętniej zabroniłaby ci pic alkoholu do 30 roku życia, no i jest niezbyt mądra... Po prostu sobie nie radzi, a niektóre procesy o stworzenie których podejrzewałbym kolesi z PiSu tak bardzo chcą ci pomóc i ułatwic życie, że komputer staje i mieli nie wiadomo co.

Ale koniec końców, wolę Vistę, bo fajnie wygląda i jak jej nie wkurzysz, to chodzi ok. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bez kozery Microsoft przyznał się do porażki z tym systemem , za dużo wersji wprowadzili które w sumie niewiele się różnią między sobą a wszystkie są dosyć konfliktowe :( ja po 2 miesiącach boju (oj nie poddałem się tak łatwo) jednak wróciłem do XP po tym jak Vista stwierdziła że nie obsługuje plików mpg1 w moim komputerze przepełniła się kropla goryczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie bez kozery Microsoft przyznał się do porażki z tym systemem , za dużo wersji wprowadzili które w sumie niewiele się różnią między sobą a wszystkie są dosyć konfliktowe :( ja po 2 miesiącach boju (oj nie poddałem się tak łatwo) jednak wróciłem do XP po tym jak Vista stwierdziła że nie obsługuje plików mpg1 w moim komputerze przepełniła się kropla goryczy

 

Z tym przyznaniem do porazki bym nie szarzowal tak :) natomiast przyznaje ze moja ocena opiera sie na pierwszym wrazeniu i testach, Viste mam od paru dni dopiero, podziele sie uwagami przy dluzszej pracy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturro - prosze Cię :) to naprawdę nie tylko moja opinia

http://nt.interia.pl/komputery/programy/news/producenci-skreslaja-viste,950414,53

http://linuxnews.pl/vista-wypierana-przez-xp-i-linuksa/

http://www.pliczki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=692&Itemid=1

http://www.youtube.com/watch?v=0PPrGKAsXjE

być może potraktowałem zbyt wybiórczo powyzsze linki ale ciężko mi znaleźć cos pozytywnego nt. tego systemu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. napisalem ze wiem, ze wiekszosc uzytkownikow ma problemy

2. napisalem tez ze u mnie to byl przymus, gdyz Xp x64 polegl na driverach jednych z najwazniejszych - karty graficznej (na standardowych sterownikach VGA scrollowanie forum trwa wieki), a instalowalem wszystkie mozliwe, w koncu nie usmiechalo mi sie wydawac kolejne 400 stowki na viste majac juz XP, na PCtach odmlodzonych mam XP x64 i nie zmienie

3. napisalem ze sie pozytywnie zaskoczylem vista, chcialem XP i takie kupilem z laptopem, nie mam zadnych problemow, testuje mocno bo w ciagu 10 dni moge zwrocic wszystko do sklepu. Powylaczalem aero i kilka kontrolujacych mnie aplikacji i nie czuje nic negatywnego jak narazie ze strony systemu

4. na PCtach zostawie Xp x64 na pewno, natomiast przy zakupie nowego w tym roku pojde w viste (powinno juz do tego czasu wyjsc SP1) - zdanie na ten moment, za tydzien moze wywale system przez okno, narazie nie.

 

pozdrawiam

 

 

ps. dodam, ze przy 32 bitach nie zainstalowal bym visty w zadnym wypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak tak chulacie o tej viscie to hmm moze doradzicie mam kompa :]

i w d.. jeza jest na nim vista 32 bity :( i za cholere nie moge wywalic tego syfu chcem postawic XP 64 i i viste ultimate (tak z czytsej ciekawosci bo vista to hmmm jeszcze poczekam na SP! lub SP2) moze mi ktos podpowie jak to usunac z hdd zebym mogl zainstalowac XP bo ojoj nieby formatladnie sie robi nawet z poziomu visty robilem format hdd podczas reinstalki visty i myslaem ze pos sparwie wrzucam XP 64 a tu blbalabalablb nie idzie isntal XP 64 hmm pewnie sie skonczy ze hdd bede musial do drugiego kompa podczepic i format a i najwazniejsze czy

ktoryj z uzytkownikow z forum na 1 HDD podzielonym na partycje ma postawione 2 sytemy czyli XP64 i Vista i jesli nei klopot jak to instalowal kolejnosc jakies tricki

ufff thx za help :]

re

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zawsze pluli na najnowsze systemy Microsoftu.

Jak wychodził XP, to wszyscy mówili, że najlepszy jest 2000. Co ciekawe jak wychodził SP1 do XP, to mówili, że goły XP najlepszy, a ten z SP1 to jakaś porażka, podobnie było z SP2. Czy o XP64 ktoś po jego pojawieniu powiedział choć jedno dobre słowo? Nie, doczekał się dopiero po pojawieniu się nowszego produktu czyli Visty.

Opinii jest tyle co i możliwości konfiguracji peceta, większość to mity i bajki czerpane z forów dyskusyjnych. Jak już sprawdzać, to raczej pod kontem czy konkretne urządzenie będzie chodzić, a nie jaki system w jednym zdaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to jak tak chulacie o tej viscie to hmm moze doradzicie mam kompa :]

i w d.. jeza jest na nim vista 32 bity :( i za cholere nie moge wywalic tego syfu chcem postawic XP 64 i i viste ultimate (tak z czytsej ciekawosci bo vista to hmmm jeszcze poczekam na SP! lub SP2) moze mi ktos podpowie jak to usunac z hdd zebym mogl zainstalowac XP bo ojoj nieby formatladnie sie robi nawet z poziomu visty robilem format hdd podczas reinstalki visty i myslaem ze pos sparwie wrzucam XP 64 a tu blbalabalablb nie idzie isntal XP 64 hmm pewnie sie skonczy ze hdd bede musial do drugiego kompa podczepic i format a i najwazniejsze czy

ktoryj z uzytkownikow z forum na 1 HDD podzielonym na partycje ma postawione 2 sytemy czyli XP64 i Vista i jesli nei klopot jak to instalowal kolejnosc jakies tricki

ufff thx za help :]

re

A ja uparcie twierdze, że win2k z systemów ms był najlepszy :) (był, bo już nikt na niego software'u nie pisze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi Wasze i reasumując wszystko dochodzę do wniosku, że jednak optymalnym rozwiązaniem przy zakupie nowego , nowoczesnego sprzętu będzie jednak VISTA64. Czas płynie nieubłaganie do przodu i przekonany jestem że Vista zaistnieje mocno na rynku i będzie mieć pozycję taką jaką ma obecnie XP.

Z urządzeń peryferyjnych mam przede wszystkim HP, który na swojej stronie ma już sterowniki do Visty.

 

Pozdrawiam i życzę Wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku / kuback

 

PS. Tak przy okazji. Jaka jest różnica pomiędzy Vistą Business a Ultimate? Czy różnica tych systemów odpowiada różnicy senowej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam poważny problem. Licze na Waszą pomoc. Kupuje dwa komputery i zamierzałem w dwóch zamówić system VISTA64 ( notebook i stacjonarny ) Stacjonarmy w biurze, notebook poza biurem więc praca na tych samych plikach i projektach ( archicad i max )

 

Firma dell poinformowała mnie dziś że system 64 bitowy nie obsługuje czytnika lini papilarnych w notebooku.

 

Czy lepiej zrezygnować z czytnika lini papilarnych i zachować ten sam system w dwóch komputerach, czy zmienić system ??

 

Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam / kuback

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta najlepszy by był windows server czy jak to się tam nazywa Windows NT 5 czy 6. Tosamo co Vista ale bez nie potrzebnych gadżetów.

 

Bierz Viste, całkiem, spoko wszystko można wyłączyć z niepotrzebnych dodatków.

+ na XP 64b niema firewalli itp oprócz kasperskyego. Wogule firmy niechcą supportować XP 64 pro. radze więc viste.

 

XP64 pro to shit.(wiem mam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do 4GB adresujesz normalnie na 32 bitach, więc do 4GB 32 bitowe systemy będą chodzić szybciej, powyżej 4GB tylko i wyłacznie 64

 

do tej pory z różnych wypowiedzi słyszalem że 32 obsługuje do 3 GB. Teraz to sam już nie wiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie xp-64 najlepszy

vista nawet 64 ma jakies dziwne problemy, znikają ustawienia aplikacji np. przynajmniej u mnie - zawodowcem nie jestem ale kompy chodzą u mnie 24h

xp-64 mimo że gryzie sie (póki co ) z Crysisem niegdy nie wywalił - a podobno w viscie nie ma niebieskiego ekranu zrzutu pamięci a ja widziałem już 2 razy (w 18dni)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z XP64 od niedawna (wcześniej nie było sterowników do chipsetu SATA2 na MOBO.. tak, to było dość dawno ;) ). Generalnie nie narzekam - pracuje się całkiem przyjemnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W viście oprócz bsod'ów wprowadzili jeszcze rsod'y (red screen of death, nie wiem co pokazują, ale widziałem screeny ;) ) - tak w ramach ciekawostki :)

 

A xp32bit potrafi zaadresować 3.3GB pamięci, z tym, że tylko 2GB na proces, chyba, że zastosujemy 3GB switch, więc jak ktoś planuje 4GB ramu to 64bity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie xp-64 najlepszy

vista nawet 64 ma jakies dziwne problemy, znikają ustawienia aplikacji np. przynajmniej u mnie - zawodowcem nie jestem ale kompy chodzą u mnie 24h

xp-64 mimo że gryzie sie (póki co ) z Crysisem niegdy nie wywalił - a podobno w viscie nie ma niebieskiego ekranu zrzutu pamięci a ja widziałem już 2 razy (w 18dni)

 

A ja nie :], choć mam viśtę na dwóch kompach (32 i 64bit), ani razu nie widziałem bluescreena co więcej od czasu reinstalki os'a z XP'ka na vistę przestał mi kompsik dziwnie zachowywać przy PS'ie i innym sofcie ,

jak z każdym os'em są z nim pewne problemy choć nie większe niż z XP'kiem z chwilą jego wejścia ;). Poczekamy zobaczymy (na SP1),

 

//Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zawsze pracowałem na Xp32 ,a niedawno kupiłem komputer i mam w niego wsadzone 4GB ramu. System pokazuje mi 3,5GB i szkoda mi jest tych 500Mb nieużytku. Zastanawiam się nad zamianą systemu na 64bity.

Jak wielka jest różnica miedzy systemem 32 i 64 jeśli chodzi o maxa, renderowanie i ogólnie wydajność.

Mam zamiar w przyszłości rozbudować kompa do 8Gb ramu więc system 32 nie wchodzi w rachubę. Ale czy ten system może przydzielić maxowi taką ilość pamięci?

I jeszcze jedno pytanie a pro po sys. 64. Napiszcie ze swojego doświadczenia jakie programy nie odpaliły wam się na tym systemie,lub które nie działają poprawine.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności